Úterý 21. ledna 2025 13:22
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Republikáni hrajú all-in

14.10.2013 13:32  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akciové indexy v US ukončili piatkové obchodovanie v zisku. Index SP500 si polepšil o 0,6%, čo mu pomohlo k týždennému zisku 0,8%. Celý týždeň bol ale veľmi volatilný. Nebyť štvrtkového silného rastu, spôsobeného optimizmom, že sa US politici konečne dohodnú na dočasnom navýšení dlhového stropu, výkonnosť mohla byť oveľa horšia. K samotnému dlhovému stropu ale o chvíľu neskôr, pozrime sa predtým ešte na ostatné udalosti z piatku.

Zaujali výsledky hlavne US bánk JP Morgan Chase a Wells Fargo. Obe prekonali očakávania zisku na akciu, no ich akcie aj tak mierne poklesli. Dôvodom bol veľký rast trhov v štvrtok, druhý najsilnejší počas tohto roka, kedy sa darilo aj akciám finančného sektora . Piatkové lepšie výsledky tak už ďalší optimizmus finančnému sektoru neposlali.

Aj keď v piatok banka JP Morgan Chase, druhá najväčšia v US podľa trhovej kapitalizácie, zverejnila výsledok zisku na akciu nad očakávaniami, bol ten očistený o jednorazové položky. Kým zisk na akciu bez malicherných jednorazových položiek, ako napríklad rezervy na krytie súdnych sporov v objeme 9,15 mld. USD, skončil na 1,40 USD na akciu, po zahrnutí týchto výdavkov skončila banka v strate 380 mil. USD, čo predstavuje na akciu 17 centov. Banka JP Morgan, ktorá dokázala zverejniť zisk počas každého kvartálu finančnej krízy, sa tak nakoniec stala obeťou sporov o to, či nesie banka vinu za straty spôsobené produktmi banky počas finančnej krízy.

Hlavnou témou posledných dní je stále dlhový strop v US. V štvrtok situácia už už naznačovala, že dohoda o dočasnom rozšírení dlhového stropu bude dosiahnutá, no cez víkend sa Obama nedokázal dohodnúť s republikánmi ani na tomto dočasnom zvýšení dlhového stropu. Pretože oficiálne nebude mať US ministerstvo financií peniaze na vyplácanie všetkých záväzkov od 17. októbra, je tento blížiaci sa termín stále v hľadáčiku investorov.

Po ňom sa totiž môže stať, že ministerstvo financií tým, že nechce prioritizovať žiadne platby, môže nastať nevyplatenie niektorých pokladničných poukážok resp. dlhopisov, čo by mohlo spôsobiť na trhu naozaj obrovskú paniku. Šéf divízie ratingov štátov spoločnosti DBRS Fergus McCormick v interview pre agentúru MNI povedal: „Každý trpel počas krízy v rokoch 2008/09. Default US by ale spôsobil, že polovica z týchto krajín by sa stala insolventnými. Výnosy na dlhopisoch krajín by vzrástli na neudržateľné úrovne, čím by vznikla situácia horšia ako po kolapse investičnej banky Lehman Brothers v roku 2008. Myslím si, že toto je najväčšie riziko, ktorého sa dožijeme.“

Naozaj je toto riziko reálne? Musíme si uvedomiť, že dlh Ameriky nie je teraz v stávke kvôli recesii, katastrofálnemu stavu ekonomiky alebo nedôvere finančných trhov. V ohrození je kvôli neschopnosti republikánov a demokratov dohodnúť sa na zvýšení dlhového stropu. Podľa prieskumov verejnej mienky ale najviac voličov viní za patovú situáciu republikánov. Viacerí politickí analytici preto tvrdia, že boj o dlhový strop a rozpočet, kedy držia ako rukojemníka US ekonomiku, môže vo voľbách do snemovne reprezentantov v novembri budúceho roka stáť republikánov majoritu. Následne budú mať demokrati snemovňu, senát ako aj prezidenta a budú môcť voliť sudcov do najvyššieho súdu, čo im samozrejme vyhovuje.

Čo ak ale situácia bude natoľko vážna, že republikáni budú chcieť staviť všetko na jednu kartu a posunú US ekonomiku na cestu k bankrotu? Abnalytik Vincent Reinhart z banky Morgan Stanley si myslí, že bez dohody bude v akomkoľvek prípade potrebné porušiť zákon; a to jeden z troch zákonov: zákon o dlhovom strope a zákon o zákaze financovania ministerstva financií Fedom  v prípade, ak bude chcieť Obama a vláda zabrániť scenáru, ktorý načrtla ratingovka DBRS, alebo porušiť štrnásty dodatok US ústavy, ktorý hovorí, že dlh US nemôže byť spochybnený. Otázkou následne je len to, kto bude za toto porušenie zákonu zodpovedný. Otázka porušenie zákona vs. globálny armageddon je ale pre každého súdneho človeka asi jasná.

Podľa analytikov banky Barclays dôjde financovanie US už 1. novembra, kedy ministerstvo financií nebude mať zdroje na krytie výdavkov. Po tomto termíne už bude riziko bankrotu naozaj veľké a môžeme sa tešiť na tektonické pohyby na trhu. Obchodníci ale stále dávajú defaultu len veľmi nízku pravdepodobnosť. Republikáni, naklonený Wall Street, asi ťažko budúc chcieť spôsobiť kolaps veľkých bánk.

Každý, kto si pamätá zníženie ratingu US z augusta 2011 dobre vie, že po tomto downgrade zelená bankovka rapídne posilnila. Všetci čakajú teraz podobný efekt, no ten sa ešte nedostavil. Podľa nášho názoru to má viacero dôvodov. Prvým je ten, že každým dňom government shutdown klesá ekonomický rast US, Druhým je to, že pravdepodobnosť ďalšieho LTRO pomaly klesá a tak bude nadbytočná likvidita v eurozóne stále vysychať. Tretí dôvodom je, že pravdepodobnosť decembrového taperingu vzhľadom na situáciu v US klesá a štvrtým dôvodom je rastúca úloha eura ako bezpečného prístavu. Euro veľmi dobre dokázalo ignorovať eskalujúcu situáciu v Sýrii ako aj dlhový strop. Analytici Citigroup ukazujú rastúcu úlohu eura ako bezpečného prístavu tým, že korelácia medzi eurom a volatilnejšími menami rapídne klesá.



Tým, že vyššie spomínané dôvody ostávajú stále platné, ponechávame výhľad na eure naďalej rastový.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Reporty top firem pro tento týden (17.04.2023)
    Velké americké banky minulý týden zahájily výsledkovou sezónu na Wall Street za 1. čtvrtletí 2023. První zprávy velkých bank dopadly většinou lépe, než se očekávalo, ale doprovodné komentáře varovaly, že ekonomika může mít v budoucnu problémy. Tento týden bude proud výsledků pestřejší a obchodníkům budou nabídnuty první zprávy od některých velkých amerických technologických společností.
  • Reporty top firem pro tento týden (24.04.2023)
    Výsledková sezóna na Wall Street se dostává do své nejzajímavější fáze, která je ve znamení největšího počtu zveřejněných údajů od velkých amerických společností. Mezi těmi, které jsou naplánovány na tento týden, najdeme zprávy od 4 amerických mega-technologií a také od 14 členů indexu Dow Jones.
  • Reporty top firem pro tento týden (30.01.2023)
    Investoři se minulý týden poprvé seznámili se zprávami špičkových amerických technologických společností, jako je Microsoft nebo Tesla. Zisky naplánované na tento týden budou rovněž technologicky bohaté, protože zprávy budou podávat 4 americké megatechnologické společnosti. První z nich bude Meta Platforms, jejíž zpráva bude zveřejněna ve středu po skončení seance na Wall Street. O den později, ve čtvrtek (rovněž po skončení seance na Wall Street), budou následovat finanční zprávy společností Alphabet, Amazon a Apple za 4. čtvrtletí. Obchodníkům bude tento týden nabídnuto celkem 6 zpráv od členů Dow Jones (Amgen, Caterpillar, McDonald's, Apple, Honeywell, Merck). Celkově je tento týden tok výsledků mnohem rozmanitější než v předchozím týdnu, kdy mají reportovat společnosti téměř ze všech sektorů.
  • Reporty top společností pro tento týden (01.08.2022)
    Minulý týden byl z probíhající sezóny výsledků na Wall Street nejvytíženější. Neznamená to však, že je maraton u konce. Mnoho velkých společností ještě bude své výsledky za 2Q22 zveřejňovat, a protože se nacházíme v polovině sezóny, rozhodně bude z čeho vybírat.
  • Reporty top společností pro tento týden (07.11.2022)
    Vrcholná fáze výsledkové sezóny na Wall Street za 3. čtvrtletí 2022 je za námi, ale stále ještě zbývá několik společností, které oznámí své hospodaření za třetí čtvrtletí. Tento týden budou investorům nabídnuty zprávy od menších společností EV, jako je NIO nebo Rivian. Jakmile se také hlásí oblíbenci investorů – Plug Power, AMC Entertainment nebo Palantir – mají také naplánovat zprávu. Úplný seznam klíčových zveřejněných amerických zisků naplánovaných na tento týden je uveden v tabulce níže.
  • Reporty top společností pro tento týden (14.11.2022)
    Výsledková sezóna Wall Street za 3. čtvrtletí 2022 se pomalu blíží ke konci. Zatímco stále zbývá spousta společností, které mohou vykázat zisky, většina velkých společností již zveřejnila své finanční výsledky. Kalendáři reportů v USA na tento týden dominují maloobchodní řetězce se zprávami mimo jiné od společností Walmart (WMT.US) a Home Depot (HD.US). Kromě prodejců se objeví i další zajímavé zprávy. Nvidia (NVDA.US) oznámí zisky ve středu, zatímco Tencent Music Entertainment (TME.US) zítra. Seznam nejzajímavějších společností, které v tomto týdnu reportují, naleznete níže!
  • Reporty top společností pro tento týden (24.10.2022)
    Výsledková sezóna v USA je v plném proudu a začal týden, který mnozí považují za nejdůležitější v celém výsledkovém maratonu. Je to kvůli velkým společnostem, které budou reportovat. Zatímco v nadcházejících dnech bude zveřejněna řada výsledků špičkových amerických firem, pozornost se zaměří především na 5 amerických mega-tech. To jsou zprávy od Alphabet a Microsoft (úterý), Meta Platforms (středa) a také Amazon a Apple (čtvrtek). Pozoruhodné jsou však i další společnosti v plánu a také mohou vrhnout určité světlo na to, jak se americký průmysl vyrovnává se současnou makroekonomickou nejistotou. Finanční informace od General Motors, Boeing a Caterpillar mohou poskytnout klíčový pohled na tuto záležitost. Zpráva od UPS v úterý ukáže podobu logistického podnikání, zatímco Visa může napovědět o spotřebitelských výdajích. Obchodníci z energetického sektoru budou v pátek sledovat zprávy od 2 amerických ropných společností – Chevron a ExxonMobil.
  • Reporty top společností pro tento týden (25.07.2022)
    Výsledková sezóna na Wall Street je v plném proudu a před námi je nezajímavější týden. Investorům totiž budou nabídnuty výsledky největších amerických společností. Mezi nejočekávanější zprávy patří ty od společností Alphabet, Microsoft, Meta Platforms, Amazon a Apple. Reportovat budou i další zajímavé firmy, včetně 10 z indexu Dow Jones. Těmi jsou 3M, Apple, Boeing, Chevron, Honeywell International, Intel, McDonald's, Microsoft, Procter & Gamble, Visa.
  • Reporty top společností pro tento týden (31.10.2022)
    Zprávy od amerických megatechnologických společností byly klíčovými body v kalendáři reportů z minulého týdne a neuspokojivé výsledky prezentované těmito společnostmi vyvinuly tlak na jejich akcie a technologické indexy, jako je Nasdaq-100 (US100). Tento týden neuvidíme zprávy od žádných mega-cap akcií, ale je nabitý zprávami od řady špičkových společností z různých odvětví. Níže uvedená tabulka uvádí klíčové verze naplánované na příští čtyři dny. Čtvrtek vypadá jako nejintenzivnější, ale klíčové zprávy budou zveřejněny každý den v týdnu. Obchodníci by však měli mít na paměti, že hlavními hybateli akciových trhů bude tento týden pravděpodobně rozhodnutí o sazbách ze strany Fedu (středa, 19:00) a Bank of England (čtvrtek, 13:00), jakož i amerického NFP. zpráva za říjen (pátek, 13:30).
  • Report z amerického trhu práce pomohl dolaru jen na chvíli
    Dubnová statistika z amerického trhu práce mile překvapila. Právě předchozí březnové údaje stály za určitým...
  • Republikáni chtějí krátce uvolnit dluhový strop, aby vrátili debatu k vládním výdajům
    V americkém Kongresu se schyluje k posunu v zákopové válce o vládní výdaje a dluhový strop. Dle citace jednoho z porad...
  • Republikáni chtějí krátce uvolnit dluhový strop a získat čas na debatu o výdajích vlády
    V americkém Kongresu se schyluje k posunu v zákopové válce o vládní výdaje a dluhový strop. Dle citace jednoho z porad...
  • Republikáni chtějí oddálit dluhový strop a tlačit na výdaje vlády. Jak může vypadat platební neschopnost USA?
    V americkém Kongresu se schyluje k posunu v zákopové válce o vládní výdaje a dluhový strop. Dle citace jednoho z porad...
  • Republikáni komplikují cestu k reformě a to trhy neslyší rády. Dolar dál slábne
    Svou vizi daňové reformy už před časem prezentoval americký prezident Trump. Následovali republikáni ze Sněmovny reprezentantů a řada je na Senátu. Tam mají republikáni pouze těsnou většinu dvou hlasů a už v posledních dnech tak rostly obavy, že reforma v Senátu narazí na problémy. Poslední dění tyto obavy začíná naplňovat - senátoři se rozhodli, že k reformě přidají také zrušení jednoho z prvků tzv. Obamacare. Do komplikovaného procesu se tedy navíc vrací dřívější neúspěšná hra o zdravotnickou reformu.
  • Republikáni oddálí dluhový strop výměnou za jednání o rozpočtu a schodku. Jak by vypadala platební neschopnost USA?
    V americkém Kongresu se schyluje k posunu v zákopové válce o vládní výdaje a dluhový strop. Dle citace jednoho z porad...
  • Republikáni po volbách ovládají Kongres
    Volby v USA podle očekávání vyhráli republikáni. Strana získala nadpoloviční většinu v senátu a rovně posílili svoje pozice ve sněmovně...
  • Republikáni viní Donalda Trumpa z volební porážky
    Zatímco americká měna pokračuje v poklesu vůči euru a libře, navrhuji znovu se podívat na volby do amerického Kongresu. Na první pohled (v prvních dnech po volbách) bylo vše zřejmé a jednoznačné – vyhrají republikáni a demokraté by si v lepším případě jen stěží udrželi výhodu v Senátu. Čím více času však plyne, tím více se pochybuje o vítězství republikánů alespoň v jedné komoře. Pro začátek, demokraté už vyhráli Senát. I při plné rovnosti křesel v horní komoře bude mít klíčový hlas Kamala Harrisová. Mnoho amerických zdrojů uvedlo, že demokraté získali potřebná křesla k udržení většiny. Údaje z The Associated Press však naznačují, že v tuto chvíli mají demokraté 48 křesel, republikáni 49 a výsledky voleb zůstávají neznámé pouze v jednom státě. Vezměme však naše americké kolegy za slovo.
  • Republikánský kandidát chce v případě zvolení ukončit údajnou „válku proti bitcoinům“ prezidenta Bidena
    Floridský guvernér Ron DeSantis ve své prezidentské kampani v roce 2024 prosazuje platformu založenou částečně na ekonomické nezávislosti, konkrétně zaujímá postoj k digitálním měnám.
  • Republikány odmítají útoky na zdravotní reformu USA.
    Poprvé v tomto týdnu, atmosféra na trhu vypadá jako mírně pozitivní. Různé zprávy přicházejí z USA a dávají investorům...
  • Reputace měn
    TopForex sleduje důvěru české veřejnosti v měny, související spotřebitelské a investiční chování a kurzové pohyby
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new