Neděle 22. prosince 2024 03:25
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Politické zprávy z periferie spouštějí korekci, eurodolar zamířil dolů, koruna je na páteční úrovni

04.02.2013 17:11  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Při absenci důležitějších makrodat se na začátku týdne trhy zaměřily na politická rizika na periferii eurozóny. Otazník nad budoucností španělské vlády vyvstal spolu s korupční aférou premiéra Rajoye, po které přicházejí výzvy k jeho odstoupení. V Itálii se blíží parlamentní volby, před kterými průzkumy přisuzují rostoucí preference bývalému premiérovi Berlusconimu. I kdyby přímo nevyhrál, dostatečné posílení pozic by znamenalo možnost blokovat rozhodnutí vlády. V obou případech se tak hraje o budoucnost fiskálních reforem, jejichž postup doposud přispíval ke klidu na trzích.

Zprávy spustily korekci, výnosy španělských a italských dluhopisů zamířily vzhůru a eurodolar oslabil. Poté co chvíli bojoval o 1,3600, se sesouvá dál dolů a nyní se nachází na 1,3550. Směrem dolů se ubírají po celý den akcie v Evropě a po otevření na negativní vývoj navazuje také zámoří. 

Zpráva o průmyslových objednávkách v USA mohla trhům těžko dodat podporu. Tato statistika nemívá velký vliv, navíc dnešní data byla horší než odhady. Růst objednávek za prosinec dosáhl 1,8 procenta, a zaostal tedy za očekávanými 2,3 procenta. Výsledek za předchozí měsíc byl revidován dolů, ze stagnace na -0,3 procenta. Ve srovnání s tím je prosincový růst objednávek slušný, ale stojí za ním především zakázky na letadla pro armádu.

I přes pozitivní úvod převážila negativní nálada také na středoevropských měnách. Spolu s narůstajícími ztrátami evropských akcií a poklesem eurodolaru se koruna vrací na 25,68 za euro, kde se pohybovala v pátek. Své zisky z úvodní části dne odevzdal také zlotý, který se rovněž nachází na páteční úrovni. Nejhorší výkonnost předvedl forint, který na pohyb hlavních trhů zareagoval nejvíce. Z regionu dnes nepřišly žádné pro obchodování důležité zprávy, hlavním lokálním tématem zůstává měnová politika, tento týden zvláště v ČR a Polsku.

Přehled kurzů nejdůležitějších měn dnes v 17:11 SEČ:
Střední Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CZK/EUR25.69600.148125.733025.6550
CZK/USD18.96200.851018.971018.7440
HUF/EUR293.47000.4209294.1000292.7500
PLN/EUR4.17590.22324.17724.1545
Asiekurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CNY/EUR8.4506-0.57657.45178.4406
JPY/EUR125.4645-0.9439125.9000125.4350
JPY/USD92.5905-0.139793.190092.5330
USA, Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
GBP/EUR0.8612-0.91300.86220.8611
CHF/EUR1.2311-0.61681.23551.2309
NOK/EUR7.4083-0.37797.44007.4082
SEK/EUR8.5557-0.62668.58958.5470
USD/EUR1.3551-0.64811.35701.3543
Ostatníkurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
AUD/USD0.96210.34690.96510.9571
CAD/USD0.99880.24590.99930.9948
* vůči závěru evropského obchodování z předchozího dne

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Politická nestabilita, snižování sazeb a rekord Nvidie: Co se děje na trhu?
    Americké akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování sebevědomým růstem, ke kterému přispělo rozhodnutí Federálního rezervního systému snížit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu (25 bazických bodů). Tento vývoj posílil pozitivní trend, který začal po návratu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu v USA.
  • Politická nestabilita, záminka k prodeji CAC 40 ?
    Francouzskou politickou scénou otřásl nečekaný zvrat ve stejný večer, kdy se konaly volby do Evropského parlamentu, tedy 9. června. Ne proto, že by radikální pravice získala většinu křesel v parlamentu – to předpovídaly již předběžné průzkumy –, ale spíše proto, že prezident přijal náhlé rozhodnutí rozpustit Národní shromáždění. V důsledku toho půjdou občané 30. června a 7. července opět k volbám, přičemž jim hrozí, že budou čelit dalšímu soužití. Jak po této zprávě reagoval akciový trh ?
  • Politická rizika jsou časovanou bombou
    Sociální napětí, a z toho pramenící riziko občanských nepokojů, se může ve světě – včetně Evropy – zvýšit až desetinásobně. Dopady pandemie na světovou ekonomiku načas odsunuly do pozadí politická rizika – zejména pak zvýšený protekcionismus a dopady Brexitu – nebo rizika spojená se sociálními nepokoji, vnitřními konflikty či nebezpečím terorismus. Tato rizika však nezmizela. „Vliv nestabilními politického prostředí na ekonomiku se stal velmi zásadním. Pandemie Covid-19 sice odsunula politická rizika do pozadí. To neznamená, že přestala existovat. Naopak vinou koronavirové krize se mohou ještě prohloubit. Podle analýzy Coface se například riziko občanských nepokojů může zvýšit až desetinásobně,“ upozorňuje Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko.
  • Politická situace v Itálii znovu doléhá na indexy i na euro
    Pondělí seance sice přinesla absenci nového makra a svátek v USA a Británii, ale i tak se zdá, že mají obchodníci o zábavu postaráno. Téma pondělní seance je totiž jednoznačné a je jím politická situace v Itálii. Ta se začala znovu vyhrocovat o víkendu, kdy italský prezident Mattarella odmítl vládního kandidáta na post ministra financí a na pozici premiéra jmenoval svého kandidáta a bývalého člena MMF Carlo Cotarellliho. Ten je pověřen sestavením úřednické vlády, která ale téměř jistě nezíská podporu v parlamentu, což znamená, že země směřuje k předčasným volbám, které by se mohly konat už letos na podzim. Krize na italské politické scéně se tak prohlubuje, na což dnes doplácí především italské dluhopisové výnosy, které rostou u 10letých splatností o 20bp. až na 2,65 %.
  • Politické napětí kazí náladu na trzích: Akcie s dolarem klesají
    Narůstající napětí v Hongkongu se dnes připojilo k obavám z dalšího vývoje americko-čínské obchodní války a kazí odpoledne náladu na trzích. Wall Street otevřela v červeném, evropský index Index Euro Stoxx 600 přišel o ranní až 1% nárůst, dolar na páru s eurem umazal zisky a odpoledne lehce ztrácí a desetileté americké dluhopisy se zlatem jsou opět v kurzu.
  • Politické nejistoty nechávají trh bez jasného směru
    Finanční trhy si minulý týden užily jízdu na horské dráze, protože investoři zažívali těžké chvíle, když si měli vybrat mezi výprodejem akcií a dluhopisů. Americké státní dluhopisy zažily neklidný týden, protože Fed zveřejnil zprávu o zářijovém zasedání. Dolaru se podařilo konsolidovat zisk proti jednotné měně, protože plán italských výdajů na rok 2019 stále budí obavy. Zasedání ECB bude v příštím týdnu ve středu zájmu, neboť političtí stratégové by si mohli udržet holubičí postoj. Očekává se, že patová situace ohledně brexitu se v krátké době nevyřeší. Budou probíhat další jednání, jelikož přechodné období musí být schváleno parlamentem EU i Spojeného království. Od bruselského jednání minulý týden nedošlo k žádnému průlomu.
  • Politické nepokoje ohrožují francouzskou ekonomiku
    Francie v současné době čelí vážné politické krizi poté, co byla vláda premiéra Michela Barniera svržena hlasováním o nedůvěře, což potvrdilo to, co mnozí považovali za nevyhnutelné. Barnier byl s 331 hlasy proti donucen odstoupit, což uvrhlo zemi do nestability. Toto politické vakuum připomíná chaos, který charakterizoval čtvrtou republiku, a odhaluje zranitelnost systému páté republiky, který je navržen pro silného prezidenta s parlamentní většinou. Současná situace poukazuje na nefunkčnost systému, když je tato rovnováha narušena. V důsledku toho může Francie v červnu 2025 směřovat k parlamentním volbám a potenciálně i k prezidentským volbám, neboť Macronova autorita je oslabena.
  • Politické otřesy v Turecku stojí za nejvyšším propadem liry od roku 2008
    Poslední vývoj na turecké politické scéně straší investory. Premiér Ahnet Davutoglu by mohl v nejbližší době odstoupit...
  • Politické zkoušky v Evropě
    ÚLEVA?: Už tak významný měsíc pro evropskou politiku se právě stal ještě důležitějším: starý kontinent přivítal novou konzervativní premiérku Spojeného království, tento víkend také proběhly velmi těsné volby ve Švédsku a 25. září se konají volby v Itálii. Když k tomu přidáme energetickou krizi a krizi životních nákladů, která vrcholí po zastavení Nord Streamu, a nemáme k dispozici žádné dobré politické vyhlídky, mohou být nadcházející plány velkých výdajů úlevou pro některé trhy čelící silným tlakům. Mechanicky to sníží inflaci, zabrání hluboké recesi a pravděpodobně jsme už viděli vrchol cen plynu v EU.
  • Politické změny a předvolební sliby
    Intenzita politických změn a jejich vliv na ekonomiku a trhy bude o to silnější, pokud republikáni ovládnou prezidentské křeslo, senát i sněmovnu reprezentantů, tedy celý Kongres. Předběžné výsledky zatím ukazují, že je to pravděpodobný scénář, republikánská většina obzvlášť ve sněmovně reprezentantů výrazně oslabí opozici při prosazování nových zákonů Trumpovou administrativou. Pokud tato situace nastane (tzv. red sweep), pak Trumpova administrativa bude mít 2 roky (do pololetních voleb), kdy bude moci výrazným způsobem reformovat americkou politiku.
  • Politický boj o nepolitickou ECB
    S blížícím se koncem M. Draghiho v čele ECB rostou spekulace o jeho nástupci. Ten končí ve své funkci v listopadu 2019. Hlavním kandidátem na jeho pozici je guvernér německé centrální banky a současný člen bankovní rady ECB J. Weidmann. Ačkoli by centrální banka měla být ze své podstaty apolitická, rozdělení pozic v bankovní radě je politickou hrou s nadnárodním přesahem. V minulosti se v čele ECB vystřídal nizozemský, francouzský a aktuálně italský zástupce. Díky principu rovnovážného rozdělení moci tak vychází řada na Německo. V poslední době se však množí náznaky, že priority A. Merkel leží jinde. Spekuluje se, že by mohla vyměnit nárok na pozici v čele ECB za vedení Evropské komise. Není možné, aby jedna země měla obě dvě tyto pozice zároveň, zvláště pokud se jedná o Německo. Logicky se tak nabízí výběr jedné z nich.
  • Politico: Biden požádal Kongres o dalších osm miliard dolarů na pomoc Ukrajině
    Americký prezident Joe Biden necelé dva měsíce před odchodem z úřadu požádal Kongres o dalších osm miliard dolarů (skoro 200 miliard Kč) na dlouhodobou vojenskou pomoc Ukrajině. Zároveň chce, aby zákonodárci vyčlenili 16 miliard na doplnění amerických zásob, z nichž vláda posílá zbraně Kyjevu. Napsal to v úterý web Politico.
  • Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
    Ohromující nárůst obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na španělské zdravotnictví, těžce postižené roky rozpočtových škrtů, napsal server Politico. Zatímco politici všech směrů oceňují úsilí a oběti, které přinášejí španělští zdravotníci, mnozí tvrdí, že nadměrný tlak na nemocnice je přinejmenším z části důsledkem bolestivých škrtů, po kterých je země špatně připravena na epidemii.
  • Politika a centrální banky stahují dolů forint, libru či novozélandský dolar
    Na finančních trzích dnes zavládlo příznivé klima pro riziková aktiva. Přispět k tomu mohla data z eurozóny, kde průmyslový PMI překonal odhady. Dále pak svými finančními výsledky pozitivně překvapil Caterpillar.
  • Politika bez kompromisov
    Včerajšok bol na makrofundamenty nezaujímavý, n...
  • Politika ECB neplní očekávání
    Určování výše úrokových sazeb je jedním ze základních nástrojů měnové politiky centrálních bank. Sazby jim nejčastěji slouží k dosažení požadované míry inflace. V posledních dvou letech některé centrální banky experimentují se zápornými úrokovými sazbami.
  • Politika Fedu a ECB; jak ovlivňuje směr EURUSD
    Euro během včerejšího obchodování ztratilo část svých pozic a nedokázalo je vyrovnat. I přes vybírání zisků, které bylo pozorováno na konci minulého týdne vůči americkému dolaru, tlak a rizika plynoucí z nového kmene koronaviru [Omicron] nutí investory držet se bezpečnějších aktiv.
  • Politika Fedu je pro trhy větší hrozbou než omikron, tvrdí Morgan Stanley
    V úterý indexy NASDAQ, S&P 500 a Dow Jones vytvořily rally, přestože ten den nebyly v USA zveřejněny žádné důležité ekonomické údaje. Během několika dní trhy získaly zpět ztracené pozice po poklesu, který mohl být počátkem krachu. Vzhledem k tomu, že historická maxima jsou opět na dosah, mohl by nový růstový trend přetrvat, protože příznivý vítr v zádech z QE stále pokračuje.
  • Politika FEDu zůstává beze změny
    Včera večer vystoupila bankovní komise americké centrální banky (FOMC) se svým prohlášením. V reakci na včerejší ...
  • Politika Fedu zůstává jestřábí
    Postoj Federálního rezervního systému zůstává poměrně přísný. Euro a britská libra po pátečních nákupech rychle klesaly, v čemž je podpořily čerstvé statistiky o americkém trhu práce. Cílem tohoto přehledu je ale probrat trochu jiné téma. Zvláštní pozornost přitahuje projev Neila Kashkariho, prezidenta minneapoliské Federální rezervní banky. Fed podle něj letos sníží úrokové sazby jen dvakrát, přičemž scénáře počítají s jediným snížením sazeb v roce 2024. Kashkari uvádí, že chystané údaje ovlivní postoj výboru na nadcházejícím zasedání Federálního rezervního systému.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy