Pondělí 04. listopadu 2024 19:00
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap zlato
reklama
Fintokei StartTrader

Supy sa už zbiehajú okolo Grécka

30.11.2012 12:56  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akciové trhy v US si včera opäť polepšili, nakoľko týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti skončili približne v súlade s očakávaniami a predaje existujúcich domov vzrástli oveľa viac, než sa čakalo. Rast včera viedli základné materiály a zdravotníctvo. Dow Jones +0,28%, SP500 +0,43%, Nasdaq Composite +0,68%.

Fiškálny útes stále hrozí

O zábavu pre akciový trh sa včera starali členovia US kongresu. Hovorca snemovne reprezentantov, republikán John Boehner povedal, že v rozhovoroch o fiškálnom útese nenastal žiaden výrazný postup. Jeho slová následne negoval demokratický senátor Chuck Schumer slovami, že nejaký postup predsa len je. Jeho spolustranník Chris Van Hollen zo snemovne reprezentantov zas povedal, že k dohode sa ešte nepribližujú.

Republikánom a Obamov návrh nepáči

Tak ako to skutočne je? Rokovania sú neverejné a tak sa väčšina správ dostáva von buď ústami kongresmanov alebo cez osoby blízke kongresu, ktoré anonymne hovoria pre médiá. Podľa oficiálnych správ Obama republikánom ponúkol ako riešenie fiškálneho útesu plán navýšenia daní počas nasledujúcej dekády o 1,6 bilióna USD, 400 mld. USD v škrtoch výdavkov, 50 mld. USD v nových stimulov a žiada aj moc navýšiť dlhový strop bez potreby rozhodovania kongresu. Republikánom sa to samozrejme nepáči. Zvyšovanie daní sa im zdá až príliš veľké v porovnaní so škrtmi výdavkov. Dohoda by padla vtedy, ak by prišlo k vyrovnaniu rozsahu škrtov a zvýšenia daní na 1 bilión USD. Obama ale asi nebude nadšený a preto rokovania budú pokračovať aj počas decembra a na finančných trhoch budú naďalej vytvárať neistotu.

Grécka banky odkup dlh odmietajú

Neistotu bude určite vytvárať aj spätný odkup gréckych dlhopisov z trhu. Grécke banky už oficiálne odmietli participovať na tomto programe, nakoľko banky budú následne musieť byť opäť rekapitalizované. Odpredaj dlhopisov so stratou by pre nich totiž mohol byť likvidačný. Banky tiež odmietajú predaj dlhopisov, nakoľko následne stratia možnosť získavať voči dlhopisom likviditu zo strany ECB pod hlavičkou facility ELA.

Supy sa už zbiehajú okolo Grécka

Grécke banky ale nie sú jedinými subjektmi, ktoré odmietajú odkup dlhu. Veľa investorov totiž radšej bude držať dlhopisy do splatnosti a slušne na nich zarobia v čase ich maturity, kým ostatní budú čakať na bankrot. Pretože dlhopisy, ktoré prešli cez PSI sa po novom riadia britským právom, budú sa následne súdiť s Gréckom a čakať na výplatu svojich dlhov. Tzv. vulture fondy (fondy supov) si totiž zakladajú práve na tejto stratégii. Odkupujú dlh firiem, ktorým hrozí bankrot a následne sa snažia z firiem dostať maximum. Takéto fondy tiež skupovali pred PSI grécke dlhy emitované pod britským právom, pretože vedeli, že im nakoniec Grécko ponúkne najlepšie podmienky. A tak sa aj stalo.

MMF možno vystúpi z Trojky

Nezabúdajme ale, že vďaka plánu spätného odkupu dlhu sa má stať grécky dlh „udržateľný“ v priebehu nasledujúcich 10 rokov, čo tiež udržuje MMF v hre. Takže ak plán odkupu zlyhá, Grécko nedostane od MMF jeho tranžu pomoci, čo môže ešte viac skomplikovať situáciu Grécka. Preto je možné, že krajiny EU cez EFSF resp. ESM budú musieť Grécku pomôcť presvedčiť veriteľov malým vreckovým.

Moodys: Grécky dlh je neudržateľný

Vzhľadom na neustále komplikované riešenia gréckej otázky už analytici ratingovej agentúry Moodys povedali, že grécky dlh ostáva neudržateľný a bez oficálneho haircutu, teda haircutu u ECB a na pôžičkách od ostatných krajín, sa situácia nestabilizuje.

Regulovať, regulovať, regulovať


Ratingové agentúry sa stávajú neprijateľné a preto ich je treba regulovať. Ešte 27. novembra vo svojej správe povedal eurokomisár pre finančné služby Barnier, že nová regulácia pracuje s obmedzeniami pre ratingové agentúry. Tie budú môcť dávať svoje nevyžiadané ratingy (ratingy, za ktoré ich neplatí emitent) na štáty len tri dni do roka. V iných termínoch bude môcť byť rating menený, ale len v prípade, že odôvodnenie zmeny ratingu schváli regulátor. Takže miesto riešenia problémov sa budú zapchávať ústa tým, ktorí by na neho mohli upozorniť.

Had v tuneli


Keď sa pozrieme spätne do histórie zistíme, že podobné taktiky už boli zvolené. V boji s volatilitou menových kurzov po rozpade Brettonwoodskeho menového systému bol vytvorený tzv. had v tuneli. Meny členských krajín sa mali voči nemeckej marke hýbať v pásme +-2,25%. Nakoľko ale išlo o príliš úzke pásmo, kruh vyvolených sa začal rozpadať, nakoľko marka bola až príliš silná.



O vzkriesenie tohto systému sa krajiny pokúsili opäť v roku 1979. Na začiatku 90-tych rokov sa ale Európsky menový systém začal opäť rozpadať. Aj z tohto tunela totiž jednotlivé meny vykĺzli; v roku 1992 s veľkým rachotom britská libra.



Euro zastavuje volatilitu kurzov

Po dvoch neúspešných pokusoch o kontrolu nad výmennými kurzami nakoniec padla v Maastrichte dohoda o vytvorení eura, teda spoločnej meny. Neposlúchajúce členské meny mali byť zrušené. Už prvých 10 rokov existencie ale viedlo k vzniku obrovských bublín a zlých investícii. Ak by mali problémové krajiny vlastné meny, na problémy by upozornil menový trh už oveľa skôr. Teraz ale krajiny ostali v pasci nekonkurencieschopnosti a z problémov sa musia dostať buď cestou deflácie a nezamestnanosti alebo cez rast dlhu.



Nový had v tuneli

Novým hadom v tuneli sa v eurozóne stali spredy medzi výnosom dlhopisov ostatných krajín a nemeckými dlhopismi. Následne pri pohybe mimo tunel neintervenujú centrálne banky na FX trhu, ale subjekty ako ECB, MMF, EFSF a ESM na trhu dlhopisovom. Výmenou za „stabilizáciu“ musia krajiny akceptovať obrovské uťahovanie opaskov a vysokú nezamestnanosť. Tá postupne môže krajiny doviesť naspäť ku konkurencieschopnosti, no otázkou je, či obyvateľstvo tento tlak vydrží či a predtým neuvidíme rozsiahlejší spoločenský konflikt. Cesty smerom k lepším zajtrajškom určite existujú, no každá z nich sa spája s nákladmi, ktoré niekto musí niesť. Obedy zadarmo neexistujú. Otázkou je len to, kto ich zaplatí.

Výhľad na dnes


Rokovania o fiškálnom útese stále prebiehajú a určite budú aj dnes počas US obchodovania zvyšovať volatilitu. Celkovo ale ostáva výhľad na spoločnú menu rastový a očakávame pokračovanie rastu smerom k 1,3070/80. Vývoj dnes môžu ovplyvniť hlavne výsledky z US v podobe osobných príjmov a výdavkov za október. Suport na 1,2940.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Supply Chain a kryptoměny – IOTA 4. díl
    IOTA se specializovaná kryptoměna bez transakčních poplatků a bez tzv. „těžby“. Existence bez poplatků těžby je možná díky výpočetní síle potřebné k předložení transakce. Vzhledem k tomu, že pro každou transakci je potřebný výpočetní výkon, je IOTA ideální měnou pro stroje, které se používají prostřednictvím komunikačního protokolu pro internet věcí (IoT). Hlavním rozdílem mezi VEN a IOTA je IOTA zaměřená na transakce stroj-stroj. IOTA bude v budoucnu významnou kryptoměnou, resp. mohla by týt krokem, kdy můžete odstranit jednotlivé individuální objednávky a přenechat strojům umístění objednávky, když se materiály dostanou na nízkou úroveň, a chytré stroje, nebo domácí spotřebiče využijí kryptoměnu tak, aby pokryla náklady automaticky.
  • Supply Chain a kryptoměny – MOD 9. díl
    Modum (MOD) je aktuálně obchodován na úrovni 2,80 dolarů za minci s tržní kapitalizací ve výši 58 milionů dolarů, což Modum řadí mezi mince s kapitalizací nad nejmenšími v tomto seriálu, ale je samozřejmě značně pod úrovní gigantů s miliardovými objemy na trhu a výraznou penetrací trhu. MOD je systém dodavatelského řetězce, který integruje blokovou technologii, inteligentní smlouvy, senzorická zařízení do jediného řešení. Řešením MOD je integrace rozšířených dat napříč celým dodavatelským řetězcem. Specifické průmyslové odvětví má větší pravděpodobnost přijetí; farmaceutický průmysl a potravinářské výrobky jsou adepty na začlenění do bloku v krátkodobém horizontu. Je to proto, že manipulace s těmito produkty je nejvíce ohrožující život a existují různé standardy pro autentizaci po celém světě.
  • Supply Chain a kryptoměny – TRAC 6. díl
    TRAC se aktuálně obchoduje ve výši 0,20 USD za minci a tržní kapitál je 57 milionů dolarů a je malý ve srovnání s giganty s tržní kapitalizaci v multi-miliardách, nicméně i tyto mince na v jednu chvíli měly hodnotu na trhu „pouze“ 57 milionů dolarů. Hodnota TRAC dosáhla na konci ledna přibližně 0,50 USD a od té doby korigovala o více než 50 procent. Velmi pozitivním znamením byl poměr TRAC vůči ETH okolo 17 900 ETH hard cap. TRAC se prokazuje významným zájmem, když se jedná de facto o nováčka mezi kryptoměnami.
  • Supply Chain a kryptoměny – VEN 3. díl
    VeChain (VEN) má tržní kapitalizaci o čtyřista procent vyšší než WTC. VEN má cenu přibližně 4,2 dolarů za minci s tržní kapitalizací ve výši 2,1 miliardy dolarů. VEN je mnohem starší než WTC spuštěné v roce 2015. Společnost stojící za VEN je firma Blockchain-as-a-Service (BaaS) zaměřená na internet věcí (IoT). VEN se specializuje na ověřování dodavatelského řetězce společnosti. Koncept pomocí technologie bloků zaručuje autenticitu zboží. Systémy zajišťují kvalitu výrobků, ale v decentralizované celosvětové síti, která je schopna snížit náklady napříč různými odvětvími. Způsob, jakým je toto dosaženo, je pomocí inteligentních čipů sledujících produkty a jejich životní cyklus. Tato technologie má mnoho aplikací od zemědělských produktů po maloobchod.
  • Supply Chain a kryptoměny – WABI 8. díl
    Podobně jako ARY, WaBi je jedno z dětí v krypto světě. Jejich ICO bylo v prosinci uzavřeno, protože jejich mince byly nedávno etablovaný na směnném lístku (začaly se kotovat proti ostatním kryptoměnám a hlavním měnovým jednotkám). WaBi úspěšně dosáhl své emancipace a odpojil se od mateřské společnosti Walimai. Mateřská společnosti WaBi – Walimai – úspěšně působila v oblasti ověřování spotřebitelských produktů – uvedení WaBi na trh proběhlo v únoru 2018. WaBi je etablován v Singapuru kvůli čínským předpisům, zatímco mateřská společnost sídlí mimo Čínu. Čína je už dlouho citlivá na spotřebitelské produkty poté, co došlo ke spoustě skandálů týkajících se poškozeného a nesprávně označeného spotřebního zboží.
  • Supply Chain a kryptoměny – WTC 2. díl
    WTC: Waltonchain   Waltonchain (WTC) je v současnosti oceněn na 23,69 dolarů za minci a má tržní kapitál ve výši ...
  • Supply Chain a kryptoměny – 1. díl
    Cryptocurrencies a jejich „poslání“ uvnitř blockchain, jak se zdá, infiltrovaly většinu každodenního života. Jsme v po...
  • Support na americkém dolaru
    Po zasedání FEDu minulý týden, našel americký dolar určitou podporu a znovu získal některé ztráty, což mělo dopad na mnoho z nejvýznamnějších trhů.
  • Support pri úrovni 1,152 opäť raz podržal EURUSD
    EURUSD bol v posledných dňoch pod tlakom. Okrem pokračujúceho optimizmu FEDu, ktorý bol potvrdený na jeho minulotýždňovom zasadnutí, k tomu prispeli aj slabšie čísla z Nemecka, ktoré opäť vytiahli na povrch obavy ohľadom spomalenie rastu ekonomiky eurozóny. Včera sklamali priemyselné objednávky, ktoré sa medzimesačne prepadli o 4% (čakal sa pokles o -0,3%), čo ich medziročnú zmenu poslalo do mínusu po prvý krát za dva roky. Dnes sa k nim pripojila a priemyselná výroba, ktorá klesla medzimesačne o 0,9% (čakal sa pokles o 0,5%).
  • Supporty na AUDUSD a NZDUSD
    Keď niekto hľadá príležitosť pre technické obchodovanie na dlhších timeframoch, tak sa zaujímavé príležitosti vytváraj...
  • Surge in Oil Prices Amidst Turmoil in the Middle East Rocks Financial Markets
    On Monday, oil prices witnessed a robust 2% surge driven by escalating military clashes between Israel and the Palestinian Islamist group Hamas, stoking concerns of a broader conflict erupting in the Middle East.
  • Surová ropa: Mohlo by dojít k průlomu – prosím?
    Po jednom z největších odprodejů surové ropy za poslední dobu nyní ceny ropy WTI a Brent už dva měsíce zůstávají v mezích. Zatímco...
  • Súvahy centrálnych bánk sa rozchádzajú, Japonsko aj naďalej dominuje
    Dolárové vyjadrenie súvah troch najväčších centrálnych bánk (ECB, Fed, BoJ) sa tento rok stretlo a všetky tri súvahy mali rovnakú hodnotu. V najbližších mesiacoch by ale tieto súvahy mali nabrať odlišný smer.
  • Sú 2 % pre FED inflačným cieľom, alebo inflačným stropom?
    Americký ekonóm Brad DeLong (s ktorým sa priznám väčšinou nesúhlasím), upozornil na zaujímavú vec. A to, že pokiaľ FED...
  • Svatební agentura
    Připravujete svoji svatbu a snažíte se vše dělat tak, aby přípravy byly co nejvíce bezpracné a bezstarostné? Jak je to...
  • Sváteční obchodování nepřináší větší změny eurodolaru ani koruně
    Euro zakončilo minulý týden proti dolaru ziskově. Vzhledem ke korekci ale nárůst kurzu nakonec nebyl tak výrazný. Dne...
  • Sváteční obchodování přineslo na trh EUR/USD stabilitu
    První pracovní den nového týdne nebyl z kurzového pohledu pro trh EUR/USD nijak zajímavý, kurz po celý včerejší...
  • Sváteční závěr týdne měnám přináší pouze stagnaci
    Včerejší data ze Spojených států odpoledne pomohla dolaru. Ten však stále dobrých zpráv z ekonomiky využívá relativně ...
  • Svátek práce přinaší na trhy s CFD nízkou volatilitu
    Dnes jsou trhy v USA uzavřeny kvůli svátku Den nezávislosti. Obchodování s podkladovými nástroji neprobíhá a burzy zůstávají uzavřeny. V důsledku toho je volatilita u CFD kontraktů snížena, ale přesto indexy US500 a US100 dnes ukazují mírný růst, podpořený silnými zisky v Číně. V následujících dnech stojí za pozornost projevy členů FOMC, protože trhy se pokusí zohlednit pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb. Po nedávných makroekonomických datech jsou šance na zvýšení sazeb na zasedání v září nízké a pravděpodobnost posledního očekávaného zvýšení sazeb letos také klesá. Před zasedáním FOMC budeme mít také příští týden zveřejněnou inflaci CPI v USA, která bude poslední významnou zprávou před rozhodnutím Fedu.
  • Svátky Indických kryptoburz
    Indické kryptoměnové burzy se snaží pro letošní hinduistické svátky přilákat maloobchodníky i místní obyvatele zahájením marketingových kampaní a rozdáváním kryptoměn v podobě airdropů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024