Úterý 24. prosince 2024 20:06
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap forex

Hrozby z periferie i naděje z ECB - euro posílilo, ale vývoj na trzích je smíšený

25.07.2012 10:22  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Středeční ráno je na trzích ve znamení smíšeného vývoje. Na směru se neshodují evropské akcie ani dluhopisy - španělské výnosy mírně rostou, italské lehce klesají. Euro se pohybuje mírně nad hranicí 1,2100, oproti včerejšímu večeru je tedy silnější. Stále je zde několik vážných rizik spojených s dluhovou krizí. Španělsko se už financuje tak draho, že je otázkou času, kdy bude potřebovat další vnější pomoc, která by ovšem byla pro záchranné fondy na hraně únosnosti. Řecká fiskální situace zůstává nevyřešená a značně roste pravděpodobnost dalšího krachu. V trochu delším pohledu je asi největší hrozbou Itálie - výnosy jejích dluhopisů se posunuly na vysoké úrovně, které má země malou šanci dlouhodobě unést. Na záchranu Itálie by však ostatní země eurozóny neměly. Vedle toho v Německu vyšla další špatná makrodata, tentokrát šlo o index podnikatelského klimatu Ifo, který klesl více, než se čekalo.

Pozitivní zprávou bylo naopak prohlášení zástupce ECB Nowotného, že existují argumenty pro udělení bankovní licence fondu ESM. O této možnosti se prý ještě nejedná, ale samotná zmínka trhům dopoledne pomohla. Bankovní licence pro záchranný fond by prakticky znamenala možnost financování státních dluhů novými prostředky ECB. Právě to je nyní zřejmě jediná možnost, jak se vyhnout odpisům dluhů (řízeným bankrotům) na periferii, proto ji trh vnímá pozitivně. Týká se to i eura, ačkoli v delším výhledu by nové peníze z centrální banky jeho hodnotu snižovaly.

Koruna se nyní obchoduje na včerejší úrovni, kolem 25,52 za euro. Otevřela sice slabší, ale komentář z ECB jí pomohl. Podobné to je i na okolních měnách. Žádné zajímavé regionální zprávy dnes nepřišly, nová data na programu nejsou. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Hrozba byla naplněna. Cla vzrostla. Čínské fondy možná manipulovaly s trhem
    „Před úsvitem bývá největší tma. Je proto možné, že současná eskalace obchodních válek je pouze předzvěstí uzavření dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Američané jsou tvrdí vyjednavači a ukazují, že při jednáních tahají za delší kus provazu. Je však nutné mít na paměti, že ze vzájemné obchodní dohody by těžily obě velmoci, proto existuje silná motivace se dohodnout,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hrozba cel na evropské zboží poslala globální trhy do ztrát
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování poklesem poté, co prezident Donald Trump pohrozil uvalením cel na vybrané zboží z Evropské unie. Ze strany Spojených států se dle jejich vyjádření jedná o odvetný krok za finanční podporu EU pro výrobce dopravních letadel Airbus. Index Dow Jones oslabuje o 0,7 %, S&P 500 ztrácí 0,5 % a technologický Nasdaq klesá o 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nedaří ani jednomu sektoru. Nejhlubší ztrátu ve výši 1,4 % mají energetické společnosti.
  • Hrozba krize narůstá
    Federální rezervní systém včera ukončil zasedání FOMC. Úroková sazba byla v souladu s očekáváním zvýšena o 0,25 %. Základní sazba je teď v pásmu 5–5,25 %. Nejdůležitější je, že Fed možná na příštím zasedání FOMC v červnu, jak naznačil, po deseti po sobě jdoucích zvýšeních sazeb další zvyšování pozastaví.
  • Hrozba obchodní války snižuje chuť investorů riskovat
    Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení cel na čínský dovoz, které může vyvolat odvetné opatření Číny zavést vlastní cla, vyvolalo na finančních trzích negativní nálady. Akcie poklesly a vynořují se obavy, že obchodní válka bude mít vliv i na globální hospodářský růst. Nervózní nálada se dále prohloubila s příchodem nové zprávy, že Bílý dům na návrh Donalda Trumpa odvolal svého poradce pro oblast bezpečnosti Herberta Raymonda McMastera, kterého nahradil John Bolton. Ten je podle měnového stratéga Saxo Bank, Johna Hardyho, známý svými odvážnými prohlášeními o nových sankcích pro Írán.
  • Hrozba pokračující obchodní války a tvrdého brexitu stahuje dolů český i německý průmysl
    Zatímco do roku 2018 vstoupil český průmysl pravou nohou a se vší parádou, vystupuje z něj nohou levou a s velkou výstrahou pro rok 2019. Předstihový ukazatel provozních podmínek tuzemského zpracovatelského průmyslu – který zpracovává společnost Markit – ohlásil za prosinec 2018 svůj první pokles od července 2016. To znamená, že podmínky v průmyslové výrobě v ČR se poprvé za takřka dva a půl roku zhoršily. Klíčovým důvodem jejich zhoršení je ztráta dynamiky ekonomické aktivity Německu a v eurozóně.
  • Hrozba pre EUR
    Aktuálne najväčší záujem pre finančné trhy bude poskytovať vývoj riešenia fiškálnych problémov v írsk...
  • Hrozba sankcí a rostoucí inflace zastavily ruskou centrální banku
    Ruská centrální banka ponechala na svém dnešním zasedání základní sazbu na úrovni 4.25 %. Zároveň banka konstatovala nečekaně silné oživení domácí poptávky a naopak horší vývoj inflace. Nová prognóza nadále počítá s poklesem inflace z aktuálních 5.2 %, avšak ta by se již v ročním a delším časovém horizontu neměla výrazněji odchylovat od 4% cíle. Z těchto důvodu centrální banka přestala indikovat možnost snížení úrokových sazeb v blízké budoucnosti.
  • Hrozba stagflace může být reálná
    Česká národní banka opět uvolnila svoji měnovou politiku dalším výrazným snížením hlavní úrokové sazby. Z hlediska mainstreamu se jedná o očekávaný krok, když všechny velké centrální banky konají v tomto duchu; z hlediska malé otevřené ekonomiky s vlastní měnou lze toto rozhodnutí také brát jako potvrzení návratu k diskreci, tedy odklonu ČNB od dřívějších pravidel.
  • Hrozba světové obchodní války zraňuje trhy
    „Světové mocnosti se předhánějí ve vymýšlení nových celních bariér. Trhy pro tyto nebezpečné hrátky nemají pochopení a reagují poklesem, který se z Číny přesunul přes Evropu do Spojených států,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Hrozba vyšších cel na evropské automobily se stupňuje
    „Donald Trump udělal další krok směrem k vyšším clům na evropské automobily. Dnes jeho administrativa dokončila studii o zavedení cel. V srpnu budou známi bezpečnostní dopady týkající se dovozu automobilů do USA. V případě, že oba materiály budou hovořit proti dovozu evropských automobilů, hrozí, že cla budou výrazně navýšena a Evropská unie utrpí vážné hospodářské ztráty,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Hrozí benzín za 40 korun, ropa totiž citelně zdražuje. Rusko či Saúdská Arábie se totiž „pakují“ v době vysokých cen plynu, než na trh dorazí iránská a americká ropa
    Ropa citelně zdražuje, benzín za 40 korun již tuto zimu nelze vyloučit. Rusko či Saúdská Arábie se totiž „pakují“ v době vysokých cen plynu, než na trh dorazí iránská a americká ropa
  • Hrozící lockdowny doléhají na korunu, euro i akcie
    Začátek obchodování na evropských trzích nebyl špatný, ale nálada následně uvadá. Akcie začínají nabírat ztráty a poptávka investorů míří do dluhopisů, dolaru či zlata. Akciové indexy v případě těch hlavních momentálně lehce ztrácejí do 0,3 pct, jih Evropy, Rakousko nebo ČR jsou na tom však hůř. Mezitím padají dluhopisové výnosy, přičemž německý 10Y je skoro o 4 bazické body níž.
  • Hrozící stávka a nová data na programu. Dopoledne je zatím opatrné
    Nové informace, které dnes chodí, nebo jsou na programu, se znovu dotýkají citlivého tématu inflace. V USA vyjdou maloobchodní tržby, které odrážejí platby spotřebitelů za zboží a měly by stagnovat až mírně klesnout. To znamená, že se od reálné poptávky čeká drobný pokles, neboť ceny v srpnu nepatrně stouply. Trhy by asi v současné situaci uvítaly spíše silnější než slabší data o maloobchodu, ovšem na druhou stranu stále platí, že příliš silná poptávka jakožto zdroj inflace znamená argument pro agresivní měnovou politiku.
  • Hrozí citelné zdražení rýže, které se zatím zdražování vyhýbalo. Češi ji přitom spořádají historicky rekordní množství
    Češi konzumují tolik rýže jako nikdy. Podle nejnovějších dat ČSÚ spořádají takřka osm kilogramů rýže na hlavu ročně. Brzy však mohou mít problém. V Asii hrozí prudké zdražení rýže. Nejsou totiž hnojiva. A pokud ano, tak drahá. Takže asijští pěstitelé musí omezovat produkci. Což se dotkne celého světa.
  • Hrozí další citelné zdražení pohonných hmot v Česku, Biden totiž v Saúdské Arábii nepochodil
    Americký prezident Joe Biden nedokázal při své návštěvě Saúdy přesvědčit, aby se zavázali k výraznějšímu navýšení těžby ropy. Klíčový cíl jeho výpravy do blízkovýchodního regionu zůstal nenaplněn. Což pro Česko znamená hlavně jedno: pohonné hmoty moc zlevňovat nebudou, ba dokonce i citelně zdraží.
  • Hrozí ještě výraznější zdražení pečiva v ČR. Ukrajina totiž končí s vývozem své zemědělské produkce přes černomořské přístavy
    Ukrajina dnes oznámila, že zastavuje vývoz své zemědělské produkce přes černomořské přístavy. Činí tak v reakci na včerejší odstoupení Ruska od takzvané obilné dohody. Moskva se rozhodla dohodu vypovědět „na neurčito“ po dronovém útoku na plavidla ruského námořnictva, k němuž došlo ve vodách krymského přístavu Sevastopol. Moskva z útoku obvinila Kyjev. Celá záležitost může vážně zhoršit zásobování světa potravinami a prohloubit probíhající potravinovou krizi. Utrpí samozřejmě také ukrajinská ekonomika.
  • Hrozí Le Penové „nechci euro“ krizí horší než Lehman Brothers?
    Na francouzské politické scéně se rýsuje krize, která svými dopady může překonat Lehman Brothers. Odvrácení zakladatelské Francie od eura, chceme-li Frexit, rozhodně není silou svých dopadů totéž, jak Brexit, varuje v analýze banka Deutsche Bank.
  • Hrozí nám mzdově-inflační spirála?
    „Dlouho očekávaný psychologický zlom ve vývoji inflace konečně nastal. Poprvé od ledna 2022 se v červnu dostala pod deset procent a do druhého pololetí vstupuje s jednocifernou inflací. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 9,7 %, přičemž v květnu byla inflace 11,1 %,“ uvedl partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.
  • Hrozí propuknutí transatlantické obchodní války. Evropské akcie zažily nejhorší den v roce
    „Na trzích panuje strach. Investoři se obávají propuknutí transatlantické obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Ta by měla fatální ekonomické dopady, které by poškodily celé globální hospodářství,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 Kč/l. Kvůli mixu škrtů v těžbě, slábnoucí koruny a útoků ukrajinských dronů a jemenských povstalců
    Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nestalo v polovině března, vzalo zasvé. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se prodává za 38,64 koruny za litr, tedy nejdráže od loňského listopadu. Cena nafty v uplynulém týdnu vzrostla o dvanáct haléřů na litr na 38,53 koruny za litr. Důvodem je poměrně citelné zdražení ropy Brent na světových trzích, ve druhé polovině března až na úroveň 87,70 dolaru za barel, nejvyšší od začátku loňského listopadu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank