Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:12
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Gumené pravidlá eurozóny, kamenný Fed

11.07.2012 12:33  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trh sa včera v rámci fundamentálneho vákua opäť sústredil hlavne na eurozónu, kde naďalej prevláda politické fiasko, úsmevné komentáre od autorít a neistota. Za politické fiasko môžeme považovať doslova gumené pravidlá zachraňovania štátov resp. ich bankových systémov. Španielsko totiž zvažuje, že straty by mali niesť akcionári bánk. Tlak vyvíja EÚ, ktorá sa začína obávať hnevu daňových poplatníkov ešte viac ako bankovej loby. To by bolo v poriadku a je správne, že ten kto bral na seba riziko s plným vedomím možného zisku a strát, mal by svoju hru dohrať do (trpkého) konca. Zaujímavé však je, že pred dvomi rokmi bolo Írsko donútené, aby straty niesli daňoví poplatníci. Španielsko teda dostáva iné podmienky ako Grécko, Írsko či Portugalsko. Môžeme sa teda tešiť na ďalšie ťahanice ohľadne toho kto čo garantuje a kto čo platí, pričom sa môžeme staviť, že najbližšie veľké rokovania opäť k stolu prinesú politikov, ktorí budú situáciu chápať úplne inak ale zhodnú sa v tom, že chcú prostriedky a nechcú aby ich to niečo stálo. Takmer všetci. Dobrá správa pre medveďov na eure, pretože namiesto konštruktívneho riešenia situácie a robenia kompromisov smerom ku konsenzu budeme zase svedkami detského hašterenia sa o peniaze.

Bude veľmi zaujímavé ako sa k tomu bude stavať Grécko, ktorému po nedávnej návšteve Trojky výrazne padol hrebienok. Ak si spomínate na veľkohubé reči gréckych politikov o tom, že chcú novú dohodu a EÚ by im mala všetko garantovať, tak toto môže byť minulosťou. Najnovší (už štvrtý za posledný rok) minister financií Stournaras dostal odkaz, že Grécko musí nájsť €3 mld., kým ho Trojka vôbec vypočuje s jeho požiadavkami. Na otázku, či Grécko vyplatí dlhopisy vo vlastníctve ECB, ktoré maturujú v auguste v objeme €3.1 mld., už musel minister odpovedať iba „áno, šéfe“. Dnes bude v Grécku bojová porada vlády a Gréci majú hotovosť tak na mesiac. A nebola by to EÚ, aby vo svojom zdôvodnení nepoužila slovo UDRŽATEĽNOSŤ, tento krát v súvislosti s dlhom Grécka. To značí, že plán, že Gréci znížia dlh na úroveň 120% HDP (alebo možno aj trochu viac) do roku 2020 je nemenný a odklad šetrenia by ho mohol ohroziť. Takže vôbec nemusí byť isté, či Gréci nejaké ústupky (nie to ešte záchranu svojich bánk) dostanú. Keďže sme však v EÚ, je jasné, že Gréci si aspoň niečo z toho vydobyjú. Len to bude chcieť trochu vydierania EÚ a paniky na trhoch. Pravidlá sa už nejako upravia.

Najsledovanejšou udalosťou týchto dní je čítanie zmluvy o ESM zo strany Nemeckého ústavného súdu, ktorý včera stihol spôsobiť rely po šume o tom, že by to malo byť v poriadku. Realita je však niekde úplne inde a hoci súd nechce nič zdržovať a predbežné vyjadrenie vydá do niekoľkých týždňov, môže trvať dva kvartály, kým bude definitívne rozhodnuté. A skôr nechce podpísať ani prezident. Ide o suverenitu Nemecka. Tam sa nepodpisuje všetko čo Brusel podhodí. Guvernér Bundesbank naznačil, že sa zvažuje zavedenie ESM aj bez ratifikácie, avšak nevie si predstaviť reakciu trhu. Ten by totiž dostal ESM do vitríny, aby sa naň mohol pozerať. Účinný by bol asi ako múzejný exponát v už spomenutej vitríne. Trh však nie je Brusel, reči nestačia. Buď to funguje, alebo nie. A ak nie, zle pre euro. Pripomíname, že ECB dôrazne naznačila, že kým nebude veľmi zle, zasahovať nebude. 

Situácia je už natoľko vážna, že taliansky premiér Monti sa poponáhľal a povedal, že sa nedá vylúčiť požiadanie Talianska o pomoc niekedy v budúcnosti. Zjavne si nemôže dovoliť to čo Španielsko, ktoré vyhralo jackpot (pomoc pre banky bez podmienok a odklad šetrenia) a môže si dovoliť maľovať eurosvetlé zajtrajšky (teda pokračovať v tvárení sa, že budúci rok bude lepšie). Aby sa Brusel nehneval, Rajoy (španielsky premiér) nakreslil škrty vo výške 6% HDP na zvyšok tohto roka a dva nasledujúce (súhrnne). Všetko by to bolo pekné, keby sa nepočítalo s tým, že druhá najväčšia recesia Španielska v histórii (to je to čo sa deje dnes) skončí budúci rok. To sa pravdepodobne nestane a bude dôvod na „prehodnotenie škrtov“, pripadne aj ďalšiu pomoc. 

Po včerajšom prepade rizikových aktív sme videli zotavenie, pričom však drahé kovy včera urobili nové júlové dno, ropa ukončila rast a meď vyčkáva na dáta čínskeho HDP (neklesala). Obilniny len pozastavili rast, pred dátami WASDE o produkcii a spotrebe sa nikam neponáhľajú. Nemeckým akciám sa začína dariť viac ako americkým z dôvodu slabnúceho eura, S&P500 včera vytvoril nové dno, DAX nie. Najčakávanejšou dnešnou udalosťou bude zápisnica FOMC, ktorá by mohla trhy sklamať, ak sa nezmení jej tón (rastieme, pomaly, výhľad neistý, bolo už aj horšie, QE iba ak sa situácia podstatne zhorší). Včerajšie zásadné vyjadrenie Bullarda z Fedu to len potvrdzuje. Naznačil, že Twist má palebnú silu len do konca roka, potom už nebude čo predávať (krátkodobé aktíva). Veľmi dôrazne naznačil, že tento rok je iný ako rok 2010, inflácia je vyššia v súlade s cieľom a akcie sú o 22% vyššie ako boli v auguste 2010, keď sa spúšťalo QE2. Bol spomenutý aj index finančného stresu, ten tiež nie je tak vysoko, aby trh musel byť stimulovaný. Bude musieť prísť väčší prepad aby sa Fed zobudil. Dobre pre USD.

To, že pravidlá eurozóny sú gumené a Fed má jasno, vidíme aj na grafe EURUSD. Včera nové intradenné dno, dnes pokus o rast a korigovanie strát. Rezistencia na úrovni 1.23, nedarí sa ju prekonať napriek nižším výnosom na španielskych dlhopisoch. Trh teda považuje „riešenie“ Španielska za nedostatočné pre upokojenie situácie. V prípade neúspešných pokusov o rast sa prikláňame k testu nočného dna na úrovni 1.2250. Intradenný medvedí výhľad mení až prekonanie úrovne 1.2330. 

Klíčová slova: Aktiva | Bundesbank | ESM | Ropa | Banky | FOMC | Akcie | USD | Euro | HDP | DAX | Riziko | ECB | Fed | EU | Drahé kovy | Recesia | Portugalsko | EURUSD | Index | Irsko | Měď | QE | Eura | Trh | Guvernér | Obilniny | Akcionáři |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Green Deal EU se ocitá po palbou Paříže či Berlína, národní političtí lídři si začínají uvědomovat jeho dopad na voliče. Německo leká příliv aut z Číny, Francii další zhoršení celkového ratingu jejího dluhu
    Green Deal se ocitá pod palbou, informuje dnes agentura Bloomberg. K nelibosti zelených, neziskových organizací a i Evropské komise samotné.
  • Greenspan: Evropa řeší střet kultury, sever po euroéru dotuje růst pohodlí dlužnického jihu
    Nikoli „dluhové krize“, ale odrazem růstu nákladů práce a cen a poklesu skutečné...
  • Greta ztělesňuje klíčovou výzvu, které bude čelit nastupující šéfka Evropské centrální banky
    Už tento pátek stane v čele Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Jedna z největších výzev, před níž stojí, je ta, že bude muset v jistém okamžiku „kápnout božskou“. „Ano, Greto, ultra-expanzivní měnová politika centrální banky jde přesně proti tomu, co se svým hnutím žádáte.“
  • Grévke dlhy a budúcnosť
    Od začiatku roka sa objavujú na finančných trhoch nepotvrdené informácie o možnej reštruktur...
  • Grexit
    Pondelok nepriniesol dohodu medzi Gréckom a Trojkou. Grécki politi...
  • Gross: Vítejte v „paranormálu“ roku 2012
    Dlouhodobý proces kontinuálního tisknutí peněz nás dostal do situace, kdy věřitelé (skoro) nikomu nevěří. Na světovou ekonomiku navíc nyní neblaze působí na jedné straně politika rekordně nízkých úrokových sazeb se svými nezamýšlenými dopady a na straně druhé inflační expanze pod taktovkou centrální banky. Taková je situace na začátku roku 2012 podle Billa Grosse, jednoho ze zakladatelů největšího dluhopisového fondu na světě a známého pod zkratkou PIMCO. Dnešní svět podle něho trpí přílišným množstvím dluhů, slabou důvěrou a náchylností k naprostému kolapsu.
  • Gross vsází na krátký americký dluh. Evropské firmy vynesou víc, kontrují JPMorgan i Morgan Stanley
    Bill Gross, investor a manažer největšího dluhopisového fondu světa PIMCO, radí investorům vsadit na krátkodobý americký dluh, na který se podle něj brzy soustředí zájem Fedu i dalších centrálních bank. Týmy bank JPMorgan a Morgan Stanley naopak otočily od medvěda k býku vůči korporátním dluhopisům evropských firem a tvrdí, že jejich zisky vůči americkým poukázkám budou v relativním srovnání nejsilnější za 17 let.
  • Groupon reportoval za 3Q a snížil výhled očištěného zisku EBITDA za rok 2024
    Americký poskytovatel slevových kupónů Groupon reportoval výsledky za 3Q 2024. Společnost meziročně eviduje o 9,5 % nižší výnosy a pokles aktivních uživatelů.
  • GRPD, osobní data a Blockchain
    Chceme-li vědět, zda se nás GDPR týká, je nutné si uvědomit, zda nakládáme s osobními daty. Je to každá informace, podle které může být identifikována konkrétní osoba.
  • Gucci bude ve vybraných obchodech v USA přijímat platby v BTC
    Luxusní módní dům Gucci oznámil, že začne přijímat platby v BTC ve vybraných kamenných obchodech. Zavedení funkce je pilotní projekt, který začíná v pěti amerických lokalitách s plány rozšířit ji na všechny obchody v USA přímo vlastněné společností. Zatím není jasné, zda Gucci automaticky převede platby přijaté v kryptoměnách na fiat měnu, jako je americký dolar.
  • Guria (OECD)
    "Euro na 1,40 znamená vrchnú hranicu jeho fundamentálnej hodnoty." Komentár: Gur...
  • Guvernér Australské centrální banky předpokládá větší šance Austrálie na hladké přistání ekonomiky než u jiných ekonomik
    Australský dolar klesl poté, co guvernér RBA řekl, že Austrálie má větší šanci na hladké přistání ekonomiky než kterákoli jiná rozvinutá země. Philip Lowe v první řadě upozornil na poměrně úspěšnou snahu o omezení růstu mezd v zemi, díky čemuž se inflace držela v mezích stanovených regulátorem. V pondělí promluvil Philip Lowe před schůzkou v Senátu v Canbeře. Pokud jde o dosažení hladkého přistání ekonomiky, řekl: "Není to zaručeno, ale v dnešní situaci máme větší šanci než většina ostatních zemí to dotáhnout." Dodal, že nejlepším výsledkem pro Austrálii by bylo, kdyby mzdy zůstaly navýšené, tak jak jsou, a dále se nezvyšovaly.
  • Guvernér Bank of Japan se rozhodl odstoupit ještě před koncem mandátu. Neustál tlak vlády na další stimulaci?
    Pouhých pět týdnů hodlá Masaaki Širakawa dále setrvat v pozici šéfa japonské centrální banky. Nepočká tak překvapivě a...
  • Guvernér BoC zostáva jastrabí
    Šéf Bank of Canada - Macklem zdôraznil, že program QE zvyšuje nerovnosť v spoločnosti predovšetkým pumpovaním cien aktív. Podľa jeho názoru QE nerozdeľuje dávky rovnakým dielom a zvýšená inflácia ovplyvňuje predovšetkým najchudobnejších a ľudí s fixným príjmom. Podľa jeho názoru v súčasnosti žijeme v spoločensky najneurčitejšom ekonomickom cykle našej doby. Okrem toho poukazuje na to, že úplné zotavenie je možné, keď budeme vedieť povedať, že pandémia je za nami a že spoločnosti sú ochotné investovať do rozšírenia výrobných kapacít.
  • Guvernér BoE Bailey sees nevidí rizika pro britské banky
    Andrew Bailey, guvernér Bank of England, stejně jako další dva členové BoE (Sam Woods a Dave Ramsden) dnes vystoupili před užším výborem ministerstva financí na slyšení o kolapsu banky Silicon Valley. Bailey poznamenal, že kolaps SVB byl nejrychlejší bankovní krach od krachu Barings Bank, která se zhroutila v roce 1995 po masivní ztrátě 827 milionů GBP, kterou utrpěl obchodník Nick Leeson. Tyto dva případy však nelze srovnávat, protože společnost Barings zkrachovala v důsledku jednání nepoctivých obchodníků, zatímco společnost SVB zkolabovala v důsledku bankovního runu a špatného řízení úrokového rizika. Bailey v rozhovoru řekl o Credit Suisse, že problémy švýcarské banky jsou specifické pro tuto společnost a neměly by být vnímány jako riziko pro domácí britské banky. Celkově Bailey uvedl, že si nemyslí, že by některý z rysů nedávných bankovních krachů (SVB a CS) způsobil stres ve finančním systému Spojeného království. Řekl však také, že se nacházíme v období zvýšeného napětí na trzích a je zapotřebí vyšší úrovně ostražitosti.
  • Guvernér Colorada je připraven přijímat platby daní v kryptoměnách
    Guvernér Colorada Jared Polis prohlásil, že pokles na trhu s kryptoměnami neohrožuje jeho návrh přijímat vládní daňové poplatky v bitcoinech a dalších virtuálních měnách.
  • Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dnes vystoupí v pořadu TV Nova / TN LIVE „Naše Česko“
    Pořad Naše Česko ve čtvrtek 2. září přivítá guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Rozhovor sledujte na webu TN.cz v sekci TN LIVE. Guvernér se v něm vyjádří k aktuálním otázkám vztahujícím se k měnové politice. Věnovat se bude zejména současné a vyhlížené inflaci v České republice i v zahraničí, předpokládanému vývoji klíčových úrokových sazeb ČNB či situaci na hypotečním a nemovitostním trhu v ČR.
  • Guvernér ČNB Michl poprvé předal ocenění za přínos finanční gramotnosti
    Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl poprvé předal ocenění za přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti, získala ho učitelka matematiky a biologie Jana Doležalová ze Základní školy Vimperk v ulici Smetanova. Cena guvernéra ČNB by od letoška měla každý rok ocenit, podpořit a propagovat tvůrce projektů, které mají zásadní význam pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti v České republice.
  • Guvernér ČNB Michl viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu, neboť ta hospodaří s historicky rekordním schodkem. Obava ČNB z přetrvávající vysoké inflace houstne, poprvé po letech končí hlasování její bankovní rady nejtěsnějším možným výsledkem
    Dnešní hlasování bankovní rady ČNB skončilo poprvé po letech nejtěsnějším rozdílem jediného hlasu, 4:3, a to ve prospěch ponechání základní sazby na úrovni 7 %.
  • Guvernér ČNB Rusnok si loni vydělal 4,3 milionu Kč čistého
    Guvernér České národní banky Jiří Rusnok si loni ve své funkci vydělal 4,3 milionu korun čistého, což odpovídá hrubé mzdě 5,9 milionu korun. Meziročně se jeho čistý příjem zvýšil zhruba o 114.000 korun. Informovala o tom Česká národní banka ve své roční zprávě o hospodaření za loňský rok, kterou předložila do Sněmovny. Průměrná hrubá mzda v celé ČR loni podle posledních údajů Českého statistického úřadu představovala 37.839 korun.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank