Neděle 03. listopadu 2024 17:30
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
SAB Finance
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap forex

Únia spojených a garantovaných slabostí

03.07.2012 12:52  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Summit EÚ máme úspešne za sebou, priniesol grandiózne plány, veľa rečí a už pomaly tradičnú absenciu konkrétnych dohôd. O pochybnostiach súvisiacich s realizovateľnosťou týchto plánov ani nehovoriac (písali sme vo včerajšej analýze). Keďže ani trh neocenil summit výraznejšou rely (časť piatkového rastu súvisela aj so zatváraním krátkych pozícií fondov na konci kvartálu), je jasné, že sa čaká na ďalšie kroky.

Na summite sa dohodli prioritne dve veci – intervencia na dlhopisovom trhu hlavne v prípade talianskych a španielskych dlhopisov (čokoľvek čo zníži výnosy) a rekapitalizácia bánk priamo z ESM, ktorá sa, ak sa to podarí zariadiť, nebude počítať do vládneho dlhu. Hoci z pohľadu krátkodobej stabilizácie situácie na trhu sa podarilo znížiť výnosy dlhopisov a spôsobiť rast trhov, z dlhodobejšieho hľadiska ide o pokračujúci marazmus EÚ.

Súčasný problém vznikol hlavne z dôvodu sociálneho štátu, ktorý si vybrali občania v domnienke, že štát tu vytvorí blahobyt. Avšak ak niekto niečo vytvára, tak je to súkromný sektor. A keďže sme chceli, aby blahobyt rástol rýchlo bez ohľadu na reálnu konkurencieschopnosť ekonomiky, zistili sme, že na to nie je dosť prostriedkov. Ale tento problém riešili banky – tie sú totiž kľúčovým nákupcom štátnych dlhopisov, ktoré financujú výdavky štátu (dane nestačia na pokrytie výdavkov). Keďže aktuálne to vyzerá tak, že skôr na púšti vznikne more ako európske štáty (s niekoľko málo výnimkami) znížia svoj dlh prebytkami rozpočtov, banky v podstate akceptovali dohodu, že budú dostávať úrokové príjmy (kupóny) avšak samotná istina sa bude skôr refinancovať ako splácať. Aby však banky neboli ukrátené, štátne dlhopisy (ktoré sú bezrizikové, však) môžu doniesť do centrálnej banky, kde si za úrok už niekoľko rokov na úrovni 1% (v USA dokonca „nula celá dačo“) požičajú likviditu, ktorú potom používajú na výnosnejšie projekty – komerčné úvery (s o niečo vyšším úrokom), investície na finančnom trhu atď. Je to výhodná dohoda pre všetky strany – občan má „istoty“, politik je populárny a môže rozdávať, banky zarábajú. Problém je však to, že občan má jedinú istotu – že v prípade problémov hradí plné náklady on.

Politici a banky robia všetko preto, aby tento systém udržali v chode. Občana sa veľmi nepýtajú, maximálne mu tak vysvetlia, že „je to nevyhnutné a ak by to neudržali, príde koniec sveta (možno aj vesmíru)“. Zásadné však je to, že v prípade dôveryhodného a účinného riešenia by sa situácia dala zastabilizovať (preriedenie množstva a veľkostí bánk, bankrot niektorých inštitúcií, garancia vkladov, štátne investície do akcií strategických bánk a na konci ich spätný odkup zo strany bánk). Avšak takéto riešenie by nebolo optimálne pre tých, ktorí z toho profitujú, prišli by totiž o rentu. A tak sa ide garantovať a zachraňovať a zdaňovať a zliepať a presviedčať, že to už bude v poriadku. A je zbytočné sa rozprávať o tom, že prostriedky na záchranu krajín idú veriteľom a nie samotnej krajine. Tie prostriedky totiž krajina dávno minula a bolo by zvláštne, keby ich teraz dostala opäť. Ten kto to však mal niesť je veriteľ, ktorý urobil chybné rozhodnutie. Ale v EÚ, kde sa teraz rozpráva len o úsporách, raste a záchranách sa to robí inak. Brusel ochráni každého pred každým. Za prostriedky všetkých. Len musia prejsť cez Brusel.

Správy o rekapitalizácii bánk z ESM, ktorý ešte nebol ani ratifikovaný, ani nemôže investovať bankám ani na to nemá dosť prostriedkov, potešila zúfalú perifériu a tá si už začala maľovať, ako prídu peniaze „zvonku“ a zachránia ich úbohé banky, ktorým sa toľké roky podarilo udržiavať „blahobyt“ rozdávaním úverov. Španieli sa už na tieto prostriedky tešia, dokonca prisľúbili aj ďalšie šetrenie, hoci ešte pred pár mesiacmi hovorili, že sa už nedá. A aj dnes už rovno dodali, že ekonomický výhľad je veľmi neistý (je dobré mať argument v prípade, že nesplníte sľub). Podobne Gréci, ubezpečujú že všetky dohody dodržia, len by potrebovali trochu viac času. A tiež dúfajú, že banková pomoc sa bude týkať aj ich. Dobre čítate – po dvoch záchranných balíkoch, zvoľnení podmienok a odpustení časti dlhu opäť očakávajú zvoľnenie podmienok a tretiu záchranu. Jediná krajina PIIGS, ktorá sa niekam posunula je Írsko, ktoré sa tento týždeň pravdepodobne vráti na trh a skúsi predať dlhopisy.

Na summite sa intenzívne hovorilo aj o bankovej únii, priama rekapitalizácia bánk z ESM sa vlastne už dá považovať za úvod do bankovej únie – pretože národné banky sa zachraňujú z európskych peňazí. Aj z našich, hoci sme z napríklad z španielskeho realitného boomu nič nemali. Teraz však spoluponesieme náklady. A keďže sa ruší seniorita ESM, v prípade problémov si budeme musieť počkať kým budú vyplatení senior veritelia, ak niečo ostane, dostaneme aj my. Banková únia má byť samozrejme podmienená poriadnym bankovým dohľadom, nemecká kancelárka Merkelová by si v tejto úlohe vedela predstaviť ECB. Tá si to však predstaviť nevie a alternatívou by tak ostávala inštitúcia postavená na zelenej lúke. Lenže ani v tomto nie je EÚ veľmi úspešná – Európska banková autorita (EBA) vznikla pred dvomi rokmi, preslávila sa stresovými testami bánk EÚ, tieto zlyhali (banky, ktoré prešli museli neskôr požiadať o pomoc). Takže, ak EÚ v niečom vyniká  tak je to v budovaní inštitúcií, ktoré vznikajú hlavne pre to aby boli. Rastúci počet úradníkov síce dvíha zamestnanosť, ale ťažko dvihnú produktivitu prípadne „trvalo udržateľný rast založený na inováciách“ (to bol plán z roku 2000). Nehovoriac o tom, že nezamestnanosť v eurozóne je na historických maximách.

Všetky tieto problémy podľa Bruselu existuje liek – politická únia. Keďže politický národ Európy, ktorý mal podľa plánu už dávno vzniknúť sa nedostavil, EÚ to (opäť) odignoruje a bude tlačiť na hlbšiu integráciu. Je kríza, tak to treba využiť. Problémom však je, že sa občanov opäť nikto pýtať nebude a opäť sa to bude riešiť bruselským spôsobom – teda v mene posúvania sa za víziami ignorovať nepodstatné detaily (tak ako sa ignorovali už pri vzniku eurozóny). A v mene „zabránenia vojne“ sa pôjde aj bez ohľadu na to, či všetci súhlasia. A to práve môže začať budovať nacionalistické vášne, kde len zosilnejú terajšie reči o tom, kto komu čo spôsobil (Grécko smerom k EÚ) reps. kto na koho dopláca (Nemecko smerom ku Grécku). A keď si zhrnieme jednotlivé problémy (aj tie čo sme tu nespomenuli), ich kumulovaním a spájaním a garantovaním nevzniká politická únia, ale Únia spojených (a garantovaných) problémov.

Dnešné obchodovanie prebieha pozitívne, drahým kovom sa darí po včerajších veľmi slabých dátach výrobného sektora USA, kde sa začínajú miešať deflačné tlaky s pribúdajúcimi známkami kontrakcie (trh teda stávkuje na reakciu Fedu). Rope sa darí vďaka znovu obnovenému geopolitickému riziku, opäť zo strany Iránu, ktorý by rád potrestal krajiny, ktoré sa pripojili k sanckiám. Obilniny pokračujú v silnom raste, horúce a suché počasie naďalej poškodzuje úrodu. Európske akcie sa so striedavými úspechmi snažia udržať  včerajšie zisky (dobré dáta z Nemecka a očakávané zníženie úrokov ECB), americké akcie zastavili rast, práve po včerajšom zverejnení dát. Dnes sa tak darí lepšie európskym akciám ako americkým. Dnes sme videli dobré dáta z Číny (expanzia nevýrobného sektora), inflačné dáta z eurozóny (index producentských cien), ktorý potvrdil zväčšujúce sa deflačné tlaky. Z USA očakávame hlavne továrenské objednávky. 

EURUSD vďaka piatkovému rastu vytvoril vyššie dno ako v máji, avšak na potvrdenie rastu potrebuje prekonať úroveň 1.2720, čím by prekonal úroveň 50-dňového kĺzavého priemeru a zároveň vytvoril nový júnový vrchol. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Umírněné výnosy vyhovují techům, lira se stabilizuje
    Turecká lira začala strmým propadem, který následně částečně vybrala a během dne se její kurz k dolaru usadil u 7,9. To znamená ztrátu asi 8,6 procenta. Podle očekávání toto téma po počátečním šoku přestávalo globální trhy tolik zajímat.
  • UMOŽNĚNÍ NÁKUPŮ STÁTNÍCH DLUHOPISŮ ZE STRANY ČNB JE KROK SPRÁVNÝM SMĚREM
    Vláda v úterý 24. března schválila novelu zákona o České národní bance, která by měla centrální bance umožnit nakupovat státní dluhopisy, a to i s delší dobou splatnosti. Součástí návrhu je i rozšíření množství subjektů, se kterými bude moci ČNB obchodovat. Parlament se však odmítl tímto návrhem zabývat s tím, že se nejedná o problém legislativní nouze.
  • Umožní „Japonec“ pokles dolaru? JPY kam? USD na jih?
    Japonsko reportovalo v noci data, kde zásadní výsledky museli potěšit premiéra Shinzo Abeho a vedení centrální ...
  • Umožnili obchodovat Facebook. Teď otevírají cestu k bitcoinu
    SecondMarket otevírá pro investice Bitcoin Investment Trust, přístupný těm, kdo chtějí investovat jen a pouze do virtuální měny bitcoin. Minimální investicí je 25 tisíc amerických dolarů, akcie fondu bude možné obchodovat skrze SecondMarket. Ten je obchodní platformou, která je velmi známá zejména tím, že umožnila obchodovat s akciemi Facebook předtím, že se firma rozhodla pro standardní IPO v roce 2012.
  • Úmrtí bubeníka Rolling Stones ohrožuje rekordní výdělečnost tohoto „strojku na peníze“
    Navíc v prvních vystoupeních po Wattsově úmrtí, která by měla v rámci běžícího turné začít už letos v září, lze předpokládat zvýšený zájem veřejnosti právě z důvodu Wattsova úmrtí, mediální pozornosti, jaká se mu dostává, a snahy fanoušků i širší veřejnosti vyjádřit návštěvou koncertu soustrast.
  • Uncertainty Concerning Ukraine Presses On The Markets
    Yesterday's trading day, the opening of the week, was negative for the markets, and the main stock indices of the worl...
  • Under Armour klesá po konci CEO Friska
    Akcie Under Armour (UA.US) se ve čtvrtek propadly o více než 10,0 % poté, co Morgan Stanley snížil rating akcií společnosti zabývající se sportovním vybavením na „neutral“ z „overweight“ s tím, že důvěra v její obrat klesá poté, co generální ředitel Patrik Frisk oznámil, že odstoupí s platností od 1. června. Představenstvo společnosti rozhodlo, že je čas přejít z pozice restrukturalizace, na kterou Frisk dohlížel od svého nástupu do společnosti v roce 2017.
  • Under Armour po náhlé změně vedení ztrácí 11 % 📌
    Akcie Under Armour (UA.US) dnes klesly o více než 11,50 % poté, co společnost včera oznámila, že se do funkce generálního ředitele vrátí její zakladatel Kevin Plank. Tato významná změna v nejvyšším vedení zjevně zneklidnila investory. Předchozí generální ředitelka Stephanie Linnartzová odstoupila ze své funkce po necelém roce.
  • Under Armour roste v premarketu po transakci Byrona Trotta
    Výrobce sportovního oblečení a obuvi Under Armour (UA.US) rozšiřuje včerejší růst ceny akcií v předobchodní fázi obchodování na Wall Street. Trhy se snaží vyhodnotit prodej akcií společnosti v hodnotě 100 milionů USD generálním ředitelem a zakladatelem Kevinem Plankem, jež je prodal fondu BDT Capital Partners, který spravuje Byron Trott, známý svým blízkým přátelstvím s Warrenem Buffettem.
  • UN chief proposes course of action on Ukraine’s Black Sea grain deal
    The secretary described his proposal in a letter and asked Sergei Lavrov, the Russian foreign minister, to deliver it to Putin.
  • UniCredit Bank ČR a SR měla za tři čtvrtletí zisk 8,5 mld. Kč, meziročně stoupl
    Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 8,5 miliardy korun (347 milionů eur). Představuje to meziroční zvýšení o 25,2 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila mateřská společnost banky. Ostatní velké banky výsledky za tři čtvrtletí zatím nezveřejnily.
  • UniCredit Bank v ČR a SR stoupl letos čistý zisk o 19 procent na 2,2 mld. Kč
    Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk 2,2 miliardy korun (94 milionů eur), což je meziroční nárůst o 19 procent. Vyplývá to z informací, které zveřejnila mateřská společnost banky.
  • UniCredit Bank v ČR a SR stoupl letos čistý zisk o 33 procent
    Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v letošním prvním pololetí čistý zisk 3,24 miliardy korun, tedy 127 milionů eur, což je meziroční nárůst o 33 procent. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila mateřská společnost banky.
  • UniCredit Bank v ČR a SR stoupl loni čistý zisk o 39 procent
    Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za rok 2021 čistý zisk 6,62 miliardy korun (270 milionů eur), což je meziroční nárůst o 39,1 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila mateřská společnost banky. Ostatní banky výsledky zatím nezveřejnily.
  • UniCredit Bank v ČR a SR stoupl za tři čtvrtletí čistý zisk o 26 pct na 6,6 mld.
    Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 6,62 miliardy korun (267 milionů eur), což je meziroční nárůst o 26 procent. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila mateřská společnost banky. Ostatní banky v Česku výsledky za tři kvartály zatím nezveřejnily.
  • UniCredit SpA získává 9% podíl ve společnosti Commerzbank 🏛️
    Akcie Commerzbank (CBK.DE) během dnešní evropské seance vzrostly o 16 % poté, co UniCredit SpA (UCG.IT) získala 9% podíl v Commerzbank AG a plánuje zahájit jednání s bankou, čímž se zvyšuje možnost převzetí, které by mohlo změnit evropské rozložení sil v bankovním sektoru. Italská banka získala 4,5% podíl od německé vlády a zbytek koupila na volném trhu, uvádí se v dnešním prohlášení.
  • Unijní ministři zahraničí se v Berlíně soustředí na Turecko
    Hlavním tématem dnešního neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Berlíně budou těžební aktivity, které chystá Turecko ve východním Středomoří. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček při příjezdu na jednání prohlásil, že EU podporuje Řecko s Kyprem, tedy členské státy, které mají proti činnosti Ankary výhrady, a že Brusel zároveň požaduje zahájení politického dialogu o vyřešení sporu.
  • Unilever jako investice s potenciálem. Díky COVID-19
    Propady na akciových trzích, kterých jsme byli v první polovině března svědky, neobešly ani společnost Unilever, která patří k největším dodavatelům výrobků pro osobní péči a péči o domácnost, potravin a nápojů. To se však díky zvýšenému zájmu o čisticí a dezinfekční prostředky v souvislosti s COVID-19 může v nejbližším období změnit. Zvýšený zájem o výrobky tohoto druhu může mít pozitivní dopad nejen na další zisky a kvartální hospodářské výsledky, ale i hodnotu samotných akcií společnosti.
  • Unilin zavře továrnu a stěhuje se do Malajsie
    Společnost Unilin uzavře ve Vyškově továrnu na podlahy a svou výrobu přesune do Malajsie. O svou práci tak přijde celkem 170 lidí.
  • Uniper dostal od Gazpromu sdělení o nemožnosti plnit závazky
    Německá společnost Uniper, která je největším dovozcem ruského plynu do Německa, dostala od ruské plynárenské společnosti Gazprom oznámení o zásahu vyšší mocí. To by znamenalo, že se Gazprom snaží vyvázat z odpovědnosti za neplnění závazků vůči Uniperu. Německý podnik ale sdělil, že oznámení Gazpromu neuznává, protože má retroaktivní účinnost, a to od 14. června. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024