Pondělí 04. listopadu 2024 23:46
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
SAB Finance

Záchrana nemusí priniesť vyššiu dôveru

12.06.2012 14:46  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Plán záchrany španielskych bánk ani nebol ešte zverejnený, no už na trhu vyvoláva búrlivé reakcie. Prioritnou témou je to, či bude dlh záchranných mechanizmov nadriadený bežným dlhopisom alebo nie. Pretože krok smerom k nadriadenosti môže vystrašiť obchodníkov, špekuluje sa o tom, že pomoc pôjde cez ESFSF s tým, že následne bude rolovaná na ESM za existujúcich podmienok.

Na investorov to ale nezapôsobilo a výnosy na 10-ročných dlhopisoch sa pohybuje na úrovni 6,65%, kedy po oznámení pomoci klesli k 6%. Pretože oficiálne sa o pomoci nič nevie, traderi dlhopisy radšej predávajú a pýtať sa budú neskôr. Na pozadí tohto vývoja nemusíme hľadať veľa. Stačí si spomenúť na záchranu Grécka, kde sa z haircutov vymanila ECB a to nevlastnila žiadne dlhopisy so senior statusom. Veriť preto, že teraz je situácia iná, je veľké riziko a preto sa po záchrane Grécka, Írska ako aj Portugalska výnosy na 10-ročných dlhopisoch veľmi rýchlo dostali nad úroveň 10%.

Wolfgang Munchau v denníku Financial Times píše, že záchrana cez FROB len „prehadzuje“ dlh zo subjektu na subjekt. Celkový dlh  všetkých subjektov v krajine na úrovni 363% (údaj spoločnosti McKinsey k júnu 2011) nedáva šancu na stabilizáciu situácie a to hlavne pri vysokej nezamestnanosti a očakávaniu pokračujúcej kontrakcie HDP. Východiskom je preto podľa Munchau-a len nejaká forma zníženia dlhu. Tú v konečnom dôsledku vidí ako nevyhnutnú. Investori na to rýchlo prichádzajú a španielske dlhopisy sa stávajú neželanými aktívami v portfóliách.

Podobný názor má aj Gary Jenkins zo spoločnosti Swordfish Research: „Všetky nové emisie dlhopisov zo splatnosťou nad 1 rok už majú v sebe zabudovanú klauzulu kolektívneho vyjednávania CAC. EU teda posiela jasný signál, že každý investor by mohol čeliť reálnym stratám.“ Myslí si, že keď bude vývoj španielskej ekonomiky veľmi zlý, nová pomoc bude podmienená nejakou formou PSI.

Na tému získania dôvery pomocou ďalšieho zadlženia napísal veľmi dobrý komentár známy ekonóm  Michael Pettis. Píše o tzv. Lafferovej krivke dôvery. Lafferova krivka je známa hlavne z daňovníctva, no používa ju práve pri dôvere. Jej konkávny tvar sleduje priebeh dôvery (zelená krivka). S rastúcimi záchrannými operáciami sa zvyšuje dôvera, ale len do istého bodu. Následne už ďalšie zadlženie alebo iné kroky, ktoré majú viesť k sanácii, no robia len situáciu ťažšou, už prinášajú len vyššie náklady a nie rast dôvery. Krivka nákladov (modrá línia) rastie a rastie aj pravdepodobnosť zlých rozhodnutí (ružová línia).

Lafferova krivka dôvery

Tento graf tak zobrazuje dve charakteristiky dôveryhodnosti. Sleduje nielen odhodlanie politikov riešiť situáciu ale aj náklady súvisiace s neschopnosťou v konečnom dôsledku problémy vyriešiť. V prípade Španielska to je napríklad nielen pravdepodobnosť nejakej formy PSI (alebo v konečnom dôsledku opustenia eurozóny), ale aj náklady súvisiace s takýmto riešením. Ďalší krok určený na zvýšenie kredibility už nemusí dôveryhodnosť zvýšiť, ale naopak už môžeme byť za jej maximom a dôvera začne klesať spolu s rizikom rastu nákladov. Toto sa stalo Grécku. Môže sa to stať aj Španielsku? Pri obrovskom celkovom dlhu krajiny je pravdepodobnosť značná.

V ideálnom prípade, ak by Španielsko nemalo euro, by peseta oslabila, prípadná reštrukturalizácia bánk by mohla prebehnúť bez existenčných problémov a krajina by získala stratenú konkurencieschopnosť. Madrid je ale v eurozóne, čo situáciu vážne komplikuje. Jednotný trh, ktorý mal byť pôvodne výhodou, sa teraz stáva príťažou. Vkladatelia totiž môžu rýchlo presunúť vklady z bánk napríklad do nemeckých bánk. Samotné euro nebolo spúšťačom tejto krízy. Zlyhania v spoločných politikách stoja za krízou. Ekonóm Wynne Godley už v roku 1992 upozorňoval, že eurozóna potrebuje viac než len jednu spoločnú inštitúciu (ECB). Absencia spoločnej fiškálnej politiky považoval už pred dvadsiatimi rokmi za niečo, čo môže v konečnom dôsledku niektoré krajiny uvrhnúť do permanentnej chudoby.

Výhľad na dnes

Španielske výnosy na dlhopisoch ostávajú naďalej na vysokých úrovniach a signalizujú, že dôveryhodnosť nová pomoc nedokázala zvýšiť. Euro je preto v riziku nových poklesov. Z hľadiska intradenného obchodovania ale suportné pásmo 1,2440/10 predstavuje zaujímavý suport, od ktorého by sa trhy mohli odraziť vyššie. Záchrana bánk totiž má potenciál na chvíľu stabilizovať situáciu na trhu.

EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zahýbe Fed akciovými trhy?
    Americký akciový trh nakonec včerejší seanci otočil do zeleného, když ke čtvrtprocentnímu zisku se propracoval až v poslední půlhodině obchodování. V plusu uzavřela drtivá většina sektorů v čele s realitními společnostmi (+1,4 %). Průmyslové podniky završily včerejšek s červenou nulou, zatímco energetické společnosti ztratily 1,5 % v reakci na zprávu, že obnova rafinérií v Saudské Arábii po víkendovém útoku bude oproti očekáváním rychlejší. Akcie těchto firem tak zkorigovaly pondělní nárůst.
  • Zahýbe italské referendum trhy?
    Pokud Matteo Renzi nezvítězí, mohla by se v Itálii politická nestabilita opět stát „novým standardem“, a to v dosud nejhorší dobu. Problém nesplácených úvěrů v italském bankovním sektoru dosud nebyl vyřešen a zdá se stále pravděpodobnější, že země nedosáhne svých růstových a deficitových cílů pro rok 2016 ani 2017.
  • Zahýbe zápis z FOMC trhem❓
    Poslední zasedání FOMC skončilo zvýšením o 25 bazických bodů a trh až donedávna předpokládal, že se blížíme ke konci současného cyklu zpřísňování. Tento narativ se dramaticky změnil po zveřejnění klíčových makrodat za leden, která naznačila, že trh práce si vede velmi dobře a spotřebitelé se nevzdávají svých nákupů. Přízrak pokračujících inflačních tlaků je hnací silou očekávání většího než očekávaného zvýšení sazeb. Podaří se dnešnímu zápisu z jednání FOMC vyvolat na akciových trzích zmatek?
  • Zahýbou trhem projevy guvernérů světových bank?
    V předchozím týdnu byly trhy uzavřeny již ve čtvrtek, díky pátečnímu svátku jsme tedy měli zkrácené obchodní dny. Po p...
  • Záchrana BES pomohla dluhopisům, euro si však další zisky nepřipsalo
    Pohyb eurodolaru byl za dnešek nevýrazný. Ceny výrobců v eurozóně nejsou pro trh určující a jiná data z hlavních ekonomik chyběla. Kurz se tak držel na vyšší úrovni dosažené koncem minulého týdne a během dne jen pozvolna klesal. Záchrana Banco Espírito Santo kurzu směr neukázala a aktuálně se obchoduje na 1,3421.
  • Záchrana Euribor po evropsku: Zakážeme tomu se rozpadat
    Chcete-li být dalším odpadlíkem ze skandálem otřeseného systému stanovování mezibankovních sazeb Euribor a Libor, pr...
  • Záchrana evropské zimy
    NATGAS: Poté, co Rusko snížilo dodávky zemního plynu o 40 % evropské potřeby, vzrostly ceny zemního plynu v Evropě na dvanáctinásobek loňské ceny. Nord Stream I nyní čeká kompletní třídenní "údržbová" odstávka, která téměř zaručuje dvojcifernou inflaci a recesi ve Spojeném království a Evropě ještě v tomto roce. Úřady na to reagují výraznou finanční podporou, omezením cen plynu, příděly a mimořádnými daněmi uvalenými na společnosti. Místní ceny zemního plynu zůstanou vysoko nad dlouhodobými průměry, ale přesto by mohly prudce klesnout z nedávných maxim. Zásoby plynu jsou nadprůměrné, poptávka klesá a předpovídá se mírná zima. To bude mít široký dopad na trh, od systému obchodování s uhlíkem až po ceny zemního plynu v USA.
  • Záchrana Grécka v ohrození
    Piatok nebol dobrým dňom pre eurozónu. Akciové ...
  • Záchrana Grécka vyjde banky viac, krajine pomôže málo
    Na finančných trhoch sme včera videli opäť vlnu optimizmu. Ten podporili už pre nás dobre známe šumy, že euroval na Slovensku prejde. Okrem toho lepšie dáta z UK trhu práce a z výrobného sektora v eurozóne tiež pomohli situácii. Euro dosahovalo oproti doláru najsilnejšie úrovne od polovice septembra a index Dow Jones dokonca na chvíľu vymazal všetky straty od začiatku roka, no zápisnica FOMC a šumy o neochote európskych bánk získavať kapitál poslali trhy mierne nadol k záveru obchodovania. Býci si ale napriek tomu odniesli domov slušné zisky.
  • Záchrana Kypru: Zásadní změna pravidel hry?
    Krize eurozóny zažila nečekaný obrat po kontroverzním zdanění vkladů na Kypru v rámci záchranného balíčku ve výši...
  • Záchranáři v daňovém ráji
    Mezi ekonomiky eurozóny postižené dluhovou krizí patří také Kypr, i když v populární zkratce GIPSI své písmenko nemá. ...
  • Záchrana Smartwings má svá úskalí, pokud však zachraňujeme třeba OSVČ, nelze diskriminovat tak, že aerolince záchranu upřeme
    Stát by mohl koupit až stoprocentní podíl v letecké společnosti Smartwings, uvedl ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Rozhodnout se dle něj musí do konce června, projedná to vláda.
  • Zachrání ECB eurozónu? Data PMI ze sektoru služeb v eurozóně a Británii zklamala, včerejšek bohatý na pinbary, analýza S&P 500, ropy, GBP/USD
    Již včera jsme psali o ropě a indexu S&P 500. U Ropy jsme doporučovali vyčkat si na korekci před vstupem do krátk...
  • Zachrání Hamilton Ferrari❓
    Ferrari vždy dodá o jeden vůz méně, než požaduje trh. To jsou slova Enza Ferrariho, zakladatele italské společnosti vyrábějící sportovní vozy, která právě zveřejnila své finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2024. Ty byly přijaty poměrně chladně, což se po zveřejnění setkalo s výprodejem akcií. Na druhou stranu poklesy akcií Ferrari na burze probíhaly přibližně od historických cenových maxim. Bude společnost schopna generovat silná čísla i v budoucnu, při dalším snižování prodejů? Pomůže jí Lewis Hamilton, který se od sezóny 2025 připojí k týmu Ferrari ve formuli 1? Potřebuje vůbec společnost tak významného velvyslance, když poptávka výrazně převyšuje prodeje?
  • 📢Zachrání NFP americký dolar?💲
    Americký dolar zaznamenal tři kvartály růst, ale poslední týden rozhodně nebyl pro býky ten, který by si pamatovali. Inverze výnosové křivky v USA ukazuje, že riziko ekonomického zpomalení, či dokonce recese je reálné. Americký trh práce je pevný, což naznačuje, že pokračující ekonomická expanze je stále možná. Co bychom měli očekávat od zítřejšího vydání NFP? Zajímá trh ještě tato data? Co bude dál s dolarem, zlatem a S&P 500?
  • Zachrání prezidentské volby v USA kolísající výsledky Wall Street za 3. čtvrtletí 2024?
    Odmítnutí odpovědnosti: Investice s sebou nesou rizika. Hodnota vašich investic se může zvýšit nebo snížit. Váš kapitál je ohrožen.
  • Zachrání spekulanti euro?
    Euru chybělo pár pipů k paritě s americkým dolarem, načež se býci vrhli do protiútoku. Ještě v únoru se pár EUR/USD obchodoval za 1,15, kolaps byl rychlý a mnoho investorů považovalo úroveň 1:1 za důvod k uzamčení zisků, tak proč nezačít s odrazem? Alespoň technicky. Z fundamentálního hlediska zůstává v platnosti sestupný trend.
  • Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
    Bývalý šéf ECB Mario Draghi dostal od Evropské komise nelehký úkol – do konce června má jeho tým vypracovat zprávu, jak zvýšit konkurenceschopnost evropské ekonomiky, zejména ve vztahu k USA a Číně. První ochutnávku toho, jakým směrem se budou doporučení ubírat, nabídl Mario Draghi tento týden. A jak sám zdůrazňuje – Evropa potřebuje radikální změny. Evropa totiž dle Draghiho příliš dlouho (naivně) věřila v dodržování mezinárodních pravidel hry. Naše politiky, rozhodování a financování jsou nastaveny na svět, který ať už díky covidu, válce na Ukrajině nebo obecně volatilnější geopolitice jednoduše není.
  • Záchranka pro libru: přistoupí BoE na mimořádné zvýšení sazeb?
    Hlavní událostí na devizovém trhu byl v pondělí další strmý pohyb libry. Přiblížení libry k paritě vyvolalo vlnu spekulací o neplánovaném zvýšení sazeb ze strany Bank of England.
  • Záchranný fond bude tlačit výnosy dluhopisů nahoru
    Plán na vytvoření záchranného fondu na podporu ekonomik zasažených koronavirem v objemu 750 miliard eur investory potěšil. Přispět by měl k vytvoření dvou miliónů pracovních míst v celé EU i k významnému zvýšení úrovně evropského HDP. Cesta k jeho schválení bude ale trnitá. Spory lze očekávat kolem alokačních kritérií, způsobu financování i rozdělení mezi půjčky a granty i jednotlivé oblasti. Česká republika by z programu měla obdržet 11,3 mld. EUR, ještě větší částkou bude ale za závazky fondu ručit. Vítězem budou země jako Španělsko, Itálie, Polsko, Řecko či Chorvatsko, které by měly být největšími příjemci peněz. Emise státních dluhopisů na financování záchranného fondu je jedním z důvodů naší prognózy rychlejšího růstu tržních sazeb v eurozóně. Zároveň finanční trhy v současnosti podceňují možné oživení evropské ekonomiky a inflace v následujících letech. To podle nás povede k rychlejšímu růstu úrokových sazeb na trzích v eurozóně i v České republice.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024