Neděle 05. ledna 2025 18:37
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Tajný lék Bruselu na problémy bank: Nové daně pro společné krytí ztrát a přenos břemene na věřitele a akcionáře

05.06.2012 18:56  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropská unie by měla mít vždy k dispozici alespoň nějaké peníze pro stabilizaci bank zasažených krizí a s tímto cílem hodlá zavést nové zdanění finančních institucí. Regulátoři bankovního sektoru by se navíc měli dočkat možnosti převzít nad bankami kontrolu a uvalit ztrátu na držitele jejích dluhopisů, nebo přikázat swap dluhu na akcie. To jsou podle agenturních zdrojů hlavní rysy plánu Evropské komise, který by měl rozprášit obavy z bankovní krize v Evropě a přiblížit členské země k bankovní unii. Celý návrh nových pravidel regulace bank by měl již ve středu představit eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

Podle nových pravidel, která by mohla vstoupit v platnost už v roce 2014, by došlo k vytvořením zvláštních národních fondů, do kterých by banky každoročně odváděly procento ze svých vkladů. Zajistil by se tak permanentní „řešící fond“ (Resolution Fund) připravený poskytnout záruky či finanční pomoc bankám v krizi. V rámci nového evropského trendu užší ekonomické integrace by navíc národní fondy byly nuceny spolupracovat – vlády by si měly půjčovat na záchranu bank, které působí i na jejich území. Návrh počítá také s tím, že by nový "řešící fond" po svém vzniku kvůli větší efektivitě splynul s fondem garantujícím vklady evropských bank.

Ekonomičtí komentátoři namítají, že návrh propojených národních záchranných fondů pro banky pravděpodobně nebude všude pozitivně přijat. „Toto společné půjčování dostane pravděpodobně palec dolů od Německa a dalších zemí s ratingem „AAA“,“ uvedl pro Bloomberg Jesper Berg, senior vice president významné dánské banky Nykredit. Tyto státy podle něho nebudou chtít bankovní riziko zaštiťovat svým mezinárodním kreditem.

Myšlenka sdílení ztráta napříč evropskými státy se ale v posledních dnech vrací také na úrovni dluhu národních vlád. Mluví se dokonce o ústupcích společné dluhové břemeno odmítajícího Německa směrem k vytvoření „fondu vykoupení“ (Redemption Fund). Hlavní osou projektu mělo být sdružení dluhu přesahujícího maastrichtský limit 60 procent hrubého domácího produktu do fondu krytého společnými zárukami. Participující země by se musely zavázat k přísnějším reformám veřejné správy a zakotvením dluhové brzdy do své ústavy, ale odměnou by jim bylo odsunutí splatnosti dluhu v tomto fondu o 20 až 25 let. Objem „fondu vykoupení“ byl různými oborníky odhadnut na 2 až biliony eur (detaily ZDE).

Evropský plán pro reformu legislativních základů bankovního sektoru směřující k pevnějšímu zakotvení důvěry trhů v bankovní sektor, který se na okraji eurozóny nyní potýká s odlivem vkladů, má podle agenturních zdrojů mít ale i další body. Národní regulátoři bankovního trhu (u nás ČNB) by kupříkladu v novém právním prostředí měli dostat pravomoc převzít kontrolu nad bankou, která se ocitne v potížích, a přenést ztrátu na držitele jejích dluhopisů nebo skrze vynucenou výměnu části dluhu za akcie na její podílníky. Smazáním části dluhu by se vylepšila pozice banky, a stát by ji nemusel sanovat z prostředků získaných od daňových poplatníků

Státem vynucené zapojení věřitelů a akcionářů do krytí ztrát bankovních domů by však podle zatím neveřejného návrhu Evropské komise nemělo být možné před rokem 2018. Významné světové banky přesto již nyní varují, že by realizace tohoto plánu prodražila jejich financování, protože by věřitelé chtěli nově vzniklé riziko kompenzovat. To připouští i EK a očekává nárůst nákladů na financování bank napříč Evropou o 5 až 15 bazických bodů, uvedl pro Bloomberg jeden z evropských úředníků.

(Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, Euractiv, Reuters)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tahle země není pro Green Deal… Podle ČNB ale firmy a podniky svými nářky nad drahou elektřinou jen vydírají stát, aby jim dále do drahých energií ulevoval
    Zdražení regulované složky plateb za elektřinu domácnostem o 71 procent, které energetický úřad navrhuje, je nebývalé. Ale jde – při pohledu do nadcházející doby – stále jen o začátek. Dosud meziročně zpravidla docházelo ke změnám regulované složky v rozsahu jednotek procent, a to často spíše nižších jednotek.
  • Tahounem obchodování byl Nasdaq
    Obchodování na zámořských trzích ze startu týdne bylo v režii technologického indexu Nasdaq Composite, který přidal 1,6 %. Slabší seanci, než technologie zaevidoval průmyslový Dow Jones Industrial Average, který pod tíhou mizerného obchodování ve finančním a energetickém sektoru odepsal 0,1 %. Sektor informačních technologií byl tím nejsilnějším a narostl o 2,3 % (Nvidia 8,47 %, Microsoft 1,70 %). Výtečný obchodní den si připsala Nvidia, která posílila o více jak 8 %. Akcie Tesly vzrostly o 7,33 %. Akcie Tesly za poslední měsíc ztratily 15 % a dostaly se na úroveň 100denního klouzavého průměru. Akcie Xpeng se vyšplhaly výše o 9,28 %.
  • Tahounem pražské burzy dnes byly hlavně akcie ČEZ a Erste
    Pražská burza uzavřela pracovní týden růstem. Index PX dnes posílil o 0,3 procenta na 1063,7 bodu, a to hlavně zásluhou akcií Erste a ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Objem obchodování dnes překročil 507 milionů korun, což je z dlouhodobého hlediska podprůměrný výsledek.
  • Tachovští kriminalisté hledají podvodníka, vylákal 350.000 Kč na kryptoměnu
    Tachovští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který nabízel pomoc s investicemi do automatického obchodu s kryptoměnou. Osmapadesátiletý muž z Tachova přišel o 350.000 korun. Pachatel se vydával za zástupce investiční společnosti. Oznámení o podvodném jednání přijala policie počátkem tohoto týdne, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Dagmar Jiroušková. Policisté, kteří už zahájili trestní stíhání pro podvod, apelují na občany, aby byli v těchto případech obezřetní.
  • Taiwan a daně ve stínu trhu práce. Očekávání otočky Fedu projde dalším testem
    Napětí kolem Taiwanu se zdaleka nezmenšuje a Čína se snaží o pravý opak. Na finanční trhy však zatím dojem neudělala a nervozita se zde nijak zvlášť nešponuje. A podstatný dopad nemá ani vývoj v americkém Kongresu, kde demokrati našli většinu pro daňový zákon zavádějící 1procentní daň z firemních odkupů akcií. Poměrně slušná data z německého průmyslu pak zůstávají v podstatě na okraji zájmu.
  • Taiwan Semiconductors získává 11 % po zveřejnění nákupu Berkshire Hathaway 📈
    Investiční společnost Berkshire Hathaway (BRKA.US), kterou vedou Warren Buffett a Charlie Munger, získala 60 milionů akcií největšího tchajwanského výrobce polovodičů Taiwan Semiconductors (TSMC). Hodnota tohoto balíku dosahuje téměř 4,1 miliardy USD. Na této vlně získávají také akcie dalších výrobců čipů včetně společností AMD (AMD.US), Intel (INTC.US) a Nvidia (NVDA.US), které byly letos pod tlakem:
  • Taiwan Semiconductors zveřejnily silné zisky a prognózy pro rok 2024 📌
    Akcie společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM.US) před otevřením trhu posilují o 5,7 % po zveřejnění čtvrtletních výsledků společnosti. Společnost předpovídá více než 20% růst tržeb v roce 2024 díky poptávce po pokročilých čipech používaných v aplikacích umělé inteligence. Generální ředitel společnosti TSM C. C. Wei během hovoru k výsledkům zdůraznil rok 2023 jako náročný rok pro globální polovodičový průmysl, ale upozornil na rostoucí poptávku po generativních aplikacích umělé inteligence. V roce 2024 společnost očekává růstový rok, který bude podpořen silnou poptávkou po jejích 3nm a 5nm technologiích a robustní poptávkou související s umělou inteligencí. Pro první čtvrtletí roku 2024 společnost TSM očekává tržby v rozmezí 18 až 18,8 miliardy dolarů.
  • Taiwan Semiconductor zvyšuje investice v Arizoně na 40 miliard USD 📈🔌
    Společnost Taiwan Semicondcutor Manufacturing Company (TSM.US) bude v Arizoně investovat 40 miliard dolarů. Prvními zákazníky společnosti budou pravděpodobně společnosti Apple (AAPL.US) a Nvidia (NVDA.US). Investice je jednou z největších zahraničních investic v historii USA a největší ve státě Arizona:
  • Tajemství vysokých evropských úspor
    Útraty českých domácností dál rostou, ale při pohledu na reálné příjmy se pořád jakoby “drží na uzdě”. Míra úspor domácností totiž zůstává nepřirozeně vysoká - ve druhém kvartále v průměru na 18,7 %, což je skoro 7 procentních bodů nad dlouhodobým průměrem. Proč? Zajímavé je, že podobně jsou na tom i domácnosti na západ od nás v eurozóně, kde v polovině roku míra úspor vystoupala do blízkosti 16 % (zhruba 4 procentní body nad dlouhodobým průměrem) a v sousedním Německu dokonce atakuje 20 %.
  • Tajné prianie bánk
    Euro si v piatok opäť oproti euru slušne polepšil...
  • Také korporátní dluhopisy s neinvestičním ratingem – high-yield – jsou nyní poměrně drahé
    Atraktivita korporátních dluhopisů se měří pomocí tzv. kreditních marží neboli kreditních spreadů, které udávají výnosovou prémii korporátních dluhopisů nad výnosy relativně bezrizikových vládních dluhopisů, případně nad sazby úrokových swapů.
  • Take-over Qualcommu
    Počítačový chipmaker společnost Broadcom oznámila nabídku konkurentovi Qualcomm ve výši 103 miliard dolarů, a jedná se o největším převzetí v oblasti technologií.
  • Také v Česku se projevuje nemovitostní covidová anomálie
    Také český trh nemovitostí potvrzuje nový fenomén, kdy v protipohybu k ekonomické krizi ceny rezidenčních realit rostou. Ve druhém kvartálu 2020 vzrostly oproti předcházejícímu období o 2,4 procenta. Ceny bytů v Praze a dalších krajských městech meziročně vzrostly o 10,4 procenta na 67 tisíc Kč za m2 (2 451 eur). Nejdráž se prodávaly byty v Praze s průměrnou cenou 88 700 Kč za m2 (3244 eur). Nejvíce zaplatili zájemci o byty na Praze 1, kde se cena pohybovala přibližně 157 400 Kč za m2 (5 758 eur), naopak nejlevněji se daly koupit v Praze 9 za 80 900 Kč (2 959 eur).
  • Takhle dopadnete, pokud budete obchodovat Trumpovy tweety
    Rozmrzelost a chudoba. Právě to bude podle analýzy Tima Mullaneyho na serveru MarketWatch výsledkem investování podle toho, co píše Donald Trump na svém Twitteru.
  • Takřka 7 z 10 mladých Čechů investuje. Starší generace zůstává pozadu
    Mladí Češi se investic nebojí. Investují pravidelně, sází na nové technologie a nebojí se riskovat, vyplývá to z průzkumu investiční platformy InvestBay. Zatímco mezi českými zástupci generace Baby boomers investuje přibližně polovina, u generace Z je to přes 67 %. Průzkum dále ukázal na rozdíly v přístupu k investování. Ačkoli obě generace preferují jistotu, mladí lidé jsou častěji ochotni zariskovat s vidinou vyšších zisků. Podobně se liší i využívání investičních platforem. Oproti zástupcům starší generace, kteří z více než 77 % využívají tradiční bankovní platformy, sahají mladí lidé i po online brokerech, kryptoměnových burzách či aplikacích určených pro mikroinvestice.
  • Takto o týždeň bude veselo
    Včerajší deň na forexe nepriniesol žiadne väčšie vzru&...
  • 🛑 TAKTO PRODĚLÁTE, I KDYŽ JSOU TRHY NA MAXIMECH
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • TAKTO PŘIJDETE O SVÉ PENÍZE – Investoři jsou nervózní, inflace není pod kontrolou
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Takto špatné hospodaření státu nepamatuji
    S počátkem měsíce byla zveřejněna data o hospodaření státu. Za první tři měsíce roku dokázal stát vygenerovat deficit neuvěřitelných 166,2 mld. Kč. To je ohromné číslo. Kdyby stát takto hospodařil i v dalších kvartálech, skončil by rok s deficitem ve výši 664,8 mld. Kč. Stát má přitom naplánováno, že za celý rok bude hospodařit s deficitem ve výši „jen“ 295 mld. Kč.
  • Tak už je konečně čas na prodej eura a nákup dolaru??
    Hlavní měnový pár se k námi naznačované cílové hranici 261,8 % Fibo dostal již v závěru minulého týdne, kdy od této...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new