Úterý 03. prosince 2024 18:14
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Panika v Európe na nových vrcholoch

31.05.2012 13:45  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kým politici, centrálni bankári a rôzne inštitúcie dávajú jedni druhým odporúčania ako krízu v eurozóne riešiť, no žiadne riešenia sa neprijímajú, euro klesá na nové dvojročné minimá oproti doláru a európske akcie tiež výrazne strácajú. Obavy o situáciu v španielskom bankovom sektore, rast spredov na dlhopisovom trhu a absencia krokov na stabilizáciu situácie podporujú útek do bezpečia dlhopisov Nemecka, US a UK.

Zmena ESM bez Nemecka nemožná

Akciové trhy v Európe ako aj v US skončili v červených číslach, no včerajšia seansa bola veľmi zaujímavá. Európska komisia totiž povedala, že si dokáže predstaviť rekapitalizáciu bánk cez ESM. Uvedomuje si, že permanentný záchranný mechanizmus môže podľa aktuálnych pravidiel požičiavať len vládam a to výmenou za reformy, no komisia si vie predstaviť zmenu týchto pravidiel. Táto správa podporila včera výrazný optimizmus na trhu, po ktorej sa index SP500 opäť pohyboval pri úrovni 1330 bodov, no tento názor už po krátkej chvíli narazil na tvrdý nemecký odpor. Nemecká vláda totiž stále odmieta zmenu použitia ESM. Dobre vedia, že zmena podmienok použitia ESM okamžite spôsobí, že fondu bude použitý na rekapitalizáciu veľkého počtu bánk. Nie preto, že by boli banky na pokraji krachu, ale preto, že získať kapitál na trhu niečo stojí a vlády ho ponúknu za akceptovateľných podmienok. Val, ktorý pravdepodobne bude určený buď na pomoc Španielsku alebo na druhé kolo pomoci Grécku, Portugalsku a Írsku, tak bude veľmi rýchlo prázdny. Nemci si to uvedomujú a preto sme počuli len ďalšie typické „nein“, ktorých tu bolo za ostatné mesiace požehnane. Banky tak ostávajú odkázané len na pomoc vlád, ktoré sú na pokraji solventnosti a preto finančný sektor patril na akciovom trhu k najslabším.

Bankovo-fiškálno-rastová únia


Okrem problémov s kapitálom majú banky aj problém s odlivom vkladov z periférie smerom do jadra eurozóny. Na to, aby sa tento pokles zastavil, prišlo ďalšie odporúčanie a to zo strany ekonomického a menového eurokomisára Rehna. Ten ako medzikrok k fiškálnej únii vidí priestor na bankovú úniu definovanú celoeurópskou garanciou vkladov ako aj spoločným procesom riešenia pádov bánk. Po  rastovom pakte, ktorý prišiel z pera prezidenta ECB Draghiho tu tak máme ďalšiu snahu o dohodu, ktorej jediný cieľom je primäť Nemecko k tomu, aby začalo platiť resp. pustilo ostatné krajiny k svojim nízkym výnosom na dlhopisoch. Prijatie zo strany Berlínu je ale tradične chladné.

Kým tento vývoj pokračuje, výnosy na nemeckých dlhopisoch klesajú a výnosy na talianskych a španielskych dlhopisoch rastú. Nemecké 2-ročné dlhopisy sa včera dokonca obchodovali s nulovým výnosom a výnosy na 10-ročnej splatnosti boli rekordne nízke. Naopak, talianske a španielske výnosy rastú a prekonávajú posledné maximá. V prípade Španielska sú dokonca výnosy najyššie od vzniku eurozóny.

Výnosová krivka Španielska a Nemecka

Tento útek do bezpečia sa ale neprejavuje len v rámci eurozóny ale celkovo na trhu. Kapitál opúšťa emerging markets, hlavne skupinu BRIC a smeruje do japonských, švajčiarskych, britských a amerických dlhopisov. Výnosová krivka v UK a US vďaka tomu poklesla na rekordné minimum. Obchodníci totiž už obetujú aj výnos a to len v záujme toho, aby ich peniaze ostali bezpečne uložené na určený čas. Kým pred pár rokmi obchodníci ukladali kapitál tak, aby získali čo najvyšší výnos, teraz sa boja o to, aby získali späť aspoň istinu.

Výnosová krivka UK a US

V eurozóne tak je panika a tú zobrazuje aj index napätia v eurozóne. Ten už presiahol maximá po kolapse Lehman Brothers. Magazín The Economist porovnáva jeho vývoj s vývojom kvartálnej zmeny HDP, mierou nezamestnanosti a indexom Eurostoxx 50. Ak panika ostane vysoká a čoskoro nepríde k žiadnemu riešeniu, eurozónu čaká tvrdšia recesia a ešte silnejší rast nezamestnanosti a pokles akcií.

Index finančného stresu

V takomto prípade asi uvidíme vývoj ako po kolapse Lehman Brothers a teda pokles všetkých aktív: rizikových dlhopisov, akcií komodít, hedge fondov aj emerging markets. Keď už je naozaj zle, likviduje sa všetko a naraz, čo ešte zvyšuje tlak na pokles trhu. Platí staré známe, najprv predávať a potom sa pýtať.

Výhľad na dnes

Po včerajšom silnom poklese zaznamenávajú trhy dnes mierny odraz, ktorý ťahajú hlavne komoditné meny. Pokles vidíme aj na spredoch na dlhopisovom trhu. Je málo pravdepodobné, že včerajšia panika by bola dnom. Máme totiž už desiatky plánov na riešenie, ale ani jedno celoeurópske áno pre riešenie nielen dlhovej krízy, ale hlavne krízy eura, ktorá je založená na fixných kurzoch. Kým nebude Nemecko súhlasiť, výhľad ostáva klesajúci a voči rastu ostávame skeptickí. Dnes by miernu rely mohli spustiť lepšie dáta z US ekonomiky v podobe ADP zamestnanosti resp. týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Ak dáta skončia lepšie, euro by mohlo otestovať posledné prelomené minimá na 1,25. Nakoľko ale euro nedokázalo posledné dni udržať rasty, rizikom je opäť pokles na nové minimá.

EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 🧨Panický výprodej na Terra (LUNA)❗
    Terra Luna je projekt, který nedávno povzbudil investory vysokými odměnami za staking na síti. Projekt se také chlubil rostoucí TVL (Total Value Locked), což znamená, že stále více lidí zamykalo své tokeny do blockchainu Terra a nehodlalo je prodávat, aby získali pasivní odměny za staking, které by pomohly ověřit transakce v ekosystému. Značný počet investorů těžil také z arbitráže kolem ceny stablecoinů TerraUSD (UST). Cena projektu rychle rostla, ale kryptoměna v posledních dnech zažila masivní výprodej v důsledku ztráty likvidity UST stablecoinu a kontroverze kolem fundamentu projektu:
  • Panika centrálních bank tlačí úrokové sazby dolu
    Stojíme na prahu nového monetárního cyklu. Všichni s napětím očekávají výsledky zasedání ECB a Fedu koncem července, které by mohly potvrdit nové kolo snižování sazeb. Vše naznačuje, že globální růst se bude i nadále zpomalovat. Globální ekonomika se již od začátku minulého roku neustále zhoršuje a v současnosti jsou některé ukazatele na úrovni rizika recese.
  • Panika kolem pádu Silicon Valley Bank se šíří po světě. Takřka dvě stovky technologických firem žádají britského ministra financí, aby odvrátil závažnou krizi, co hrozí propuknout už zítra
    Nadcházející týden by měl ukázat, zda je páteční kolaps šestnácté největší banky v USA, Silicon Valley Bank, pouze izolovanou záležitostí, nebo zda může jít o předzvěst plošnějšího problému, potenciálně dokonce bankovní krize s mezinárodním přesahem.
  • Panika na finančních trzích sílí
    Napětí mezi USA a Čínou se stupňuje a investoři si začínají uvědomovat, že na otevřený konflikt mezi velmocemi nejsou dostatečně připraveni. Nabízíme proto seznam nejvýznamnějších akciových titulů a ETF fondů, které jsou vystaveny riziku obchodní války.
  • Panika na finančných trhoch? Skôr sa jedná o izolovanú korekciu na akciách.
    Médiá k výpredajom z konca minulého a najmä zo začiatku tohto týždňa radi priraďujú slovo panika. Tá však vyzerá inak. Keď je totiž na trhoch panika, tak sa netýka len akcií, ale aj ostatných aktív. Zvyčajne sa deje minimálne nasledovné:
  • Panika na trzích ustupuje, dolar a Wall Street se zvedají
    Americké a evropské akcie sbírají část ztrát, které utrpěly v předchozích dnech. Po vyhrocení obchodní války dnes přinesla úlevu stabilizace čínské měny. K ní však došlo jenom pár hodin poté, co Spojené státy označily Čínu za měnového manipulátora, což by mohlo umést cestu k novému americkému postihu druhé největší světové ekonomiky. Pořád se ovšem rýsuje zářijová cesta čínských vyjednavačů do USA na jednání o tenzích ve vzájemném obchodu. Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow uvedl, že prezident USA Trump se nebrání nové dohodě, která by zajišťovala flexibilitu v otázce cel.
  • Panika na Wall Street se nekonala
    Americké akciové trhy včera nedokázaly navázat na předchozí rally. Index S&P nakonec zmírnil denní ztráty na 0,34 %. Akcie ropných společností dokázaly po středečním propadu obnovit růst. Akcie ropného giganta Chevron přidaly bezmála 3 %, zatímco akcie jeho většího konkurenta Exxon Mobil rostly ještě o pár desetin rychleji.
  • Panika ovládla po zprávě o inflaci v USA trh s kryptoměnami 📌
    Údaje o americké inflaci, které skončily nad odhady překvapily trhy. Ty očekávaly její zpomalení. Kolem rizikových aktiv zaznamenáváme zhoršení sentimentu:
  • Panika pokračuje, padají rekordy
    Německá míra nezaměstnanosti v souladu s očekáváními zůstala na úrovni 5 %, tedy poblíž svého historického minima. Překvapivou statistikou ovšem bylo, že absolutní počet nezaměstnaných se dále snížil o zhruba 10 tisíc, namísto předpokládaného nárůstu o 4 500 lidí. Stalo se tak navzdory pokračující slabosti německého průmyslu, který se ještě ani neoklepal z dramatického obchodně-válečného roku 2019 a již si musí dělat starosti s dodávkami z/do Číny kvůli virové epidemii, potažmo s jejím možným rozšířením do Evropy. Neslavné vyhlídky německých průmyslníků se již odrazily i v nejvyšších patrech tamní politiky, když prozatím nepotvrzené zprávy z jejího zákulisí naznačují, že si ministr financí a vicepremiér Olaf Scholz pohrává s myšlenkou, že by centrální vláda na sebe mohla převzít závazky některých zadlužených municipalit. Tím by jim rozvázala ruce k investicím do lokální infrastruktury či občanské vybavenosti a dodala tak německé ekonomice fiskální vzpruhu. Jednalo by se ovšem o značně kontroverzní krok, jelikož by vyžadoval přepsání německé ústavy, která vládě zapovídá deficitní rozpočty mimo krizová období. Zda Scholz se svým nápadem uspěje, se teprve ukáže, nicméně jeho konzervativní spolustraníci mu podle všeho nejsou dvakrát nakloněni.
  • Panika před víkendem💥❗
    Americký dolar po začátku americké seance pokračuje v posilování. Jedním z důvodů tohoto pohybu může být report S&P Global PMI, který ukázal na rozšiřující se inflaci v sektoru služeb, a to rozhodně není dobrá zpráva pro Fed. Očekávání ohledně agresivnějšího zpřísnění měnové politiky vytváří tlak na akcie a drahé kovy a udržuje výnosy státních dluhopisů na vyšších úrovních.
  • Panika z druhé vlny koronaviru způsobuje ztráty na akciových trzích
    Panika nad novými vládními omezeními v boji proti rychlému nárůstu infikovaných Covid-19 se šíří hlavními evropskými indexy, které zaznamenaly prudký pokles během první obchodní hodiny, včetně:
  • Pán prezident Obama, je čas na paniku
    Piatkové výsledky z US trhu práce neskončili v&...
  • Pán prezident Obama, je čas na paniku
    Pán prezident Obama, je čas na panikuPiatkové v&yacute...
  • Panuje lunární klid, máme po Trichetově vystoupení a před zveřejněním počtu pracovních míst
    www.saxobank.czAndrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsVětšina Asie ještě s...
  • Papaconstantinou (grécky minister financií)
    "Aktuálne finalizujeme nadstavbu finančného &uacute...
  • Papaconstantinou (grécky minister financií)
    Odmietam tvrdenia o prípadnej možnosti vystúpenia Grécka z Eurozóny... komentár: reaguje tak ...
  • Papaconstantinou (grécky minister financií)
    "Grécko by mohlo začať využívať záchranný balík ešte pred tým, ako rozhovory s MMF a EÚ budú ukončen...
  • Papaconstantinou (grécky minister financií)
    "Prvá tranža z pomoci Grécku bude dostupná ešte pred 19. májom"......
  • Papaconstantinou (grécky minister financií)
    "reštrukturalizácia gréckeho dlhu aktu&amp...
  • Papaconstantinou (grécky minister financií)
    "nevidím žiadny problém v tom, že dostaneme finančné prostriedky", "Gréck...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
RebelsFunding