Vítám vás u dalšího článku o psychologii tradingu, který dnes bude z větší části technický, ale jak to bývá, naše mysl dokáže obsáhnout i čistě exaktní záležitosti. V tomto článku si představíme dva statistické klamy, které obchodníci si ke své škodě ve valné většině špatně interpretují. Ovšem v případě, že se je naučí správně vnímat, získají na svoji stranu skutečnou tržní výhodu. Pojďme se proto na tyto dva klamy podívat.
50/50 + momentum
Obchodníci by se měli naučit přemýšlet v pravděpodobnostech, protože i přes to, že trh reaguje na makroekonomické informace, potažmo i technickou analýzu, jeho jednotlivé cenové pohyby vykazují i vysokou dávku nahodilosti. Proto nelze nikdy obchodovat s plánem „půjde to dolů, půjde to nahoru“. Vždy je potřeba určit si pravděpodobnost jednotlivých scénářů.
První pomůckou, kterou si nyní prozradíme, je jednoduché vnímání statistiky. Například když se trh nachází 50 pips k TP a 50 pips k SL, tak má samozřejmě stejně daleko k oběma hodnotám a pravděpodobnost je 50/50. Tímto způsobem většina obchodníků vnímá statistiku na finančních trzích. Ovšem takto to v praxi nefunguje.
Do statistické kalkulace je potřeba započítat i směr, ze kterého se cena do poměru 50/50 dostala. Toto je velmi důležité, protože když cena roste a dostane se do poměru 50/50 k SL a TP, tak ve skutečnosti je větší pravděpodobnost zasažení TP než SL, pokud se jedná o long. Proč se tedy bát obchod podržet, když je pravděpodobnost na naší straně?
Stejně to funguje i v opačném případě. Pokud obchodník drží long a obchod se dostane do ztráty v poměru 50/50 SL a BE, je tedy nižší pravděpodobnost zasažení BE, a proto je potřeba začít řídit riziko. Pochopení tohoto mechanismu může obchodníkovi v tradingu významně pomoci.
70 % odraz 30 % průraz
Mnoho obchodníků usiluje o tzv. homerun, při kterém vydělají velký balík peněz. Obvykle je tento způsob myšlení spojen se strategií, která je založená na průrazech důležitých supportních a rezistentních zón. Na této strategii není nic špatného, ale je nutné si uvědomit pravděpodobnost winningu takovéhoto přístupu.
Zhruba poměr mezi průrazem a odrazem se pohybuje v poměru 70/30, a to ve prospěch odrazu. Trh má totiž ve většině času tendenci oscilovat okolo své průměrné hodnoty (point of control) a v menším časovém úseku pak tvoří trend, tedy mění svou férovou hodnotu. Z tohoto principu aukčního procesu tedy vyplývá, že trh se bude z velké části odrážet, než prorážet na nové cenové úrovně.
Když pomineme fakt, že ke strategii homerunů obchodník sahá spíše ze zoufalství, kdy se snaží jedním obchodem zaplatit několik ztrát, tak je tento přístup také statisticky nevýhodný. Aby se v praxi kompenzoval nízký winning breakout strategie, je potřeba dosahovat velkých RRR, což je další velmi psychologicky náročná disciplína, kterou si necháme na další článek.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz