Úterý 21. ledna 2025 02:41
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex DAKAR
reklama
Dukascopy new

2 reálne obchody – (ne)úspešný

Napsal:   Sekce: Vzdelávanie

V dnešnom článku zhodnotím dva reálne obchody. Jeden stratový a jeden ziskový. Ukážka stratového obchodu, bude názorným príkladom, ako náš výsledok môže ovplyvniť bežná záležitosť. Chvíľkovou nepozornosťou od otvorenej pozície, som si spôsobil úplne zbytočnú (nezmyselnú) stratu na konci úspešného obdobia.
  • Neúspešný obchod
  • Úspešný obchod
  • Za všetko môže „telefonát“😉
  • Koniec-koncov
  • „Ultra“ osobné


Neúspešný obchod

V tomto prípade neúspešný, ale aj stratový. Prísne negatívne, ale oprávnené hodnotenie. Pre pripomienku – aj ziskový môže by neúspešný (nedodržanie risk manažmentu – predovšetkým priebežnej straty) a naopak, stratový môže byť úspešný (dodržanie risk manažmentu a pod.).


Z grafu a doplnených údajov predovšetkým na TF M1, je možné vyčítať dostatočné množstvo informácií. Z ostatných TF je možné spoznať, nie príliš vhodné otvorenie pozície. V prípade otvorenia na vyššej úrovni, by sa voči tejto kritike dal použiť určitý druh eufemizmu.


Otvorenie sa dá čiastočne ospravedlniť, nakoľko na spomenutých úrovniach bolo pomerne silné cenové zahustenie, aj keď malá, ale predsa rezistencia. Avšak pri pohľade na sviečkové vzorce na TF M15, H1 a H4, je vidieť, že obchod bolo potrebné uzatvoriť minimálne na BE+, ktorého rozsah bol pomerne široký.

Na DAX väčšinou obchodujem skalpovacou metódou. Uvedený obchod som považoval za intradenný, čo som zohľadnil aj v menšom objeme. Uvedené čiastočne „ospravedlňuje“ niektoré moje nesprávne rozhodnutia.

Úspešný obchod

Úspešný a zároveň aj ziskový obchod. V prípade následného ziskového obchodu, bola úspešnosť na prijateľnej hranici. Trh mi „pomohol“ v pravý čas, keď zmenou pohybu z up, do down, sa dostal až k môjmu diskrečnému T/P. V prípade, že by trh pokračoval proti môjmu obchodu už len 5 pips, musel by som tento uzavrieť za market. Strata by ale bola prijateľná aj z pohľadu tých najprísnejších pravidiel môjho risk manažmentu.


Niekedy medzi úspechom a neúspechom rozhoduje len jeden, jediný diel skladačky a ako „jazýček na váhach“ pre potvrdenie štatistickej výhody našich stratégií. Z uvedeného čo som napísal, ale aj z grafu, je zrejmé, aká tenká čiara je veľakrát medzi úspechom, alebo neúspechom.



Za všetko môže „telefonát“
😉

Pokiaľ chceme napredovať, neopakovať chyby, alebo ich aspoň eliminovať, tak hodnotenie obchodu je nevyhnutné. Niekedy, ale prichádza k optimalizácii vlastných nesprávnych rozhodnutí. Rozmýšľame, či je možné determinanty vedúce k neúspešnému obchodu „zvaliť“ na niekoho, alebo na niečo iné. Pri obchodníkovi, ktorý na trhu pôsobí dostatočne dlhú dobu, takýto stav by mal nastať skutočne len výnimočne (ak vôbec).

Optimalizácia našich rozhodnutí je nebezpečná záležitosť. V prípade podozrenia takéhoto optimalizovania našich nesprávnych rozhodnutí, ktorých dôsledkom bol neúspešný obchod, je potrebné pristúpiť k maximálnej sebareflexii. Prehodnotiť naše rozhodnutie a nájsť skutočnú príčinu prečo obchod neskončil podľa predpokladov.


Neúspešný obchod som mal mať pod kontrolou. Jednoznačne! Samozrejme, že objednávka mala byť realizovaná na vyššej cene a obchod by bol uzavretý na T/P. To, ale z pohľadu ďalej uvedenej chyby, nie je až tak podstatné. Keby som neurobil „najväčšiu“ chybu, tak aj nie práve ideálny vstup by bol negovaný.

Bol piatok, už dávno v čase, kedy skutočne neobchodujem. Mal som „namierené“ na víkend. Veľmi som sa naň tešil. Týždeň som priebežne vyhodnotil, ako úspešný a zdá sa, že úspech som chcel ešte znásobiť. Neznásobil! Ukrojil som zo zisku a to ešte viac ako som pred vstupom do pozície plánoval. Prečo?


Väčšinou obchodujem tak, že otvorím pozíciu, nastavím široký S/L, primeraný T/P, nastavím dvojité upozornenia pre prípad keď trend prejde určitými úrovňami. V prípade smerovania trendu proti môjmu obchodu, upozornenie má skutočne nepríjemné akustické podfarbenie. Vždy ma „zmobilizuje“ a ja obchod v drvivej väčšine uzatváram ešte skôr, ako sa čo i len priblíži k S/L.

Po otvorení spomínaného obchodu mi zazvonil telefón – volal môj skutočný priateľ. Počúval som hudbu. Slúchadlá som dal z uší dolu a pustili sme sa do dlhej debaty. Hodnotili sme týždeň. V tej chvíli som netušil, že počas telefonátu sa môj týždeň zo skutočne úspešného mení, na „len tak tak“ (LTT) málo úspešný. Zabudol som prepnúť hudbu a tým aj upozornenia zo slúchadiel do reproduktora. Stačilo vytiahnuť vstupný jack slúchadiel z PC. To je celé.

Obchodoval som a súčasne som sa venoval aj telefonátu. Pri mojom spôsobe diskrečného obchodovania to jednoducho nie je možné. Dôsledkom by mohol byť efekt, ako na doleuvedenom obrázku. Občas by som niečo trafil (aj to nie príliš dobre), ale podstatne viackrát nie. Keby som počul upozornenia, tak by som primerane reagoval a problém by bol ako nespočetne veľakrát predtým „elegantne“ vyriešený.


Takéto chyby už nerobím a predsa sa stala. Vždy sa môže niečo stať. Obzvlášť na trhoch. Chyba je ale ešte väčšou chybou, keď ide o niečo, čo skutočne nesúvisí s pravidlom: „Na trhoch sa môže stať čokoľvek“ (Mark Douglas – „Trading in the Zone“).

Keď realizujeme stratový obchod, pri dodržaní risk manažmentu, konfluencii vstupných podmienok (stratégia) a pod., tak je v podstate všetko v poriadku. Štatistická výhoda v prípade úspešnej stratégie je na našej strane. Pokiaľ, ale urobíme chybu „mimo trhu“, tak to nie je stratový obchod v zmysle, že nám nevyšla stratégia na základe štatistickej výhody. Je to stratový obchod, ktorého príčinou je vlastná nedbalosť, nepozornosť a pod. V takýchto prípadoch znižujeme štatistické plus a zvyšujeme štatistické mínus mimo úspešnosti našej stratégie.

Podnadpis – že za všetko môže „telefonát“ 😊, predpokladám, že väčšina čitateľov pochopila ako príklad, že vinu sa snažíme „zvaliť“ na niekoho, alebo niečo iné. Optimalizujeme vlastné rozhodnutia pre akýsi falošný pocit, vlastného sebauspokojenia. Samozrejme, že za neúspešný a aj stratový obchod si môžem len a len ja sám a nikto ani nič iné.

Koniec-koncov

... aj Mark Douglas v knihe „Disciplinovaný trader“ píše:

„V skutočnosti existuje iba obmedzené množstvo reakcií, vedúcich k neúspechu. Ich rozpoznaním sa môžeme efektívne vyhnúť zopakovaniu chýb, bez straty akéhokoľvek času.“

Kiež by som túto nesporne pravdivú myšlienku mal na pamäti pri (ne)riadení horeuvedeného stratového obchodu.

Prajem veľa ziskových obchodov a nuloví počet takých stratových, ktorým sa môžeme vyhnúť našou pozornosťou, alebo koncentráciou.


„Ultra“
osobné

Týždeň, ale predovšetkým víkend, nakoniec „skončil“ výborne 😉! Nie výborne – fantasticky! So skvelou správou v pondelok, ktorú som si prečítal okolo 10:00 hod.

Vladimír Beszédes

Použité zdroje:

Meta Trader 4 (MT4)

https://www.google.sk

Mark Douglas – Disciplinovaný trader

Mark Douglas – Trading in the Zone

https://www.youtube.com

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 11. ročník ankety Broker roku je tady! Pro koho budete hlasovat Vy?
    Tento týden začalo hlasování již 11. ročníku soutěže Broker roku, které bude otevřené do neděle 4.12. O jakou akci se jedná a proč by se investoři i obchodníci měli hlasování zúčastnit?
  • 11. září 2018: NZDJPY
    Je to neuvěřitelné, ale přesně dne 11. září 2018 (přesně po 17 letech) jsme se probudili do dne, který nevěstil hrůzostrašný pád plný konspiračních teorií a strachu a prachu, nýbrž do dne, který věstil růst, mocný růst. Pustil jsem se do toho obchodu zcela veřejně a vůbec jsem netušil, kolik lidí mám na palubě, až do doby, kdy jsme vystoupali do pořádné výšky. Vítejte na letu NZDJPY H1. Předpokládaná výška doletu: 200+ pips. Předpokládaná teplota: very HOT. Please fasten your seatbelts!
  • 118 týdnů praktických ukázek: Bilance
    Je zvláštní jak rychle vždy uběhne oněch 13 týdnů, které přinesou další dílky do skládačky výsledků mojí strategie. A tak se podívejme, kam jsem byl posunut tentokrát.
  • 123 signal trading
    Hello guys and girls. My name is Athena Cohen, I come from California, and I would like to share my trading ideas with you, who can understand my english.
  • 13. komnata tradingu – témata, o kterých se nemluví
    V dnešním článku otevřeme nepříjemná témata, o kterých by se v tradingu raději nikdo nebavil.
  • 13 týdnů praktických ukázek: bilance
    Když jsem psal první praktickou ukázku, měl jsem v úmyslu pomocí svého obchodu demonstrovat filozofii, se kterou přistupuji k tradingu. Ta je, jak všichni jistě víte, založena na trpělivosti a na uvědomění si, že o úspěchu nerozhoduje množství získaných informací a dovedností, ale na poznání sebe sama. Emoce a jejich zvládnutí v hlavě, to je rozhodující faktor. Tedy alespoň tak jsem to poznal já. No ale k praktickým ukázkám. Časem jsem přišel na to, že mluvit, respektive psát je pěkná věc, ale prolnutí s ukázkou skutečných obchodů dodává všem těm slovům mnohem účinnější rozměr. A tak jsem v tom pokračoval dál a dál a navazoval dalšími díly. Když jsem jich už potom měl osm, řekl jsem si, že bude zajímavé počkat si a po 13. dílu, což vyjadřuje čtvrt roku obchodování, udělat bilanci. A tak se na to mrkněme. Nejprve budou čísla a potom několik upřesňujících informací.
  • 132 týdnů praktických ukázek: Bilance
    Čas letí neúprosně a tak je tady další bilance mé strategie. Je to už 132 týdnů co se v tom, jak se hezky česky říká, patlám. Snad to přes všechno bude pro někoho zajímavé, alespoň v tom, jak se dá s jednou strategií jít časem.
  • 157 týdnů praktických ukázek: Bilance
    No letí to, letí. Už tři roky tomu jsou, co se pokouším ukázat každý obchod, který jsem udělal. Není to nic náročného, přesto je to taková malá povinnost, kterou cítím, že musím dodržovat. Možná to nikdo nečte, možná ano. Pro někoho je to možná úplně zbytečná věc, pro někoho je to možná ukázka toho, jak se čas propisuje je do výsledků strategie. V podstatě každý s tím naloží, jak uzná za vhodné a přesně tak to má být.
  • 174 týdnů praktických ukázek: Bilance
    Je skoro neuvěřitelné, jak dlouho to je. Víc jak tři roky vás tady každý týden prudím s obchody, které dělá moje strategie. Svým způsobem musím poděkovat za vaši trpělivost a věřím, že alespoň pro pár obchodníků to je něco, nad čím se dá zamyslet... Minimálně by to mohlo být potvrzením toho, že vytrvalost a kontinuita v tradingu dává určitý smysl.
  • 2. MQL4 - Vzhled editoru MetaQuotes
    V tomto díle se v rychlosti seznámíme se vzhledem editoru jazyka MQL4 a s jeho základními možnostmi.
  • 2 reálne obchody – stratový a ziskový
    V závere aktuálneho obchodného týždňa v krátkosti zhodnotím moje dva reálne obchody. Jeden z môjho pohľadu najhorší – stratový a jeden najlepší – ziskový.
  • 2. Riziko
    Dnes napíšem pohľad na všeobecné riziko ktoré číha nonstop vôkol nás v tej najrôznejšej podobe. Ktoré si možno ako riziko neinterpretujeme alebo sme ochotný to "risknúť" a akceptovať ho. Téma rizika je s finančným trhom úzko spätá tak preto článok na túto tému má zmysel. Článok bude mať pokračovanie kde sa zamerám výhradne na rizika priamo číhajúce v trhu a ako ich prípadne minimalizovať. Je nutné si uvedomiť že riziko obnáša každodenný život a takto na riziko aj nahliadať. Je to veľmi dôležité pri pôsobení na finančných trhoch.
  • 2. týden prvního kola investiční soutěže
    Máme za sebou 2. týden prvního kola investiční soutěže, která probíhá na tzv. “demo“ fiktivních účtech. Každý soutěžící odstartoval hru se stejným počátečním kapitálem 30 000 Kč.
  • 2 zásadní statistické chyby, kterých se tradeři obvykle dopouštějí
    Statistika je nedílnou součástí obchodování na finančních trzích. Mnoho obchodníků ovšem neví, jak si jí získat na svojí stranu. Jak změnit svůj pohled na statistiku se dočtete v tomto článku.
  • 20ti minutový perfektní den dle R. Horner
    Článek od Raghee Horner - 20ti minutový perfektní den...
  • 20 vytrvalých
    Jsem day-trader na EUR/USD. Forex obchoduji 5 let.
  • 200 % za den - 19.4.2022
    Dnes byl moc hezký obchodní den.
  • 200 % za den - 2.5.2022
    Nechtěl jsem dávat tento report, ale nakonec jsem se rozhodl ho dát.
  • 200 % za den - 25.4.2022
    Hezký začátek týdne. Zhodnotil jsem za dnešní den účet o +200 %!
  • 2004-2015: 11 let obchodování a stále v zisku. Jaké je tajemství?
    Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouho budete chtít trading provozovat? A jak to udělat, abyste byli i za pár let stále ve hře? Jaký časový horizont uvažujete? Pět, možná deset let? A mít vlastní klienty? Kolik myslíte, že by vám takový trading zabral času? A jak jej vybudovat? Řešení už existují a nemusíte je hledat. Trader a zubař, Julius H. je na burze od roku 2004. Prošlapal cestu a zjistil, jak být na trhu po desetiletí úspěšný. Když jsem se s ním potkal, tušil jsem, že je přede mnou výjimečný rozhovor s výjimečným člověkem. A bylo to více než správné tušení.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex