Středa 25. prosince 2024 20:50
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new

Vstupte do roku draka – investiční rizika v Číně

20.02.2012 09:11  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
Tomas Berggren, akciový analytik Saxo Bank  

Hlavní problém - zranitelný bankovní sektor
Nejdůležitější zprávou z Číny, která mi za poslední týdny utkvěla v paměti, byla ta, že si Peking u největších tamních bank “objednal? prodloužení úvěrů, které poskytovaly místním vládám. Toto nařízení nás nepřekvapilo, protože jsme byli již dříve velmi skeptičtí k celé reginoální investiční čísnké politice a odpovídající expozici bankovních úvěrů v kombinaci s bublinou s nemovitostmi.

Podle agentury Bloomberg vyprší 30 procentům masivních půjček, které byly poskytnuty lokálním vládám, splatnost v příštích třech letech. Jejich celkový objem se odhaduje na 1,7 bilionu amerických dolarů.

Kombinace nekomerčních podmínek těchto úvěrů, které můžeme považovat za nesplácené, společně s napjatou situací na nemovitostním trhu, těžce dopadne na důvěryhodnost celého bankovního systému.

Ačkoliv je čínský bankovní systém stále považován za nevyvinutý, můžeme na něm najít některé z největších světových bank: Bank of China, Agricultural Bank of China, China Construction Bank a Industrial and Commercial Bank of China ( viz. tabulka č. 1).


Odhadovaná výše celkových aktiv v roce 2012 je u “velké čtyřky? čínských bank ohromujících 9000 miliard amerických dolarů a vlastní kapitál akcionářů přidává dalších 568 miliard dolarů. 

Když vztáhneme 1700 miliard půjček lokálních vlád k vlastnímu kapitálu bank, tak je objem půjček dost velký na to, aby rozčeřil poklidnou hladinu budoucího vývoje. I když přidáme fakt, že jsou tyto půjčky státem garantované, tak problémy s takto vysokým zadlužením dopadnou na celou ekonomiku země a zpětně také na příjmy bank. 

Nemovitosti - hlavní aktivum úspor
Skutečnost, že čínský trh přímořského bydlení v posledních letech letěl vzhůru, snad nikoho nepřekvapí. Celoplošné snížení hodnoty a obrat na trhu v prosinci loňského roku však nemusí být úplně známý. To byl právě ten okamžik, kdy začal test dynamiky čínského realitního trhu.  I přesto, že kapitálové požadavky bank jsou velmi striktní a teoreticky by měly znamenat, že majitelé domů mohou počítat s třiceti procentním propadem hodnoty nemovitostí, si musíme uvědomit, že mnoho čínských domácností má veškeré své životní úspory úzce spojené právě se svým domovem. Problémem v čínském prostředí je totiž nedostatek investičních příležitostí pro běžné obyvatele (s tím, jak jsou kapitálové trhy uzavřené). Tento fakt svádí k tvorbě bublin u všech druhů aktiv, které získají pověst aktiv investičních. Může obrat v cenách aktiv rozpoutat paniku na trhu? My si myslíme, že ano.
Může zpomalující hospodářství zvýšit sociální napětí?

Hrubý domácí produkt Číny podle mnoha analytiků pořádně klesá. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu v roce 2011 rostla čínská ekonomika o úctyhodných 8-9 procent. A v roce 2012 by to mělo být 7 procent, což je hladina, kdy se dá čekat nárůst počtu nezaměstnaných. To však bude pro Peking obrovský problém a zřejmě ho budou následovat sociální nepokoje.

Závěr: Je třeba více přihlížet k riziku

Jedním z cílů poslední pětiletky je zmírnit sociální napětí, které pramení z rozevírajících se nůžek u příjmů bohatých a chudých. Předpokládá se, že tato propast je nyní v Číně ještě větší než ve Spojených státech (podle výsledků Giniho koeficientu)! Čínská centrální vláda nyní touží po stabilitě a chce vytvořit ekonomickou harmonii. Obrovská výšepánovaných investic do regionální infrastruktury přitom naznačuje, jak by Peking mohl této rovnováhy docílit. Velkou zkouškou do budoucna bude, zda centralizovaná čínská ekonomika založená na plánování zvládne rovnoměrně rozdělit bohatství mezi regiony a jednotlivými sociálními vrstvami. Pokud se jí to nepodaří, je pravděpodobné, že ekonomický růst bude v dlouhodobém horizontu ohrožen  a spotřeba domácností se bude na HDP i nadále podílet jen malou měrou. Tento trend by v kombinaci s oslabeným finančním systémem mohl investorům, kteří vsází na pokračující úspěch čínského draka, přinést řadu problémů.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vstup do H2 18 nevyzněl pro českou ekonomiku vůbec špatně
    Série ráno publikovaných červencových dat z české ekonomiky rozhodně nezklamala. Letošní vedra nezabránila čilému stavebnímu ruchu, kterému konečně začínají pomáhat i zvýšené investiční výdaje státu do infrastruktury. Průmyslové produkci vedra dokonce pomohla. Nutnost chladit znamenala, že na červencovém růstu průmyslové produkce se nejvíce podepsalo odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Tady ale hlavní roli sehrála produkce jaderných elektráren, která byla naopak v loňském červenci ovlivněna jejich odstávkami. V souladu s očekáváním vykázala bilance zahraničního obchodu za červenec svůj první letošní schodek. Tady se ukazuje, že česká ekonomika naráží na hranici svých výrobních možností. Plná zaměstnanost a vysoké využívání výrobních kapacit znamenají, že exportéři nejsou schopni reagovat na zvýšenou poptávku. Naopak importní stranu zatěžují vyšší spotřebitelské, ale i investiční dovozy.
  • Vstup do nového týdne je opatrný, ropa dál padá
    Nákaza dál zpomaluje, vlády pokračují ve snaze bránit přílišné destruktivitě současné recese a zároveň plánují či už provádějí postupné uvolňování protivirových opatření. Na druhou stranu, tempo šíření koronaviru nadále nedovoluje, aby boj proti němu rychle ustal. Navíc to vypadá, že ještě nějaký čas poté bude aktivitu částečně dusit osobní opatrnost spotřebitelů.
  • Vstup do nového týdne je pozitivní. Inspirací Čína a výsledky
    Začátek týdne je na evropských trzích pozitivní. Španělské akcie dopoledne přidávají 1,5 procenta, kolem procenta v plusu se nacházejí Londýn či Paříž. Německý DAX zaostává s +0,2 pct. Důležitou roli při formování tržního sentimentu hraje nadále Čína, které pomáhá další uklidňování ze strany zdejších představitelů a návrat kupců do levnějších akcií. Zdejší situace pak přispívá k růstu i Evropě. Zároveň jsou tu ale také dobré firemní výsledky a drobný vliv může přicházet ze strany makrodat.
  • Vstup do nového týdne se asijským trhům podařil
    Spojené státy dnes z makroekonomických ukazatelů nic nenabízejí. V průběhu týdne bude zajímavý zápis z posledního zasedání Fedu a zveřejněny budou některé předstihové indikátory včetně páteční michiganské spotřebitelské důvěry, dlouhodobé objednávky či struktura HDP. I v Evropě zeje makroekonomický kalendář prázdnotou. V průběhu týdne budou investoři sledovat indexy PMI, německý Ifo index nebo zpřesněné údaje o HDP v jednotlivých evropských zemích.
  • Vstup do týdne poznamenaly rostoucí problémy v Číně
    Začíná týden, kdy nás sice čekají i důležitá data z americké ekonomiky, zatím však pozornost spolehlivě poutá situace v Číně. Jde o covid, nulovou toleranci a protesty, tedy stejné téma, na které jsme upozorňovali už v pátek. Tentokrát jsou však hlavní trhy podstatně citlivější. Na pokles čínských burz navazují ty evropské, přičemž ztráty klíčových indexů činí asi půl až jedno procento. Pokles kolem jednoho procenta pak naznačují také americké futures. Na dluhopisech se neděje nic velkého, když americké výnosy mírně klesají, zatímco ty evropské jsou na tom smíšeně při malých změnách. 
  • Vstup do týdne vylepšují data, politické zprávy a znovu i optimismus o Číně
    Týden začíná v pozitivním duchu, na čemž mají zásluhu data, politické zprávy i pokračující naděje na příznivý vývoj obchodní války. Výrazné změny sledujeme na dluhopisových výnosech, které napříč Evropou i v USA rostou, a to na delším konci značně. Desetileté výnosy stoupají asi o 7 bodů. Dostávají tím pod tlak cenu zlata nebo japonský jen. Eurodolar je však poměrně stabilní kolem 1,1015. Akcie v Asii si připisují zisky a růstově otevřela také Evropa, kde hlavní indexy stoupají asi o půl procenta.
  • Vstupem na burzu chce Česká zbrojovka posílit svou důvěryhodnost
    Vstupem na pražskou burzu chce holding CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) posílit svou důvěryhodnost pro partnery. V tiskové zprávě to dnes uvedl prezident holdingu Lubomír Kovařík. Akcie jednoho z předních evropských výrobců ručních palných zbraní se na akciovém trhu pražské burzy objeví od pondělí. Holding zatím neuskuteční veřejnou nabídku akcií. Bude ale reportovat své výsledky jako obchodované společnosti. Jde o takzvaný technický listing akcií.
  • Vstup na burzu se Snapu vydařil
    Za poslední roky byl jednou z nejočekávanějších událostí vstup firmy Snap na burzu. Společnosti se podařilo prodat 200 milionů akcií, čímž získala 3,4 miliardy USD. Na této akci kromě firmy Snap vydělali i další méně tradiční investoři, například římskokatolická škola z Kalifornie. Ta před pěti lety jako jedna z prvních investovala do Snapchatu 15 tisíc dolarů. Nyní díky tomu prodejem 1,4 mil. akcií vydělala téměř 24 milionů dolarů.
  • Vstupné a výstupné úrovne podľa MNI (Market News International) na EURUSD
    1,3070/80 predajné objednávky... 1,3040/50 predajné objednávky... 1,3020 minimálny objem p...
  • Vstupné a výstupné úrovne podľa MNI (Market News International) na EURUSD
    1,3415 opčná bariéra... 1,3387 včerajšie večerné maximum... 1,3362 ázijské nočné maximum...1,334...
  • Vstupte do světa výher v kasinu Nomini
    Vstupte do světa kasina Nomini, kde na vás čekají velké výhry! Ponořte se do vzrušujících her, prozkoumejte obrovské odměny a zažijte nekonečné vzrušení. Náš průvodce vám pomůže začít, odemkne nejlepší strategie a tipy, abyste mohli co nejvíce využít každé otočení.
  • Vstupujeme do nestabilního období. Jak se připravuje trh?
    Finančním trhům se trochu ulevilo po zprávě, že prezident Trump možná prozatím odloží hrozící rozhodnutí o clech na automobily. Vzápětí se objevily nové obavy z dalšího vývoje napjatých americko-čínských vztahů vyvolané zásahem Spojených států proti firmě Huawei.
  • Vše co očekáváme od Apple iPhone 8
    Nový iPhone Applu k 10. výročí je už nyní jedním z nejdůležitějších produktů v historii společnosti, a to i přes to, že stále máme ještě pár týdnů do jeho zářijového zveřejnění.
  • Vše, co potřebujete vědět, než si sjednáte svou první hypotéku
    Chystáte se pořídit si hypotéku, ale nejste si jistí, co všechno vás čeká? Jaké dokumenty budete potřebovat, na co si dát pozor a jaké chyby žadatelé nejčastěji dělají? Na tyto a další otázky jsme se zeptali hypoteční specialistky Michaely Pudilové ze společnosti Broker Consulting.
  • Vše, co potřebujete vědět o budoucím šéfovi Fedu
    Známý investor a ekonom Gavyn Davies ve svém posledním příspěvku na Financial Times říká, že během jeho investičního výletu do Washingtonu se hovořilo o dvou hlavních tématech. Prvním z nich byla politika americké vlády a její personální změny, druhým byly změny ve vedení americké centrální banky. Donald Trump oznámil, že nového šéfa Fedu jmenuje během dvou nebo tří týdnů, ale žádná konkrétní jména nezmínil. Kdo by mohl stát v čele Fedu a co by to znamenalo pro monetární politiku a vývoj na trzích?
  • Vše hraje do karet dalšímu snižování cen potravin
    „Ceny zemědělských výrobců klesají již osm měsíců v řadě. K tomu se snížily ceny energií i pohonných hmot, a navíc ještě došlo k poklesu sazby DPH na potraviny. To vše vytváří prostor pro snižování cen potravin v obchodech,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Všechno, co jste kdy chtěli vědět o QE ČNB
    ČNB na svém posledním zasedání signalizovala připravenost spustit historicky první nákupy státních dluhopisů ve snaze stabilizovat trh a podpořit finanční stabilitu. Nicméně konkrétní podoba nákupů i legislativní rámec zůstává velkou neznámou. Předpokládáme, že by k takovému kroku dotlačil bankovní radu až náhlý výprodej státních dluhopisů kvůli dalšímu prohloubení deficitu veřejných financí nebo další zhoršení situace v zahraničí, který by nutilo investory prodávat tuzemské dluhopisy. Kvantitativní uvolňování by podle nás vedlo k restrukturalizaci držitelů českých státních dluhopisů, poklesu výnosů zejména na delším konci výnosové křivky a oslabení koruny. Nicméně potřeba zavedení tohoto nástroje podle nás v posledních týdnech klesla vzhledem k úspěšným aukcím státních dluhopisů Ministerstva financí.
  • Všechno podporuje růst ropy
    Pondělí bylo ve znamení malé aktivity. Ceny ropy mezitím směřují k růstu. Cena listopadových futures na ropu Brent vyšplhala ve 13:45 londýnského času až na 94,75 USD za barel, což je nárůst o 2,06 % oproti hodnotě předchozího dne.
  • Všechny akcie na trhu Start se budou od září obchodovat v kontinuálním režimu
    Všechny akcie na trhu Start pražské burzy se budou od září obchodovat v kontinuálním režimu od 08:50 do 16:25, tedy stejným způsobem jako ostatní akcie na trzích Prime, Standard a Free. Novinářům to řekl generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. Doposud se obchodovaly denně v rámci samostatné aukce v časech od 09:00 do 12:35.
  • Všechny krize probíhají v podobných cyklech. Investovat se vyplatí do široce diverzifikovaných titulů a do silných a stabilních společností
    V posledních týdnech došlo k poklesu akciových trhů o 35 %, což znamenalo nejrychlejší propad v historii. Trh však rychlou reakcí centrálních bank a vlád, především ve Spojených státech a v Evropě, zase rychle posílil o 25 %. Analýza chování trhů při předchozích krizích ukazuje model několika fází průběhu, které se na trzích více či méně opakují.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding