Úterý 15. dubna 2025 05:20
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding PIXAR styl
reklama
Fintokei Payouty

BRIC situáciu nezachráni

26.09.2011 11:45  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Reálny plán riešenia krízy stále v nedohľadne

Pod európskym dlhovým kotlom to opäť vrie. Merkelová síce cez víkend povedala, že okolo Grécka musí byť postavená protipožiarna stena, no jeden projekt za druhým je zamietaný. Eurobondy sú právne nemožné kvôli rozhodnutiu nemeckého ústavného súdu a agentúra S&P povedala, že eurobondy by mali rating najslabšej krajiny, ECB chce byť na trhu s dlhopismi len v obmedzenom čase a svoju bazooku na trh obrovským nákupom dlhopisov nechce vytiahnuť a nakoniec práve teraz na trhu doznievajú informácie, že ak by sa z eurovalu stala banka a pomocou pákového efektu by v repo-operáciách dlhopisy problémových krajín prenášala na plecia ECB, rating aj silných krajín ako Nemecka alebo Francúzska by mohol byť podľa S&P znížený. Zároveň správy, že nástupca eurovalu, ESM, by mohol byť uvedený do činnosti už o rok skôr, vývoju moc nepomáhali. Tento mechanizmus totiž počíta s možnosťou defaultu problematických krajín. Logicky sa tým teraz myslí Grécko. Pozitívom pre euro sú len šumy v denníku Telegraph, že politici pracujú na rozšírení veľkosti eurovalu na 2 bilióny eur. Poučiť by sa mali z rady, ktorú im cez víkend dal Geithner: trhy sa hýbu oveľa rýchlejšie, než sa hýbu politici a že čím rýchlejšie je prijaté nejaké rozhodnutie, tým je menej nákladné... Situácia nenasvedčuje tomu, že sa niekto poučil, nakoľko zástupca nemeckého ministra financií cez víkend povedal, že európski ministri financií nie sú v pozícii, aby sa už 3. októbra dohodli na tom, či Grécko dostane alebo nedostane ďalšiu tranžu pomoci... Euro tak je opäť vypredávané a voči doláru klesá na 8-mesačné minimá.

Najbližší krok ECB so sadzbami bude ich zníženie

Pod pokles eura sa podpisujú aj množiace sa vyjadrenia analytikov, že ECB bude už v októbri znižovať sadzby, resp. ich zníži až o 50 bp v novembri. Takéto zníženie sadzieb očakávajú napríklad analytici bánk RBS, JP Morgan alebo aj Bank of America. Dôvodom je pokles inflačných tlakov ako aj zhoršujúce sa makroekonomické prostredie. Posledné výsledky prieskumov PMI totiž naznačujú možnosť spomalenia rastu eurozóny a niektoré indikátory sú dokonca v pásme recesie.

Skutočne nehrozí Nemecku recesia?

Zatiaľ relatívne dobré výsledky dosahuje nemecká ekonomika a aj dnes napríklad skončili výsledky sentimentu IFO nad očakávaniami trhu. Po ich zverejnení šéf inštitútu Sinn povedal, že Nemecku recesia nehrozí. Sinn ale zabúda na jednu dôležitú vec. Nemecko je krajina s prebytkovou obchodnou bilanciou. Ak európski obchodní partneri ako Španielsko, Taliansko alebo Francúzsko pôjdu cestou uťahovania opaskov, kto bude nakupovať nemecké výrobky? Čína, ktorá je exponovaná spätne k rozvinutým krajinám asi nie a rovnako ani US, kde tak isto prebieha deleveraging. Preto nemecký rast môže tiež byť v kontrakcii, ak sa situácia zhorší.

BRIC situáciu nezachráni

Zhoršenie situácie v eurozóne by podľa podobnej logiky mohla priniesť aj záchrana problémových krajín zoskupením BRIC. Tieto krajiny majú viac ako 4 bilióny dolárov vo svojich devízových rezervách a v diskusiách a komentároch sa často hovorilo o tom, že tieto devízové rezervy by mohli byť použité na nákup dlhopisov problémových krajín. Odborník na medzinárodné financie Michael Pettis ale upozorňuje, že takéto nákupy majú aj sekundárne efekty. Tým hlavným je efekt na medzinárodný obchod. Teraz má eurozóna mierne prebytkový bežný účet platobnej bilancie a to znamená, že je exportérom kapitálu. Ak by teraz do krajiny začal prúdiť kapitál, znamenalo by to, že sa z prebytku bežného účtu stane deficit. A to si práve eurozóna, ktorej aj každá desatina percenta rastu pomáha, nemôže dovoliť. Efekt prílevu kapitál by bol buď nárast miery úspor, rast nezamestnanosti alebo nárast dlhu. Nič z toho eurozóna nechce. Dôvodom, prečo nikto nechce nakupovať problémové dlhopisy, nie je nedostatok kapitálu, ale nedôvera. Ak by predsa len zahraničný kapitál prišiel, výsledkom bude pomalší rast a zahraničný dlh.


Výhľad na dnes

Euro naďalej nemá na ružiach ustlané a vzhľadom na roztrieštenosť názorov v európskej politike na vývoj dlhovej krízy asi ťažko dnes nájde nejakú podporu... Plány na záchranu eurozóny a hlavne Grécka zlyhávajú jeden za druhým a preto aj posledné správy, že eurovalu bude rozšírený kapitálovo resp. inštitucionálne sa zmení na banku, nemajú výraznejší efekt na rast eura. Situáciu zachránil až výsledok prieskumu sentimentu IFO. Nakoľko pre euro prichádzali len zlé správy, mohol by tento lepší výsledok podporiť odraz páru smerom k hladine 1,3550. Vzhľadom na klesajúci trend ale treba každý nárast vnímať skepticky a len ako príležitosť na predaj na vyšších úrovniach. Support 1,3380/60.

EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Brexit vyvolává obavy ze slabé libry, euro je také slabé
    Britský premiér David Cameron dosáhl od Evropské unie drobných ústupků pro další fungování Velké Británie v rámci EU, celkově se však zdá, že...
  • Brexit začal až dnes
    Dnes, vyše tri mesiace po úspešnom referende, britská libra prepadla voči americkému doláru na nové minimá od roku 1985. Voči americkému doláru oslabila za dva roky o štvrtinu, voči euru ju stratila už tento rok. Podľa mnohých analytikov to môže byť iba začiatok väčšieho prepadu.
  • Brexit začíná trhům kazit náladu
    Na středoevropských trzích se již začíná projevovat nervozita z výsledků referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Na výsledky referenda si však budeme muset počkat až do příštího pátku. Podle posledních průzkumů se zdá, že výsledek bude těsný a jazýčkem vah se stanou doposud nerozhodnutí voliči. I tak ale už včera regionální měny ztrácely. Kurz koruny vůči euru povyskočil až na 27,06 CZK/EUR, kde se naposledy nacházel na konci března.
  • ​Brexit: zahájení parlamentní debaty – tržní analýza 4.12.2018
    V britském parlamentu se nyní bude 5 dní debatovat o dohodě, která byla vytvořena mezi UK a EU o vystoupení Británie z EU. Mnoho politiků není dohodě nakloněno, to může být také důvod, proč Mayová nezíská většinu a dohoda nebude schválena. V tomto případě se může o dohodě hlasovat ještě jednou, pokud ani tak nebude schválena, může nastat několik scénářů. Může být vyhlášeno druhé referendum, předčasné volby nebo zahájeno nové vyjednávání s EU. Pokud dohoda bude většinou v parlamentu schválena, Británie opustí EU 29.3.2019 dle vyjednaných podmínek s Bruselem.
  • BrExit zamiešal očakávaniami budúceho vývoja úrokových sadzieb na popredných menách. Pozrite sa ako
    Prekvapivé výsledky britského referenda sa pohrali s očakávaniami ďalších krokov všetkých popredných centrálnych bánk....
  • BREXIT – za pět minut 12:00
    S tím, jak se datum brexitu 29. března nezadržitelně blíží a britští politici nebyli schopni odhlasovat dohodu s EU, dostávají se politici, kteří si nepřejí odchod bez dohody, do úzkých.
  • Brexit způsobí značné výkyvy devizového trhu
    Probíhající debata o Brexitu má podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, na trh již velký dopad. Dochází k poklesu hodnoty libry, snižují se výnosy z prvotřídních obligací a klesají více cyklicky zaměřené a ekonomicky citlivější sektory. Značné výkyvy čekají i devizové trhy. Důsledkem Brexitu by bylo zpomalení vývoje investic a obchodu v reakci na politická vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií a zemi by zřejmě čekalo další referendum o nezávislosti Skotska.
  • Brexit zůstává tématem č. 1, výprodeje se stupňují
    Nový týden nepřinesl uklidnění situace po pátečních výsledcích referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, ve kterém se 51,9 % voličů vyslovilo pro Brexit. Tato bezprecedentní situace nahrává řadě spekulací, na které trhy reagují výprodejem.
  • Brian Lenihan (írsky minister financií)
    "rizikové banky sú príliš veľké aby sme si s nimi poradili bez vonkajšej pomoci&quo...
  • BRICS FX
    RUB: V pátek CBR vyvolala úžas a další překvapení – hlavní událost pro rok 2017 – snížení klíčové sazby o 50bp n...
  • Bridlicový boom v USA výrazne spomalil. Prudký rast ťažby sa nekoná.
    Zatiaľ to vyzerá tak, že boom ťažby ropy z bridlíc, ktorý poslal začiatkom mesiaca ropu nadol, je jednorazovou záležitosťou. Podľa včerajších podvečerných dát z amerického ropného trhu vzrástla ťažba v predošlom týždni len o 13 tis. barelov. Za posledné tri týždne vzrástla ťažba v USA len o 32 tis. barelov, čo je len desatina nárastu z konca januára.
  • Brigádníky čeká těžké léto: hodně práce, málo peněz. Cestovní ruch dostal nejtěžší úder v Praze, na Karlovarsku a v tuzemských horských střediscích
    Brigádníci se po letech budou muset letos smířit buď s menší výplatou, nebo s náročnější prací, než na jakou byli během předchozích letních sezón zvyklí. Mnozí přitom brigádu vůbec neseženou.
  • Brigády vycházejí z módy, mladí lidé se radši nechávají živit rodiči – generací 90. let – v „mamahotelích“, než aby manuálně pracovali. Na vině je však i reálný pokles brigádnických výdělků v čase rapidní inflace
    Český trh s brigádnickými pracovními pozicemi prochází i letos útlumem. Prakticky vymizely nabídky brigád v podobě administrativní činnosti. Ty byly vždy oblíbené. Nyní jsou nabízeny jen poskrovnu. Pokud ano, jsou rychle rozebrány lidmi, kteří si kvůli rapidní inflaci celoročně přibírají druhý úvazek, aby s příjmy vůbec vyšli. V létě pak je logicky nabídka brigád v administrativě mnohem omezenější než v minulosti.
  • BrikkApp: Investovat se dá i s pětistovkou
    Už vás nebaví se spoléhat na štěstí a sfoukávat zbytky nevýherních losů? Nemusíte být Vlk z Wall Street, abyste mohli začít investovat. Pojďme se společně podívat na způsoby, jak začít investovat s pár korunami v kapse.
  • BrikkApp: Plánujete pronajímat svůj byt nebo dům, ale máte obavy ohledně daní?
    Je důležité si uvědomit, že ať už pronajímáte byt, nebytový prostor nebo jen pozemek, vaše příjmy z těchto nájmů se bohužel nevyhnou zdanění. Podávání daňového přiznání může být poměrně matoucí. Především, pokud je to pro vás nová záležitost. Na následujících řádcích vám osvětlíme, jaké máte možnosti a na co máte nárok. Odpovídali odborníci z realitní crowfundingové platformy BrikkApp.
  • BrikkApp: Více než 53 % žen aktivně neinvestuje, investice více zvažují a upřednostňují fondy
    Pokud jde o ženy a investování, je jednou z hlavních výzev odstranění rozdílů v investování mezi muži a ženami, o čemž se příliš nemluví, a přesto je třeba to změnit. Ženám nejsou čísla cizí, protože převážná většina z nich spravuje měsíční rozpočet domácnosti. A přesto, pokud jde o investování na finančních trzích, mají tendenci zaostávat za muži. Jasně to ukazuje průzkum digitální investiční platformy.
  • Bristol Myers uspěla u soudu
    Společnost Bristol Myers Squibb dosáhla významného právního vítězství, když federální soud v New Yorku zamítl hromadnou žalobu, která firmu obviňovala z nelegálního udržování monopolu na lék Pomalyst proti mnohočetnému myelomu. Podle rozhodnutí soudce Edgarda Ramose se žalující strany, včetně pojišťovny Blue Cross Blue Shield of Louisiana, nedokázaly prokázat porušení antimonopolního zákona (Sherman Act).
  • BRITAIN?S INFLATION LEVEL HAS DROPPED TO THE LOWEST LEVEL IN 4 YEARS
    British pound was traded without changes during the day (~0 deviation in comparison to Monday), even though it got wea...
  • Británia je nespokojná s návrhom dohody o voľnom obchode s EÚ a bude ešte vyjednávať
    Burza cenných papierov v Spojenom kráľovstve podhodnocuje európsky akciový trh, od začiatku roka 2018 klesla už o takmer 4 %. Správy o Brexite však majú všeobecne malý alebo žiadny vplyv na mimo britské trhy. Libra tiež nevykazuje výraznú volatilitu. To nie je v skutočnosti prekvapujúce.
  • Británia požiadala o odklad Brexitu do 30. júna
    Britská premiérka Theresa Mayová v piatok požiadala Európsku úniu o odklad termínu odchodu Británie z EÚ do 30. júna. Britká libra je zatiaľ stabilizovaná.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding PIXAR styl