Středa 05. února 2025 14:00
reklama
XTB TOP 5 nástrojů
reklama
Purple trading band forex umíme
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap trade smarter

Trumpovy tarify: Vyjednávací nástroj nebo ekonomická katastrofa?

05.02.2025 11:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Začíná to vypadat, že pondělky se pro investory stávají osudnými. Minulý týden finanční trhy otřásl DeepSeek, teď je to Donald Trump. Během víkendu obletěly svět zprávy, že se prezident USA rozhodl konečně zavést slibovaná cla. Nebyl to neočekávaný krok – šlo o jeden ze základních pilířů jeho volební kampaně. Překvapivá byla ovšem rychlost a rozsah, s jakými cla uvalil.

Navzdory původním tvrzením o postupné implementaci se Trump o víkendu rozhodl, že s platností od úterý zavede plošné 25% clo na veškerý import z Mexika a Kanady, s výjimkou kanadské energie, na kterou uvalil sazbu 10 %. Kromě toho zvýšil všechna stávající cla na dovoz z Číny o dalších 10 %. To vedlo k okamžité reakci všech zmíněných zemí. 

Vypadá to ale tak, že Trump využívá cla jako vyjednávací nástroj. Po úspěšné dřívější ‚‚zkoušce” s Kolumbií to tentokrát udělal s nejbližšími sousedy. Kanada a Mexiko okamžitě hrozily recipročními cly ve stejné výši a rozsahu. Dopad recipročních tarifů na USA je ale menší, jelikož Amerika je většinově importérem. Těsně předtím, než měla cla vstoupit v platnost, se po vzájemných rokováních obě země rozhodly přistoupit na Trumpovy požadavky, a platnost oboustranných cel se odložila na 30 dní.

Čína mezitím okamžitě zvýšila cla na americké LNG, uhlí, ropu, a vybrané typy strojů. Jednání s Čínou měla začít včera. Na své sousedy měl Trump velkou páku, jelikož by je podle ekonomů tarify uvrhly do recese. Čína ale není v pozici, ze které by musela před Trumpem sklopit uši a stáhnout ocas. Je otázkou, jak se situace vyvine. 

Tento krok přiměl investory rapidně přehodnotit rizikovou přirážku trhů, což vedlo k propadu cen akcií. Následkem cel jsou vyšší ceny pro spotřebitele, rostoucí inflace a klesající ekonomická aktivita. Cla by mohla ovlivnit život běžných Američanů například co se týče cen zeleniny, masa, nebo piva, kterých je USA velkým dovozcem. Řetězová reakce vyšších vstupních cen se eventuálně promítne do celé ekonomiky.

Podobný scénář nastal v letech 2018 a 2019, kdy Trump rozpoutal masivní obchodní válku s Čínou. Ta způsobila, že postupně podléhaly více než dvě třetiny všech importů z Číny až 30% celní sazbě, čímž utrpěly obě ekonomiky. Čína zaznamenala nejpomalejší růst HDP za 30 let, zatímco v USA stoupla inflace o téměř jeden procentní bod. Ekonomové se shodují, že celní válka oslabila obě země a spotřebitele, především však ty americké. 

Je to celé až moc podobné aktuálnímu dění. Tentokrát ale Trump hrozí i Evropě, která mezitím vystřídala Čínu na pozici největšího obchodního partnera Spojených států. Možná jde o pokus zatlačit na výdaje na obranu a nákupy plynu z Ameriky. Na Trumpovy požadavky ale Evropa nemusí mít kapacity a ačkoliv Česká republika není výrazným exportérem do USA, efekt tarifů by se k nám eventuálně promítl přes naše evropské partnery, jako je Německo.

Navíc se nyní světové ekonomiky nacházejí v horší kondici než v roce 2018. Tehdy globální růst HDP dosahoval 3,7 %, zatímco teď je to podle MMF jen 3,2 %. Evropa tehdy nečelila ozbrojenému konfliktu, Čína netrpěla ekonomickým zpomalením a západní ekonomiky nebyly sužovány inflací. Jinými slovy, potenciální nová celní válka přichází ve chvíli, kdy jsou světové trhy zranitelnější.

Trhy to nemají rády. V roce 2018 se index S&P 500 po zavedení prvních cel propadl o 10 % během devíti dní a trvalo sedm měsíců, než se vrátil na původní úroveň. Následně však přišel další propad o 20 % během dvou měsíců v důsledku pokračující obchodní války s Čínou, zvyšování úrokových sazeb a rostoucí inflace.

Kromě porovatelně horší ekonomické situace jsou teď také americké akcie dražší. P/E poměr indexu S&P 500 před korekcí v roce 2018 dosahoval hodnoty 24, nyní činí přibližně 30. Vyšší valuace můžou znamenat rapidnější pohyby v cenách akcií.

Je tedy dobré zvážit, které firmy ve vašem portfoliu by mohly být dotčeny. Na trhu jsme včera mohli vidět rotaci z rizikových sektorů do ‚‚bezpečnějších‘‘ společností. Softwarové firmy clům nepodléhají, a proto by mohly mít jistou výhodu. Na druhé straně jejich vyšší valuace mohou být citlivé na změny v očekávané výši úrokových sazeb. Obecně výrobní společnosti, jako jsou automobilky nebo výrobci polovodičů mohou čelit rostoucím nákladům. Riziko také hrozí pro firmy, které z USA hodně exportují, vzhledem na reciproční cla dotčených regionů. 

V období zvýšeného rizika se vyplatí zvážit i diverzifikaci mimo americké trhy, třeba do zlata a komodit, které jsou obecně odolnější vůči inflaci i prudkým propadům na akciových a kryptoměnových trzích. V úvahu připadají také rozvojové trhy, jako např. Indie.

Jakub Rochlitz, investiční analytik eToro pro Českou republiku

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trumpovo zvolení nakoplo budapešťskou burzu. Její akcie od té doby rostou nejvíce v Evropě
    Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem povzbuzuje nejen četné akciové tituly v USA, které mohou těžit z jeho hospodářskopolitických opatření. Pomáhá i některým evropským akciím, zhusta těm maďarským.
  • Trumpov útok na Sýriu: Buy the dip?
    V noci prišla z USA prekvapivá správa – Trumpov sa rozhodol bombardovať Sýriu. A nie Islamský Štát, ale Assadov režim. Doteraz sa hovorilo skôr o tom, že Trump bude spolu s Ruskom a možno aj Assadom spolupracovať v boji proti ISIS. Všetko sa napokon zbehlo úplne inak, Trump bojuje v Sýrii proti spojencovi Ruska, čo logicky vyvolalo obavy o eskaláciu geopolitického napätia. A to sa prejavilo aj na trhoch.
  • Trumpovy daně z oceli a hliníku vyvolávají rozhořčení po celém světě
    Čína, Jižní Korea a zejména Kanada jsou znepokojeny některými prohlášeními Donalda Trumpa. Bezodkladné sliby amerického prezidenta o nových daních z oceli a hliníku vyvolaly vlnu tvrdých reakcí od amerických obchodních partnerů, až se zdá, že Trump má prst na tlačítku zahajujícím obchodní válku.
  • Trumpovy daňové škrty zaplatí firmy, investoři a boháči
    Prezident Spojených států, Joe Biden se snaží splnit jeden ze svých předvolebních slibů a tím je zvýšení daní, které poznamená především velké korporace a bohatší obyvatelstvo. Prezident chce nabyté finance investovat do nejštědřejšího sociálního programu v hodnotě 3,5 bilionu dolarů, v přepočtu přibližně 76 bilionů korun. I přesto, že jednání ješzě pár týdnů potrvají, nová daňová politika se rýsuje už teď.
  • Trumpovy hrozby a stagnující Itálie. Akcie i dluhopisy se prodávají, eurodolar pouze stagnuje
    Donald Trump věří ve skvělou dohodu s Čínou, ale pokud nepřijde, má připravená cla na téměř veškerý čínský dovoz. Zpráva, která by někdy před měsícem či dvěma vedla možná k drobnému zaváhání, tentokrát poslala americké akcie strmě dolů. Plán uvalit cla i na zbytek čínského dovozu není nic nového, ale efekt jeho zopakování jen dokazuje, jak nervózní trhy momentálně jsou.
  • Trumpovy hrozby Číně sráží trhy do ztrát
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Index S&P 500 a Dow Jones shodně oslabují o 0,5 % a technologický Nasdaq klesá o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede technologickým firmám (-1,1 %). Trhy tímto reagují na eskalaci obchodní války s Čínou, když včera americký prezident Donald Trump oznámil plán na uvalení 10% cel na čínské dovozy v hodnotě 300 mld. USD s platností od 1. září. Mezitím se zástupci Číny nechali slyšet, že pokud k tomuto kroku dojde, budou nuceni udělat protiopatření.
  • Trumpovy obchodní války: Mají vůbec smysl?
    „Měj své přátele blízko a nepřátele ještě blíž.“ Donald Trump si toto přísloví zřejmě vzal k srdci, protože si našel nové nepřátele velmi blízko domova. Otevřeně vyhlašuje obchodní válku Kanadě, Mexiku a Číně a zavádí vysoká cla na všechny produkty, čímž výrazně mění přístup oproti první obchodní válce ze svého prvního funkčního období. Mnohá americká média označují tento nový konflikt za „nejhloupější obchodní válku v historii“, zatímco Trump věří, že je nutná k obnovení postavení Spojených států na mezinárodní scéně. Má tato obchodní válka smysl? Je to součást širší strategie? Kdo a jak moc na agresivní obchodní politice USA prodělá?
  • Trumpovy plány ženou měď k největším ziskům za poslední roky
    Designovaný americký prezident Donald Trump slíbil, že omladí stárnoucí americká letiště, opraví vozovky a mosty a investoři sázejí na to, že bude pokračovat hodně, hodně mědi. Cena červeného kovu se na londýnské burze kovů (LME) dnes zvýšila až o více než 5 procent a za celý týden přidává zatím zhruba 13 procent. Vzhůru ale nemíří sama, rostou i ceny železné rudy, olova, zinku, hliníku – a akcie firem, které je produkují.
  • Trumpovy politické potíže tíží USD
    Po několika týdnech zaostávání se americký dolar v posledních několika dnech stává stále houževnatější, protože investoři s blížícím se zářijovým zasedáním FOMC začnou uvolňovat krátké pozice na americkém dolaru. Koncem minulého týdne však došlo k velkému výprodeji dolaru spolu s akciemi, jelikož investoři opustili riziková aktiva a kvůli nedostatečným ekonomickým údajům nepočítají se zářijovým zvýšením sazeb Fedu.. Na opačné straně Atlantiku nebyl EUR/CHF schopen udržet zisky, protože účastníci trhu očekávají, že ECB bude postupovat ke zužování velmi pomalu a předpokládají i možné zpoždění.
  • Trumpovy sankce šíří zmatek
    Geopolitické napětí se v poslední době výrazně zvýšilo díky Trumpově administrativě, která se postarala o výrazný rozruch. Po zahájení obchodní války proti většině obchodních partnerů a vypovězení íránské jaderné dohody otevřely USA své izraelské velvyslanectví v Jeruzalémě.
  • Trumpovy turecké sankce poškozují české oceláře, ohrožují banky typu UniCredit
    Americký prezident Donald Trump se zapřisáhl, že Turecko za jeho syrskou vojenskou operaci a zintenzivňující boj proti tamním Kurdům stihnou obří sankce. Ty jsou však ve skutečnosti zatím mírnější, než jaké žádají jak demokratičtí, tak i republikánští kongresmani. Trumpova administrativa vychází z toho, že mnohdy postačí pouhá hrozba sankcí, aby jejího adresáta odradila od dobyvačného či jinak ohrožujícího jednání. Navíc Trumpův ministr zahraničí Mike Pompeo cestuje do Turecka, aby situaci zklidnil, takže vyhrocené sankce by v tuto chvíli mohly být kontraproduktivní.
  • Trump oznámil projekt Stargate: Investice 500 miliard USD do AI infrastruktury
    Dne 21. ledna 2025 prezident Donald Trump oznámil zahájení projektu „Stargate,“ revolučního infrastrukturního programu pro umělou inteligenci (AI) s investicí až 500 miliard USD. Tato iniciativa je výsledkem spolupráce OpenAI, Oracle Corporation a SoftBank Group, jejímž cílem je výrazně posílit AI schopnosti Spojených států.
  • Trump plánuje mnohem větší cla než 2,5 %, aby změnil dodavatelské řetězce
    Prezident Donald Trump oznámil svůj záměr zavést rozsáhlá cla výrazně převyšující navrhovaných 2,5 %, čímž dal najevo, že se jeho administrativa zaměřuje na restrukturalizaci dodavatelských řetězců v USA. V pondělí večer při rozhovoru s novináři na palubě Air Force One Trump prohlásil: „Vím, jakou sazbu chci, ale zatím ji neoznámím. Bude dostatečně podstatná, aby ochránila naši zemi.“
  • Trump plánuje obnovit strategii „maximálního tlaku“ na Írán, zesílit sankce a zaměřit se na ropné exporty
    Nově zvolený prezident Donald Trump se připravuje na zesílení sankcí proti Íránu a odstřižení jeho ropných příjmů jako součást obnovené kampaně „maximálního tlaku“, která má za cíl oslabit jaderné ambice Teheránu a jeho regionální vliv. Trumpův tým hodlá agresivně cílit na zahraniční subjekty, které obchodují s íránskou ropou, potenciálně včetně čínských přístavů a iráckých úředníků podporujících milice napojené na Írán. Podobný přístup byl uplatněn během jeho prvního funkčního období, kdy došlo k výraznému snížení íránského vývozu ropy.
  • Trump plánuje zásadní reformy americké kryptoměnové politiky
    Donald Trump se připravuje na výraznou změnu přístupu Spojených států k digitálním aktivům. Podle deníku The Washington Post jeho tým intenzivně spolupracuje s lídry kryptoměnového sektoru na přípravě nových politik, které by odstranily překážky, jako je „de-banking“ kryptoměnových společností, a revidovaly stávající pravidla, která nutí banky klasifikovat digitální aktiva jako závazky.
  • Trump podepsal stimuly a brexitová jednání přinesla dohodu. Americké akcie na nových rekordech
    Americký prezident Donald Trump navzdory počátečním obstrukcím nakonec podepsal balík stimulačních opatření na podporu ekonomice, což podpořilo akcie na domácí půdě i jinde ve světě. Svého požadavku navýšit zamýšlenou výplatu 600 dolarů jako individuální přímou podporu Američanům na 2000 USD se nevzdal a požaduje hlasování v Kongresu. Tento požadavek je ovšem nezávazný a oběma komorami pravděpodobně neprojde.
  • Trump podepsal výkonný příkaz ohledně kryptoměn, Senát zakládá první podvýbor pro digitální aktiva
    Po dosažení nového historického maxima ve výši 109 350 USD v den inaugurace Donalda Trumpa se minulé pondělí cena bitcoinu mírně stáhla a aktuálně se obchoduje za 99 300 USD. Tento pokles pravděpodobně ovlivnila nálada investorů, která je aktuálně spíše zdrženlivá kvůli aplikaci DeepSeek. Tato nová čínská AI aplikace spotřebovává podstatně méně zdrojů než její americké protějšky, jako například ChatGPT.
  • Trump podkopává na twitteru Covid stimulus
    Po těžkém začátku týdne, uprostřed obav z nového kmene koronaviru, se americké akciové trhy vrátily zpět poté, co Kongres i Senát urychlily návrh zákona o osvobození od Covid ve výši 900 miliard dolarů, jenž dostal malou opozici.
  • Trump pohrozil Číně zvýšením dovozních cel
    Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování ziskově. Index Dow Jones posílil o 0,8 %, S&P 500 si polepšil o 1 % a technologický Nasdaq vzrostl o 1,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům, když jejich zisky dosahovaly výše až 1,4 % v případě výrobců luxusního zboží.
  • Trump pohrozil Mexiku zavedením nových cel, pokud neomezí nelegální migraci
    Před několika dny z USA zaznělo, že cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady a Mexika budou zrušeny. Jednalo se o zásadní podmínku nové smlouvy USMCA, která by měla nahradit smlouvu NAFTA z roku 1994. Poslední krok Donalda Trumpa však její ratifikaci výrazně ohrozil. Americký prezident rozhodl o uvalení cla ve výši 5 % na dovoz mexického zboží do USA od 10. června. Cla by měla být odpovědí na nárůst nelegální migrace z Mexika do USA. Navíc pokud by se problém nedařilo Mexiku řešit, cla by měla postupně vzrůst až na 25 % k datu 1. října tohoto roku. Cla by měla být odstraněna v případě, že nelegální migrace bude potlačena.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex