Pondělí 23. prosince 2024 15:43
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Trumpovy plány ženou měď k největším ziskům za poslední roky

10.11.2016 16:30  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Designovaný americký prezident Donald Trump slíbil, že omladí stárnoucí americká letiště, opraví vozovky a mosty a investoři sázejí na to, že bude pokračovat hodně, hodně mědi. Cena červeného kovu se na londýnské burze kovů (LME) dnes zvýšila až o více než 5 procent a za celý týden přidává zatím zhruba 13 procent. Vzhůru ale nemíří sama, rostou i ceny železné rudy, olova, zinku, hliníku – a akcie firem, které je produkují. 

„Jediné, co u Donalda Trumpa vidíme, je to, že se zaměří na výstavbu, na infrastrukturu, říká podle agentury Bloomberg Tom Albanese, generální ředitel Vedanta Resources. „Na tohle trh reaguje“.
Spektakulární je  růst právě na mědi, která je od překvapivého Trumpova vítězství vyšší o zhruba 8,1 procenta. Za celé dva dny, tj. včerejšek a dnešek, by mohla přidat nejvíce v posledních více než pěti letech. Stejné důvody stojí za růstem stříbra, které míří vzhůru třetím dnem za sebou. Zlato, považované trhy za bezpečný přístav, se po středečním dramatickém nárůstu naopak ustálilo, odpoledne se obchodovalo na zhruba 1275 dolarů za unci se ztrátou 0,2 procenta.

Listopadový nárůst cen mědi je vidět v grafu níže:

med

Trump v předvolební kampani slíbil, že nejméně zdvojnásobí výdaje na pětiletý plán výstavby, odhadované jeho soupeřkou Hillary Clintonovou na 275 miliardy dolarů. A ve středečním vítězném projevu prohlásil, že infrastruktura bude „prvotřídní“ a projekty dají práci milionům lidí.

Cena mědi s dodáním za tři měsíce stoupla dnes až o 5,6 procenta, což ji dostalo na 16 měsíční maximum. Za celý rok je zatím vyšší o 20 procent. Nezastavuje ani železná ruda, které pomáhají slábnoucí obavy ze zpomalení čínské ekonomiky. Ukazatel cen této suroviny, totiž cena rudy s 62procentním obsahem železa dopravená do čínského přístavu Čching-tao stoupla dnes nejvýše za poslední dva roky a je na téměř dvojnásobku minim z loňského prosince. Zatím tak selhávají ty z tržních odhadů, podle kterých čekal železnou rudu čtvrtý rok ztrát za sebou.

Dražší měď a další suroviny táhne vzhůru akcie světových těžařů. Chilský těžař mědi Antofagasta dnes stoupl až o 19 procenta. Akcie Vedanta, předního indického producenta základních kovů, zpevnily v Londýně o 13 procent. Rostly i akce těžební obrů Glencore, Rio Tinto Group a Anglo American. To způsobilo, že index předních světových těžařů Bloomberg World Mining Index se dnes vyhoupl na 16měsíční maxima. Za poslední tři dny je vyšší o více než 5 procent.

Vývoj akcií velkých světových těžařů od začátku roku je zachycen v následujícím grafu.

miners
 Zdroj: BBG

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trumpovo vítězství obratem zvedlo zájem o kryptoměny i mezi českými investory, hlásí český startup Lionminers
    Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách má v řádu několika hodin svoje „vítěze“ i mezi českými startupy. Strmý růst zájmu investorů hlásí společnost Lionminers.com, která se zaměřuje na poskytování služeb investorům, kteří chtějí těžit Bitcoin.
  • Trumpovo vítězství poslalo do červených čísel dočasně také zrniny a olejniny
    Ceny zemědělských komodit se v průběhu středečního obchodování připojily k poklesům finančních trhů s tím, jak překvapivé vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách přimělo řadu obchodníků poohlédnout se bezpečnějších investičních aktivech typu bondů a drahých kovů. Přesto ceny zrnin a olejnin neprovází ani zdaleka tak silné poklesy, jak tomu bylo na začátku obchodování u akciových titulů a měnových párů.
  • Trumpovo vítězství rozvlnilo trhy, ty se ale po volbách stabilizují
    Trumpovo rozhodné vítězství v amerických volbách okamžitě vyvolalo reakce na trhu. Akciové indexy dosáhly historických maxim, dolar posílil a úrokové sazby prudce vzrostly.
  • Trumpovo zpomalení obchodu podporuje zlato, ropa dosáhla nového rekordu
    Hedgeové fondy si po posledních rekordních úrovních udržují v komoditách téměř nezměněnou úroveň. S výjimkou ICE Brent a topných olejů – údaje zveřejněné v pondělí ve 12,00 GMT – se hrubé dlouhé pozice 23 sledovaných futures snížily o 1 % na 1,84 milionu lotů futures a opcí.
  • Trumpovo zvolení nakoplo budapešťskou burzu. Její akcie od té doby rostou nejvíce v Evropě
    Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem povzbuzuje nejen četné akciové tituly v USA, které mohou těžit z jeho hospodářskopolitických opatření. Pomáhá i některým evropským akciím, zhusta těm maďarským.
  • Trumpov útok na Sýriu: Buy the dip?
    V noci prišla z USA prekvapivá správa – Trumpov sa rozhodol bombardovať Sýriu. A nie Islamský Štát, ale Assadov režim. Doteraz sa hovorilo skôr o tom, že Trump bude spolu s Ruskom a možno aj Assadom spolupracovať v boji proti ISIS. Všetko sa napokon zbehlo úplne inak, Trump bojuje v Sýrii proti spojencovi Ruska, čo logicky vyvolalo obavy o eskaláciu geopolitického napätia. A to sa prejavilo aj na trhoch.
  • Trumpovy daně z oceli a hliníku vyvolávají rozhořčení po celém světě
    Čína, Jižní Korea a zejména Kanada jsou znepokojeny některými prohlášeními Donalda Trumpa. Bezodkladné sliby amerického prezidenta o nových daních z oceli a hliníku vyvolaly vlnu tvrdých reakcí od amerických obchodních partnerů, až se zdá, že Trump má prst na tlačítku zahajujícím obchodní válku.
  • Trumpovy daňové škrty zaplatí firmy, investoři a boháči
    Prezident Spojených států, Joe Biden se snaží splnit jeden ze svých předvolebních slibů a tím je zvýšení daní, které poznamená především velké korporace a bohatší obyvatelstvo. Prezident chce nabyté finance investovat do nejštědřejšího sociálního programu v hodnotě 3,5 bilionu dolarů, v přepočtu přibližně 76 bilionů korun. I přesto, že jednání ješzě pár týdnů potrvají, nová daňová politika se rýsuje už teď.
  • Trumpovy hrozby a stagnující Itálie. Akcie i dluhopisy se prodávají, eurodolar pouze stagnuje
    Donald Trump věří ve skvělou dohodu s Čínou, ale pokud nepřijde, má připravená cla na téměř veškerý čínský dovoz. Zpráva, která by někdy před měsícem či dvěma vedla možná k drobnému zaváhání, tentokrát poslala americké akcie strmě dolů. Plán uvalit cla i na zbytek čínského dovozu není nic nového, ale efekt jeho zopakování jen dokazuje, jak nervózní trhy momentálně jsou.
  • Trumpovy hrozby Číně sráží trhy do ztrát
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Index S&P 500 a Dow Jones shodně oslabují o 0,5 % a technologický Nasdaq klesá o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede technologickým firmám (-1,1 %). Trhy tímto reagují na eskalaci obchodní války s Čínou, když včera americký prezident Donald Trump oznámil plán na uvalení 10% cel na čínské dovozy v hodnotě 300 mld. USD s platností od 1. září. Mezitím se zástupci Číny nechali slyšet, že pokud k tomuto kroku dojde, budou nuceni udělat protiopatření.
  • Trumpovy politické potíže tíží USD
    Po několika týdnech zaostávání se americký dolar v posledních několika dnech stává stále houževnatější, protože investoři s blížícím se zářijovým zasedáním FOMC začnou uvolňovat krátké pozice na americkém dolaru. Koncem minulého týdne však došlo k velkému výprodeji dolaru spolu s akciemi, jelikož investoři opustili riziková aktiva a kvůli nedostatečným ekonomickým údajům nepočítají se zářijovým zvýšením sazeb Fedu.. Na opačné straně Atlantiku nebyl EUR/CHF schopen udržet zisky, protože účastníci trhu očekávají, že ECB bude postupovat ke zužování velmi pomalu a předpokládají i možné zpoždění.
  • Trumpovy sankce šíří zmatek
    Geopolitické napětí se v poslední době výrazně zvýšilo díky Trumpově administrativě, která se postarala o výrazný rozruch. Po zahájení obchodní války proti většině obchodních partnerů a vypovězení íránské jaderné dohody otevřely USA své izraelské velvyslanectví v Jeruzalémě.
  • Trumpovy turecké sankce poškozují české oceláře, ohrožují banky typu UniCredit
    Americký prezident Donald Trump se zapřisáhl, že Turecko za jeho syrskou vojenskou operaci a zintenzivňující boj proti tamním Kurdům stihnou obří sankce. Ty jsou však ve skutečnosti zatím mírnější, než jaké žádají jak demokratičtí, tak i republikánští kongresmani. Trumpova administrativa vychází z toho, že mnohdy postačí pouhá hrozba sankcí, aby jejího adresáta odradila od dobyvačného či jinak ohrožujícího jednání. Navíc Trumpův ministr zahraničí Mike Pompeo cestuje do Turecka, aby situaci zklidnil, takže vyhrocené sankce by v tuto chvíli mohly být kontraproduktivní.
  • Trump plánuje obnovit strategii „maximálního tlaku“ na Írán, zesílit sankce a zaměřit se na ropné exporty
    Nově zvolený prezident Donald Trump se připravuje na zesílení sankcí proti Íránu a odstřižení jeho ropných příjmů jako součást obnovené kampaně „maximálního tlaku“, která má za cíl oslabit jaderné ambice Teheránu a jeho regionální vliv. Trumpův tým hodlá agresivně cílit na zahraniční subjekty, které obchodují s íránskou ropou, potenciálně včetně čínských přístavů a iráckých úředníků podporujících milice napojené na Írán. Podobný přístup byl uplatněn během jeho prvního funkčního období, kdy došlo k výraznému snížení íránského vývozu ropy.
  • Trump podepsal stimuly a brexitová jednání přinesla dohodu. Americké akcie na nových rekordech
    Americký prezident Donald Trump navzdory počátečním obstrukcím nakonec podepsal balík stimulačních opatření na podporu ekonomice, což podpořilo akcie na domácí půdě i jinde ve světě. Svého požadavku navýšit zamýšlenou výplatu 600 dolarů jako individuální přímou podporu Američanům na 2000 USD se nevzdal a požaduje hlasování v Kongresu. Tento požadavek je ovšem nezávazný a oběma komorami pravděpodobně neprojde.
  • Trump podkopává na twitteru Covid stimulus
    Po těžkém začátku týdne, uprostřed obav z nového kmene koronaviru, se americké akciové trhy vrátily zpět poté, co Kongres i Senát urychlily návrh zákona o osvobození od Covid ve výši 900 miliard dolarů, jenž dostal malou opozici.
  • Trump pohrozil Číně zvýšením dovozních cel
    Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování ziskově. Index Dow Jones posílil o 0,8 %, S&P 500 si polepšil o 1 % a technologický Nasdaq vzrostl o 1,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům, když jejich zisky dosahovaly výše až 1,4 % v případě výrobců luxusního zboží.
  • Trump pohrozil Mexiku zavedením nových cel, pokud neomezí nelegální migraci
    Před několika dny z USA zaznělo, že cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady a Mexika budou zrušeny. Jednalo se o zásadní podmínku nové smlouvy USMCA, která by měla nahradit smlouvu NAFTA z roku 1994. Poslední krok Donalda Trumpa však její ratifikaci výrazně ohrozil. Americký prezident rozhodl o uvalení cla ve výši 5 % na dovoz mexického zboží do USA od 10. června. Cla by měla být odpovědí na nárůst nelegální migrace z Mexika do USA. Navíc pokud by se problém nedařilo Mexiku řešit, cla by měla postupně vzrůst až na 25 % k datu 1. října tohoto roku. Cla by měla být odstraněna v případě, že nelegální migrace bude potlačena.
  • Trump posílá dolů ropu, akcie však zůstávají růstově naladěny
    Po Asii a Evropě začala také Amerika nový týden v pozitivním duchu. Hlavním zdrojem zůstává stále optimismus o blížící se finální dohodě mezi USA a Čínou, která by zavřela kapitolu obchodních válek aspoň na této klíčové frontě. Zisky amerických akcií jsou už po otevření větší, než sledujeme v Evropě. Tu může stále trochu tížit hrozba, že se do hledáčku "tariffmana" Trumpa nyní dostane právě starý kontinent a jeho velké obchodní přebytky.
  • Trump poslal trhy do ztrát rozdmýcháváním dalších obchodních hrozeb
    Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování se ztrátou. Index Dow Jones klesl o 1,4 %, S&P 500 si pohoršil o 1,3 % a technologický Nasdaq ztratil 1,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře dařilo telekomunikačním firmám, když jejich ztráty dosáhly výše 2 %. Nejziskovějším sektorem se stali realitní developeři, jejichž hodnota akcií vzrostla o 0,8 %. Za poklesem akciových trhů stojí čtvrteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o plánu uvalit 5% dovozní cla na veškeré mexické zboží s platností od 10. června. Tato cla by se mohla vyšplhat až na 25 % v říjnu, tedy nárůst o 5 % měsíčně. Ke zrušení těchto cel by Trump přistoupil až ve chvíli, kdy by Mexiko začalo aktivně vystupovat v boji proti migraci a pašování drog do Spojených států.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster