Středa 15. ledna 2025 03:14
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Index investiční gramotnosti: Akciové trhy loni sice rekordně stoupaly, investiční znalosti Čechů ale naopak klesly

14.01.2025 17:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

·         Období růstu na trzích je spojeno s pocitem falešného bezpečí, investiční gramotnost roste především v období krize.

·         Praha jako jediný region zaznamenala nárůst; ve všech ostatních regionech došlo k poklesu.

·         Muži a starší generace vykazují vyšší investiční znalosti než ženy a mladší občané.

Investiční gramotnost v České republice poprvé v historii měření klesla a vrátila se na úroveň roku 2022. Zhoršení se týká téměř všech regionů a demografických skupin. Vyplývá to z posledního Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala investiční platforma Portu na základě výzkumu agentury IPSOS.

Index investiční gramotnosti sleduje již od roku 2021 úroveň vědomostí české populace v klíčových investičních oblastech. Nejnovější průzkum, realizovaný na reprezentativním vzorku 1021 obyvatel v prosinci 2024, ukazuje, že investiční gramotnost v Česku poprvé za poslední čtyři roky zaznamenala pokles. Češi dosáhli průměrné hodnoty 106,7 bodů oproti 113,9 bodům v předchozím roce, což znamená návrat k úrovni z roku 2022 (105,5 bodů).

Investiční gramotnost je důležitá, protože pomáhá lidem lépe zvládat rizika a finančně se připravit na budoucnost. Meziroční pokles ale ukazuje, že v době růstů na akciových trzích se v lidech může vytvořit falešný pocit bezpečí a snížit zájem o vzdělávání v oblasti investic. Lidé pak mohou podceňovat rizika a jsou náchylnější k tomu dělat v investicích chyby. Pravidelné sledování investiční gramotnosti pomáhá odhalit slabiny a pracovat na jejich zlepšení, což je klíčové pro finančně stabilnější budoucnost Čechů,” komentuje zakladatel investiční platformy Portu Radim Krejčí.


Průzkum rovněž odhalil, že investiční gramotnost klesla podruhé v řadě na Slovensku, kde dosahuje hodnoty 92,7 bodů (97,3 v roce 2023 a 98,8 v roce 2022). Výrazný náskok Čechů v investiční gramotnosti před Slováky může být způsoben lepším přístupem tuzemských občanů ke vzdělání v oblasti financí a investic, příkladem je třeba vznik poměrně velkého množství nezávislého vzdělávacího obsahu.

„Čisté bohatství průměrného Čecha vzrostlo mezi lety 2013 a 2023 z 246 000 na 766 000 Kč. Za stejnou dobu vzrostlo čisté bohatství průměrného Slováka v nominálním vyjádření v přepočtu ze 128 000 na 220 000 Kč,” říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Průměrný Čech je podle Kovandy dnes zhruba 3,5krát bohatší než průměrný Slovák, pokud se sečte movitý a nemovitý majetek a odečtou dluhy. „V roce 2013 byl přitom průměrný Čech bohatší jen ani ne dvakrát. S daleko rychlejším růstem bohatství se Češi musí přirozeně více než Slováci starat o to, jak své volné prostředky také investovat a dále zhodnotit. A také mají více majetku, který vůbec mohou zhodnocovat. Proto je přirozené, že více rozvíjejí svoji investiční gramotnost. V jistém smyslu prostě musí. Pokud tedy nechtějí o svůj získaný majetek přijít nebo pokud jej nechtějí neproduktivně nechávat ležet ladem,” vysvětluje Kovanda.


Pokles investiční gramotnosti napříč Českem

Zhoršení investičních znalostí bylo zaznamenáno jak u mužů, tak u žen. Muži si stále vedou lépe, s průměrným skóre 125,7 bodů oproti 88 bodům u žen, kde se znalosti propadly dokonce pod úroveň z roku 2022. Pokles investiční gramotnosti byl evidován napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejlépe si vedou lidé ve věku 45–53 let, naopak nejmladší kategorie 18–26 let dosáhla nejnižšího skóre.

Investování se v poslední době stává velmi populárním tématem napříč celou společností. Díky makroekonomickým podmínkám v nedávném období a v kombinaci se silnou kampaní prakticky všech subjektů, které investice nabízejí, se do investování pouští čím dál více lidí. Nejde tak již jen o doménu lidí s vyšším vzděláním, a tudíž vyšším povědomím o rizicích. Za mě proto horší výsledek indexu není zase až takovým překvapením,” doplňuje Jiří Kovařík, ředitel externí komunikace Burzy cenných papírů Praha.


Praha zůstává regionem s nejvyšší investiční gramotností (129,6 bodů), kde dokonce došlo k mírnému zlepšení. Na opačném konci spektra je Královéhradecký kraj (93,4 bodů), následovaný Ústeckým (94,9 bodů) a Olomouckým krajem (95,3 bodů).


Nejvyšší investiční gramotnost mají lidé s vysokoškolským vzděláním a obyvatelé měst s více než 100 tisíci obyvateli, přičemž obě tyto skupiny zaznamenaly meziroční nárůst svých znalostí. Lidé s nižším vzděláním a z menších měst si naopak pohoršili, což signalizuje rozevírání nůžek u těchto dvou skupin. Rozdíl mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním (143,6 bodů) a základním vzděláním (77,5 bodů) je propastný. Investiční gramotnost také koreluje s příjmem. Lidé s měsíčním příjmem do 15 000 Kč dosáhli průměru 91,3 bodů, zatímco ti s příjmem nad 100 000 Kč dosáhli 187,9 bodů.

„Regionální rozdíly v investiční gramotnosti v České republice jsou příkladem toho, jak socioekonomické faktory ovlivňují úroveň finančních znalostí,” říká člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal, který přednáší na Metropolitní univerzitě Praha. „Praha vyniká díky koncentraci vysokoškolsky vzdělaných obyvatel a dostupnosti skvělého vzdělávání. Naopak regiony s nižšími průměrnými příjmy a méně kvalitním vzděláním zůstávají na chvostu. Index investiční gramotnosti výmluvně ukazuje, jak důležité je se regionálním rozdílům věnovat. A jako pro rodáka z Ústeckého kraje je to pro mě i téma osobní,” dodává Stroukal.

Češi se v investicích orientují nebo si to alespoň myslí

Průzkum odhalil, že přibližně tři čtvrtiny lidí mají povědomí o rozdílu mezi spořením
a investováním a o vztahu mezi rizikem a výnosem. 8 z 10 Čechů rozumí vlivu inflace, za což s trochou nadsázky vděčí období silného zvyšování cen mezi lety 2022–2023. Výrazně vzrostlo povědomí o principu diverzifikace, každý 6. občan ví, že sázkou na jednu kartu riskuje vysokou kolísavost. Češi se však hůře orientují v problematice složeného úročení (45 %), počítání s procenty (39 %) a vlivu směnného kurzu na investice (43 %).

Problematika historické výnosnosti a budoucích výnosů zaznamenala silný pokles. I z důvodu růstové trajektorie uplynulých 2 let si polovina Čechů myslí, že pokud se cena akcie jeden rok zhodnotila, je další růst zaručený. Pouze 37 % respondentů správně uvedlo, že neexistuje pojištění proti poklesu akciového trhu, 15 % lidí se mylně domnívá, že proti poklesům chrání Česká národní banka. Dále dvě třetiny Čechů nezná správnou sazbu pro zdanění příjmů z cenných papírů.

„Největší problém dělá Čechům porozumění nemožnosti předpovídání budoucích výnosů na základě historické výkonnosti. V období rostoucích trhů totiž spoléhají na to, že růst bude pokračovat i nadále. První propad poté může způsobit vylekání vedoucí až k zanevření na investice. Je třeba stále opakovat, že propady k investování patří. Dlouhodobým investorům, kteří to pochopí, mohou trhy přinést průměrné zhodnocení ve výši 7–10 % ročně,” doplňuje analytik Portu Lukáš Raška.


Meziročně kleslo sebevědomí v oblasti investic, když se za znalého investora považuje pouze 26,9 % oproti loňským 33,7 %. Avšak vysoké sebevědomí neodpovídá skutečným znalostem. Jedinci, kteří se považují za „velmi znalé“, často zaostávají za těmi, kteří se označují jako „relativně“ či „spíše“ znalí. Naopak, tři čtvrtiny Čechů se považují za investičně „nepříliš“ znalé nebo „zcela“ neznalé.

Muži sami sebe považují za znalejší investory oproti ženám, což odpovídá jejich vyšším znalostem, zatímco ženy si v investování stále nevěří.

„Sebevědomí je dobrý sluha, ale zlý pán. Ti, co si v investicích věří nejvíce, ve skutečnosti zaostávají ve znalostech oproti těm umírněnějším. Jde o přesnou ukázku Dunning-Krugerova efektu,” upozorňuje Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR.


Nedostatečné vzdělávání jako důsledek optimistických trhů?

Pokles investiční gramotnosti může být způsoben falešným pocitem bezpečí, kdy růst akciových trhů a klesající úrokové sazby vytvářejí iluzi, že investování nevyžaduje hlubší pochopení. Lidé pak méně vnímají potřebu dalšího vzdělávání. Rostoucí trhy mohou navodit dojem, že investování je snadné a méně rizikové, což snižuje motivaci pochopit jeho komplexitu. Tento optimismus spolu s menší potřebou vzdělávání může paradoxně vést k poklesu investiční gramotnosti i za příznivých tržních podmínek.

Pro zlepšení investiční gramotnosti je klíčové pokračovat ve vzdělávání a zdůrazňovat rizika spojená s investováním. Vzdělávání podporuje schopnost analyzovat investiční příležitosti, snižuje impulzivní rozhodnutí a povzbuzuje k dlouhodobému plánování.

„Turbulentní situace uplynulých tří let má zásadní vliv na znalosti a zájem lidí o investování. Krizové roky pozitivně ovlivňují vědomosti lidí, kteří si díky vlastní zkušenosti lépe uvědomují rizika, ale i přínosy investování. Naopak pokles investiční gramotnosti může být důsledkem iluzorního pocitu bezpečí vyvolaného růstem trhů. Tento fenomén paradoxně snižuje motivaci k dalšímu vzdělávání. Abychom tuto situaci napravili, je nezbytné intenzivně pokračovat ve vzdělávacích aktivitách,“ uzavírá analytik Portu Lukáš Raška.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Index Exportu – z propasti do mělčiny
    Konec celonárodní karantény a rozvolnění přísných pravidel pro pohyb osob přes hranice státu ulevil českému exportu. „Tomu se díky sobě vlastní houževnatosti po květnovém dvouciferném propadu na úrovně z roku 2013 podařilo vrátit zpět, alespoň na úrovně z roku 2016. Celonárodní karanténa a boj proti COVID-19 se nejcitelněji projevila právě na exportu, který si za nejkritičtější tři měsíce odepsal meziročně 26 procent, tj. 254 miliard korun,“ vyčísluje dopad koronavirové krize na vývoz Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
  • Index Fear & Greed dosáhl nejnižší hodnoty od března 2020, i když cena Bitcoinu dosáhla 30 500 dolarů
    Bitcoin (BTC) se 17. května vrátil na 30 500 dolarů v naději, že se podaří předejít opakovanému testu maxim z roku 2017.
  • Index Fedu NY: Vzchopí se po říjnovém propadu?
    Index má dle trhu mírně posílit a tím i slabší růst ek. aktivity dle průmyslových firem regionu ze září. Index v říjnu propadl na půlroční minimum z maximálních...
  • Index Fedu Philadelphia stále v pásmu slabosti?
    Trh čeká po třech poklesech v řadě vzestup růstu ek. aktivity z února, ten by ale měl zůstat malý. Málo v únoru rostly i nové objednávky...
  • Index finančného napätia atakuje historické minimá. Po ich dosiahnutí zvykla na trhy prísť nervozita
    FED každý týždeň vypočítava index finančného napätia v USA. Ten by mal odzrkadľovať prístup firiem ku kapitálu – vlastnému (akcie) aj cudziemu (dlh). Aktuálne sa tento index dostal na dostrel historických miním okolo úrovne -1,6 bodu. V minulosti bola táto úroveň dosiahnutá dvakrát a príliš dlho nevydržala. Naopak, po jej dosiahnutí sa začal trend otáčať a prístup firiem ku kapitálu sa zhoršil.
  • Index geopolitických rizik je nejvýše od roku 2003
    Naděje v reflaci z počátku letošního roku nepřežily ani první měsíce roku kvůli obavám z obchodní války. V zemích G7 se průměrná inflace v posledním roce ustálila kolem 1,7 % a v zemích BRICS a v Indonésii, kde je inflační tlak obvykle vyšší, vidíme jasnou konvergenci sazeb inflace se sazbami rozvinutých zemí. Inflace v rozvíjejících se zemích je na nejnižší úrovni od velké finanční krize a meziročně se dostala pouze na 3,2 %.
  • Index Chicago PMI se zvýšil
    Index nákupních manažerů z Chicaga se březnu zvýšil na 43,8 b. oproti 43,6 b. v únoru. Trhy přitom očekávaly snížení na 43 b.
  • Index Chicago PMI stoupl
    Index nákupních manažerů z Chicaga v květnu stoupl na 60,3 b. oproti 56,4 b. v dubnu. Trhy naopak očekávaly pokles na 55,1 b.
  • Index CHNComp snižuje poklesy před setkáním Xi-Blinken
    Dle amerického ministerstva zahraničí se americký ministr zahraničí Antony Blinken setká ve 22:30 s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Vzhledem k této informaci a z ní vyplývajícím nadějím na oteplení americko-čínských vztahů (a potenciální oživení obchodu a ekonomiky) snížil index CHNComp část poklesů způsobených revizí prognóz HDP v Číně směrem dolů. Pro připomenutí uvádíme revizi prognóz čínského HDP:
  • Index Ifo lepší než očekával trh
    Index podnikatelské nálady Ifo zůstal i v říjnu na úrovni 84,3 b. jako v září. Trhy naopak očekávaly pokles na 83,5 b.
  • Index investiční gramotnosti: Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů
    Češi a Češky se v investičních znalostech rok od roku zlepšují. Investiční gramotnost se zlepšuje také napříč generacemi, nejrychleji své aktuální manko ve znalostech dohání mladí lidé do 35 let. Stále nám však chybí sebevědomí – za nepříliš nebo zcela neznalého investora se označují dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z posledního Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala investiční platforma Portu na základě výzkumu agentury IPSOS.
  • Index investiční gramotnosti o jeden bod nahoru: Lépe než na podzim si vedou hlavně mladší
    Češi se v investicích vyznají lépe, než si sami myslí, a proto se tohoto světa nemusí bát. Investiční gramotnost o jeden bod stoupla, ale naše sebevědomí naopak mírně kleslo. Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení. Připravenější na svět investic se cítí mladší ročníky a muži. Ženy si nevěří vůbec – 40 % z nich o sobě dokonce řeklo, že jsou v tomto oboru zcela nezkušené.
  • Index investiční gramotnosti: Tři čtvrtiny Čechů si nevěří v investicích. Nejvíce znalostí má starší část populace
    Většina české populace si není příliš jistá svými znalostmi na poli investic. Nejvyšší hodnotu Indexu investiční gramotnosti se chlubí lidé na území Prahy, naopak nejhůře dopadli respondenti ve Středočeském kraji. Velkou sebedůvěru v oboru financí mají mladší respondenti (18–26 let), jejich znalosti jsou však paradoxně nejnižší. Ukazuje to průzkum investiční platformy Portu vypracovaný s agenturou IPSOS, který realizovala u příležitosti světového dne spoření připadajícího na 31.10.
  • Index ISM dopadl dobře. V pozadí však rostou problémy s dodávkami
    Index aktivity v americkém průmyslu od ISM se za říjen jen lehce snížil na 60,8 z 61,1 bodu a dopadl tak o chlup lépe, než předpokládal tržní konsensus posazený na 60,5 bodu. Toto číslo je navíc stále bezpečně nad neutrální hranicí 50, takže vypadá určitě dobře. Detaily zprávy ovšem tak dobré už nejsou. Stále přitom jde o známý fenomén: Poptávka zůstává silná, ale firmy mají problém ji uspokojit kvůli problémům s materiálem, pracovní silou či logistikou.
  • Index ISM průmyslu: opět silná aktivita?
    Makroekonomické události 3. listopad Index ISM průmyslu: opět silná aktivita? Index ISM zpracovatelského ...
  • Index ISM ve službách klesl
    Index nákupních manažerů ve službách ISM v říjnu klesl na 54,4 b. oproti 56,7 b. v září. Trhy očekávaly pokles na 55,3 b.
  • Index ISM ve službách klesl
    Index nákupních manažerů ve službách ISM v září jen mírně klesl na 56,7 b. oproti 56,9 b. Trhy očekávaly pokles na 56 b.
  • Index ISM ve službách klesl
    Index nákupních manažerů ve službách v únoru klesl na 55,1 b. oproti 55,2 b. v lednu. Trhy očekávaly pokles na 54,5 b.
  • Index ISM ve službách klesl
    Index nákupních manažerů ve službách ISM v květnu klesl na 50,3 b. oproti 51,9 b. v dubnu. Trhy očekávaly pokles na 52,4 b.
  • Index ISM ve službách klesl
    Index nákupních manažerů ve službách v prosinci klesl na 50,6 b. oproti 52,7 b. v listopadu. Trhy očekávaly pokles na 52,5 b.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank