Sobota 21. prosince 2024 19:36
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding

Index geopolitických rizik je nejvýše od roku 2003

06.04.2018 09:17  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži

  • V zemích G7 se průměrná inflace v posledním roce ustálila kolem 1,7 %
  • Synchronizovaný globální růst skončil
  • Zažíváme situaci růstu geopolitických rizik, protekcionismu a utahování měnové politiky
  • Index geopolitických rizik je na nejvyšší měsíční úrovni od roku 2003

Naděje v reflaci z počátku letošního roku nepřežily ani první měsíce roku kvůli obavám z obchodní války. V zemích G7 se průměrná inflace v posledním roce ustálila kolem 1,7 % a v zemích BRICS a v Indonésii, kde je inflační tlak obvykle vyšší, vidíme jasnou konvergenci sazeb inflace se sazbami rozvinutých zemí. Inflace v rozvíjejících se zemích je na nejnižší úrovni od velké finanční krize a meziročně se dostala pouze na 3,2 %.

Synchronizovaný globální růst skončil

Na druhé straně se stále více objevují náznaky, že globální růst zřejmě dosáhl svého vrcholu. Zpomalení se projevilo v Číně, kde úvěrový impuls klesá od začátku roku 2017. V tuto chvíli je na mínus 2,11 % HDP a v prvním čtvrtletí minulého roku dosáhl svého minima od roku 2010.

Věříme, že Čína měla snižování pákového efektu promyšlené a že je bude viceprezident Wang Čchi-šan v budoucnu sledovat. Tento blízký spolupracovník prezidenta Si byl jmenován viceprezidentem začátkem března po svém úspěšném boji proti korupci. Ačkoli o jeho schopnostech není pochyb, proces snižování pákového efektu by vzhledem k obrovskému čínskému dluhu mohl kdykoli vykolejit. Jednou z klíčových slabých stránek je sektor nemovitostí, který za posledních několik let dostával neúměrné množství podpory díky obrovskému přílivu půjček. Čínský úvěrový impuls předchází ceny bydlení o tři čtvrtiny a v průběhu roku můžeme očekávat další tlak na snížení cen. Těžkým úkolem pro Čínu bude snížit ceny, aniž by tak spustila krach trhu, který by oslabil celý bankovní a finanční systém. Závislost bank na půjčkách na nemovitosti je nebezpečně vysoká: za posledních 20 let došlo mezi bankami a trhem s nemovitostmi k neuvěřitelné korelaci téměř 0,90.

V ostatních částech světa nejsou ekonomické vyhlídky o moc lepší. Zatím se objevuje jen málo známek, že by daňová reforma prezidenta Trumpa obchodní cyklus nějak prodloužila. HDP v prvním čtvrtletí zřejmě nedopadne dobře: tržby trvanlivého a maloobchodního zboží byly začátkem roku nízké a zatím se nezdá, že by se projevila konjunktura vyvolaná novou daňovou legislativou. Jedinou nadějí je velice nepravděpodobný zázrak v podobě růstu produktivity.

Nejhoršího překvapení jsme se však dočkali v eurozóně. Energie růstu je zde daleko silnější než v jiných regionech, avšak nejnovější údaje společnosti Markit i Evropské komise naznačují, že růst každopádně dosáhl maxima. Index ekonomických překvapení společnosti Citigroup se v prvním čtvrtletí propadl, což zvýšilo tlak na pokles evropských akcií. Index je v tuto chvíli nejnižší mezi zeměmi G10, na -57,9.

Zažíváme situaci růstu geopolitických rizik, protekcionismu a utahování měnové politiky

Eurozóna je nadále příliš závislá na vývozu a poptávka zůstává slabá. Kromě toho krize eurozóny ještě stále neskončila: stačí se podívat na obchodní bilanci Španělska a Itálie a vidíme, že většina zlepšení pochází z vyšší poptávky z oblasti mimo eurozónu a slabší měny. Obnovení konkurenceschopnosti v mnoha evropských zemích stále ještě neproběhlo. Slabší růst přichází v nejhorší možnou chvíli, protože rizika se začala objevovat úplně všude. Máme tu nyní jedinečnou kombinaci rostoucích geopolitických rizik, rostoucího globálního protekcionismu a utahování monetární politiky.

Protekcionismus představuje daleko složitější problém, než se zdá

Od 1. března, kdy Trump oznámil cla na hliník a ocel, se trh obrátil zády k chuti riskovat. Index geopolitického rizika (GPR) byl v březnu na nejvyšší měsíční úrovni od irácké války v roce 2003; v tuto chvíli dosahuje 286. Investoři preferují bezpečné přístavy, jako je zlato, což škodí akciovým trhům. Akciové trhy jsou v mezinárodním obchodě nejzranitelnější a například japonský index Nikkei se prudce propadl.

Vysvětlení: Index geopolitických rizik (GPR) vytvořili Caldara a Iacoviello. Vypočítává se jako počet článků týkajících se geopolitických rizik v 11 národních a mezinárodních novinách za každý měsíc jako podíl na celkovém počtu novinových článků.

Z dlouhodobého hlediska je velmi složité předpovědět obchodní válku mezi USA a Čínou. Při vší nezbytné opatrnosti vzhledem k Trumpově nepředvídatelnosti si myslíme, že tento scénář je nyní velice nepravděpodobný. Málokdo pochybuje, že Trump skutečně věří, že státy s přebytkem by v obchodní válce ztratily nejvíc, ale můžeme předpokládat, že je dostatečně pragmatický a bude se chtít vyhnout otevřené konfrontaci s Pekingem. Ať už se mu to líbí nebo ne, potřebuje Čínu pro financování amerického dluhu a její podporu při rozhovorech se Severní Koreou. Protekcionistická opatření jsou zatím spíše jen kamufláž. Mají hlavně potěšit americké podniky představou agresivního postoje vůči Číně kvůli porušování práv duševního vlastnictví, aniž by však skutečně došlo k zavedení zásadních opatření, která by Peking rozčílila.

Ani Čína nemá o obchodní válku zájem. Prezident Si právě konsolidoval svou moc a musí znovu rozběhnout domácí ekonomiku. Je nepravděpodobné, že by chtěl zničit finanční trhy válkou proti americkému dolaru nebo vládním dluhopisům. Stručně řečeno, Čína ani Spojené státy nemají jinou možnost, než se na obchodě a duševním vlastnictví prostě dohodnout.

O autorovi:

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Index Exportu – začátek roku 2020 oživení nepřinese
    Podle odhadu Indexu Exportu ani nižší výkonnost českého exportu v závěru roku 2019 neohrozí dosažení nové historické mety - roční hodnota českého národního exportu zboží překoná hranici 3,7 biliónů korun.
  • Index Exportu – Zlepšení v logistice otevírá exportu cestu
    Hodnota vývozů během září pokračovala v meziročním růstu přesahujícím 20 % a aktualizovaná predikce Indexu exportu se posunula optimističtějším směrem, i když nadále predikuje snížení meziročního tempa pozvolna až do blízkosti 10 % v prvních měsících příštího roku. „Vysoká meziroční čísla ale do jisté míry vysvětluje efekt srovnávací základny – například očekávaný meziměsíční pokles hodnoty vývozů okolo 0,5 % během října by vystačil na to, aby se meziroční tempo udrželo nad 20 %,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
  • Index Exportu – Zlepšení výhledu v nadále volatilním prostředí
    Hodnota vývozů se v srpnu vyšplhala na meziročních 28 % popoháněna oživením v automobilovém sektoru, ale také růstem vývozních cen, jež byly meziročně vyšší o 15,6 %. Meziroční vývoj je ovšem ovlivněn výkyvy z minulého roku. Přesnější pohled poskytuje meziměsíční srovnání, které ukazuje po sezónním očištění na zpomalení z červencových 2,8 % na 0,3 %. Ovšem výkyvy během letních měsíců historicky nejsou neobvyklé.
  • Index Exportu – Zpomalující tempo vývozu ochlazuje ekonomiku
    Výhled ve vývoji českého vývozu se dle zaktualizované predikce Indexu exportu zhoršil. „Důvodem jsou přetrvávající komplikace na nabídkové straně, kdy firmy čelí nedostatku výrobních vstupů, vysokým cenám čehokoliv a sílícím signálům ochlazení světové ekonomiky,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
  • Index Exportu – zpožděné dodávky brzdí expanzi exportu
    Český vývoz profituje z oživení globální ekonomiky a podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu se udrží do konce roku v kladných hodnotách. V průměru jde meziročně o zvýšení o 6 %. Nicméně v zimních měsících bude ztrácet tempo, jelikož predikovaný růst pro prosinec činí méně než 3 %. Důvodem je oživení exportu v závěru loňského roku, kdy se dostavil i dvouciferný meziroční růst, což pro letošek zanechává vysokou srovnávací základnu.
  • Index Exportu – z propasti do mělčiny
    Konec celonárodní karantény a rozvolnění přísných pravidel pro pohyb osob přes hranice státu ulevil českému exportu. „Tomu se díky sobě vlastní houževnatosti po květnovém dvouciferném propadu na úrovně z roku 2013 podařilo vrátit zpět, alespoň na úrovně z roku 2016. Celonárodní karanténa a boj proti COVID-19 se nejcitelněji projevila právě na exportu, který si za nejkritičtější tři měsíce odepsal meziročně 26 procent, tj. 254 miliard korun,“ vyčísluje dopad koronavirové krize na vývoz Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
  • Index Fear & Greed dosáhl nejnižší hodnoty od března 2020, i když cena Bitcoinu dosáhla 30 500 dolarů
    Bitcoin (BTC) se 17. května vrátil na 30 500 dolarů v naději, že se podaří předejít opakovanému testu maxim z roku 2017.
  • Index Fedu NY: Vzchopí se po říjnovém propadu?
    Index má dle trhu mírně posílit a tím i slabší růst ek. aktivity dle průmyslových firem regionu ze září. Index v říjnu propadl na půlroční minimum z maximálních...
  • Index Fedu Philadelphia stále v pásmu slabosti?
    Trh čeká po třech poklesech v řadě vzestup růstu ek. aktivity z února, ten by ale měl zůstat malý. Málo v únoru rostly i nové objednávky...
  • Index finančného napätia atakuje historické minimá. Po ich dosiahnutí zvykla na trhy prísť nervozita
    FED každý týždeň vypočítava index finančného napätia v USA. Ten by mal odzrkadľovať prístup firiem ku kapitálu – vlastnému (akcie) aj cudziemu (dlh). Aktuálne sa tento index dostal na dostrel historických miním okolo úrovne -1,6 bodu. V minulosti bola táto úroveň dosiahnutá dvakrát a príliš dlho nevydržala. Naopak, po jej dosiahnutí sa začal trend otáčať a prístup firiem ku kapitálu sa zhoršil.
  • Index Chicago PMI se zvýšil
    Index nákupních manažerů z Chicaga se březnu zvýšil na 43,8 b. oproti 43,6 b. v únoru. Trhy přitom očekávaly snížení na 43 b.
  • Index Chicago PMI stoupl
    Index nákupních manažerů z Chicaga v květnu stoupl na 60,3 b. oproti 56,4 b. v dubnu. Trhy naopak očekávaly pokles na 55,1 b.
  • Index CHNComp snižuje poklesy před setkáním Xi-Blinken
    Dle amerického ministerstva zahraničí se americký ministr zahraničí Antony Blinken setká ve 22:30 s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Vzhledem k této informaci a z ní vyplývajícím nadějím na oteplení americko-čínských vztahů (a potenciální oživení obchodu a ekonomiky) snížil index CHNComp část poklesů způsobených revizí prognóz HDP v Číně směrem dolů. Pro připomenutí uvádíme revizi prognóz čínského HDP:
  • Index Ifo lepší než očekával trh
    Index podnikatelské nálady Ifo zůstal i v říjnu na úrovni 84,3 b. jako v září. Trhy naopak očekávaly pokles na 83,5 b.
  • Index investiční gramotnosti: Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také. Přesto si v investicích stále nevěří přes dvě třetiny Čechů
    Češi a Češky se v investičních znalostech rok od roku zlepšují. Investiční gramotnost se zlepšuje také napříč generacemi, nejrychleji své aktuální manko ve znalostech dohání mladí lidé do 35 let. Stále nám však chybí sebevědomí – za nepříliš nebo zcela neznalého investora se označují dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z posledního Indexu investiční gramotnosti, který vypracovala investiční platforma Portu na základě výzkumu agentury IPSOS.
  • Index investiční gramotnosti o jeden bod nahoru: Lépe než na podzim si vedou hlavně mladší
    Češi se v investicích vyznají lépe, než si sami myslí, a proto se tohoto světa nemusí bát. Investiční gramotnost o jeden bod stoupla, ale naše sebevědomí naopak mírně kleslo. Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení. Připravenější na svět investic se cítí mladší ročníky a muži. Ženy si nevěří vůbec – 40 % z nich o sobě dokonce řeklo, že jsou v tomto oboru zcela nezkušené.
  • Index investiční gramotnosti: Tři čtvrtiny Čechů si nevěří v investicích. Nejvíce znalostí má starší část populace
    Většina české populace si není příliš jistá svými znalostmi na poli investic. Nejvyšší hodnotu Indexu investiční gramotnosti se chlubí lidé na území Prahy, naopak nejhůře dopadli respondenti ve Středočeském kraji. Velkou sebedůvěru v oboru financí mají mladší respondenti (18–26 let), jejich znalosti jsou však paradoxně nejnižší. Ukazuje to průzkum investiční platformy Portu vypracovaný s agenturou IPSOS, který realizovala u příležitosti světového dne spoření připadajícího na 31.10.
  • Index ISM dopadl dobře. V pozadí však rostou problémy s dodávkami
    Index aktivity v americkém průmyslu od ISM se za říjen jen lehce snížil na 60,8 z 61,1 bodu a dopadl tak o chlup lépe, než předpokládal tržní konsensus posazený na 60,5 bodu. Toto číslo je navíc stále bezpečně nad neutrální hranicí 50, takže vypadá určitě dobře. Detaily zprávy ovšem tak dobré už nejsou. Stále přitom jde o známý fenomén: Poptávka zůstává silná, ale firmy mají problém ji uspokojit kvůli problémům s materiálem, pracovní silou či logistikou.
  • Index ISM průmyslu: opět silná aktivita?
    Makroekonomické události 3. listopad Index ISM průmyslu: opět silná aktivita? Index ISM zpracovatelského ...
  • Index ISM ve službách klesl
    Index nákupních manažerů ve službách ISM v září jen mírně klesl na 56,7 b. oproti 56,9 b. Trhy očekávaly pokles na 56 b.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024