Sobota 18. ledna 2025 06:44
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Vejce jsou nyní v Česku nejdražší v dějinách, jedno vyjde na 6,40 Kč, vyplývá z dat ČSÚ. Češi si ale drahá vejce tak trochu sami vykřičeli

17.12.2024 11:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vejce jsou dnes v Česku nejdražší v dějinách. V prosinci vychází jedno vejce na zhruba 6,40 Kč, vyplývá z předběžného šetření ČSÚ. Ještě v minulém desetiletí, v létě roku 2011, stálo vejce jen lehce přes dvě koruny.

Znamená to, že vejce jsou nyní více než trojnásobně dražší než tehdy. Ale ještě i roku 2021 stálo jedno vejce necelé tři koruny. Odkud se vaječná drahota bere? Do značné míry si za ni mohou Češi sami, příliš totiž poslouchají různé aktivistické spolky – a pak se diví, že "křičící menšina" vyřvala všem vyšší ceny...

Samozřejmě pro potraviny obecně, vajíčka nevyjímaje, jsou typické sezonní cenové výkyvy. Přelom roku je pro cenu vajec kritický. Není tomu tak každoročně, ale velmi často ano, a sice že cena vajec vyskočí v listopadu, přičemž se pak drží poměrně vysoko do Vánoc, kdy se hoduje a koleduje, ba až do Velikonoc následujícího roku, kdy se opět hoduje a koleduje. Současné rekordní ceny vajec tak v příštím roce zase vezmou zasvé, alespoň zčásti, byť ke zlevnění na dvě koruny už opravdu nedojde.

A sezonnost rozhodně není českou specialitou. Drahá vejce proto aktuálně řeší třeba média ve Spojených státech včetně tamní televize CNN. Na začátku letošního roku pak příliš vysoké ceny vajec potrápily Rusy. Mnohé země EU zase letos trápí ptačí chřipka. Ta se často šíří v zemích blízkých České republice a ostatně i v Česku samotném. Zasaženy jsou ovšem zvláště chovy drůbeže v Maďarsku, Polsku a Německu či Itálii. Jejich rozsáhlé vybíjení, v něž nákaza ústí, snižuje počet nosnic, tedy i vajec, přičemž tato omezená nabídka naráží na zvýšenou poptávku. Pochopitelně nejen v Česku.

Zmíněná zvýšená poptávka zase plyne z růstu spotřebitelské nálady a vracející se ochoty utrácet právě i za potraviny. Nebo i ochoty nakupovat dražší potraviny místo levnějších. Odeznění mimořádně vysoké inflace uplynulých let letos Čechům zvedá reálné příjmy. Umoudřily se i ceny energií, alespoň v porovnání s lety 2022 a 2023, takže náhle mají Češi více volných peněz. A za část z nich chtějí právě i vajíčka. A zvláště nyní před Vánocemi.

Zde přichází na řadu oblíbená figura různých konejšitelů včetně některých politiků. V různých vystoupeních, často na sociálních sítích, Čechy přesvědčují podobně jako nedávno v případě vysokých cen másla, že i když jsou vejce rekordně drahá, člověk si jich za průměrnou mzdu může koupit stále srovnatelné množství jako dříve. Jinými slovy, jsou sice drahá nominálně, z hlediska své cenovky, avšak v poměru k výši celkem běžného příjmu – vzhledem ke kupní síle – vlastně nijak závratně drahá nejsou. A že prý za socialismu nebo v devadesátých letech byla situace i horší.

Je nápadné, že takové konejšení se už netýká třeba cen nájmů či nemovitostí. V jejich případě už by totiž vyšlo, že dlouhodobě zdražují nejen nominálně, ale i ve vztahu k reálným příjmům obyvatelstva. Je to ostatně docela běžná, ekonomům dobře známá věc. Čím je země bohatší, tím větší podíl svého pravidelného příjmu dává obyvatelstvo třeba právě na bydlení, zatímco podíl výdajů na potraviny se snižuje. Takže to, že si Češi postupně mohou dopřát za průměrnou mzdu více vajec, by měla být samozřejmost. Jenže nyní není.

Prostě aktuálně skutečně platí, že vejce drahá jsou, a to jak nominálně, tak reálně. Nebo se snad průměrná mzda od roku 2011 také více než ztrojnásobila jako cena vajec? Aby bylo vajíčko reálně stejně levné jako v létě 2011, musela by nyní průměrná hrubá mzda činit nějakých 75 000 Kč. Místo toho je o zhruba 30 000 Kč nižší.

Vysoká cena vajec je však v Česku vedle sezonnosti a letošního rychlejšího nárůstu poptávky v porovnání s nabídkou, již přiškrcuje ptačí chřipka, důsledkem také už vlastně specificky české příčiny. Tou je fakt, že se Češi sami "střelili do nohy" zákazem poměrně levného klecového chovu nosnic, který však chtějí uplatnit "hurá stylem". Aniž by zákaz dokázali vyjednat plošně na úrovni celé EU. Na jednotném vnitřním trhu tak budou nadále působit chovatelé, třeba ti polští, kteří budou těžit z výhody láce chovu v klecích, zatímco jejich čeští konkurenti mají přejít na nákladnější typy chovu na podestýlce či ve voliéře.

Před šesti lety, roku 2018, si totiž aktivisté za práva zvířat, v tomto případě tedy drůbeže, navlékli slepičí škrabošky a vyšli do ulic Prahy. Tito Obránci zvířat, jak si říkají, si usmysleli, že vykřičí právě zákaz klecových chovů. Jejich "Slepičí jízda", jak happening nazvali, slavila nevídaný úspěch. Obchodní řetězce se marketingově líbivě zavázaly, že klecová vejce roku 2025 přestanou vykupovat. Tehdy to bylo ještě daleko… Naskočili také politici, podobně líbivě. A je to tu. Česko se má zbavovat klecových chovů, ač jiné země nemusí. Přechod na dražší, takzvané welfare chovy, nad nimiž už skupiny aktivistů přimhouří oko, není levný, což se brzy může projevit nárůstem ceny vajíčka až na osm korun.

Nakonec nárůst nemusí být tak razantní, pokud cenový dopad welfare chovů utlumí zvýšený dovoz ze zahraničí, například ze zmíněného Polska, kde budou klecová vejce nadále k mání. To však znamená, že čeští chovatelé ztratí část své konkurenceschopnosti. Ve výsledku tak Češi budou nadále konzumovat klecová vejce. Akorát už nebudou česká, nýbrž polská. Aktivismus Obránců zvířat tak ve finále nic moc neřeší, jen nahrává zahraničním, nejen polským chovatelům klecových nosnic. A Čech si připlatí…

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura
    Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. Takovéto rozevírání nůžek je nyní zásadním bolehlavem vedení ECB. Z hlediska ekonomů jde o příznak možného tříštění neboli fragmenatce eurozóny. Jestliže by takovéto tříštění nabylo krajní polohy, je ohrožena samotná existence eura.
  • Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
    Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby se zabránilo propouštění. S odvoláním na dopis, který zaměstnancům zaslal šéf podniku Mike Manley, o tom dnes informovala agentura Reuters.
  • Vedení Volkswagenu obhajuje úsporný plán, zaměstnanci protestují
    Vedení koncernu Volkswagen obhajuje na setkání se zaměstnanci úsporný plán pro hlavní stejnojmennou značku. Aby firma přežila přechod na elektromobily, musí méně utrácet, uvedl dnes finanční ředitel Arno Antlitz. Mezi více než 10.000 pracovníky, kteří si ho do sídla firmy ve Wolfsburgu přišli poslechnout, se nesetkal s pochopením. Informuje o tom agentura DPA. Akce se koná jen dva dny poté, co největší německá a zároveň i evropská automobilka oznámila, že kvůli slabšímu odbytu nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění.
  • Vedle zlotého si dnes v regionu mírně polepšila i česká koruna
    U středoevropských měn za dnešek společný směr opět nevidíme. Zatímco forint ztrácel, zlotý s korunou si...
  • Vědní disciplíny
    Existuje skutečně velmi mnoho témat, která mohou být zkoumána, proto je věda velmi široký pojem. Některá z těchto...
  • Vedra, sucha a hurikány a jejich dopad na trh
    KLIMA: Svět potenciálně čelí jednomu z nejsilnějších meteorologických jevů El Niño v historii. Dopady by byly rozsáhlé, globální a představovaly by další zátěž navrch k již existujícím vývojovým trendům v rámci změny klimatu. To by vedlo k dalšímu narušení dodávek zemědělských a energetických komodit, posílilo by to extrémní výkyvy počasí a již nyní se mu přičítá kromě jiného i omezení obchodu v Panamském průplavu a rušnější hurikánovou sezónu v Atlantiku, než se očekávalo. El Niño by mělo podle předpovědí trvat až do příštího roku, s typickým zimním vrcholem v listopadu do ledna a s pravděpodobností ze dvou třetin přeroste v rekordně silný jev. Což je vzácné (viz graf) a za posledních 75 let byl zaznamenán pouze čtyřikrát. Naposledy se tak stalo v roce 2015, který byl nejteplejším rokem v historii a kdy došlo k rozsáhlým výkyvům počasí.
  • Ve francouzském indexu se daří bankám. KB a Erste se zotavují v Praze
    Evropské burzy se při úterním odpoledni obchodují v blízkosti včerejších závěrečných úrovní. Nejvýrazněji se dnes v indexu CAC 40 dařilo akciím bank, když BNP Paribas reportovala výsledky za předešlý kvartál. Čistý zisk na akcii u této francouzské banky překonal konsensus o takřka 68 procent a velmi podobně se vedlo i tržbám, BNP FP +4,46 %. I druhá banka, tedy Société Générale posiluje o více jak 2 procenta, i když výsledky budou představeny až tento čtvrtek.
  • Veganské investiční šílenství s názvem Beyond Meat
    Výrobce veganské náhrady masa si rychle získal popularitu nejen mezi spotřebiteli v obchodech, ale i mezi významnými investory. Do jejích akcií už vložili kapitál takové známé osobnosti jako zakladatel Microsoftu Bill Gates, herec Leonardo DiCaprio nebo americký výrobce masa Tyson Foods. Hodnota společnosti na kapitálovém trhu v prvních měsících prudce rostla. Od začátku května, kdy se uskutečnilo IPO, vzrostly akcie o 228 procent a během pátečního obchodního dne se pohybovaly na úrovni kolem 151 USD za akcii.
  • Veganské investiční šílenství vypuklo
    Výrobci veganských náhrad masa si rychle získávají popularitu nejen mezi spotřebiteli v obchodech, ale i mezi významnými investory. Do jejích akcií už vložili kapitál takové známé osobnosti jako zakladatel Microsoftu Bill Gates, herec Leonardo DiCaprio, nebo americký výrobce masa Tyson Foods. A hodnota společnosti na kapitálových trzích prudce roste. Od začátku května, kdy se uskutečnilo IPO vzrostly celkově o 130 procent a páteční obchodní den uzavřely na úrovni 152 USD za akcii.
  • Vegetariánské firmy dobývají trhy
    „Hipsteři se snaží pronikat do burzovního světa. Po boomu marihuanových společností přichází vegetariánské firmy. Klasičtí investoři však pozvedají obočí a k novým trendům se staví skepticky. Velká očekávání totiž nemusí být naplněna o po rychlém růstu může následovat pád,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Vejce patří k rekordmanům letošního zdražování, aktuálně zdražují o více než 70 %. Obchodní řetězce si totiž „mastí kapsu“, cena na pultech roste dramaticky rychleji než cena zemědělců
    V takřka celonárodní „detektivku“ se mění odhalování příčiny drahých vajec, která zajímá jak veřejnost, tak média. Podle dnešních čísel ČSÚ vejce meziročně zdražují skoro o 72 procent a řadí se tak k rekordmanům letošního zdražování. Přitom příčina je stále stejná jako na jaře. Je jí zejména obchodní politika prodejců, v čele s těmi největšími – řetězci.
  • V ekonomické krizi je správné snižovat daně
    „Nižší daně pomohou všem zaměstnancům, kteří byli vysokým daňovým a odvodovým zatížením práce dlouhodobě penalizováni. Snížení daní navíc nastartuje hospodářský růst a pomůže k obnově České republiky po koronavirové krizi,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Věk robotů přichází
    Proč firmy investují do robotiky? Vedle průmyslových podniků projevují zájem zejména odvětví finančních služeb. Banky a pojišťovny jsou mezi prvními, kdo zahajují obří projekty robotické automatizace. Právě finanční instituce mají zřejmě dojem, že robotika představuje slibnou cestu k další automatizaci procesů.
  • Veksler's Forex Blog: Dolar plnou parou vpřed
    Všichni prodávají USD a zdá se, že na tom dobře vydělávají. Obchodníci samozřejmě vědí, že se vývoj jednou ...
  • Veksler's Forex Blog: Středem pozornosti zasedání centrálních bank
    Ať už je to dobře, či špatně, jsem zpátky. Mnozí budou zděšeni, někteří možná mírně pobaveni, ale všichni si bezpochyby oddychli...
  • Velcí hráči ve světě kryptoměn obchodují přes službu OTC. Protečou skrz ni desítky miliard dolarů měsíčně
    Služba OTC v minulém roce celosvětově zprostředkovala nákupy kryptoměn o objemu přes 700 miliard dolarů a tento trend si udržuje i letos. Jedná se o zprostředkování obchodů „over the counter“, tedy napřímo mimo burzu. Tato služba nabízí významným investičním hráčům diskrétnost, profesionalitu a cenově nejvýhodnější možnosti nákupu. Na poptávku po takové službě od tuzemských investorů reaguje česká burza Coinmate, která spouští novou OTC službu.
  • Velcí investoři do Bitcoinu podporují růst miliardovými nákupy
    Po nedávné cenové korekci se velcí držitelé Bitcoinu znovu zaměřili na akumulaci této kryptoměny. Investice v hodnotě miliard dolarů naznačují obnovenou důvěru a potenciál pro dlouhodobý růst tohoto digitálního aktiva.
  • Velcí investoři krotí optimismus
    Významní institucionální investoři začali snižovat expozici vůči globálním akciím na čtyřměsíční minimum a konkrétně držení amerických akcií se dostalo v těchto firmách na dvouleté minimum. Hlavními viníky jsou hlavně očekávání obchodní války mezi USA a Čínou a prudký výprodej technologických firem.
  • Velcí investoři sázejí na výprodej dluhopisů
    Někteří z největších světových investorů snižují svou alokaci vládních dluhopisů na základě očekávání, že s "výprodejem dluhů" se teprve začíná, a bez příliš rychlého zvýšení nákladů na půjčky většina centrálních bank nezasáhne.
  • Velcí loňští poražení vedli „junk rally“ v roce 2023
    RALLY: V čele rally 2023 stojí velcí poražení loňského roku, od krypto po disruptivní technologie. Byla odsouzena jako nekvalitní „junk“ rally nebo "dash for trash" a považována za neinvestovatelnou. Je to však typický příklad úlevové rally, když se fundamenty změní na méně špatné s poklesem sentimentu. Ve vnímaném šílenství je stále ještě metoda. Ocenění disruptivních technologií reprezentované největšími akciemi ARKK se hodně zlepšilo, medián P/Prodejů je 5x oproti 12x před rokem a nyní je v souladu s NASDAQ. Polovina těchto akcií má podle prognóz kladné volné peněžní toky (FCF) a poměry krátkých úroků jsou vysoké, 5,5x jsou o 50 % vyšší než v prosinci 2021 a dvojnásobné oproti NASDAQ.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna