Pátek 11. října 2024 10:24
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader

Ranní zpráva z finančního trhu: Cenové tlaky v USA ustupují jen pozvolně

11.10.2024 08:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po včerejších spotřebitelských cenách, které překvapily vyšší dynamikou, je dnes v USA na programu zveřejnění zářijových cen průmyslových výrobců (PPI). Ty by podle nás měly potvrdit, že ústup jádrových cenových tlaků je nadále jen pozvolný. Americký dolar by tak měl i v závěru týdne držet svoje silné pozice. Začátkem příštího týdne by na finančních trzích mohla rezonovat sobotní tisková konference čínského ministra financí, kde bude podrobněji představen plánovaný fiskální stimul.

Růst jádrových PPI v USA v září zůstal zvýšený

Americké PPI v září navzdory poklesu cen energií meziměsíčně vzrostly. Podle našeho odhadu se zvýšily stejně jako v srpnu o 0,2 % m/m. Podílet by se na tom měla jak jádrová složka, tak energetický sektor, kde výrazně meziměsíčně narostly ceny plynu, které hrají v PPI významnější roli než v CPI. U jádrové složky PPI (bez cen potravin a energií) očekáváme mírné snížení meziměsíční dynamiky z 0,3 % na 0,2 %. Zmírňování jádrových cenových tlaků tak z tohoto pohledu probíhá pouze pozvolně.

Inflace v září překonala očekávání u nás i ve Spojených státech

Česká inflace se v září zvýšila z meziročních 2,2 % na 2,6 %. To bylo více než očekával tržní konsensus (2,4 %) i naše prognóza (2,3 %). ČNB ve své predikci zveřejněné na začátku srpna pro září odhadovala 2,3 % y/y. Za odchylkou od naší prognózy stojí hlavně volatilní položka cen potravin. Potraviny a nealkoholické nápoje meziměsíčně zdražily o 0,8 %, zatímco ceny alkoholických nápojů a tabáku byly vyšší o 0,1 %. To v kombinaci s nižší srovnávací základnou loňského roku vedlo k výraznému urychlení meziročního růstu cen potravin jako celku (včetně alkoholu a tabáku) ze srpnových 1 % k úrovni mírně pod 3 %. Relativně příznivý byl v září naopak vývoj jádrové inflace, která mírně zpomalila ze srpnových 2,4 % na 2,3 % y/y, což podle našeho odhadu znamená snížení meziměsíční sezónně očištěné dynamiky z 0,2 % na 0,1 %. Očekáváme, že vlivem stále utlumené spotřebitelské poptávky a pouze umírněného růstu mezd bude dezinflační trend pokračovat a jádrová inflace by se mohla v příštím roce dokonce dostat pod 2 %. Pokles úrokových sazeb ČNB by tak měl pokračovat, pravděpodobně však nadále jen opatrnými kroky ve výši -25 bb na zasedání.

Česká koruna nejprve po zveřejnění vyšší než očekávané inflace k euru lehce posílila k 25,30 CZK/EUR, zisk však neudržela. To mohlo souviset jednak s odpoledním zveřejněním jádrové inflace dle výpočtu ČNB, který potvrdil, že klíčová jádrová složka se na proinflačním překvapení nepodílela. Oproti srpnu totiž poklesla o desetinu na 2,3 % y/y, a naopak tak lehce zaostala za prognózou ČNB (2,4 % y/y). Směrem nahoru centrální banku stejně jako nás překvapily hlavně potraviny, jejichž ceny jsou tradičně velmi volatilní. Vyšší celková inflace by proto nemusela být z pohledu měnové politiky až tak silným signálem pro opatrnější snižování úrokových sazeb. Oproti zbytku středoevropského regionu si však koruna přes svou včerejší přibližnou stagnaci vedla lépe, když polský zlotý a maďarský forint k euru mimo jiné pod tlakem posilujícího amerického dolaru oslabily. U forintu k relativně většímu oslabení (o 0,6 %) pravděpodobně přispěla také maďarská inflace, která na rozdíl od té tuzemské v září překvapila lehce směrem dolů, když zpomalila na rovná 3 % y/y (oček. 3,1 %).

Vyšší byla oproti očekáváním rovněž inflace ve Spojených státech. Celkový meziroční růst spotřebitelských cen se v září oproti srpnu snížil o desetinu na 2,4 %. Tržní konsenzus však očekával výraznější zpomalení na 2,3 % y/y. V rámci struktury směrem nahoru překvapila také jádrová inflace, která oproti očekávané stagnaci na 3,2 % y/y zrychlila na 3,3 % y/y. V meziměsíčním anualizovaném vyjádření jádrové ceny rostly tempem převyšujícím 2% cíl Fedu už druhý měsíc v řadě (v září 4,2 % anual. m/m). Americký dolar včera s podporou těchto dat v páru s eurem posílil o 0,3 % na 1,091 USD/EUR. Dopad inflačních dat na finančních trzích však patrně částečně kompenzoval překvapivě výrazný nárůst týdenního počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který dosáhl 258 tis. (oček 230 tis.). Minimálně zčásti se na tom však nejspíš podílel hurikán Helene, který USA zasáhl koncem září. Podobný, avšak opět dočasný, efekt na statistiky počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti lze očekávat také v datech v následujících týdnech v souvislosti se současným hurikánem Milton.

Jaromír Gec
Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americký průmysl slibuje solidní výsledek
    Průmysl ve Spojených státech by měl díky vyšší produkci elektřiny i tovární výroby vykázat solidní výsledek. Oproti tomu inflační data v eurozóně nepotěší mírnou revizí směrem dolů. V regionu nás čeká pouze pravidelný set dat z polského trhu práce.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americký průmysl slušně vzrostl, zatímco polská inflace zvolňuje
    Ačkoliv americká inflace překvapila vyšší hodnotou, dolar proti euru výrazně oslabil. Pozornost dnes zůstane ve Spojených státech, kde budou zveřejněna data o výrobě a cenách v průmyslu. Po včerejší české inflaci, která nepřekvapila svým poklesem na 2,2 %, se dnes dočkáme údaje o cenách v Polsku. Ty by měly také ukázat na zpomalení.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americký senát vyzpovídá nového předsedu Fedu Powella
    Společná evropská měna v pondělí navázala na příznivé trendy z minulého týdne a zahájila posilováním, když se proti dolaru dostala na své maximum za poslední dva měsíce. Koruna proti euru naopak nezopakovala své úspěchy a na začátku týdne stagnovala. Podobně jako včera nebudou ani dnes zveřejněna žádná zásadní data a kurzový vývoj bude ovlivňován zejména politikou. V Česku by mohl vody rozvířit guvernér Rusnok, který ráno vystoupí na konferenci Výhled ekonomiky.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americký trh nemovitostí si vylepší reputaci
    Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn počet nově zahájených staveb, počet vydaných stavebních povolení a důvěra podle Michiganské univerzity. Všechny indikátory by měly ukázat poměrně dobré výsledky. V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný. V Česku bude zveřejněn růst HDP za Q4 17. Ten podle našeho odhadu dosáhl v meziročním srovnání 5,6 %.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americký trh práce přinese dobré zprávy
    Investoři na globálních trzích dnes budou sledovat především statistiku z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst, míra nezaměstnanosti i růst mezd by měly být solidní a umožnit Fedu dále zvyšovat sazby. Koruna se po včerejším zasedání ČNB vrátila k úrovni 25,50 CZK/EUR. Na dnešním setkání s analytiky mohou dva členové bankovní rady příští kroky centrální banky dále osvětlit a přinést koruně další impulsy.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Američané domácí ekonomice věří
    Z pohledu ekonomických dat nás dnes čeká klidný den. Ve Spojených státech bude zveřejněna pouze důvěra podle Michiganské univerzity. Ta se dlouhodobě drží na historicky nejvyšších úrovních a tak ani květnová korekce nebude znamenat žádnou tragédii. V eurozóně i v regionu bude dnes kalendář událostí prázdný.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Bank of England dnes svou politiku měnit nebude
    I přes zklamání z amerických čísel se Fed rozhodl zvýšit úrokové sazby. Centrální bankéři navíc relativně pozitivně zhodnotili stav americké ekonomiky a uklidnili tak dolarové investory. Vzhledem k tomu, že nás dnes v eurozóně a USA čekají pouze druhořadé údaje, budou trhy vstřebávat včerejší rozhodnutí Fedu. To platí i pro střední Evropu, kde nebudou zveřejněna žádná data. Ve Velké Británii bude zasedat centrální banka dnes. I vzhledem k rozjitřené politické situaci se domníváme, že svou úrokovou sazbu dnes ponechá beze změny.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Benda potvrdil současný status quo měnové politiky
    Regionální devizové trhy ani včera neměly společného jmenovatele. Polský zlotý umazával ztráty z pondělí. Pomohly mu ranní komentáře člena měnového výboru J. Kropiwnickiho. Ten totiž prohlásil, že deflace v polské ekonomice ustoupí na konci roku a nebude tedy třeba snižovat měnověpolitické sazby. Včerejší data jádrové inflace jeho názoru poskytly oporu, když jádrová inflace v červnu meziměsíčně vzrostla na 0,1 % a meziročně zmírnila svůj pokles na -0,2 % y/y.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Brainard a Dudley promluví o měnové politice USA
    Kalendář světových událostí dnes nabízí pouze projevy centrálních bankéřů. Sledovat se vyplatí zejména člena FOMC Brainarda. Důležitá data dnes ve světě publikována nebudou. Zveřejněna bude struktura maďarského HDP. Ten z mezičtvrtletního pohledu rostl ve středoevropském regionu nejrychlejším tempem.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Britská centrální banka dnes ponechá sazby beze změny
    Euro včera proti dolaru výrazně zkorigovalo své nedávné zisky. Ekonomika zemí eurozóny však zůstává i nadále silná. To dnes potvrdily i údaje o německém zahraničním obchodu. Bank of England dnes dostane k dispozici novou prognózu, ale ke zvýšení sazeb to tamní centrální bankéře pravděpodobně nepřiměje. Z regionálních dat nás čeká pouze domácí podíl nezaměstnaných. Ten na vývoj koruny velký vliv mít nebude. Region tak i dnes zůstane ve vleku globálních událostí.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Čekáme silná data z amerického trhu práce z úvodu roku
    Klíčovou událostí dne na globální scéně je odpolední zveřejnění reportu z amerického trhu práce. Tentokráte to bude o to napínavější, že budou zároveň revidovány předchozí časové řady. I tak lednová silná data jenom podpoří očekávání březnového zvýšení dolarových sazeb. Ty korunové zvedla ČNB již včera. Další zvýšení čekáme v květnu. ČNB přepokládá, že koruna bude posilovat. S tím lze souhlasit. Dnešek je u nás i v regionu bez nových fundamentálních dat.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Čeká nás zřejmě opatrné zasedání bankovní rady ČNB
    Zasedání bankovní rady České národní banky se dnes zřejmě ponese v opatrném duchu. Centrální bankéře i celý trh totiž zklamala únorová inflace, která byla výrazně pod výhledem ČNB. Dnes nebude zveřejněna nová prognóza, ale bankovní rada bude komentovat rizika té únorové – a mohla by je zhodnotit jako protiinflační. Koruna ale podle nás nemá nyní velký prostor k dalším ztrátám.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Česká ekonomika zakončila třetí čtvrtletí úspěšně
    Předstihové indikátory naznačují, že ekonomická expanze v eurozóně bude pokračovat i v posledním kvartálu. České ekonomice se dařilo i na konci třetího čtvrtletí, svou dynamikou překvapil průmysl i maloobchodní tržby. Dnes zasedá Polská národní banka, ovšem rozhodnutí, které bude zveřejněno zítra, by žádné změny přinést nemělo.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Česká vláda se odhodlala razantně postavit ekonomickým dopadům pandemie
    Naprosto nezajímavý ekonomický kalendář znamená, že finanční trhy budou i dnes ve znamení sledování informací o šířící se pandemii koronaviru, respektive budou lačné po informacích ze strany centrálních bank či vlád. Ta česká včera oznámila razantní balíček, klíčové ale budou detaily, struktura cílené pomoci. Centrální banka se k měnové politice sejde příští týden, kde čekáme snížení sazeb o 50 bb. Nelze ale vyloučit, že se měnovou politikou bude zabývat i dnes, kdy je v plánu neměnové zasedání. Velmi snadno se může změnit na měnové. Dopady koronavirové pandemie nejen na českou ekonomiku a tuzemské finanční trhy podrobněji diskutujeme ve speciálním vydání Ekonomických výhledů zde.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Český průmysl v záporných číslech
    Ve Spojených státech i v eurozóně je dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. Český průmysl se v dubnu pravděpodobně vlivem nizkého počtu pracovních dní propadl do červených čísel. Polská centrální banka ponechá dnes sazby beze změny na úrovni 1,5 %.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Číslem dne budou dubnové registrace prodaných automobilů v EU
    Nejenom pro středoevropský region s významnou expozicí v automobilovém sektoru bude zajímavé dnešní číslo nově registrovaných automobilů v EU za duben. Březnový výsledek totiž hodně zklamal a znamenal zvednutý varovný prst. Středoevropský ekonomický kalendář je dnes prázdný.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: ČNB dnes odhlasuje další zvýšení sazeb a zveřejní výhled pro korunu
    PMI indikátory z evropského průmyslu potvrdí dobrou kondici tohoto odvětví na začátku roku. Naše pozornost však bude směřovat na zasedání domácí centrální banky. Ta velmi pravděpodobně v souladu s očekáváním zvedne sazby, nicméně její výhled (včetně znovuzveřejněné trajektorie kurzu koruny) podle nás trhy zklame. Vidíme tak prostor pro mírné oslabení koruny.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: ČNB dnes podle nás zvýší sazby o 25bb. Vzestup o 50 bb ale nelze vyloučit
    Včerejší Fed v zásadě nic nového nepřinesl, pravděpodobnost prosincového zvýšení dolarových sazeb zůstává vysoká. Nyní bude trh čekat na zítřejší říjnová data z amerického trhu práce. Již dnes se dozvíme ta německá. Potvrdí utažený trh práce indikující silnější mzdový nárůst pro příští rok. Klíčovou domácí událostí je zasedání bankovní rady ČNB. Zvýšení sazeb je jistou věcí. Pokud to bude podle očekávání o 25 bb, koruna by již výrazněji posilovat nemusela. Pokud ČNB překvapí zvýšením sazeb o 50 bb, koruna může posílit do oblasti 25,30 CZK/EUR.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: ČNB dnes začne trhy připravovat na vyšší úrokové sazby
    Finální evropské PMI ze služeb za duben potvrdí, že vysoká dynamika se z Q1 17 přelévá i do druhého čtvrtletí. V regionu bude pozornost zaměřená na ČNB, která projedná novou Zprávu o inflaci. Protože koruna zatím příliš neposílila, ČNB naznačí, že se blíží konec nulových úrokových sazeb. Jestřábí výstup ČNB by měl být pro korunu podporou.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: ČNB ponechá sazby beze změny, rétorika bude jestřábí
    Z pohledu dat bude dnešek patřit k těm méně zajímavým. Ve Spojených státech by srpnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby mohly přinést relativně slušný výsledek, probíhající prodeje nemovitostí však ukáží meziměsíční pokles. V eurozóně si pozornost zaslouží peněžní zásoba M3 a zářijová francouzská spotřebitelská důvěra. Oba indikátory si mírně polepší. V Česku nás čeká zasedání České národní banky. Ta sice ponechá sazby beze změny, rétorika však bude jestřábí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
InstaForex
FBS
FX Global
reklama
Swissquote Bank