Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:09
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster

Nezaměstnanost v září mírně překvapila trh

08.10.2024 11:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podíl nezaměstnaných v České republice v září mírně stoupl na 3,9 %. Od konce srpna, kdy míra nezaměstnanosti činila 3,8 %, byl růst evidovaných uchazečů o něco rychlejší, než očekávala naše i tržní prognóza. Přesto zůstává nezaměstnanost v tuzemské ekonomice nízká a neohrožuje hospodářský růst.

Úřady práce evidovaly ke konci září necelých 291 tisíc uchazečů o zaměstnaní, což je o 4,5 tisíce více než v srpnu a o více než 27 tisíc více než v srpnu minulého roku. Oproti minulému měsíci jde o mírné zrychlení růstu evidovaných uchazečů, když se teprve se zpožděním projevuje horší sentiment v tuzemském hospodářství. Na přelomu letošního a příštího roku by podíl nezaměstnaných mohl dokonce opět překonat 4% hranici, v příštím roce však v spolu s očekávaným zrychlením ekonomického růstu předpokládáme opětovné snižování míry nezaměstnanosti.

Pohledem ze strany zaměstnavatelů je zřejmé, že podniky letos již nejsou ochotny nabírat nové zaměstnance v takové míře jako v předchozím roce, když počet volných pracovních míst meziročně klesl o 17 tisíc na aktuálně nahlášených 264 tisíc, ačkoli meziměsíčně jde o mírný nárůst (+1,4 tisíce míst). Na jednoho uchazeče tak aktuálně připadá 0,91 otevřených pracovních míst, zároveň stále panují značné rozdíly mezi okresy. Situace zůstává nejsložitější v Karviné, kde je hlášených více než 10 uchazečů na 1 volné pracovní místo.


Z regionálního hlediska došlo v září k meziměsíčnímu nárůstu celkem v 66 okresech. Nejvyšší nárůst nastal v Benešově (+7,7 %), přičemž rozdíl mezi nižšími příčkami se tentokrát značně zúžil. Druhé největší zvýšení zaznamenal Rakovník (+6,5 %), dále Teplice (+6,4 %), Jičín (+6,3 %) a jako poslední překonaly 6% zvýšení i Klatovy (+6,2 %). Nejvyšší nezaměstnanost panuje stále v okrase Most (8,6 %) a v Karviné (8,4 %). K poklesu došlo v 11 okresech, nejnižší míru nezaměstnanosti vykazuje stále Praha-východ (1,5 %) a Praha-západ (1,7 %), kde se nezaměstnanost dlouhodobě drží pod 2 %.

Míra nezaměstnanosti se nadále vyvíjí v souladu s naší prognózou, ačkoli v minulém měsíci došlo k mírně vyššímu růstu podílu nezaměstnaných, než jsme očekávali. Na trhu se tak se zpožděním projevil horší ekonomický sentiment, který v předchozích měsících, a zejména v předchozím roce, omezoval růst tuzemského hospodářství. Trh práce však zůstává napjatý, zaměstnavatelé ve velké míře nepropouštějí a tlak na růst mezd zůstává silný. V průměru by v letošním roce měla míra nezaměstnanosti zůstat pod 4 % a v příštích letech opět klesat.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nezaměstnanost v únoru poklesla, otevřených pracovních míst je nejvíce v historii
    Podíl nezaměstnaných osob v únoru poklesl o 0,1 p.b. na 3,5 %, v souladu s naší prognózou. Otáčí se tak nepříznivý sezónní trend, kdy v posledních měsících kvůli zimnímu počasí podíl nezaměstnaných mírně stoupal. Poklesl počet dosažitelných uchazečů a zároveň vzrostlo množství volných pracovních míst. Pomyslné nůžky se tak opět o něco více rozevřely. Následující měsíce teprve ukážou, jak tuzemský trh práce zareaguje na skokový příliv pracovní síly z Ukrajiny. Výraznější dopad na trh práce ale vzhledem k stále trvajícímu převisu volných pracovních míst neočekáváme.
  • Nezaměstnanost v USA giganticky narostla, v Česku se čeká nárůst na 3,6 procenta. Světové ceny potravin padají nejvýrazněji od roku 2015
    Američtí ekonomové jsou v děsu a úžasu zároveň. Jeden z nich se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že by jej nikdy ani ve snu nenapadalo, že taková čísla během své kariéry uvidí. Leč stalo se. Počet nových nezaměstnaných v USA vylétl v týdnu, který končil 28. březnem, doslova astronomicky. Celkem 6,65 milionu lidí se totiž v daném týdnu v USA nově přihlásilo o podporu v nezaměstnanosti (viz graf níže).
  • Nezaměstnanost v USA klesla
    Míra nezaměstnanosti v listopadu klesla na 3,7 % oproti 3,9 % v říjnu. Trhy očekávaly stagnaci na 3,9 %.
  • Nezaměstnanost v USA klesla
    Míra nezaměstnanosti v září klesla na 4,8 % oproti srpnovým 5,2 %. Trhy očekávaly pokles na 5,1 %.
  • Nezaměstnanost v USA letí vzhůru, podle Fedu může přesáhnout 32 procent. Ve 30. letech přitom činila „jen“ necelých 25 procent
    Američtí ekonomové jsou v děsu a úžasu zároveň. Jeden z nich se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že by jej nikdy ani ve snu nenapadalo, že taková čísla během své kariéry uvidí. Leč stalo se. Počet nových nezaměstnaných v USA vylétl v týdnu, který končil 28. březnem, doslova astronomicky. Celkem 6,65 milionu lidí se totiž v daném týdnu v USA nově přihlásilo o podporu v nezaměstnanosti. Podobné to bylo i v týdnu následujícím, končícím 4. dubna. To se o podporu nově přihlásilo 6,6 milionu lidí (viz graf).
  • Nezaměstnanost v USA na 49 letém minimu
    Americká ekonomika v dubnu vytvořila 263 tisíc nových pracovních míst. Trh čekal v mediánu 190 tisíc. V privátním sektoru bylo vytvořeno 236 tisíc nových pracovních míst, když trh čekal 188 tisíc.
  • Nezaměstnanost v USA nečekaně klesla na 6,9 %. Fed ponechal úrokové sazby i program nákupu dluhopisů beze změn
    Z pondělních zveřejněních údajů společnosti Caixin a Markit vyplynulo, že aktivita v čínském průmyslu v říjnu zaznamenala nejrychlejší tempo růstu za téměř deset let. Index nákupních manažerů PMI se vyhoupl ze zářijových 53 bodů na 53,6 bodů. Analytici naopak očekávali, že hodnota indexu zůstane beze změny.
  • Nezaměstnanost v USA poklesla
    Míra nezaměstnanosti v březnu poklesla na 3,6 % oproti 3,8 % v únoru. Trhy očekávaly pokles na 3,7 %. Průměrná hodinová mzda zrychlila na 5,6 % meziročně.
  • Nezaměstnanost v USA stagnuje
    Míra nezaměstnanosti zůstala i v dubnu na 3,6 % meziměsíčně. Trhy očekávaly pokles na 3,5 %.
  • Nezaměstnanost v USA vzrostla
    Míra nezaměstnanosti v říjnu vzrostla na 3,7 % oproti 3,5 % v září. Trhy očekávaly růst 3,6 %.
  • Nezaměstnanost v září zůstala beze změny
    V souladu s naším i tržním očekáváním zůstal podíl nezaměstnaných během září na stejné hodnotě jako v srpnu, a tedy na 3,6 %. V září bývá výsledek obvykle ovlivněn mírnou pozitivní sezónností, kterou tentokrát na datech není možné sledovat. Naopak došlo k nárůstu podílu nezaměstnaných o zhruba 0,03 p.b. To tak může naznačovat pomalé zhoršování podmínek na tuzemském trhu práce, které je v souladu s informacemi v rámci předstihových ukazatelů, jako je index nákupních manažerů (PMI) nebo konjukturální průzkum.
  • Nezaměstnanost vzrostla
    Míra nezaměstnanosti v červenci vzrostla na 3,3 % oproti 3,1 % v červnu. Trhy očekávaly růst 3,2 %.
  • Nezaměstnanost zůstala nezměněna
    Míra nezaměstnanosti zůstala i v červnu podle očekávání trhů na úrovni 3,6 % meziměsíčně jako v květnu.
  • Nezaměstnanost zůstala v eurozóně nezměněna, analýza EURGBP
    Inflace v eurozóně by podle odhadu měla v srpnu klesnout na 1,3 procenta z červencových 1,6 procent. Nejvíce by p...
  • Nezaměstnanost zůstala v srpnu stejná
    „Nezaměstnanost se v srpnu nezměnila a zůstala stejná jako v červenci. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Úřadu práce. Podíl nezaměstnaných na konci srpna činil 3,8 %. V květnu a červnu přitom nezaměstnanost dosáhla svého minima, činila 3,6 %, v červenci ovšem podíl nezaměstnaných mírně narostl, a to o 0,15 procentního bodu na 3,8 % zaokrouhleně. V meziročním srovnání pak jsou srpnové hodnoty oproti srpnu 2023 vyšší o 0,2 procentního bodu. Pro letní měsíce je nicméně vyšší míra nezaměstnanosti typická,“ říká Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Nezaměstnanost zůstává nízko, měla by i ve zbytku roku. Ministryně Maláčová by však mohla upustit od neprofesionální praxe zveřejňování míry nezaměstnanosti na svém twitteru
    Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 4,2 procenta, jak uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na svém twitteru. Opakované zveřejňování takto zásadního, potenciálně kurzotvorného údaje „polooficiálně“, na twitterovém účtu ministryně, nesvědčí o nejvyšší možné míře profesionality resortu.
  • Nezaměstnanost žen stoupá
    Statistický úřad dnes publikoval vývoj míry zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za leden. Data ukázala, že míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla ve srovnání s prosincem o jednu desetinu na 3,3 %. Před nástupem pandemické krize, se tato statistika pohybovala kolem 2% úrovně. Vzhledem k omezením, se kterými se domácí ekonomika potýká, je nárůst nezaměstnanosti stále relativně pomalý. K tomu významně přispívají vládní opatření, ale i oživení v některých sektorech, které zaměstnance naopak nabírají. Vyplývá to například ze statistiky PMI, podle které čeští průmyslníci během letošního února zaměstnávali nejvíce pracovníků od března 2018. Tyto faktory budou na trhu působit i nadále. Zatímco některé sektory budou zaměstnance propouštět, jiné by je mohly, alespoň částečně vstřebat. Stávající program Antivirus byl navíc prodloužen až do konce dubna, přičemž je možné, že vzhledem k vývoji pandemické situace a blížícím se volbám bude prodloužen znova. Míra nezaměstnanosti by tak podle našich očekávání měla i nadále růst jen pozvolně a od druhého pololetí letošního roku začít postupně klesat.
  • Nezaměstnanost 8/2023 – 3,6 %
    „Fenomén nízké nezaměstnanosti v Česku přetrvává i přes mírné navýšení v srpnu. Ukazuje to, jak je český pracovní trh stabilní a trpí akorát nedostatkem pracovníků, což brzdí rozvoj celého hospodářství. I když většina ekonomických ukazatelů nepřináší hezké vyhlídky, pracovní trh bude i nadále vykazovat nízká čísla nezaměstnanosti, bez ohledu na vnější vlivy. Spíš by mělo být zásadní otázkou, jak do české ekonomiky přineseme větší konkurenci a dáme příležitost zahraniční pracovní síle.“
  • Nezaměstnaných je méně něž volných pracovních pozic
    „Na trhu práce je nedostatek pracovních sil, což vytváří tlak na růst mezd. Přetrvávání této situace může likvidovat firmy s nízkou přidanou hodnotou, které si nebudou moci dovolit slušně odměňovat své zaměstnance,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nezaměstnaných je méně než 200 tisíc
    „Vzhledem k napjaté situaci na trhu práce zaměstnavatelé dál navyšují mzdy. Tempo růstu mezd však bude zpomalovat v souvislosti se snižováním tempa růstu ekonomiky a klesající ziskovostí podniků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI