Pondělí 20. ledna 2025 23:35
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap forex

ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory

19.09.2024 09:56  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Polostátní energetická společnost ČEZ naváže strategickou spolupráci s firmou Rolls-Royce při vývoji malých modulárních reaktorů. Novinářům to řekl premiér Petr Fiala (ODS), podle kterého vzala dnes vláda na svém jednání informaci od ČEZ na vědomí. Podle Fialy spolupráce otevírá možnost pro české firmy podílet se na vývoji tohoto typu jaderných zdrojů a zapojit se do globálního dodavatelského řetězce.

Česko podle Fialy nemá zájem o nákup hotových malých modulárních reaktorů, ale chce se podílet na jejich výrobě v globálním měřítku. Strategické partnerství ČEZ a Rolls-Royce SMR to podle něj umožní. "Rolls-Royce svůj mezinárodní dodavatelský řetězec teprve tvoří. Česká republika a české firmy mohou stát u zrodu dodavatelského řetězce, zapojit se do jeho vytváření v maximální možné míře," řekl premiér.

Stavbu malých modulárních reaktorů označil Fiala za významný rozvoj české energetiky, který přispěje ke zvýšení energetické bezpečnosti a soběstačnosti. První modulární reaktor v Česku by podle premiéra mohl vzniknout v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín v první polovině 30. let.

ČEZ v první polovině září oznámil, že vybere do konce letošního roku partnera pro vývoj a provozování modulárních reaktorů v Česku. Rozhodoval se mezi firmami Westinghouse, GE Hitachi a Rolls-Royce SMR. Nehledal přitom jen dodavatele technologie, ale partnera, se kterým se bude na vývoji malých modulárních reaktorů podílet.

Podle informací ČEZ je malý modulární reaktor od firmy Rolls-Royce SMR tlakovodní reaktor, který využívá aktivní i pasivní bezpečnostní prvky. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů, životnost reaktoru se počítá na nejméně 60 let.

ČEZ plánuje do roku 2050 postavit modulární reaktory o souhrnném výkonu tři gigawatty. Současné české klasické elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty. Modulární reaktory by podle dřívějšího vyjádření ČEZ měly sloužit především pro dodávky tepla a měly by vznikat na území nynějších uhelných elektráren, například v Prunéřově nebo v Dětmarovicích.

Modulární reaktory je možné vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný.

Stát na konci srpna se společností ČEZ uzavřel bezpečnostní smlouvu pro rozvoj malých a středních modulárních reaktorů. Dohoda má zajistit bezpečnostní zájmy státu při výběru budoucího partnera pro vývoj a výstavbu takových reaktorů v ČR. ČEZ tak například bude stát informovat o výběru dodavatele.

Zdroj: ČTK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČEZ: Lepší výsledky, úprava celoroční projekce
    ČEZ dnes ráno reportoval výsledky za Q1 20, které jsou na všech úrovních lepší, než s čím počítal tržní konsensus. Pozitivně se na výsledcích promítla zejména vyšší cena elektřiny a lepší výsledek zaznamenala společnost také z obchodování s komoditami. Příznivý vliv měl také zisk z německých zajišťovacích kontraktů pro dodávky v ČR. Podle očekávání došlo k úpravě celoročních cílů o negativní vliv covid-19. Jako pozitivní vnímáme také to, že ČEZ zopakoval návrh dividendy ze zisku minulého roku (34 CZK, 7,1 % hrubý výnos).
  • ČEZ letos v Temelíně investuje 3,5 mld. Kč, do Dukovan skoro dvě mld. Kč
    ČEZ letos v jaderné elektrárně Temelín investuje 3,5 miliardy korun. Jednou z největších investic bude výměna řídicích systémů. Peníze dá ČEZ i do věcí spjatých s životním prostředím, chce také zefektivnit výrobu. Investiční akce se budou dělat hlavně při dvouměsíčních odstávkách; první blok energetici plánovaně odstaví 15. dubna, druhý 22. července. Novináře o tom informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. ČEZ letos investuje i do Jaderné elektrárny Dukovany - skoro dvě miliardy korun.
  • ČEZ loni vydělal 9,9 miliardy, vedení navrhuje dividendu 44 Kč na akcii
    Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v roce 2021 dosáhl 9,9 miliardy Kč, meziročně o 81 procenta více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun. Představenstvo firmy navrhne valné hromadě vyplatit za loňský rok dividendu 44 Kč na akcii. Vyplývá to z hospodářských údajů, které dnes firma zveřejnila na svém webu.
  • ČEZ loni zavrávoral, čeká jej však dobrá budoucnost. Pomůžou mu drahé emise i konec německých elektráren
    Ziskovost společnosti ČEZ loni zaostala jak za očekáváním trhu, tak firmy samotné. ČEZ svůj provozní zisk (EBITDA) za loňský rok odhadoval na úrovni 50 až 51 miliard, dosáhl však jen zisku 49,5 miliardy. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy se snížil meziročně o 37 procent na 13,1 miliardy, zatímco trh předpokládal pokles na 13,8 miliardy. Horší, než nač trh sázel, bylo hospodaření ČEZ i v samotném posledním čtvrtletí roku 2018. Akcie ČEZ v reakci na zveřejnění výsledků nejprve reagovaly poklesem až o 0,8 procenta, poté ztrátu umazaly a pohybují s v mírně růstovém pásmu.
  • ČEZ: mBank zvyšuje cenu na 948,40 Kč se stávajícím doporučením "hold"
    Analytik Kamil Kliszcz z mBank přistoupil ke zvýšení cílové ceny akcií ČEZu na 948,40 Kč. Předchozí cena analytika činila 893,60 Kč. Investiční doporučení zůstalo beze změny na stupni "hold".
  • ČEZ: Meziroční pokles, inflace a speciální daně, možné oznámení dividendy, potvrzení cílů
    V prvním kvartále tohoto roku čekáme růst tržeb vzhledem k rostoucí realizační ceně elektřiny. Nicméně inflace nákladů a podstatně vyšší daňová sazba jsou hlavními faktory za poklesem EBITDA a čistého zisku. Odhadujeme výnosy 87,5 ml. CZK (+15 % meziročně) a EBITDA 37,2 mld. CZK (-15 % y/y). Mohlo by dojít ke zveřejnění návrhu dividendy za minulý rok. Očekáváme také potvrzení cílů na tento rok.
  • ČEZ: Meziroční růst výsledků, zvýšení celoroční projekce
    ČEZ dnes reportoval výsledky hospodaření za třetí kvartál tohoto roku. Firma vykázala růst všech položek v meziročním srovnání. Důvodem je vyšší cena prodané elektřiny. EBITDA dosáhla 12,2 mld. CZK (24 % y/y) při tržbách 49,3 mld. CZK (2,6 % y/y). Upravený čistý zisk pak činil 2,3 mld. CZK (loni 0,5 mld. CZK). Výsledky jsou z našeho pohledu v souladu s tržním očekáváním. Management společnosti zároveň zvýšil své cíle pro celý rok, a to jak pro zisk EBITDA, tak pro čistý zisk. Celkově považujeme reportované výsledky za silné. To spolu se zvýšením cílů naznačuje vysokou dividendu.
  • ČEZ: Ministerstvo nabídne ke schválení svůj návrh dividendy
    Podle informací zpravodajských serverů učinilo Ministerstvo financí svůj návrh dividendy. Její výše by měla být oznámena dnes po 14hod.
  • ČEZ: Ministerstvo nepodalo protinávrh, hlasovat se na VH bude pouze o dividendě 52 CZK
    Ministerstvo financí jako vykonavatel akcionářských práv za stát nepodalo na valnou hromadu protinávrh na výplatu dividendy. Jiný protinávrh nesplňuje podmínky (viz www.cez.cz). Hlasovat se tak bude pouze o návrhu představenstva. Představenstvo společnosti ČEZ navrhlo vyplatit dividendu ze zisku roku 2023 ve výši 52 CZK. To nabízí hrubý výnos +5,5 %. Výplatní poměr dividendy je 80 % upraveného čistého zisku. Je to horní hranice stávající dividendové politiky na distribuci 60-80 %.
  • ČEZ: Na cestě překonat celoroční cíle
    Podle našeho modelu by ČEZ měl za 3Q24 reportovat čistý zisk 6,6 mld. CZK, EBITDA 30,7 mld. CZK, a to při tržbách 76,6 mld. CZK. Nepočítáme se zisky z tradingu, speciální daň z neočekávaných zisků zvýší efektivní daňovou sazbu. To negativně ovlivní čistý zisk. Tempo plnění celoročních cílů je vysoké, 82 % u EBITDA a 92 % u čistého zisku ve srovnání s horní hranicí celoroční projekce. Čekáme zvýšení celoročních cílů.
  • ČEZ navrhl nejvyšší dividendu za více než deset let, trh ale přesto neoslnil. K celkovému hodnocení jeho dividendové velkorysosti je však třeba posoudit dividendu za letošek
    Vedení společnosti ČEZ dnes oznámilo svůj letošní návrh dividendy. Činí 52 korun na akcii. Pokud by návrh valná hromada firmy schválila, půjde o nejvyšší dividendu od roku 2010, kdy ČEZ vyplácel dividendu za rok 2009 ve výši 53 korun na akcii.
  • ČEZ navrhne rekordní dividendu, společnost upravila výhled
    Dnes ráno zveřejnil ČEZ své výsledky hospodaření. Navzdory tomu, že nebylo naplněno očekávání analytiků oslovených Bloombergem, společnost vykázala relativně slušné výsledky. Na nesplnění konsenzu se výraznou měrou podílelo zavedení mimořádné daně, které připravilo společnost o více než 10 miliard korun!
  • ČEZ navrhuje dividendu 52 korun na akcii. Stát by ale mohl žádat až dvojnásobek, i když preferuje pokračování mimořádně daně
    ČEZ navrhuje dividendu za loňský rok ve výši 52 korun na akcii. Druhý nejvyšší zisk za deset let i přes mimořádnou daň a odvody stále umožňuje i podle samotného ČEZ vyplácet dividendu právě v takové výši. To by byla druhá nejvyšší úroveň dividendy rovněž za uplynulých deset let. Vyšší dividendu, 145 korun na akcii, vyplácel podnik jen loni. Stejnou dividendu, 52 korun na akcii, pak v roce 2021. Ve všech ostatních z uplynulých deseti let byla dividenda nižší.
  • ČEZ navrhuje nečekaně nízkou dividendu, Česká pošta je poprvé v historii ve ztrátě a Mezinárodní měnový fond zhoršuje odhad růst české ekonomiky
    Zaprvé, společnost ČEZ, jejímž většinovým, takřka sedmdesátiprocentním vlastníkem stát je, zaskočila trh nízkým návrhem dividendy. Společnost chce akcionářům rozdělit ze svého zisku pouze 24 korun na jednu akcii. Naposledy nižší dividendu vyplácela v roce 2007, kdy činila dvacet korun na akcii. V roce 2010 činila dividenda 53 korun na akcii a od té doby se postupně snižuje právě až na dnes navrženou, ani ne poloviční úroveň. Stát by měl na základě dnešního návrhu dostat z ČEZ pouze něco málo přes devět miliard korun. Loni přitom inkasoval takřka o tři a půl miliardy více, když mu ČEZ poslal 12,4 miliardy korun. Citelné snížení dividendy, vyšší, než s jakým trh počítal, je překvapivé i ve světle rostoucích cen elektřiny. Cena elektřiny domácnostem roste meziročně o více než deset procent. Další zdražování přitom přijde už letos a v dalších letech.
  • ČEZ: Nejhorší část energetické krize je u konce, ceny budou dál klesat
    Nejhorší část energetické krize je u konce, trh se stabilizoval rychleji, než se čekalo. Na tiskové konferenci to uvedl místopředseda představenstva energetické skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Ceny energií na trhu budou podle něj dál klesat. U koncových odběratelů se snížení cen na trhu podle něj bude projevovat postupně.
  • ČEZ nemá plán restrukturalizace, Erste kupuje 15% podíl své dceřiné společnosti v Maďarsku
    Uplynulý týden se v Evropě nesl spíše v negativní náladě. V tuzemské ekonomice bylo zveřejněno několik makroekonomických dat v čele s inflací CPI, maloobchodními tržbami, či průmyslovou produkcí. Jak data dopadla, či co nám bylo doručeno z firem se dozvíte již nyní v našem videu.
  • ČEZ: Nový návrh zákona o přeměnách společností podstatně snižuje kvórum
    Nový návrh vlády o přeměnách obchodních společností a družstvech podstatně snižuje kvalifikovanou většinu, která je nutná k restrukturalizaci (rozdělení).
  • ČEZ: Obchodování již bez práva na dividendu 145 CZK
    Dnes (čtvrtek 29. června 2023) je první den obchodování bez nároku na dividendu ze zisku minulého roku tzv. ex-dividend.
  • ČEZ od dubna zlevní energie s fixací o stovky Kč, snížení cen chystají i další
    Energetická společnost ČEZ od dubna zlevní ceny elektřiny a plynu s fixací. Oproti dosavadnímu ceníku podle ní spotřebitelé ušetří stovky korun měsíčně. ČEZ o tom dnes informoval ČTK. Energie letos postupně zlevňují i další dodavatelé, reagují na pokles velkoobchodních cen energií.
  • ČEZ: odhady hospodaření za 3Q 2024
    ČEZ zítra před otevřením trhu představí výsledky hospodaření za 3Q 2024, resp. 9M 2024. Konferenční hovor s managementem společnosti bude následovat od 16h.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank