Úterý 21. ledna 2025 02:43
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Letošní dovolenou prodraží slabší koruna

14.06.2024 09:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Statisícům Čechů, kteří se v létě chystají do nejoblíbenějších evropských destinací, se letošní dovolená prodraží oproti loňskému roku zhruba o 5 %. Na vině je oslabení tuzemské měny o více než 1 korunu vůči euru. Z pohledu cen zboží a služeb v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích Češi také příliš neušetří, život v Chorvatsku je ve srovnání s tím v Česku levnější pouze o 3,5 %, na Slovensku pak o 2,4 %.

Jaký dopad má oslabená koruna na cestovní plány Čechů?

Stejně jako každý rok i letos plánují na letní dovolenou do zahraničí vyrazit statisíce Čechů. V loňském roce jim působila vrásky obava z inflace, která zvýšila ceny v řadě dovolenkových destinací. I přesto, že inflační vlna už opadla, může se letošní dovolená prodražit z jiného důvodu. „Česká koruna oproti loňskému roku výrazně oslabila. I za předpokladu, že ceny v lokální měně zůstaly nezměněné, kvůli vývoji kurzu koruny a jiných měn může cena dovolené narůst,“ komentuje Lukáš Raška, analytik Portu.

Nejčastější dovolenkové destinace Čechů se v posledních letech příliš nemění. V roce 2023 vycestovali lidé na delší cesty nejčastěji do Chorvatska, na druhém místě následovalo Slovensko, na třetím pak Itálie. Na dalších místech skončily postupně Řecko, Egypt, Španělsko a Turecko. Přesto došlo k určitému vývoji, když počty cest do Chorvatska a Egypta meziročně klesly, v ostatních zemích ale naopak vzrostly. Nejvýraznější nárůst byl patrný u delších cest do Itálie.


Čechy před dovolenou v zahraničí čeká nutnost směnit koruny za jinou lokální měnu. Nejčastěji budou volit euro, a to v případě 58 % delších cest do zahraničí. Méně obvyklé jsou pak další měny jako egyptská libra a turecká lira. Češi tak před cestou musí navštívit směnárny, pokud plánují platit hotově, nebo spoléhat na on-line platformy pro převod měn anebo kurz jejich banky, pro případ placení kartou v zahraničí.

Zatímco loni v červnu se jedno euro dalo koupit za méně než 23,5 Kč, v současnosti je česká měna o více než 1 korunu slabší při úrovni 24,7 Kč za euro. Koruna od loňského léta oslabovala až k hranici 25,5 Kč za euro, což by dovolené výrazně prodražilo. Nyní ale možná přišel další obrat. Za oslabením oproti loňským úrovním stála především měnová politika centrální banky, která ve světle klesající inflace začala s procesem snižování svých klíčových úrokových sazeb.


Současný kurz koruny dovolené prodraží

Oslabení koruny je pro Čechy špatnou zprávou, zahraniční dovolené jim totiž prodraží. Pro porovnání budeme vycházet z modelového příkladu pro čtyřčlennou rodinu, která každé léto v červenci jezdí do Chorvatska, kde se platí eurem. V loňském roce rodina v Chorvatsku utratila 2 000 eur, přičemž peníze vyměnila ještě v tuzemsku při kurzu 23,5 Kč za euro. Pokud nebudeme brát v úvahu poplatky, které si účtují směnárny, tak dovolená rodinu stála 47 000 Kč.

Budeme uvažovat, že rodina chce být na letošní letní dovolenou už připravena, a proto si koruny za eura vymění při současném kurzu koruny 24,7 za euro. Aby získala 2 000 eur, bude muset ve směnárně nechat 49 400 Kč, tedy o celých 2 400 Kč více. „Pokud by se ceny v letním letovisku oproti loňsku nezměnily, prodraží se modelová dovolená pro čtyři osoby do Chorvatska o 5,1 %. Stejnému zdražení budou kvůli slabší koruně Češi čelit i v dalších zemích, kde se platí eurem, jako například na Slovensku, v Itálii nebo v Řecku,“ doplňuje Raška.

Odlišná bude situace při návštěvě Turecka. Zatímco před rokem Češi za 1 Kč dostali přibližně 0,9 turecké liry, nyní je to už 1,42. Koruna tak oproti turecké měně výrazně posílila. A podobné překvapení slibuje i směna korun za měnu egyptskou. Za 1 Kč před rokem Češi dostali 1,4 egyptské liry, v současnosti by získali 2,05.

Je šance, že Češi na zahraniční dovolené ušetří?


Vzhledem k vývoji v posledních letech bude řada Čechů při plánování letní dovolené možná zvažovat, jestli při delším pobytu v cizí zemi nemohou ušetřit proti svým běžným výdajům doma. Pro ty nejpopulárnější dovolenkové destinace to příliš neplatí. Podle údajů společnosti Numbeo je život v Chorvatsku levnější pouze o 3,5 % a na Slovensku je levněji pouze o 2,4 %. Dramaticky ušetřit na dovolené v tradičních destinacích se tedy spíše nedá.

Srovnání vybraných služeb a výrobků v Česku, Chorvatsku a Slovensku ukazuje, že některé položky jsou v Česku dražší, jiné ale naopak levnější. Bližší pohled tak potvrzuje trend srovnatelných cen v daných zemích. Například jídlo v běžné restauraci je v Česku a na Slovensku levnější než v Chorvatsku, podobně jako půllitr místního piva nebo třeba kuřecí maso. Naproti tomu v Chorvatsku jsou levnější například sýry, lístky do kina a cigarety.

Jaký typ dopravy se vyplatí

Do zahraničních destinací je nutné řešit i dopravu, i zde dochází s oslabením koruny k nárůstu cen. Pro jednodušší srovnání budeme zvažovat jednosměrnou dopravu (kalkulovanou 1. 6. 2024) z Prahy do chorvatské Rijeky, italských Benátek a polského Gdaňsku. Tato tři města jsme vybrali z toho důvodu, že pro Čechy nabízí letecké, vlakové nebo autobusové spojení.


Jako nejlevnější varianta pro cestu do Rijeky na začátku července se jeví doprava autobusem. Soukromý dopravce nabízí jízdenku pro přímý spoj Praha – Rijeka za 1 084 Kč. Cesta autem do 780 km vzdálené Rijeky vyjde na 2 737 Kč, letenky do této destinace se za současných nabídek prakticky nevyplatí, protože začínají na ceně 3 510 Kč, navíc se nevyhnete přestupu, který celou cestu prodlouží.

Při cestě k moři do Itálie může naopak letenka vyjít finančně nejvýhodněji. Jednosměrná letenka na začátek července na trase Praha – Benátky se dá pořídit i za 880 Kč. Navíc se jedná o přímý let, který trvá hodinu a dvacet minut. Ti, co preferují pozemní dopravu, mohou uspět s autobusovou dopravou, kde jízdenky se soukromým dopravcem začínají na 1 259 Kč za jednu cestu. Nejdráž tak vychází cesta vlastním automobilem. Za benzín a rakouskou dálniční známkou totiž cestující zaplatí 2 437 Kč a navíc je třeba počítat i s placením mýtného na italských dálnicích. 

Stále oblíbenější přímořskou destinací jsou i letoviska u Baltského moře. Pokud se podíváme na cestu do polského Gdaňsku, lze využít jízdenku na vlak s jedním přestupem ve Varšavě za 900 Kč. Přestupu se nevyhne cestující ani při letecké dopravě, kde se dostane na začátku července na cenu 1 504 Kč. Pro jednu osobu je nejméně výhodná cesta vlastním autem, kdy za 700 km dlouhou cestu utratí člověk za benzín 1 911 Kč a navíc je potřeba připočítat mýtné, které se platí na dálničních úsecích v Polsku. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Letos se urodí méně obilovin
    „Letošní úroda obilovin bude podprůměrná. Lze očekávat, že dojde ke zdražování pekárenských výrobků,“ upozorňuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Letos se v Praze zatím prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek
    Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému čtvrtletí o 2,5 procenta. Prodejní cena bytů je o zhruba 8000 korun nižší, také ta ale meziročně i mezičtvrtletně vzrostla o přibližně čtyři procenta. Vyplývá to z analýzy developerských společností Central Group, Trigema a Skanska Residential, kterou její zástupci představili novinářům.
  • Letos se začne těžit z nových nalezišť plynu
    Šéf sekce retailu MND Lukáš Pokrupa potvrdil, že se z nových nalezišť plynu objevených před dvěma lety začne těžit na přelomu tohoto roku.
  • Letos už bez zvyšování sazeb? Koruně to nevadí. Čeká se na Fed
    Komentář Vladimíra Tomšíka dnes nabídl alternativu k projekcím vyšších úrokových sazeb. Viceguvernér ČNB uvedl, že si banka může dovolit s další akcí vyčkat, až s utahováním začne i ECB. Tomšík přímo říká, že při plnění prognózy je možné, že už pro žádné další zvyšování hlasovat nebude. V bankovní radě mu přitom vyprší mandát na konci letošního roku. Pro rok příští ovšem viceguvernér vidí prostor pro rychlejší růst sazeb v souvislosti s přísnější politikou ECB.
  • Letos zůstanou ceny ropy nejspíš stabilní, ale s určitými komplikacemi
    Obecně se nepředpokládá, že by se letos ceny ropy výrazně změnily, ale nad tímto výhledem se vznášejí 2 velké otazníky: Bude mít Čína pracovníky k oživení své ekonomiky, jelikož uvolňuje svá omezení Covid? Zůstanou americké energetické společnosti zaměřující se na frakování u své nedávné neochoty financovat další drahý ropný boom?
  • Letošek by měl být pro stavební sektor lepší
    Stavební produkce v lednu meziročně poklesla o 5,9 %, v meziměsíčním srovnání byla nicméně o 1 % vyšší. Za tímto výsledkem stál ale rozdílný vývoj v obou hlavních kategoriích. Povzbudivá byla dynamika produkce inženýrského stavitelství (+1,4 % y/y), naopak u pozemního stavitelství produkce klesla (-8,3 % y/y).
  • Letošek může být pro akciové trhy znovu rekordní
    Očekává se největší vstup na burzu v historii. Společnosti v USA, Evropě i v Asii využívají příznivého ekonomického vývoje a přebytku peněz, jenž mají investoři k dispozici a snaží se jej zhodnotit.
  • Letošní akciové poklesy má na svědomí nárůst rizikové averze
    Globálním akciovým trhům se v letošním roce příliš nedaří. Globální akciový index MSCI All Country World je od začátku roku přibližně v 6% mínusu. Mezi klíčové důvody akciových poklesů patří zpomalující dynamika růstu celé světové ekonomiky, obchodní válka mezi USA a Čínou, zpomalující růst čínské ekonomiky (přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou), zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem a korespondující zpřísňování měnových podmínek amerického dolaru, dále měnové krize v Argentině a Turecku, obavy z neřízeného Brexitu a nejistota ohledně italského rozpočtu a obrovské zadluženosti.
  • Letošní akciové zisky jsou impozantní. Euforii však může zastavit výsledková sezóna
    „Pro nejbližší vývoj na trzích bude klíčový průběh právě začínající výsledkové sezóny ve Spojených státech. Investoři se rovněž musí připravit na tvrdší rétoriku prezidenta Donalda Trumpa, která se začne proměňovat s blížícími se volbami nejmocnější hlavy státu,“ říká Senior Equity Trader BHS Jan Němeček.
  • Letošní březen byl nejsmrtelnějším měsícem v takřka třicetileté historii samostatné České republiky
    Letošní březen byl nejsmrtelnějším měsícem v historii České republiky počítané od jejího vzniku v roce 1993. V březnu zemřelo 16 657 lidí. Důvodem je pochopitelně pandemie onemocnění covid-19. Před propuknutím pandemie loni v březnu představoval nejsmrtelnější měsíc historie ČR prosinec 1995, kdy si svoji krutou daň vybrala tehdejší chřipková epidemie.
  • Letošnímu Davosu bude absolutně dominovat klima, silnější slovo než kdy jindy budou mít ženy a teenageři
    Letošnímu Světovému ekonomickému fóru v Davosu, které dnes začíná, budou více než kdy jindy v jeho padesátileté historii dominovat environmentální témata. Jestliže se loni někteří ušklíbli, že setkání hlav států, miliardářů (letos těch dolarových bude 119), šéfů nadnárodních podniků a aktivistických teenagerů (letos jich bude 10, včetně Grety Thunbergové) ve švýcarském alpském středisku by se mohlo přejmenovat na „Světové environmentální fórum“, letos to platí ještě více.
  • Letošnímu výkonu české ekonomiky svědčí vakcinace, zrušení superhrubé mzdy, ale i statistický efekt loňské nízké základny
    Český statistický úřad dnes potvrdil svá dřívější, předběžná čísla k výkonu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Tuzemské hospodářství meziročně ztratilo 2,1 procenta svého výkonu, mezičtvrtletně pak 0,3 procenta.
  • Letošní Nobelova cena upevňuje dominanci amerických ekonomů mezi laureáty. Milgrom s Wilsonem jí získávají za koncipování aukčních mechanismů, užívaných například při dražbě kmitočtů mobilních sítí
    Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získávají dva američtí ekonomové, Paul Milgrom a Robert Wilson. Upevňují tak dominanci amerických ekonomů mezi laureáty této ceny, jež se udílí nepřetržitě od roku 1969. Dominanci Spojených států ještě zvýrazňuje fakt, že řada neamerických oceněných působí na univerzitách právě ve Spojených státech působí.
  • Letošní povodně budou z hlediska reálných pojištěných škod podle všeho třetí nejhorší živelní pohromou v historii ČR
    Z hlediska reálné výše pojištěných škod budou letošní povodně třetí nejničivější živelní pohromou v historii Česka. Pojištěné škody mají totiž dle odhadů České asociace pojišťoven činit 17 miliard korun.
  • Letošní rok byl z pohledu IPO nejlepší za 21 let
    „Díky uvolněným politikám centrálních bank je na trzích obří množství peněz, které hledá své uplatnění ve světě investic. To v letošním roce umožnilo rekordnímu množství firem úspěšně vstoupit na burzu. Největší zájem byl o technologické společnosti,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Letošní růst Číny stanoven na 6,5 %
    Čínský premiér Li Kche-čchiang uvedl, že letošní cíl růstu ekonomiky je 6,5 procenta, což je o půl procenta méně, než horní hranice loňského předpokladu. Dále přislíbil omezení těžby uhlí a oceli a zároveň varoval před snahou o obchodní protekcionismus některých západních vlád. Peking letos chystá reformy, které by měly přinést lék na rostoucí zadluženost země. Mezi ty by měly patřit stimulace domácí spotřeby a omezení vládních investic. Zmírnění tempa růstu ekonomiky bude následkem transformace silně průmyslově a exportně zaměřené ekonomiky a poklesem silných vládních investic. Cílem bude naopak podpora domácí spotřeby. Čína plánuje vytvořit až 11 milionů nových pracovních míst.
  • Letošní schodek může být i 375 miliard korun. Hrozí Česku „řecký scénář“?
    Fialova vláda za prvních devět měsíců vlády – a de facto již po dvou novelách původního rozpočtu Babišovy vlády – neuskutečňuje žádné opravdu viditelné úspory. Nejprve sice seškrtala původní rozpočet Babišovy vlády, ale tyto škrty z velké části bere nyní zpět, když pro letošek počítá rozpočet se schodkem 330 miliard korun, namísto předchozích 280 miliard. Přitom v tom týdnu sněmovní rozpočtový výbor podpořil dva koaliční pozměňovací návrhy, které letošní schodek státního rozpočtu navyšují na 375 miliard korun. O těchto návrzích rozhodnou poslanci příští týden.
  • Letošní schodek vlády by měl být až o desítky miliardy nižší, než jaký je limit
    Hospodaření státního rozpočtu vykázalo za prvních deset měsíců letošního roku schodek 200,7 miliardy korun. Meziročně jde o zlepšení schodku o 38,2 miliardy korun. Loni přitom rozpočet skončil deficitem takřka 289 miliard korun. V posledních dvou měsících roku se loni tedy schodek navýšil o zhruba 50 miliard korun. Pokud by k takovému navýšení došlo i letos, deficit za letošní rok se stále vejde do původního zákonného limitu, tedy 252 miliard korun.
  • Letošní schodek vlády může být rekordní, i 450 miliard korun. Což je jen další důvod pro ministra Stanjuru, aby rázně škrtal desítky miliard ještě letos a nad rámec balíčku, jak nově slibuje
    Letošní schodek státního rozpočtu může překonat i dosud rekordní schodek z covidového roku 2021. Ten činil necelých 420 miliard korun.
  • Letošní schodek vlády může být rekordní, i 450 miliard korun. I Národní rozpočtová rada v podstatě vylučuje, že by vláda mohla splnit svůj nyní plánovaný schodek
    Letošní schodek státního rozpočtu může překonat i dosud rekordní schodek z covidového roku 2021. Ten činil necelých 420 miliard korun.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding