Sobota 18. ledna 2025 07:42
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Ranní okénko - Týden uzavřou předběžné odhady spotřebitelské důvěry v USA

14.06.2024 09:24  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
 

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,73

0,15%

1,4%

 

 

 

S&P 500

5433,7

0,23%

15,1%




USD/CZK

23,07

0,39%

3,9%

 

 


NASDAQ

17667,6

0,34%

19,3%




EUR/USD

 

1,072

-0,14%

-2,5%

 

 

 

DAX

18265,7

-1,96%

9,0%

 

 

 

USD/PLN

4,054

1,22%

2,0%




PX

1531,08

-0,47%

11,0%




Ropa Brent

USD/barel

82,35

0,23%

7,5%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

2311

0,36%

16,7%











Aktualizováno

8:49

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na závěr týdne bude k důležitým událostem patřit zejména předběžný odhad spotřebitelské důvěry v USA, kterou v měsíční frekvenci publikuje Michiganská univerzita. Podle mediánu analytických odhadů by v červnu mělo dojít ke zvýšení sentimentu z 69,1 na 72,0 bodů, což značí zlepšující se výhled na ekonomický vývoj v horizontu následujících 6 měsíců. Ke zvýšení by mělo dojít i v případě hodnocení současné situace, která by se dle tržního konsenzu měla lepšit z květnových 69,6 bodů na 72,2 v červnu. Zlepšení spotřebitelské důvěry však nemusí nutně být předzvěstí skutečné poptávky. Jak upozorňuje výzkum agentury Bloomberg, tento ukazatel bývá poněkud zkreslen vysokopříjmovými domácnostmi. Zejména hodnocení horní třetiny zastoupených domácností (dle příjmu) je totiž značně korelováno s vývojem akciových trhů a nemusí tak reflektovat vývoj reálné ekonomiky. V současných dobách nadprůměrné výnosnosti akciových trhů je pak optimismus vysokopříjmových domácností výrazně vyšší, než je tomu u spodních dvou třetin, které jsou zainvestovány relativně méně. A právě domácnosti s nižšími příjmy se přitom potýkají relativně více i s reálnými faktory, jako je ochlazení na americkém trhu práce, kde mírně roste nezaměstnanost. Odhad spotřebitelské důvěry je tak nutné sledovat s obezřetností.

Z Evropy se dnes dozvíme pouze bilanci celkového zahraničního obchodu eurozóny, která by měla zůstat kladná. Na základě analytických odhadů by po očištění dat o sezónní vlivy nemělo dojít téměř k žádné změně, v porovnání s březnovým výsledkem by v dubnu měla bilance jen nepatrně vzrůst na 17,5 mld. eur (vs 17,3 v březnu).

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Středeční zpomalení inflace spotřebitelských cen ve Spojených státech se včera zopakovalo i v případě cen průmyslových výrobců. Index PPI zpomalil jak oproti tržním očekáváním, tak v porovnání s předchozím měsícem, když v meziročním vyjádření ceny v květnu vzrostly jen o 2,2 % (odhad 2,5 %), přičemž dubnový růst byl revidován o desetinu p.b. výše na 2,3 %. Meziměsíční dynamika byla dokonce záporná, když ceny mezi dubnem a květnem poklesly o -0,2 % (vs +0,5 % v dubnu). S ohledem na měnovou politiku lze poznamenat, že středeční zasedání Fedu nejprve přineslo indikaci, že by centrální bankéři mohli preferovat pozdržení úrokových sazeb na současných úrovních až do prosince, a teprve tehdy přistoupit k jejich snížení. Zpomalení dvou hlavních cenových indexů CPI a PPI však pomohlo vnést na trh opět určitou dávku optimismu, že Fed přeji jen přistoupí k uvolnění měnových podmínek již v září a do konce roku sníží sazby celkem dvakrát po 25bb.

Eurozóna včera přinesla negativní zprávu o výkonu svého průmyslu během dubna, kdy v meziročním srovnání došlo k poklesu produkce po očištění o 3,0 % (vs -1,0 % v březnu), v meziměsíčním srovnání pokles činil -0,1 % (vs +0,6 % v březnu). Jde zároveň o horší výkon, než jaký očekával trh, z pohledu posledních dvou let však současný pokles nebyl závažný. Relativně nejvíce poklesla výroba meziproduktů (-0,4 % m/m), naopak k růstu docházelo ve výrobě zboží krátkodobé spotřeby (+3,4 % m/m).

Kladný výsledek pak zaznamenalo saldo platební bilance ČR, které skončilo oproti březnové hodnotě (revidované níže na +58,91 mld. Kč) v dubnu o více než polovinu nižší (27,95 mld. Kč), oproti minulým rokům jde však stále o důkaz zlepšení zahraniční poptávky, které očekáváme i v dalších měsících.

Akciovým trhům se včera dařilo zejména v Americe, kde index S&P 500 připsal 0,23 %. Špatnou výkonnost však zaznamenaly evropské trhy, které i v reakci na pokles v průmyslu vykázaly vysoké ztráty. Německý DAX dokonce poklesl takřka o 2 % za jediný den. Pražský PX ztratil 0,47 %. Koruna oslabila nad úroveň 24,7 EUR/CZK.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

11:00

EUR

Bilance zahraničního obchodu (duben, očišť., v mld. EUR)

-

-

17,3

 

 

 

 

16:00

USA

Uni. of Michigan. index – spotř. důvěra (červen, v b.)

-

72,0

69,1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: EUR obchodní bilance, USA spotřebitelská důvěra U. Michigan

Autor: Vít Mikušek, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Týden plný českých dat, nejzajímavější bude výsledek inflace
    Tento týden patří tuzemským datům, kdy kromě čtvrtka dorazí každé ráno některý ze sledovaných ekonomických ukazatelů. Nejzajímavější bude říjnový výsledek inflace, ovlivněný sníženou srovnávací základnou v minulém roce v souvislosti s uvedením tzv. úsporného tarifu. Ze zahraniční z pohledu naší ekonomiky bude důležitý především německý výsledek průmyslové produkce a továrních objednávek. Z pohledu vývoje na akciových a dluhopisových trzích pak může dění rozhýbat páteční informace o americké spotřebitelské důvěře a vývoji inflačních očekávání. Pokud ale nedojde k výraznějšímu překvapení, trhy by měly pokračovat na optimistické vlně pátečního slabšího výsledku z trhu práce, potvrzujícího domněnku, že Fed již s největší pravděpodobností nebude dále zvyšovat sazby.
  • Ranní okénko - Týden plný českých dat otevře statistika mezd
    Je před námi zajímavý týden, a to zejména z pohledu tuzemských dat. Patrně nejzajímavější informace dorazí již dnes ráno v podobě vývoje mezd za první kvartál letošního roku. Informace bude zásadní především v kontextu blížícího se zasedání ČNB. Pokud by nominální růst zamířil nad 10 %, výrazně by vzrostla pravděpodobnost, že v polovině června se podaří najít většinu pro zvýšení sazeb.
  • Ranní okénko - Týden plný českých dat, vyjde i americká inflace
    Ani v druhém listopadovém týdnu si trhy nevydechnou. Na český trh dorazí takřka kompletní sada dat z reálné ekonomiky. Dnes to budou čísla z průmyslu a zahraničního obchodu, zítra ráno pak dorazí statistika maloobchodních tržeb spolu s podílem nezaměstnaných od MPSV. Nejdůležitější informace z Česka ale dorazí až ve čtvrtek, kdy Český statistický úřad bude zveřejňovat říjnovou míru inflace. Ve stejný den dorazí pro světové trhy i podstatně důležitější míra inflace z USA, která naznačí další směřování Fedu. V eurozóně bude stát za pozornost úterní statistika maloobchodních tržeb, dnes ráno už vyšel výsledek průmyslové výroby v Německu.
  • Ranní okénko - Týden plný událostí
    Tento týden bude doslova nabitý ekonomickými událostmi. V úterý se dozvíme, jak si vedly evropské ekonomiky na začátku letošního roku, když budou publikovány výsledky HDP za první kvartál 2024. Zároveň ve stejný den Eurostat zveřejní úvodní odhad inflace za měsíc duben, indicii o její výši ovšem získáme již dnes díky údaji z Německa. Zasedat budou také centrální bankéři, ve čtvrtek se bude rozhodovat o dalším nastavení měnové politiky v České republice, kdy očekáváme podobně jako zbytek trhu další snížení sazeb o 50bb. Již ve středu se koná zasedání Fedu, který velmi pravděpodobně nechá úrokové sazby na stávající úrovni. Z Ameriky v tomto týdnu dorazí také nejnovější údaje z trhu práce, který se dosud jevil jako velmi přehřátý a je jedním z faktorů, proč se inflaci dosud nepodařilo stlačit k 2% cíli.
  • Ranní okénko - Týden pod taktovkou předstihových ukazatelů
    Předposlední listopadový týden již odstartovaly v sousedním Německu ceny výrobců za měsíc říjen. Zatímco v předchozích měsících jsme si zvykli na překvapení směrem nahoru, dnes přišel „šok“ z druhé strany. Meziměsíčně ceny poklesly o 4,2 %, zatímco trh očekával mírný růst. Meziročně dynamika sestoupila z 45,8 % na 34,5 %. Hlavní pokles přišel ze strany energií, jejichž cena proti září klesla o více jak 10 %.
  • Ranní okénko - Týden se ponese v duchu inflace
    Dnes dorazí údaje o tuzemské průmyslové výrobě v červenci. Předpokládáme, že setrvala pod hodnotami z minulého roku (-6,8 %). Zahraniční obchod pravděpodobně znovu vykázal přebytek.
  • Ranní okénko - Týden uzavře spotřebitelská nálada v eurozóně
    Dnes jsme již před pár okamžiky zaznamenali první ranní data, která zachycují vývoj cen průmyslových výrobců (PPI) v Německu. Tržní odhady tentokrát nepočítaly v průměru s žádným cenovým růstem, což dnešní data nepotvrdila, když v meziměsíčním srovnání v srpnu došlo k růstu o 0,2 %. V meziročním srovnání došlo k poklesu o 0,8 % (vs odhad -1 %). Ačkoli z hlediska inflačních rizik jde stále o příznivý vývoj, pohledem na delší časový horizont je zřejmé, že úroveň cen průmyslových výrobců v Německu je stále násobně vyšší než před několika málo lety.
  • Ranní okénko - Týden uzavřou další data z USA
    Poslední pracovní den tohoto týdne přinese další informace ohledně vývoje cen ve Spojených státech, konkrétně půjde o index cen výrobců (PPI). V meziročním vyjádření by měla červnová výrobní inflace dle mediánu analytických odhadů jen nepatrně vzrůst na 2,3 % (vs 2,2 % v květnu). V květnu index PPI dokonce poklesl o -0,2 %, tentokrát se očekává meziměsíční růst ve výši 0,1 %. Jádrové ceny ve výrobě by mohly růst o něco rychleji, po odečtení potravin a energií se očekává meziměsíční nárůst cen o 0,2 %, meziročně pak o 2,5 % (vs 2,3 % v květnu).
  • Ranní okénko - Týden uzavřou data z amerického trhu práce
    První pátek v měsíci patří tradičně datům z amerického trhu práce. Vzhledem k pomalu se blížícímu datu dalšího zasedání americké centrální banky (14. června) jde o jedny z posledních zásadních čísel před rozhodnutím Fedu. Data z tohoto a minulého týdne přitom, i přes relativně holubičí komentáře od některých členů Fedu z posledních dní, přispěla k přecenění na trhu ve prospěch dalšího hiku. Pokud statistka volných pracovních míst překvapí směrem nahoru a zároveň bude doplněna rychlejším než očekávaným růstem mezd, bude mít Fed nabito pro zvýšení sazeb. Den před rozhodnutím Fedu sice ještě vyjdou čísla ohledně květnové inflace, je ale otázkou, nakolik tato statistika stihne ovlivnit názory jednotlivých členů.
  • Ranní okénko - Týden uzavřou data z českého trhu práce
    Dnes bude v České republice aktualizována statistika nezaměstnanosti o data za měsíc duben. Dle našeho i tržního odhadu by měla klesnout z březnových 3,9 % na 3,7 %, čímž by došlo k pokračování sestupného trendu z úrovně 4 % z počátečních měsíců tohoto roku. Vedle očekávaného růstu poptávky z řad firem a optimistického sentimentu spotřebitelů, jejichž vyšší domácí kupní síla se projevuje v růstu maloobchodních tržeb, začínají s rostoucími teplotami působit i pozitivní sezónní vlivy, které by měly postupně pomoci nezaměstnanost stlačit až na úroveň 3,5 %.
  • Ranní okénko - Týden v duchu inflace
    Týden se ponese v duchu inflace spotřebitelských cen. Tuzemská zářijová inflace je na řadě dnes. Očekáváme zpomalení její meziměsíční dynamiky, což je dáno především negativním sezónním vlivem poklesu cen dovolených. Naopak ceny potravin působily opačným směrem. V meziročním vyjádření dojde vzhledem k nízké základně ke zvýšení spotřebitelských cen.
  • Ranní okénko - Týden ve znamení české ekonomiky
    Tento týden nás čeká mnoho zajímavých dat z české ekonomiky, již dnes se dozvíme více ohledně vývoje situace v průmyslu a zahraničním obchodě za měsíc srpen. Zítra bude následovat nezaměstnanost a maloobchod, ve čtvrtek spotřebitelská inflace. Ze zahraničí stojí za zmínku publikace zápisu ze zasedání Fedu, který vychází ve středu, ale také americká inflace, která dorazí ve čtvrtek.
  • Ranní okénko - Týden ve znamení dat o domácí i zahraniční inflaci
    Nový týden před námi bude zajímavý zejména pohledem na vývoj spotřebitelských i průmyslových cen u nás a v zahraničí. Dalšími sledovanými údaji budou zejména zpřesněný odhad ekonomického růstu eurozóny za druhé čtvrtletí či data o vývoji klíčových sektorů ekonomiky USA.
  • Ranní okénko - Týden ve znamení inflace
    Tento týden budou hlavním tématem rostoucí spotřebitelské ceny. Údaje o inflaci za březen dorazí jak z Česka, tak USA. Z eurozóny a Německa zazní již pouze konečný výsledek. Dozvíme se ale i měsíční data z reálné ekonomiky za únor, která budou dalším dílem skládačky ke zhodnocení výkonu ekonomiky eurozóny během prvního kvartálu.
  • Ranní okénko - Týden ve znamení inflace
    Tento týden by měl být pro změnu o něco klidnější než ten minulý, investoři tak budou dále zpracovávat potenciální dopady výsledků prezidentských voleb v USA na světovou ekonomiku. Ohledně globálních perspektiv pak bude hovořit i předseda amerického Fedu na čtvrteční akci v Dallasu.
  • Ranní okénko - Týden ve znamení inflace
    Tento týden bude patřit datům o inflaci, která postupně dorazí z ČR, z Německa a z USA. Vliv na tržní aktivitu pak mohou mít i ostře sledovaná vyjádření předsedy americké centrální banky, který bude v úterý a ve středu v rámci výpovědi v Kongresu komentovat aktuální měnovou politiku.
  • Ranní okénko - Týden ve znamení inflace a zasedání ECB
    Tento týden očekáváme zásadní změnu nastavení úrokových sazeb v eurozóně, když ve čtvrtek proběhne měnově-politické zasedání ECB. Kromě široce očekávaného snížení depozitní sazby o 25bb dojde i ke zúžení rozpětí mezi hlavní sazbou pro refinanční operace a depozitní sazbou na 15bb, hlavní sazba by tak měla spadnout z aktuálních 4,25 až na 3,65 %.
  • Ranní okénko - Týden ve znamení (nejen) amerického trhu práce
    V nadcházejícím týdnu se zaměříme na klíčová data z české ekonomiky, která budou zahrnovat vývoj v oblasti zahraničního obchodu, průmyslu či trhu práce. Právě situace na pracovním trhu pak bude široce sledována i ve Spojených státech, kde vychází měsíční report o zaměstnanosti. Dále týden okoření ještě aktuální míra inflace v Německu i v celé eurozóně.
  • Ranní okénko - Týden ve znamení především českých dat
    Tento týden bude charakteristický větším množstvím dat z české ekonomiky. Nejprve se v úterý dozvíme výsledky z průmyslu a zahraničního obchodu. Následovat bude čtvrteční údaj z maloobchodu, který by měl potvrdit statistiky týkající se HDP či státního rozpočtu, že spotřeba domácností začíná nabírat na síle a táhne celou ekonomiku vzhůru. Na závěr týdne se pak dozvíme, jak se vyvíjí tuzemská nezaměstnanost. Na druhé straně ze světa příliš zajímavých dat nedorazí. Patrně tím nejpodstatnějším bude páteční průzkum University of Michigan, který napoví více o tom, zda důvěra spotřebitelů je stále vysoká, a jak se vyvíjejí inflační očekávání mezi domácnostmi.
  • Ranní okénko - Týden v opratích americké centrální banky
    Zasedání americké centrální banky se přibližuje čím dál více a trh již velmi nedočkavě vyhlíží, k jakému kroku tento týden Fed přistoupí. Jeho středeční rozhodnutí bude pravděpodobným hybatelem trhu v průběhu celého týdne, ať už skrze stále měnící se očekávání či později skrze následné reakce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new