Sobota 24. srpna 2024 13:43
reklama
InstaForex
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
Fintokei Payout

Růst cen ve výrobě pod cílem ČNB, ve službách naopak stále nad ním

20.05.2024 12:37  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tuzemské ceny průmyslových výrobců v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,2 % po březnovém poklesu o 0,1 %. Meziročně pak byly vyšší o 1,4 %. To bylo jen nepatrně pod tržním konsensem, který odhadoval růst o 1,5 %.

V samotném zpracovatelském průmyslu rostly ceny stejným meziměsíčním tempem jako v březnu, tedy o 0,4 %. Výrazně nadále zdražovaly výrobky chemického průmyslu, tentokráte meziměsíčně o 1,4 %. Lze přepokládat, že vliv v tomto případě má dražší surová ropa. Její dovoz navíc prodražuje slabší koruna vůči americkému dolaru. Významněji ceny vzrostly rovněž ve farmaceutickém průmyslu (+0,6 % m/m). V dalších odvětvích byl ale cenový vývoj umírněnější. Ceny zhruba meziměsíčně stagnovaly ve výrobě motorových vozidel (+0,1 % m/m), základních kovů (+0,1 % m/m) a kovodělných výrobků (-0,1 % m/m), a také potravinářských výrobků (-0,1 % m/m). Výjimkou byla výroba nápojů, kde ceny vzrostly o 0,5 % m/m. Ke zlevnění pak došlo v případě elektrických zařízení (-0,8 % m/m), surovin používaných ve stavebnictví (-0,3 % m/m) či mírně rovněž u výpočetní techniky (-0,2 %).

Protiinflačně tentokrát nepůsobil energetický průmysl. Zatímco v únoru a březnu ceny energií meziměsíčně poměrně silně klesaly (o 0,7 % resp. 1,5 % m/m), v dubnu jen zhruba stagnovaly (-0,1 % m/m). Podobně i v těžebním průmyslu se cenová dynamika zvýšila (z 0,1 % na 0,7 % m/m). Za tím stál nárůst ceny uhlí (+1,2 % m/m) v kombinaci se stále svižným růstem ceny ropy.

V zemědělství a stavebnictví pokračoval utlumený cenový vývoj. Ceny zemědělských výrobců v dubnu meziměsíčně klesly o 3,5 % a korigovaly tak březnové zvýšení o 3,2 %. Meziročně byly tyto ceny o výrazných 13,4 % níže. Ceny stavebních prací meziměsíčně vzrostly o 0,2 % a ceny stavebních materiálů o 0,1 %. Ceny stavebních prací byly vyšší také meziročně (o 2,0 %), zatímco ceny stavebních materiálů nadále klesaly (o 1,5 %).

Meziroční růst cen tržních služeb pro podniky sice zpomalil, stále se ale nachází nad cílem centrální banky. V dubnu se tento růst snížil na 3,4 % po březnových 4,1 %. Meziměsíční růst byl však svižný (+0,7 %).

Růst cen v primárních okruzích je v podstatě v souladu se strukturou spotřebitelské inflace. Zatímco spotřebitelské ceny zboží se v dubnu zvýšily meziročně o 1,4 %, ceny služeb rostly výrazně rychlejším tempem o 5,3 %. Dynamika výrobních cen, ať už v průmyslu, stavebnictví či zemědělství, se vesměs drží pod cílem centrální banky. Důvodem je pravděpodobně stále nižší poptávka po průmyslovém zboží a stavebních pracích či klesající ceny materiálů a energií. Vývoj v potravinářském průmyslu pak neukazuje na to, že by měl pokračovat rychlý růst cen potravin pro konečné spotřebitele (v dubnu spotřebitelské ceny potravin meziměsíčně vyskočily o zhruba 2 %). Naopak ve službách se cenový růst stále pohybuje nad 2 % y/y. Důvodem může být doběh předchozích inflačních tlaků, rizikem je ale i probíhající oživení spotřebitelské poptávky. Rychlý růst cen služeb je pro většinu centrálních bank vyspělých zemí, včetně té české, hlavním argumentem proč postupovat obezřetně při uvolňování měnové politiky.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Růst cen průmyslových výrobců dál ubírá tempo
    V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců v září snížily o 0,3 %, jejich meziroční dynamika dále klesla na 0,9 %. K tomuto růstu přispívají zejména ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,5 %, zvyšovaly se i ceny producentů v oblasti potravinářství (o 3,3 %). Naopak výrazně klesají ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků a ceny chemických produktů, které jsou rovněž ovlivněny nižšími cenami ropy na světových trzích.
  • Růst cen průmyslových výrobců ohrožuje českou konkurenceschopnost
    „Zdražování u průmyslových výrobců nabírá na síle, což může začít ohrožovat konkurenceschopnost českých průmyslových výrobků na zahraničních trzích. Malým a středním podnikům pomůže zastropování cen energií. Do problémů se však mohou dostat velké průmyslové podniky s vysokou energetickou náročností, na které se cenové stropy u energií nebudou vztahovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Růst cen průmyslových výrobců začal zpomalovat
    V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců v září zvýšily o 0,1 %, jejich meziroční dynamika ovšem klesla na 1,9 %. K meziměsíčnímu růstu přispěly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků, které však i nadále zaznamenávají meziroční pokles (o 2,5 %) v závislosti na nízkých cenách ropy na světových trzích. Nadále k inflaci významně přispívají ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,7 %. Zásluhou nárůstu cen zemědělských komodit pokračují ve svižném růstu i ceny producentů v oblasti potravinářství (o 3,6 %).
  • Růst cen průmyslových výrobců zpomalil jen díky vládním opatřením
    Meziměsíční růst cen tuzemských průmyslových výrobců v říjnu zpomalil z 1,2 % na 0,6 %, což bylo jen nepatrně nad tržním odhadem. Konsensus trhu činil 0,5 % m/m. Stejně jako v případě spotřebitelských cen mělo na nižší cenovou dynamiku vliv zavedení vládních opatření proti drahým energiím. Podle komentáře ČSÚ na vývoj průmyslových cen působilo především odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie. Jeho výše se odvíjí od množství spotřebované energie a v případě energeticky náročného průmyslu se tak mohlo jednat o významnější úlevu. Odpuštění plateb na obnovitelné zdroje se na rozdíl od úsporného tarifu týkalo všech podnikatelů. Vlivem toho cena elektřiny pro podnikatele meziměsíčně klesla o 3,9 %.
  • Růst cen ropy zpomaluje, předběhl fundamenty
    Nejdelší vítězné tažení ropy za poslední dva roky pokračuje, i když se už objevují známky, že začíná přibržďovat. Cena za barel už od počátku listopadu stoupla o působivých 64 %. Díky zprávám o vakcíně se pozornost obrátila k zotavení a stimuly plánované americkým prezidentem Bidenem pomohly nastartovat inflační očekávání a spolu s nimi i poptávku po zajištění ve formě komodit.
  • Růst cen stavebních materiálů se již projevuje v cenách bytů
    Rostoucí ceny a nedostatek stavebních materiálů se již začínají projevovat ve zvýšených cenách bytů. Na trhu chybějí hlavně dřevo, plasty, kovy a izolační materiály. Jednou z příčin je narušení standardního dodavatelsko-odběratelského řetězce kvůli opatřením proti šíření koronaviru, když hranice států byly dlouho uzavřené. Vyplývá to z odpovědí zástupců developerských společností, které ČTK oslovila. Podle stavebních firem ceny oceli a izolačních materiálů vzrostly meziročně až o 100 procent, u některých výrobků ze dřeva ještě více.
  • Růst cen v českém průmyslu šokuje, je nejvyšší od roku 1991. Tento růst brzy pocítí i spotřebitelé, inflace bude letos činit až 9,5 %
    Růst výrobních cen v českém průmyslu v lednu šokoval. V meziměsíčním vyjádření činí 6,9 procenta, což je nejvíce od února 1991 (viz graf). V meziročním vyjádření pak představuje 19,4 procenta, což je nejvíce od ledna 1992.
  • Růst cen v Česku zmírňuje, zejména díky zlevnění elektřiny a plynu
    Míra inflace v měsíci říjnu klesla podle našeho předpokladu na 2,9 procenta v meziročním vyjádření, a to ze zářijové úrovně 3,2 procenta.
  • Růst cen v Číně zpomaluje na 15měsíční dno a rozvazuje ruce vládě
    Míra inflace v Číně v prosinci klesla na 4,1 procenta, zatímco o měsíc dříve byl...
  • Růst cen v ČR překonává odhady ČNB
    Ceny v Česku vzrostly nejvíce za poslední čtyřiroky a to o 2,5 procenta. Bankéři ČNB podcenili růst cen už v lednu, únorová inflace už jen dále přiblížila okamžik uvolnění kurzu koruny. Inflace předbíhá prognózu ČNB už půl roku. Dvouprocentního růstu dosáhla ekonomika už v prosinci 2016. Politiku slabé koruny slibují bankéři udržet až do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Stále více ekonomů počítá, že korunu uvolní až v druhém čtvrtletí. Koncem roku by mohla inflace dosáhnout až tří procentní hranice, což ekonomika nezažila od podzimu 2012. Dražší potraviny a pohonné hmoty v kombinaci s nedostatkem pracovních sil zatlačí na růst mezd, což může spustit inflační spirálu.
  • Růst cen ve výrobě polevuje. Citelně ovšem nadále zdražují stavební práce, elektřina, ovoce či vepřové
    Ceny tuzemských výrobců v říjnu navázaly na převážně zpomalující, případně stagnující trend. Inflační tlaky v oblasti české výroby zmírňují z podstatné části kvůli lepší než loňské zemědělské úrodě a kvůli globálnímu ekonomickému zpomalování, které představuje zásadní protiinflační tlak.
  • Růst cen v průmyslu je nejvyšší v historii ČR
    „Zdražování dál nabírá na síle a ničivě dopadá na naše hospodářství. Nová data o cenách výrobců dokládají, že rozhodnutí České národní banky o skokovém růstu úrokových sazeb bylo správné. Dostali jsme se totiž do situace, kdy se inflace stala největší hrozbou naší ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Růst cen výrobců dál mírně zrychlil
    Ceny průmyslových výrobců v ČR v červnu oproti květnu vzrostly o 0,8 %. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na 6,1 % z předchozího 5,1 %. Naše i tržní očekávání bylo níž o dvě desetiny procentního bodu, což je s ohledem na nejistotu jen malé překvapení.
  • Růst cen výrobců opět zrychlil
    Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o 1,6 %, což překonalo všechny odhady. Naše i tržní očekávání činilo 0,7 %. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na 7,8 % z předchozího tempa 6,1 %.
  • Růst cen výrobců zrychlil
    Ceny průmyslových výrobců v ČR v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,9 %. Čekalo se přitom zpomalení zdražování na straně výrobců na 0,4 % po předchozím růstu cen o 0,8 %. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na 5,1 % z předchozího 4,6 %.
  • Růst cen výrobců zůstává utlumený
    Ceny průmyslových výrobců v prosinci oproti listopadu vzrostly o 0,1 %. Meziroční tempo se prudce zvýšilo na 2,1 % z předchozích 0,9 %, ale za tím byl pokles srovnávací základny z prosince 2018. Výsledek byl plně v souladu s naším odhadem a jen desetinu nad očekáváním trhu. Srovnávací základna se v dalších měsících opět zvýší a meziroční růst cen v průmyslu bude opět klesat.
  • Růst cen výrobců zůstává velmi rychlý
    Ceny průmyslových výrobců v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 1,2 %, což opět překonalo všechny odhady. V průměru se čekalo zdražení kolem 0,6 %. Oproti červencovému nárůstu o 1,6 % se sice jedná o zpomalení, ale tempo je to pořád velice vysoké. Meziroční tempo růstu cen v průmyslu se tak zvýšilo na 9,3 % z předchozího tempa 7,8 %.
  • Růst ceny Solana (SOL)
    Údaje o využití Solany a vývoj ekosystému nepodporují nedávné býčí rally, což zvyšuje pravděpodobnost korekce ceny SOL.
  • Růst cen zkrotí vyšší úrokové sazby
    „Rychlé tempo zdražování bude nutit centrální bankéře, aby zvýšili úrokové sazby v ekonomice. Tím skončí éra uvolněné měnové politiky v České republice. V důsledku tohoto vývoje se zvýší úroky na hypotékách a kurz koruny bude posilovat vůči euru i dolaru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Růst české ekonomiky mírně zpomalil
    Růst české ekonomiky během 1. čtvrtletí zpomalil dle odhadů o 0,1 procentního bodu na 2,5 % z 2,6 % ve 4. čtvrtletí loňského roku. Chystá se spotřební daň na bezdýmový tabák i nová výstavba.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI