Pondělí 30. prosince 2024 19:19
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap trade smarter

Bitcoin se zlomově „rozpůlil“. Co to znamená pro jeho další cenový vývoj?

21.04.2024 07:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V noci na sobotu se odehrálo napjatě vyhlížené „půlení“ bitcoinu. V celé historii této nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny teprve čtvrté. Předchozí „půlení“ (neboli „halvingy“) nastala v letech 2012, 2016 a 2020. Jedná se tedy o mimořádnou událost. Dochází při ní ke snížení odměny, kterou získávají těžaři bitcoinu za potvrzování transakcí, tedy za udržování celého systému v chodu. A to ke snížení na polovinu. Proto „půlení“.

Pro těžaře ani pro nikoho dalšího, kdo dění kolem bitcoinu sleduje, nejde o nic nečekaného. „Půlení“ jsou od samého zrodu bitcoinu na sklonku nultých let vepsána do jeho softwarového kódu – předprogramoval je dosud stále jen pseudonymní tvůrce bitcoinu Satoshi Nakamoto, jehož skutečná identita zůstává stále neznámá.

K „půlením“ musí docházet proto, aby bylo docíleno stěžejní vlastnosti bitcoinu coby kryptoměny, kterou mu Nakamoto dal revolučně do vínku – a to jeho deflačního rázu. „Půlení“ totiž zajistí, že celkový počet vytěžených bitcoinu nikdy nepřeroste hodnotu zhruba 21 milionů kusů, takže nabídku kryptoměny nelze libovolně „nafukovat“, jako se to – zpravidla za cenu inflace, ovšem – děje u konvenčních měn typu dolarů, eur či korun.

Než bude oněch 21 milionů bitcoinů vytěženo, což by se mělo stát roku 2140, odehraje se ještě 64 „půlení“. Poté „už nebude, co půlit“ a „půlení“ ustanou, tedy i těžba. Těžaři pak nebudou za svoji činnost – ono potvrzování bitcoinových transakcí – dostávat odměnu v podobě nově vytěžených bitcoinů, ale budou se muset spokojit s běžnými poplatky za udržování celého systému v chodu. Ty inkasují již dnes, ale představují jen malou část jejich celkového výnosu.

Při spuštění bitcoinu v roce 2009 získávali těžaři 50 bitcoinů za potvrzení jednoho bloku transakcí. Ve zmíněných „půleních“ posléze toto číslo kleslo postupně na 25 roku 2012, na 12,5 v roce 2016 a na 6,25 před čtyřmi lety. Od dneška tedy těžaři získávají za potvrzení jednoho bloku už jenom 3,125 bitcoinu. K „půlení“ dochází po každých 210 tisících potvrzených blocích. Potvrdit tolik bloků zabere zhruba právě ony čtyři roky, protože jeden blok se potvrzuje v průměru každých deset minut.

To tedy také znamená, že dneškem se snižuje průměrný denní počet celosvětově vytěžených bitcoinů z 900 na 450. Tím pádem se zásadně snižuje tempo, s jakým narůstá nabídka bitcoinů, což by samo o sobě mělo vytvářet tlak na růst jeho ceny. Zejména ovšem, pokud by se jednalo o snížení nečekané. Snížení, jak je řečeno, je ovšem očekávané, neb předprogramované, stejně jako další předchozí „půlení“. Představuje součást veřejně přístupné a známé „DNA“ bitcoinu, zveřejněné už roku 2008 zmíněným Nakamotem. 

Každé další „půlení“, včetně toho nynějšího, znamená, že klesá ředící efekt dodatečné těžby bitcoinu. Po prvním „půlení“ roku 2012 se do druhého „půlení“ roku 2016 vytěžil takový objem bitcoinů, že odpovídal 50 procentům všech bitcoinů vytěžených v čase onoho prvního „půlení“ roku 2012. V dnes začínajícím čtyřletém cyklu až ale dodatečná nabídka nových bitcoinů bude odpovídat jen 3,3 procenta bitcoinů, které byly dosud vytěženy. Další „půlení“ nastane roku 2028, kdy se odměna za blok potvrzených transakcí sníží z 3,125 na 1,5625 bitcoinu. 

Protože je ovšem předprogramované, „půlení“ by bezprostředně nemělo mít žádný zásadní vliv na cenu bitcoinu. A ostatně také nemá. Bitcoin dnes cenově stagnuje, občas přechází dokonce do cenového poklesu. Jeho cena se pohybuje kolem 64 tisíc dolarů, což je o bezmála 10 tisíc dolarů méně v porovnání s jeho historicky rekordním maximem z poloviny minulého měsíce. 

Těžba bitcoinu, tedy ono potvrzování transakcí, představuje provádění výpočetně nesmírně komplexních – a energeticky tudíž náročných – kalkulací. Těžaři spolu soupeří, přičemž klíčovým nákladem jim je cena elektřiny, která napájí jejich extrémně výkonné, specializované těžební počítače. Využívají datových center ekonomicky vyspělých zemí, jakou jsou Spojené státy, kde ovšem v rostoucí míře o elektřinu soupeří s velkými technologickými společnostmi, které potřebují napájet své systémy umělé inteligence, energeticky rovněž velice náročné. Těžaři bitcoinu ale své výkonné počítače umisťují také do na první pohled nečekaných, rozvojových oblastí s co možná nejnižší cenou elektřiny, včetně zemí jako je Paraguay, Etiopie nebo Nigérie.

Často tak nabourávají známý narativ kritiků bitcoinu, že jeho těžba je environmentálně příliš zatěžující. V Paraguayi využívají elektřiny vyrobené v tamních – emisně nezávadných – hydroelektrárnách. V Nigérii zase využívají plyn při ropných vrtech, jenž by byl jinak bez užitku spálen, a to tedy i se značným únikem škodlivin do ovzduší. Místo spálení bez užitku je plyn využit v přistavených generátorech, přičemž vyrobená elektřina levně pohání vysoce výkonné počítače bitcoinových těžařů. Přitom tedy dochází k rapidnímu snížení emisí, které by jinak tamní ropní těžaři vykazovali.

Aktuálního „půlení“ by tak mělo být mnohem spíše než v dopadu na cenu bitcoinu patrné v dopadu na segment jeho těžby. Zmíněný pokles denně vytěžených bitcoinů z 900 na 450, který dneškem nastává, značí, že segment těžby bitcoinu přijde o zhruba deset miliard dolarů ročně. Velcí bitcoinoví těžaři, jako je Marathon Digital Holdings, tak nejspíše vytěsní část těch menších, dluhově financovaných, kterým se při snížené odměně už činnost prostě vyplácet nebude. Nedostane se ně. Alespoň ne tolik nových bitcoinů, aby to – i přes jejich stále poměrně vysokou dolarovou cenu – pokrylo náklady. Zato velcí těžaři, a zejména ti, s jejichž akciemi se obchoduje na burze, jako je zmíněný Marathon, mají snazší přístup k novému kapitálu, jenž navíc není nutně jen dluhového rázu. Takže tedy mohou i snáze investovat do nových superrychlých těžebních počítačů. To jim umožní udržet si konkurenceschopnost i v podmínkách celkově nižší nabídky nových bitcoinů a konsolidovanějšího segmentu těžby bitcoinu.

Na cenový vývoj bitcoinu tak v příštích měsících bude mít vliv mnohem spíše než nynější „rozpůlení“ podoba měnové politiky americké centrální banky nebo síla poptávky po investicích do bitcoinů prostřednictvím letos spuštěných veřejně obchodovaných bitcoinových fondů v USA. Vzhledem k tomu, že americká centrální banka signalizuje odložení zahájení snižování své základní úrokové sazby, cena bitcoinu v uplynulých týdnech klesala i přes blížící se „půlení“, což zřetelně ukazuje, které faktory hýbou s jeho cenou především.       

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bitcoin se v současné době připravuje na velký impulsní posun
    Ostře sledovaný kryptoanalytik uvedl, že se seřadilo několik indikátorů, které naznačují, že primární kryptoměna je připravena zahájit novou kapitolu.
  • Bitcoin se vyšplhal nad psychologickou hranici 50 000
    Bitcoin zažívá prudký růst po proražení 50denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA) 7. února. Během týdne cena překonala svůj dvouletý vrchol 49 051 a prudce se vyšplhala nad psychologickou hranici 50 000, ale obchodníci by měli být obezřetní, protože nárůst je značně přetáhnutý. Pokud bude rally pokračovat, mohl by Bitcoin otestovat zóny podpory z listopadu 2021 na úrovni 53 300 a 55 500.
  • Bitcoin se vyšplhal nad 28,5 tisíce dolarů
    Bitcoin (BTC) v úterý během amerických obchodních hodin rostl, když investoři zvažovali nejnovější bankovní nepokoje a zdálo se, že se znovu zajímají o kryptoměny a další aktiva, která mají hodnotu.
  • Bitcoin se vyšplhal nad 38 000 dolarů 📣
    Bitcoin se na vlně holubičích komentářů členů Fedu a oslabujícího dolaru opět pokouší prolomit klíčovou úroveň 38 000 USD. Růst je navíc podpořen nedávným vyrovnáním společnosti Binance s americkou vládou. Dříve byl takový scénář zmiňován jako jeden z možných katalyzátorů další paniky na trhu. Investoři však nakonec vzali vyrovnání Binance pozitivně, jako částečné vyřešení problémů burzy a uspořádání záležitostí na americkém trhu. Emoce rozjitřil také blížící se půlprocentní pokles a pokrok v procesu zavádění spotového ETF pro bitcoin.
  • Bitcoin se vyšplhal na 50 000 dolarů a na Ethereu začíná fungovat Dencun
    Poté, co v předchozím týdnu došlo k určité konsolidaci, cena bitcoinu minulý týden vzrostla a posílila o 13 %. Příznivou dynamiku si přenesla i do tohoto týdne. V současné době se bitcoin na platformě eToro obchoduje za 49 580 USD.
  • Bitcoin se vyvíjí v síť s více aktivy
    Bitcoin Ordinals vytvářejí nové možnosti pro síť Bitcoin tím, že umožňují uživatelům vytvářet nápisy uložené na jednotlivých Satoshi.
  • Bitcoin se vznáší nad úrovní 30 000 USD
    Bitcoin se přiblížil k minimům z června a července a zastavil pokles. Cena se odrazila od úrovně 32 000 USD na 39 000 USD, ale včerejší denní svíčka přispívá k medvědímu vývoji grafu. Cena zůstává uvnitř medvědího kanálu ze svých historických maxim.
  • 📈 Bitcoin se vzpamatovává z propadu
    Bitcoin neměl v poslední době na růžích ustláno. Nejslavnější a nejvíce obchodovaná kryptoměna si prošla výraznou korekcí po dosažení nového historického maxima v blízkosti $42 000. V noci dosáhla až na úroveň $29 000, což znamenalo třítýdenní minima. Z rekordu se tak cena propadla o 30 %. Bitcoin následně část ztrát korigoval a obchoduje se v blízkosti $31 500.
  • Bitcoin se za poslední dva měsíce moc neposunul
    Bitcoin od svého odrazu od zářijového dna na úrovni 24 915 vytvářel strukturu vyšších maxim a vyšších minim. V posledních několika denních seancích však cena ustupovala poté, co byla opakovaně odrazena od 200denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA). Pokud prodejní zájem zesílí a cena překoná 50denní SMA, mohla by jako první obranná linie působit zářijová podpora na úrovni 25 980 bodů.
  • Bitcoin se zastavil a hledá směr další cesty
    Bitcoin se po dokončení události půlení 19. dubna pomalu, ale vytrvale zotavoval a smazal značnou část svého nedávného propadu. Zdá se však, že toto oživení je prozatím pozastaveno poté, co cena nedokázala zdolat 50denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA). Pokud by se bitcoin obrátil směrem dolů, březnová podpora 62 500 by mohla omezit počáteční pokusy o pokles.
  • Bitcoin se zotavil a překonal 67 tisíc dolarů
    Bitcoin (BTC) se po nedávném poklesu vrátil nad 67 000 USD, což je povzbudivé pro investory a obchodníky na trhu s kryptoměnami. Tento nárůst byl podpořen optimistickými očekáváními na snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému (Fed) a zmírněním obav ohledně ekonomické situace v USA.
  • Bitcoin se zotavuje nad 38 000 USD
    Bitcoin se přiblížil k úrovni 37 100 USD, ale poté se obrátil a zotavil se nad 38 000 USD, jelikož býci aktivně nakupovali aktivum v blízkosti klíčové úrovně supportu. Z krátkodobého hlediska je to pozitivní znamení, neboť odráží ochotu býků chránit klíčový support. V důsledku toho se trh s kryptoměnami obrátil a díky bitcoinovým býkům přidal 2,5 % na 1,8 bil. USD.
  • Bitcoin se zotavuje z prudkých poklesů a znovu testuje klíčový bod odporu 📈
    Americké bitcoinové ETF zaznamenaly za poslední dvě obchodní seance čistý příliv 438 milionů dolarů Bitcoin od začátku června klesl asi o 20 %, pod tlakem obav, že věřitelé zhroucené burzy Mt. Gox začnou přeprodávat své kryptoměny na trhu v hodnotě téměř 8 miliard dolarů. .
  • Bitcoin se 14. února 2023 vymanil z krátkodobého medvědího kanálu
    Bitcoin proráží nad rezistenci horní hranice kanálu. Nyní se obchoduje přibližně za 22 289 USD. Dnešní průraz medvědího kanálu nám dává první signál obratu krátkodobého trendu. Cena prorazila poslední nižší maximum a začala vytvářet vyšší maxima a vyšší minima. Pokles z úrovně 24 258 USD nejspíš skončil. Nedávné minimum na ceně 21 456 USD je klíčovým supportem. Býci musí tuto úroveň ubránit a udržet se nad ní. Průraz pod ni umožní cestu k pohybu pod 20 000 USD.
  • Bitcoin si dál upevňuje pozici hlavní světové kryptoměny
    Celý investiční svět po delší době znovu nevěřícně zírá na vývoj ceny Bitcoinu. Ten se ještě začátkem dubna držel na cenách kolem 4 tis. dolarů, aby koncem června překonával ceny třikrát vyšší. Bitcoin prostě stále nechce umřít.
  • Bitcoin si drží svou hodnotu, zatímco cena zlata klesá. Proč jsou kryptoměny aktuálně vzácnější než drahý kov?
    Bitcoin se udržuje na stabilních hodnotách, což jen podněcuje zájem investorů o faktory ovlivňující kryptoměny. Cena Bitcoinu zůstává těsně pod úrovní 66 150 USD.
  • Bitcoin si pravděpodobně udrží svou cenu, říká analytik Bloombergu
    Komoditní stratég agentury Bloomberg Mike McGlone navážel na výkon Bitcoinu v době, kdy se zvyšuje inflace, zvyšují se úrokové sazby a Ukrajina se vypořádává s rozsáhlou invazí z Ruska.
  • Bitcoin si razí cestu nahoru. Překonal tříroční maxima
    Investorům, kteří věřili v růst nejstarší kryptoměny v podobě Bitcoinu, se vytrvalost navzdory jeho předchozím propadům vyplatila. Před pár dny dosáhla hodnota Bitcoinu 17 tisíc USD, na kterých se naposledy obchodoval v roce 2018 a krátce na to překročil i milník 18 tisíc USD. Od začátku roku tak cena digitální měny vzrostla o 370 procent a momentální situace na trzích nahrává ve prospěch jejímu dalšímu růstu.
  • Bitcoin si v červenci vzal dovolenou spolu s jeho investory
    Cena bitcoinu se od začátku léta prakticky nezměnila a pohybuje se v úzkém koridoru kolem 30 000 dolarů. Jde o tradiční prázdninový útlum způsobený dovolenými i absencí významnějších kurzotvorných zpráv. Podobně je na tom ethereum a další altcoiny, říká ředitel české společnosti Bit.plus Martin Stránský.
  • Bitcoin snižuje dřívější ztráty
    Největší světová kryptoměna odstartovala v úterý ráno se ziskem. V době přípravy tohoto článku se BTC obchoduje za 30 370 USD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster