Sobota 21. prosince 2024 17:11
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap trade smarter

Týden na akciových trzích: Akciové indexy rostly, Praha od začátku roku připisuje solidních +3,06 %

02.02.2024 17:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Prakticky všechna makrodata, která přicházejí z USA, jsou velmi silná. Tenkrát to byly počty nových míst mimo zemědělský sektor. Tento týden se pak čekalo zejména na rozhodnutí Fedu. Sazby se podle očekávání neměnily, ale následné vyznění bylo, zřejmě i kvůli silným makrodatům, jestřábí. S největší pravděpodobností se snížení sazeb v březnu nedočkáme. To ovlivnilo akciové trhy. V Evropě bylo lepší HDP a inflace lehce nad odhady. Naše HDP překvapením nebylo.

Ostře sledované výsledky velkých technologických firem dopadly nad odhady, nicméně u některých zklamal výhled.  

Pražská burza

Týdenní výkon

Pražská burza mírně klesla pouze v pondělí a mírně v pátek, ostatní dny v týdnu rostla. Index PX za celý týden posílil o +0,69 % (1 457,31 b.).

Tento týden se začala na hlavním trhu obchodovat emise Primoco UAV. Po strmém růstu na začátku týdne došlo následně ke korekci. Primoco odepsalo tento týden 8,47 % (1 080 CZK), což byl nejhorší výkon na pražské burze. ČEZ odepsal 0,80 % (870 CZK), což znamenalo čtvrtý týdenní pokles v řadě. Vláda bude chtít po účastnících tendru na dostavbu nového jádra nabídku i na další tři bloky. Stoprocentním investorem by měla být vláda a na ČEZ to tak bude mít spíše omezený vliv. Poklesem o 1,88 % (651,50 CZK) nepotěšila investory pojišťovna VIG. Mírně odepsal také Philip Morris ČR (-0,37 % t/t, 15 980 CZK) a Colt (-0,17 % t/t, 571 CZK).

Po lepších kvartálních výsledcích (viz níže) slušně posilovala Moneta. Za celý týden vyrostla o +3,99 % (101,60 CZK) a usadila se nad hranicí 100 CZK. Ostatní banky, Komerční banka (+0,94 % t/t, 753 CZK) a Erste Group (+1,10 %, 999,10 CZK), vzrostly asi o procento. Solidní růst je tento týden u společnosti Gevorkyan (+2,99 % t/t, 276 CZK) a lehce posílila Kofola (+0,37 % t/t, 274 CZK). 

Za celý měsíc leden PX potěšil růstem o +2,75 %. Od začátku roku je silnější o +3,06 %. Za leden byl nejhorší ČEZ (-9,18 %), naopak Erste Group (+10,41 %) a Colt (9,60 %) vyskočily o asi 10 %. 

Dnešní výkon

Dnes index PX skončil na červené nule (-0,07 %, 1 457,31 b.). Téměř celý den se přitom obchodoval v plusu, do záporu s stočil až na samotném konci obchodování.

Nejvýkonnější akcií byla dnes Moneta. Po čtvrtletních výsledcích (níže) posílila o +1,40 % (101,60 CZK). Mírný růst zaznamenaly také Erste (+0,51 %, 999,10 CZK), Komerční banka (+0,13 %, 753 CZK). Růst začátku týdne smazalo Primoco (-5,26 %, 1 080 CZK). Colt (-1,21 %, 571 CZK) umazával zisky z předchozích týdnů. Klesl také ČEZ (-0,80 %, 870 CZK), VIG (-1,73 %, 651,50 CZK), Philip Morris ČR (-0,50 %, 15 980 CZK) a Kofola (-0,36 %, 274 CZK).

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a jednotlivých akcií je v příloze.

Americký širokopásmový index S&P500 dosáhl hned v pondělí na nové historické maximum 4 906,19 b. Následně mírně korigoval pravděpodobně v reakci na jestřábí koment Fedu. Od pondělí do čtvrtka si ale připsal +0,31 %. Dnes zahajuje obchodování silnější asi o +0,4 %. Za celý týden by to pak mohl být růst o +0,7 %. A dosáhne tak čtvrtého růstového týdne v řadě.

Za celý měsíc leden je S&P500 silnější o +1,59 %. Od začátku roku jeho výkon činí +3,2 %.

Evropský index STOXX Europe 600 oslabil v tomto týdnu jen ve čtvrtek. Pravděpodobně jako dozvuk jestřábího vyznění středečního Fedu. Dnes je chvíli před koncem obchodování výše o +0,2 % (484,90 b.). Za celý týden dosáhne zisku asi +0,23 %.

Index STOXX Europe 600 zaznamenal za leden růst o +1,39 %. Od začátku roku posílil o +1,2 %.

Podstatné kurzotvorné zprávy

Tuzemskou výsledkovou sezónu zahájila Moneta. Náš komentář si přečtete zde https://bit.ly/Moneta_4Q23. Moneta oznámila meziročně lepší výsledky, překonání celoročních cílů, zlepšený výhled a vyšší dividendu než se čekalo.

Co se dá čekat příští týden?

Příští čtvrtek rozhodne ČNB o nastavení měnové politiky. Čekáme snížení základní sazby o 25 bb na 6,50 %. V úterý 6. 2. zveřejní Colt návrh hlasování pro rozhodování per rollam. Týká se to vydání nových akcií k vypořádání akvizice Sellier&Bellot. Konec hlasování je 26.2.2024. Očekáváme, že akcionáři navýšení kapitálu schválí.

Ve čtvrtek 8. 2. reportuje kvartální výsledky (4Q23 / FY23) Komerční banka.

Výsledková sezóna pokračuje v Evropě i USA.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Twitter zrušil popisky na účtech světových médií včetně BBC, NPR nebo ruské RT
    Sociální síť Twitter bez vysvětlení odstranila popisky, které se dříve zobrazovaly v profilech vybraných světových médií. Kromě nedávno zavedených označení o vládním či veřejném financování, které se objevily na účtech britské BBC nebo amerického NPR, zmizela také zmínka o státní povaze média používaná delší dobu u ruských nebo čínských organizací. Změna přišla ve čtvrtek večer současně s odstraněním modrého loga u jmen uživatelů, kteří jej dříve získali na základě ověření totožnosti.
  • TWITTER 2Q
    TWITTER před kvartálními výsledky   Twitter Inc. (TWTR), někdy označován jako „King of Social Media“ má oznámit t...
  • Týden bohatý na makrodata
    Přelom roku nebyl pro trhy nijak zásadní a investoři spíše vyčkávají na nové zprávy, data a fundamenty, které budou pr...
  • Týden, kdy Fed překvapil trhy: Kovy rostly, naopak ropa zlevnila
    Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank Klíčovou událostí uplynulého týdne bylo bezpochyby dlouho očekávané set...
  • Týden končí akciové trhy převážně v plusu
    Evropské akciové trhy v průběhu pátečního odpoledne mírně rostou. Index Stoxx 600 si připisuje 0,2 %, když se nejvíce daří těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie přidávají jako jediné více jak jedno procento. Druhým nejúspěšnějším odvětvím jsou prodejci spotřebního zboží (+0,8 %). To však neplatí pro automobilku Daimler, která ztrácí na své hodnotě zhruba 1,3 % poté, co management vydal varování ohledně výsledků hospodaření za druhý kvartál kvůli problémům s naftovými motory a airbagy. Futures na americký index S&P 500 naznačují ziskový začátek páteční seance.
  • Týden může začít volatilně, protože americký Kongres rozhodl o státním dluhu
    Oba instrumenty dál stabilně klesají i na pozadí zpráv, které nejsou vždy "silné". O víkendu ale přišly vcelku očekávané zprávy z amerického Kongresu o limitu státního dluhu. Americká ministryně financí Janet Yellenová potvrdila 1. červen jako "neměnný termín", do kterého musí USA zvýšit dluhový strop, jinak hrozí, že nebudou schopny plnit své závazky. Jelikož nikdo na trhu nepochyboval, že demokraté a republikáni nakonec najdou společnou řeč, bylo toto rozhodnutí a jeho oznámení očekávané. Tisková kancelář amerického prezidenta Joea Bidena oznámila, že Bílý dům a republikáni ve Sněmovně reprezentantů dosáhli dohody, což znamená, že do 1. června bude přijat oficiální návrh zákona, který zvýší dluhový strop o další 2 biliony dolarů. Problém je vyřešen a týden na trzích by mohl začít volatilně.
  • Týden na akciových trzích: Akcie jsou levnější, aneb jestřábi mají ostré drápy
    Tento týden hrály prim centrální banky. Všichni čekali na rozhodnutí amerického Fedu. Podle očekávání vzrostly sazby o 75 bb na 3,00-3,25 %. Klidu nepřidá ani doprovodný komentář. Sazby ještě porostou a budou vysoko déle, vysoká inflace a obavy o další ekonomický růst centrální bankéře znepokojuje. Ale to nebylo vše BoE (+50 bb na 2,25 %) a také poslední centrální banka, která měla stále záporné sazby, Švýcarská centrální banka (+75 bb na 0,50 %), zvedly referenční sazby. Nepomohly ani indexy PMI, které stále naznačují kontrakci ekonomické aktivity.
  • Týden na akciových trzích: Akcie v pátek v Evropě klesaly, za celý týden ale indexy rostly
    Začala výsledková sezóna. Tradičně jako první reportovaly velké banky v USA. A je třeba dodat, že výsledky to byly potěšující. Podstatně překonaly odhady trhu a pozitivně ovlivnily zahájení pátečního obchodování.
  • Týden na akciových trzích: Akcie v Praze, Evropě i Americe této týden rostly; pátek pozitivně podpořen vystoupením v Jackson Hole
    Událostí nejen tohoto týdne, ale pravděpodobně i nadcházejících týdnů, je setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Vzhledem k posledním datům z ekonomiky a další šíření koronaviru by mohl Fed rozhodnutí pomalu utahovat rozvolněnou politiku ještě odložit na další zasedání. Podle guvernéra Fedu Powella by mohlo dojít k omezování nákupů aktiv ještě v tomto roce.
  • Týden na akciových trzích: Akcie v Praze pouze rostly, za mořem se opět posouvala rekordní laťka výše a výše
    Tak jako se minulý týden čekalo na hlavní událost, kterou bylo setkání v Jackson Hole, tento týden to byla dnešní data z trhu práce. Ta jsou důležitým vodítkem pro Fed kvůli nastavení měnové politiky. Zklamala, bohužel, když nová pracovní místa mimo zemědělství hluboce zaostala o odhady trhu. Tentokrát se tak potvrdily předstihové ukazatele. Dobře nedopadla ani spotřebitelská důvěra podle University of Michigan. Naproti tomu ISM Index měřící aktivitu v průmyslu v USA nejenže neoslabil, ale ještě dokázal vylepšit již tak vysokou úroveň.
  • Týden na akciových trzích: Akciové indexy tento týden slušně rostly
    Pozitivní start akciových trhů v tomto týdnu byl podpořen lepšími čtvrtletními výsledky velkých bank. Pozitivně se na nich projevil vliv vysokých úrokových sazeb. Ale i ostatní firmy reportovaly lepší než očekávané výsledky.
  • Týden na akciových trzích: Akciové trhy nepřestávají růst, index S&P500 opět na rekordu
    Z USA přišla opět lepší makrodata. Tentokrát v podobě maloobchodních tržeb, které tak ukazují na odolnost poptávky.
  • Týden na akciových trzích: Amerika opět na rekordech, Evropa také, Praha na nule
    Makrodata byla tento týden smíšená. Ekonomický kalendář přinesl lepší index důvěry v eurozóně či předstihová PMI data, smíšený obrázek z německého průmyslu, a naopak slabší domácí průmyslovou výrobu či horší data z amerického trhu práce.
  • Týden na akciových trzích: Amerika opět na rekordech, Praha ztrácela
    Od čtvrtka je americký S&P500 opět na rekordech, pomohl další již několikátý balíček fiskální pomoci, který tentokrát bude směřovat do infrastruktury. Další jestřábí komenty byly slyšet od několika guvernérů Fedu o tom, že snižování výkupu aktiv by mělo přijít dříve, než se čeká. Tento jestřábí komentář poslal index ve středu do mínusu.
  • Týden na akciových trzích: Amerika roste, Evropa včetně ČR klesá
    Co se týká makrodat, tak tento týden zklamal americký ISM index, který ukazuje na možné zpomalení ekonomické aktivity v USA. Čína se dle údajů o importech a exportech potýká se slabší globální poptávkou. Naše data jako například maloobchodní tržby, průmyslová či stavební výroba skončily pod očekáváním.
  • Týden na akciových trzích: Ani mohutné posilování v závěru týdne Praze nepomohl a na rozdíl od ostatních ztratila
    ČNB zvedla základní úrokovou sazbu o 125 bb na 7 %. To bylo více méně v souladu s očekáváním. Makro data ve světě byla tentokráte z řad předstihových ukazatelů. Růst cen energetických komodit a riziko recese znamenaly, že indikátory sentimentu PMI zklamaly, a to na obou stranách Atlantiku.
  • Týden na akciových trzích: Banky zahájily výsledkovou sezónu, pokořily odhady, index na nových maximech
    V USA začala výsledková sezóna. Jedny z prvních tradičně reportují velké banky. Bez překvapení překvapily. Výsledky jsou meziročně vyšší a slušně nad konsensem. Z našeho pohledu, při zacenění kroků Fedu, jsou výsledky společností tím zásadním faktorem, který by měl určit směr akciových trhů.
  • Týden na akciových trzích: Bezbřehý optimismus na konci týdne
    Hlavní událostí pro akciové trhy bylo dvoudenní zasedání americké centrální banky Fed, které vyvrcholilo středečním zvýšením úrokových sazeb o 75 bb (na 3,75-4,00 %). Takové rozhodnutí se předpokládalo a tak všichni čekali na doprovodný komentář. Ten asi všechny překvapil, soudě podle reakce akciových trhů. Jeho vyznění bylo velmi jestřábí. O sazbách rozhodovaly také ČNB a Bank of England. ČNB nepřekvapila a nechala reposazbu beze změny na 7,00 % a BoE zvýšila sazby, taky podle očekávání, o 75 bb.
  • Týden na akciových trzích: Čtvrtý týdenní růst v Praze
    Tím hlavním, na co se z makra tento týden čekalo, byla páteční data z amerického trhu práce, konkrétně se čekalo zejména na počet nových pracovních míst mimo zemědělství. Na rozdíl od předchozích hodnot tentokráte tento ukazatel úplně propadl. Pro ilustraci, čekalo se vytvoření 100 tis. pracovních míst, skutečnost byla pouhých 12 tis. (předchozí údaj byl 223 tis.). Zřejmě je to výsledek na hurikánů a stávky v Boeingu. Tamní HDP ale stále představuje slušná růstová tempa.
  • Týden na akciových trzích: Čtyři dny akcie rostly, pokles jen v pondělí
    Výsledková sezóna za druhý kvartál respektive první polovinu roku je v plném proudu. Výsledky jsou zatím lepší v meziročním srovnání, tzn. že vzrostly. Většinou také překonaly očekávání trhu. Slušná čísla prezentovaly velké americké banky. U technologických firem Tesla a Netflix došlo k turbulentnímu obchodování, které ovlivnilo technologický index NASDAQ a vlastně i širokopásmový S&P500. Obě společnosti přitom překonaly reportovanými výsledky očekávání analytiků, jenže u Tesly došlo k poklesu marží a u Netflixu zklamal výhled. A to přineslo výraznou reakci investorů po zveřejnění výsledků.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje