Úterý 28. ledna 2025 23:34
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Má smysl investovat do ČEZ? Akcie může přinést zajímavou dividendu i v letošním roce

09.01.2024 11:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akcie energetické společnosti ČEZ po dlouhou dobu platily za titul, který by neměl chybět v portfoliu žádného rozumného investora. Jenže dění, které se kolem energetické skupiny v uplynulých dvou letech odehrávalo, přineslo řadu otazníků, zda ČEZ stále patří mezi dobré investiční příležitosti.

Názory na tuto akcii se mezi analytiky liší. Na jedné straně se můžeme setkat s přesvědčením, že ČEZ i nadále plní svou tradiční roli dividendového titulu, na straně druhé pak, že akcie ČEZ se momentálně obchodují příliš vysoko v porovnání s jinými energetickými tituly.

Do prvního tábora patří například analytici České spořitelny, kteří jen nedávno zvýšili 12měsíční cílovou cenu ČEZ z dosavadních 917 na 1062 korun. [1] Zároveň zlepšili investiční doporučení z „držet“ na „akumulovat“. A to i navzdory očekávanému zlevňování elektrické energie na trhu. V potaz totiž musíme brát i to, že speciální daně (windfall tax) na skupinu ČEZ s největší pravděpodobností dopadnou v menší míře, než se na samém počátku úvah o konstrukcích a uvalení těchto daní uvažovalo.

Akcie ČEZ také podle České spořitelny nabídnou za léta 2023 a 2024 velmi zajímavý dividendový výnos. Zatímco ještě v roce 2021 tento činil jen pět procent, dividenda za rok 2022 činila 145 korun na jednu akcii, což představovalo výnos na úrovni 15 procent.* Pro roky 2023 a 2024 se má tento výnos pohybovat nad sedmi procenty, což v souhrnu spolehlivě porazí inflaci. V letech 2025 až 2027 se pak dividendový výnos má pohybovat mezi 4,7 a 6,2 procenta.*

Naopak analytici bankovního domu UBS, kteří akcie ČEZ začali pokrývat přibližně před měsícem, jsou přesvědčeni, že titul se obchoduje za příliš vysokou cenu. Podle nich je 12měsíčíní cílová cena na úrovni 800 korun. To oproti současnému stavu předznamenává pokles titulu asi o 18 procent. [2]


Výkonnost akcií společnosti ČEZ za 5 let. Zdroj: tradingview.com

Kterým směrem s akcie vydá, je přitom závislé na řadě faktorů. Prvním je klesající cena elektřiny, která indikuje, že společnost ČEZ zkrátka bude z prodeje své komodity inkasovat nižší tržby než v době, kdy cena elektrické energie lámala rekordy. Současně s tím, ale nebude odvádět peníze z nadměrných příjmů, což plynulo z platnosti cenových stropů. Výhodou ČEZ také je, že dokáže podstatnou část elektřiny vyrobit za pomoci laciných zdrojů, zejména jaderných elektráren. Tím pádem nemusí dojít k tak dramatickému poklesu zisku.

A to je další faktor, který rozhodování o koupi akcie ČEZ jistě ovlivní: výstavba nových jaderných bloků.

ČEZ nyní vyhodnocuje tři nabídky, které jí byly ze strany uchazečů o výstavbu jaderných bloků zaslány. Stavět nové bloky by mohla severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP nebo francouzská EDF. ČEZ nabídky vyhodnotí a hodnotící zprávu následně předá vládě ke schválení, což by se mělo stát do konce letošního června. První z nových bloků by měl být dokončen do roku 2036.

Kromě toho má společnost ČEZ má ambici vybudovat do roku 2045 několik malých modulárních reaktorů (SMR) o souhrnném instalovaném výkonu až 3000 megawattů. Také tento proces má být spuštěn letos a zprávy o něm mohou mít významný vliv na hodnotu akcií.

Třetím faktorem, který má potenciál významně ovlivnit cenu akcie ČEZ, je otázka, co se společností bude z hlediska jejího vlastnictví. Zatím ještě nebyla definitivně „odpískána“ varianta, že by ji celou do svých rukou převzal stát. V takovém případě je vysoce spekulativní, za jakou cenu by stát akcie vykupoval. Pravděpodobně ale za podstatně vyšší, než se obchodují nyní.

Co říci závěrem? Pokud sázíte na dividendové tituly, pak by ČEZ ve vašem portfoliu chybět neměl, jelikož je vysoce pravděpodobné, že v nejbližších letech se můžete těšit na stále velmi slušnou dividendu.

Roman Vykouřil
hlavní analytik Wonderinterest Trading s.r.o

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1,2] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, které mohou být nepřesné, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které se dají těžko předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Masivní pohyby napříč trhy, přerušené obchodování a obrovská nejistota
    Když se podíváme na dnešní obchodování s akciemi, dluhopisy i ropou, společným prvkem je dramatický úvodní pohyb a následné volatilní obchodování už bez jasného směru. Tak tomu je u evropských akcií, které jsou dole asi o 7,5 procenta, Wall Street registrující zhruba 6,5procentní ztráty i u ropy, která se usazuje asi 20 procent pod úrovní z předešlého dne. Na zámořských akciových trzích úvodní propad vedl až k pozastavení obchodování, ale bylo následně obnoveno.
  • Masivní propad globálních akciových trhů jsme využili k nákupům
    Po masivních výprodejích z posledních dnů a týdnů jsme se rozhodli mírně zvýšit globální akciovou expozici. Nastavení akciové složky jsme tak upravili z mírného podvážení na mírné nadvážení. Vedly nás k tomu především valuační důvody. Například náš proprietární valuační indikátor globálních akciových trhů se po posledních propadech dostal na úroveň -17 %, kterou jsme naposledy viděli v roce 2013. Domníváme se proto, že se již globální akciové trhy dostaly pro investory s dlouhým investičním horizontem na relativně atraktivní valuační úrovně, které indikují nadprůměrné zhodnocení ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.
  • Masivní propad v amerických zásobách plynu
    EIA zveřejnila údaje o zásobách zemního plynu.Actual: 18 bcf. Expected: 34 bcf. Previous: 44 bcf.
  • Masivní růst akcií ČEZ (CEZ1.CZ) zařídil vzestup indexu PX, energetická krize nabírá na obrátkách
    Máme za sebou docela volatilní seanci. Situace v Evropě se v průběhu dopoledne zhoršovala, následně však trhy zasáhly pozitivní zprávy ohledně účinnosti současných vakcín na mutaci Omikron. Nicméně obchodníkům se nepodařilo zisky udržet a evropské indexy se krátce před svým závěrem pohybují v blízkosti denních minim. Vývoj indexu PX (CZKCASH) byl odlišný. Přidal 0,84 % a seanci zakončil na úrovni 1398,84 bodů.
  • Masivní výprodej akcií společnosti Allakos po neuspokojivých výsledcích klinické studie AK006 📉
    Společnost Allakos (ALLK.US)se dnes propadla o více než 77 % poté, co zveřejnila neuspokojivé výsledky klinických zkoušek svého léku AK006. Lék byl určen k léčbě chronické spontánní kopřivky (CSU), ale výsledky studie fáze 1 neprokázaly dostatečnou terapeutickou aktivitu. V důsledku toho se společnost rozhodla projekt, který byl jedním z jejích předních programů, opustit. V návaznosti na ukončení projektu společnost oznámila, že propustí 75 % svých zaměstnanců a zahájí přezkum dostupných strategií s cílem najít novou alternativu pro své budoucí aktivity.
  • ⏬⏬Masivní výprodej kryptoměn!
    Kryptoměny jsou dnes v útlumu. Bitcoin ztrácí více než 5 % a Binance Coin se propadla o téměř 10 % poté, co se objevila zpráva, že Komise pro cenné papíry (SEC) hodlá žalovat největší kryptoměnovou burzu Binance kvůli odhaleným nesrovnalostem. Binance je obviněna z porušování předpisů o trhu s cennými papíry, provádění neregistrovaného prodeje cenných papírů (SEC považuje kryptoměny za cenné papíry) a provozování neregistrované burzy cenných papírů ve Spojených státech. Komise SEC navíc údajně uvedla, že burza spravovala finanční prostředky svých klientů, včetně tajného převodu finančních prostředků na subjekt kontrolovaný zakladatelem společnosti.
  • Masivní výprodej libry pokračuje. V Asii byl pár GBP/USD dole o 6 % za dvě minuty
    Libra zůstává pod masivním tlakem. Zprávy o tom, že francouzský prezident a především německá kancléřka zpřísňují svou pozici vůči Británii, sebraly libře veškerou chuť k životu. K prudkému šestiprocentnímu propadu zdá se v hubenějším asijském obchodování přispěly automatické algoritmické obchodní systémy. Francouzský prezident a německá kancléřka se vzájemně shodli, že pokud si Británie (na základě posledních výroků Theresy Mayové) zvolí tvrdý brexit, nedá se jednoduše nic dělat? Bez volného pohybu osob, ale nejde čerpat výhody z přístupu na jednotný evropský trh se zbožím, službami a s kapitálem. Angela Merkelová také jasně říká, že vyjednávání nezačnou dříve, než bude aktivován článek 50 (Theresa Mayová slíbila do března 2017). Tvrdé vyjednávací pozice pravděpodobně povedou k tomu, že vyjednání celého systému nových obchodních dohod s EU zabere nějaký čas a v přechodném období mezi brexitem (asi polovina roku 2019) a novou obchodní dohodou se budou řídit obchodní vztahy pravidly WTO.
  • Máslo v česku zdražuje suverénně nejvíce v celé EU, 12krát rychleji než třeba v Maďarsku. A nízkou tučností mléka to není, to si mnohem spíše řetězce s lidmi hrají „na kočku a na myš“
    Zkazky o „máselné krizi“ v Česku získávají oporu v číslech. Podle nejnovějších dat Eurostatu zdražuje máslo v Česku vůbec nejvýrazněji v celé EU. Letos v září jeho cena narůstala meziročně o 42,5 procenta, což bylo více než v kterékoli jiné zemi EU. Průměr za celou EU činil pouze 13,7 procenta meziročního cenového nárůstu (viz graf Eurostatu níže).
  • Máslo v česku zdražuje suverénně nejvíce v celé EU, 12krát rychleji než třeba v Maďarsku. A nízkou tučností mléka to není, to si mnohem spíše řetězce s lidmi hrají „na kočku a na myš“
    Zkazky o „máselné krizi“ v Česku získávají oporu v číslech. Podle nejnovějších dat Eurostatu zdražuje máslo v Česku vůbec nejvýrazněji v celé EU. Letos v září jeho cena narůstala meziročně o 42,5 procenta, což bylo více než v kterékoli jiné zemi EU. Průměr za celou EU činil pouze 13,7 procenta meziročního cenového nárůstu.
  • MÁ SMYSL INVESTOVAT? 🛑 Co když Bitcoin a akcie spadnou? 🔥 Změny v portfoliu, letecké akcie, komodity
    Týdenní videokomentář - technická analýza, fundamenty, makrokalendář a zprávy: Forex, komodity, akcie, indexy, opce, kryptoměny.
  • Má smysl očekávat v Evropě snižování sazeb?
    Euro se dnes v první polovině dne netěšilo poptávce. Pár EUR/USD nedokázal aktualizovat týdenní maxima, což vystrašilo kupující rizikových aktiv. Budeme mluvit o technickém obrázku níže. Nyní bych rád okomentoval včerejší projev Philipa Lanea, hlavního ekonoma Evropské centrální banky, který opět varoval trhy před falešným očekáváním snižování úrokových sazeb v příštích dvou letech.
  • Má smysl sloučení ministerstev průmysl a obchodu a dopravy? Málokomu by něco takového u Babiše „prošlo“ jeho pravé ruce Havlíčkovi
    Sloučení ministerstev dopravy a průmysl a obchodu dnes dává smysl více než kdy jindy. Česká republika se zavázala dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. To znamená, že musí učinit rozsáhlá a nákladná příslušná opatření jak v oblasti průmyslové, tak i energetické a dopravní. Průmysl, energetika i doprava patří ke klíčovým emitentům oxidu uhličitého a společný, provázaný postup při dekarbonizaci ekonomiky může být nejúčinnější právě „z pod jedné střechy“.
  • Má solana (SOL) a decentraland (MANA) tržní dno již za sebou?
    V dnešní technické analýzerozebereme dva hodně známé a oblíbené coiny – solana (SOL) a decentraland (MANA). Oba uvedené trhy se mohly jenom v minulém roce těšit z obrovských zhodnocení, které dosahovaly tisícům procent. Jak ale jistě víte, tržní vývoj je již po mnoho týdnů velmi nepříznivý. Oba coiny tak ztratily podstatnou část ze svých alltimehigh úrovní. Nic ale neklesá věčně a my si ukážeme úrovně, které mohou pokles už opravdu zastavit.
  • Masové propouštění zatím nepropuklo
    „Pandemie koronaviru se zatím projevila jen na rušení volných pracovních pozic. Počet nezaměstnaných se zatím nezvyšuje. Zaměstnavatelé a OSVČ zřejmě uvěřili vládě, že jim pomůže, a proto zatím nedošlo k masovému propouštění,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Maso zdražuje nejvýrazněji za posledních více než deset let, africký mor prasat ohrožuje i Česko, v Německu mají „řízkovou nouzi“. Trumpovi ale mor nahrává ke znovuzvolení
    Světové ceny potravin v listopadu vyskočily na své dvouleté maximum. Vyplývá to z čerstvých údajů Organizace spojených národů, podle nichž stouply celosvětově ceny potravin meziročně o takřka deset procent. Důvodem je hlavně zdražování masa, které podle OSN podražilo mezi letošním říjnem a listopadem o 4,6 procenta, což je nejvyšší nárůst za posledních více než deset let. Zdražování masa, zejména vepřového, už pociťuje také Česko.
  • Má stát zvýšit daně, či spíše věk odchodu do penze?
    Vládní politici čím dále častěji vypouštějí balonek, jímž testují, jak veřejnost přijme záměr navyšovat věk odchodu do důchodu. Už loni ministr práce a sociálních věcí, lidovec Marian Jurečka hlásal, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Nyní téma vrací na stůl další vrcholní politici vládní pětikoalice, například šéfka sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ovšem krok podmiňuje širší reformou penzí. Ministr financí Zbyněk Stanjura pak podle materiálu z jednání koaliční rady v minulém týdnu už črtá poměrně konkrétní obrysy toho, co se chystá.
  • Mastercard: Česká ekonomika příští rok zrychlí růst na 2,6 procenta
    Česká ekonomika v příštím roce zrychlí růst na 2,6 procenta, což bude jedno z nejrychlejších temp ve středoevropském prostoru a mnohem silnější růst než v eurozóně. Odhad zveřejnil Institut pro ekonomiku společnosti Mastercard (Mastercard Economics Institute, MEI) ve svém výhledu pro rok 2025. K růstu v Česku přispějí i maloobchodní tržby, které by měly v roce 2025 stoupnout o 3,9 procenta.
  • Mastercard mění online platby. Opisování čísla karty skončí do roku 2030
    Společnost Mastercard zveřejnila svou vizi stoprocentní tokenizace online elektronického obchodu v Evropě do konce aktuální dekády. Tato vize je součástí globálního cíle zcela odstranit nutnost ručního zadávání údajů platební karty, což veškerý elektronický obchod učiní nejen bezpečnějším, ale také výrazně dostupnějším. Přibližně každá čtvrtá transakce zpracovaná v globálním systému společnosti Mastercard je dnes tokenizovaná a tento podíl se rychle zvyšuje. V Česku se podíl plateb provedených tokenem za posledního dva a půl roku zdvojnásobil.
  • Mastercard po zveřejnění hospodářských výsledků roste
    Gigant z odvětví platebních karet Mastercard (MA.US) oznámil výsledky za 1. čtvrtletí, které překonaly očekávání analytiků. Ve stejnou dobu se však objevily zprávy o antimonopolním vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti (DoJ), které vyšetřuje program debetních karet v USA a vztah společnosti s konkurenčními platebními sítěmi. Společnost uvedla, že bude spolupracovat s antimonopolní divizí ministerstva spravedlnosti na objasnění této záležitosti. Mastercard také překonala očekávání ohledně objemu přeshraničních transakcí.
  • Mastercard SpendingPulse: Hokejový šampionát zvedl tržby v pražských restauracích o třetinu
    Hokejové mistrovství světa znatelně zvedlo tržby obchodníkům v hlavním městě. Několik stovek tisíc fanoušků hokeje přineslo jen o víkendu od 10. do 12. května růst maloobchodních tržeb v porovnání se stejnými dny loňského roku o 5,4 procenta. Z toho jen tržby v restauracích a hospodách stouply o mimořádných 32,8 procenta. Vyplývá to ze studie společnosti Mastercard SpendingPulse.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new