Středa 18. prosince 2024 11:08
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Máslo v česku zdražuje suverénně nejvíce v celé EU, 12krát rychleji než třeba v Maďarsku. A nízkou tučností mléka to není, to si mnohem spíše řetězce s lidmi hrají „na kočku a na myš“

15.11.2024 14:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zkazky o „máselné krizi“ v Česku získávají oporu v číslech. Podle nejnovějších dat Eurostatu zdražuje máslo v Česku vůbec nejvýrazněji v celé EU. Letos v září jeho cena narůstala meziročně o 42,5 procenta, což bylo více než v kterékoli jiné zemi EU. Průměr za celou EU činil pouze 13,7 procenta meziročního cenového nárůstu (viz graf Eurostatu níže).  

Druhým nejvýraznějším tempem rostly v září ceny másla na Slovensku, a to o 35,2. Ve všech dalších zemích EU, kde k nárůstu ceny másla došlo, už ale byl pod 30procentní úrovní. V Německu ještě činil nárůst 29,3 procenta. Ve všech ostatních zemích EU ceny másla ale už rostly méně než polovičním tempem než v Česku, tedy tempem nižším než zhruba 21procentním. Anebo dokonce stagnovaly či klesaly – třeba v Rumunsku cena másla klesala o 10,5 procenta. I v některých Česku blízkých zemích je růst cen jen zlomkem českého nárůstu. Třeba v Maďarsku ceny rostly o 3,6 procenta, tedy zhruba dvanáctkrát pomaleji.  

Příkladem země, kde ceny másla stagnovaly, je Řecko. Přitom Řecko spolu s Českem vykazuje dlouhodobě nejnižší tučnost nadojeného mléka v EU. I když je tedy tučnost českého mléka slabá, evidentně nemůže vysvětlit tak dramatický nárůst tuzemské ceny másla. Pokud by jej vysvětlovat mohla, musela by v Řecku růst také, a to výrazně. Neboť v Řecku panovaly letos v létě vůbec nejvyšší teploty v historii – a vyšší teploty mají na tučnost mléka neblahý vliv. Jenže v Řecku byla v září průměrná cena másla úplně stejná jako v září 2023, zatímco tedy v Česku stoupla o více než 40 procent.

Ve skutečnosti se tedy mnohem spíše opakuje situace známá z minulých případů prudkého zdražování v ČR. Ve světě se objeví „příběh“, kterým lze cenový nárůst zdůvodnit – lépe řečeno, lze jej použít coby záminky. Načež pak zejména tuzemské obchodní řetězce, z nichž dvě největší (obě německé) skupiny ovládají přes polovinu českého trhu, „příběhem“ vysvětlují své zdražování a šponují ceny více, než by bylo nutné a než by odpovídalo reálné tržní situaci.

Tím „příběhem“ je letos citelně navýšená poptávka po mléčných produktech ve světě, která souvisí s opadnutím inflační vlny uplynulých let. Lidé neplatí už takové „rány“ za elektřinu či plyn pro vlastní domácnost, opět jim rostou reálné mzdy, takže mohou nakupovat více nebo dražší mléčné výrobky.

Producenti mléčných výrobků tak čelí situaci, kdy intenzita nárůstu poptávky převyšuje intenzitu nárůstu nabídky. Nárůst nabídky je totiž stále relativně slabší, protože mlékárny a producenti mléka v uplynulých letech v rámci téže inflační vlny rovněž čelili růstu cen energií nebo krmiv, hnojiv a dalších vstupů. V čase slabší poptávky proto produkci raději omezili a nyní ji teprve opět rozjíždějí.

Na takto napjatém trhu musí letos více rozmýšlet, nač mléko využijí, a častěji vybírají produkty typu sýrů, v jejichž případě existuje konkurenčnější tržní prostředí, takže případná ztráta tržního podílu by se následně obtížněji získávala zpět. Méně mléka se tak dostává výrobě másla, což se v některých zemích svádí na nízkou dojivost.

Obchodní řetězce v České republice jako už v minulosti opět využívají zmíněné mimořádně nízké konkurence ve své branži, zaznamenávají „příběhy“ o převisu poptávky nad nabídkou mléka ve světě či o nízké dojivosti krav, na jejichž základě navyšují cenu výše, než by musely, takže si ve výsledku navyšují vlastní zisk.

Mediální odezva na celou situaci následně uvádí české obyvatelstvo do „stavu varu“, ba paniky, kdy je ochotno řetězcům platit za máslo vyšponované ceny, protože má za to, že může být ještě hůře a že již tak navýšené ceny jsou vlastně stále ještě docela přijatelné. Což řetězcům – a zejména před Vánoci – umožňuje cenu másla jen dále šponovat. A ze zisku, který na másle mají, subvencovat slevy některých z ostatních prodávaných produktů, v jejichž případě žádná panická poptávka obyvatelstva neexistuje.

Řetězce si tak s lidmi cynicky hrají tak trochu na „kočku a na myš“, přičemž je „holí jako ovečky“.


Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Maržové obchodování – jaké má výhody a rizika?
    Maržový účet vám dává více možností, které můžete a nemusíte využít. Marže je pro mnoho obchodníků stále synonymem rizika, ale pravdou je, že rizikem je hlavně pokud nechápeme jak funguje.
  • Má se ekonomika po koronaviru otevírat rychle, nebo pomalu? Už je dávno rozhodnuto...
    Debata o tom, do jaké míry kvůli zdravotnímu riziku zastavit ekonomiku a jak postupovat při jejím opětovném spouštění, je ve své podstatě debatou o pravomocích, které státu svěřujeme. Češi chtějí poměrně velký, pečovatelský stát a nevadí jim příliš jeho slabší akceschopnost. To plyne z výsledků parlamentních voleb z posledního zhruba čtvrtstoletí. O přízeň voličů se ucházely i strany, které hájily výrazné zmenšení státu, avšak víceméně pohořely. Naopak se po celou tu dobu celkem neochvějně daří uskupením, která stát nijak zmenšit nechtějí. A když jej dále zvětší, voličům to vlastně příliš nevadí.
  • Masivní obrat páru AUD/USD?
    Pár AUD/USD testuje masivní rezistenci na úrovni 0,6773, tzn. overlap rezistenci, Fibonacciho retracement 23 % a klesající rezistenci. Pokud se pár odtud obrátí, mohli bychom se dočkat poklesu až k hlavnímu supportu na úrovni 0,6640, tzn. supportu několikanásobného swingového minima.
  • Masivní pohyby napříč trhy, přerušené obchodování a obrovská nejistota
    Když se podíváme na dnešní obchodování s akciemi, dluhopisy i ropou, společným prvkem je dramatický úvodní pohyb a následné volatilní obchodování už bez jasného směru. Tak tomu je u evropských akcií, které jsou dole asi o 7,5 procenta, Wall Street registrující zhruba 6,5procentní ztráty i u ropy, která se usazuje asi 20 procent pod úrovní z předešlého dne. Na zámořských akciových trzích úvodní propad vedl až k pozastavení obchodování, ale bylo následně obnoveno.
  • Masivní propad globálních akciových trhů jsme využili k nákupům
    Po masivních výprodejích z posledních dnů a týdnů jsme se rozhodli mírně zvýšit globální akciovou expozici. Nastavení akciové složky jsme tak upravili z mírného podvážení na mírné nadvážení. Vedly nás k tomu především valuační důvody. Například náš proprietární valuační indikátor globálních akciových trhů se po posledních propadech dostal na úroveň -17 %, kterou jsme naposledy viděli v roce 2013. Domníváme se proto, že se již globální akciové trhy dostaly pro investory s dlouhým investičním horizontem na relativně atraktivní valuační úrovně, které indikují nadprůměrné zhodnocení ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.
  • Masivní propad v amerických zásobách plynu
    EIA zveřejnila údaje o zásobách zemního plynu.Actual: 18 bcf. Expected: 34 bcf. Previous: 44 bcf.
  • Masivní růst akcií ČEZ (CEZ1.CZ) zařídil vzestup indexu PX, energetická krize nabírá na obrátkách
    Máme za sebou docela volatilní seanci. Situace v Evropě se v průběhu dopoledne zhoršovala, následně však trhy zasáhly pozitivní zprávy ohledně účinnosti současných vakcín na mutaci Omikron. Nicméně obchodníkům se nepodařilo zisky udržet a evropské indexy se krátce před svým závěrem pohybují v blízkosti denních minim. Vývoj indexu PX (CZKCASH) byl odlišný. Přidal 0,84 % a seanci zakončil na úrovni 1398,84 bodů.
  • ⏬⏬Masivní výprodej kryptoměn!
    Kryptoměny jsou dnes v útlumu. Bitcoin ztrácí více než 5 % a Binance Coin se propadla o téměř 10 % poté, co se objevila zpráva, že Komise pro cenné papíry (SEC) hodlá žalovat největší kryptoměnovou burzu Binance kvůli odhaleným nesrovnalostem. Binance je obviněna z porušování předpisů o trhu s cennými papíry, provádění neregistrovaného prodeje cenných papírů (SEC považuje kryptoměny za cenné papíry) a provozování neregistrované burzy cenných papírů ve Spojených státech. Komise SEC navíc údajně uvedla, že burza spravovala finanční prostředky svých klientů, včetně tajného převodu finančních prostředků na subjekt kontrolovaný zakladatelem společnosti.
  • Masivní výprodej libry pokračuje. V Asii byl pár GBP/USD dole o 6 % za dvě minuty
    Libra zůstává pod masivním tlakem. Zprávy o tom, že francouzský prezident a především německá kancléřka zpřísňují svou pozici vůči Británii, sebraly libře veškerou chuť k životu. K prudkému šestiprocentnímu propadu zdá se v hubenějším asijském obchodování přispěly automatické algoritmické obchodní systémy. Francouzský prezident a německá kancléřka se vzájemně shodli, že pokud si Británie (na základě posledních výroků Theresy Mayové) zvolí tvrdý brexit, nedá se jednoduše nic dělat? Bez volného pohybu osob, ale nejde čerpat výhody z přístupu na jednotný evropský trh se zbožím, službami a s kapitálem. Angela Merkelová také jasně říká, že vyjednávání nezačnou dříve, než bude aktivován článek 50 (Theresa Mayová slíbila do března 2017). Tvrdé vyjednávací pozice pravděpodobně povedou k tomu, že vyjednání celého systému nových obchodních dohod s EU zabere nějaký čas a v přechodném období mezi brexitem (asi polovina roku 2019) a novou obchodní dohodou se budou řídit obchodní vztahy pravidly WTO.
  • Máslo v česku zdražuje suverénně nejvíce v celé EU, 12krát rychleji než třeba v Maďarsku. A nízkou tučností mléka to není, to si mnohem spíše řetězce s lidmi hrají „na kočku a na myš“
    Zkazky o „máselné krizi“ v Česku získávají oporu v číslech. Podle nejnovějších dat Eurostatu zdražuje máslo v Česku vůbec nejvýrazněji v celé EU. Letos v září jeho cena narůstala meziročně o 42,5 procenta, což bylo více než v kterékoli jiné zemi EU. Průměr za celou EU činil pouze 13,7 procenta meziročního cenového nárůstu.
  • MÁ SMYSL INVESTOVAT? 🛑 Co když Bitcoin a akcie spadnou? 🔥 Změny v portfoliu, letecké akcie, komodity
    Týdenní videokomentář - technická analýza, fundamenty, makrokalendář a zprávy: Forex, komodity, akcie, indexy, opce, kryptoměny.
  • Má smysl investovat do ČEZ? Akcie může přinést zajímavou dividendu i v letošním roce
    Akcie energetické společnosti ČEZ po dlouhou dobu platily za titul, který by neměl chybět v portfoliu žádného rozumného investora. Jenže dění, které se kolem energetické skupiny v uplynulých dvou letech odehrávalo, přineslo řadu otazníků, zda ČEZ stále patří mezi dobré investiční příležitosti.
  • Má smysl očekávat v Evropě snižování sazeb?
    Euro se dnes v první polovině dne netěšilo poptávce. Pár EUR/USD nedokázal aktualizovat týdenní maxima, což vystrašilo kupující rizikových aktiv. Budeme mluvit o technickém obrázku níže. Nyní bych rád okomentoval včerejší projev Philipa Lanea, hlavního ekonoma Evropské centrální banky, který opět varoval trhy před falešným očekáváním snižování úrokových sazeb v příštích dvou letech.
  • Má smysl sloučení ministerstev průmysl a obchodu a dopravy? Málokomu by něco takového u Babiše „prošlo“ jeho pravé ruce Havlíčkovi
    Sloučení ministerstev dopravy a průmysl a obchodu dnes dává smysl více než kdy jindy. Česká republika se zavázala dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. To znamená, že musí učinit rozsáhlá a nákladná příslušná opatření jak v oblasti průmyslové, tak i energetické a dopravní. Průmysl, energetika i doprava patří ke klíčovým emitentům oxidu uhličitého a společný, provázaný postup při dekarbonizaci ekonomiky může být nejúčinnější právě „z pod jedné střechy“.
  • Má solana (SOL) a decentraland (MANA) tržní dno již za sebou?
    V dnešní technické analýzerozebereme dva hodně známé a oblíbené coiny – solana (SOL) a decentraland (MANA). Oba uvedené trhy se mohly jenom v minulém roce těšit z obrovských zhodnocení, které dosahovaly tisícům procent. Jak ale jistě víte, tržní vývoj je již po mnoho týdnů velmi nepříznivý. Oba coiny tak ztratily podstatnou část ze svých alltimehigh úrovní. Nic ale neklesá věčně a my si ukážeme úrovně, které mohou pokles už opravdu zastavit.
  • Masové propouštění zatím nepropuklo
    „Pandemie koronaviru se zatím projevila jen na rušení volných pracovních pozic. Počet nezaměstnaných se zatím nezvyšuje. Zaměstnavatelé a OSVČ zřejmě uvěřili vládě, že jim pomůže, a proto zatím nedošlo k masovému propouštění,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Maso zdražuje nejvýrazněji za posledních více než deset let, africký mor prasat ohrožuje i Česko, v Německu mají „řízkovou nouzi“. Trumpovi ale mor nahrává ke znovuzvolení
    Světové ceny potravin v listopadu vyskočily na své dvouleté maximum. Vyplývá to z čerstvých údajů Organizace spojených národů, podle nichž stouply celosvětově ceny potravin meziročně o takřka deset procent. Důvodem je hlavně zdražování masa, které podle OSN podražilo mezi letošním říjnem a listopadem o 4,6 procenta, což je nejvyšší nárůst za posledních více než deset let. Zdražování masa, zejména vepřového, už pociťuje také Česko.
  • Má stát zvýšit daně, či spíše věk odchodu do penze?
    Vládní politici čím dále častěji vypouštějí balonek, jímž testují, jak veřejnost přijme záměr navyšovat věk odchodu do důchodu. Už loni ministr práce a sociálních věcí, lidovec Marian Jurečka hlásal, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Nyní téma vrací na stůl další vrcholní politici vládní pětikoalice, například šéfka sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ovšem krok podmiňuje širší reformou penzí. Ministr financí Zbyněk Stanjura pak podle materiálu z jednání koaliční rady v minulém týdnu už črtá poměrně konkrétní obrysy toho, co se chystá.
  • Mastercard: Česká ekonomika příští rok zrychlí růst na 2,6 procenta
    Česká ekonomika v příštím roce zrychlí růst na 2,6 procenta, což bude jedno z nejrychlejších temp ve středoevropském prostoru a mnohem silnější růst než v eurozóně. Odhad zveřejnil Institut pro ekonomiku společnosti Mastercard (Mastercard Economics Institute, MEI) ve svém výhledu pro rok 2025. K růstu v Česku přispějí i maloobchodní tržby, které by měly v roce 2025 stoupnout o 3,9 procenta.
  • Mastercard mění online platby. Opisování čísla karty skončí do roku 2030
    Společnost Mastercard zveřejnila svou vizi stoprocentní tokenizace online elektronického obchodu v Evropě do konce aktuální dekády. Tato vize je součástí globálního cíle zcela odstranit nutnost ručního zadávání údajů platební karty, což veškerý elektronický obchod učiní nejen bezpečnějším, ale také výrazně dostupnějším. Přibližně každá čtvrtá transakce zpracovaná v globálním systému společnosti Mastercard je dnes tokenizovaná a tento podíl se rychle zvyšuje. V Česku se podíl plateb provedených tokenem za posledního dva a půl roku zdvojnásobil.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani