Sobota 18. ledna 2025 01:15
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Čeká nás změna paradigmatu?

05.10.2023 11:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V tomto okamžiku máme buď příležitost zafixovat po čtyřech dekádách sazby na maximu současného cyklu, nebo se nacházíme v bodě zvratu, kdy kvůli růstu vládních zásahů dojde v schumpeterovském okamžiku tvořivé destrukce k posunu celého paradigmatu v oblasti hospodářské politiky.

Příležitost, nebo destrukce? Zní to jako jasná volba, ale problém je v tom, že zmíněná příležitost vyplývá ze selhání trhu i ekonomického modelu postaveného na státním intervencionismu, zatímco Schumpeterova tvořivá destrukce je přirozenou součástí procesu ekonomické a společenské evoluce.

Podle nás existují tři možné scénáře s různě vysokou pravděpodobností:

  • Příležitost – svět skutečně dosáhl nejvyšších základních sazeb (50 %)
  • Růst vládních zásahů – rostoucí počet intervencí a regulací, které budou udržovat nad vodou ekonomiku podle starého modelu (35 %)
  • Tvořivá destrukce – návrat ekonomiky k tržnímu rozdělování statků a přijetí úplných tržních cyklů (15 %)

Příležitost 

Vzhledem k tomu, že jsou reálné sazby až příliš vysoké, lze předpokládat dopady na sektory a spotřebitele s vyššími finančními potřebami. Tyto dopady už se začaly projevovat mezi firmami, které vsadily na zelenou transformaci, například mezi staviteli větrných elektráren na volném moři, když se ekonomická hodnota jejich projektů při současných úrokových sazbách propadla hluboko do červených čísel.

Spotřebitelé už stihli utratit, co za covidu ušetřili, a vzhledem k tomu, že náklady na kreditní karty, hypotéky a leasing dosáhly dvojnásobku historického průměru, musí začít s utrácením brzdit.

Navíc je tady riziko výběru hotovosti ze strany investorů, protože vlády dál vydávají dluhopisy takovým tempem, že mají jejich tradiční kupci plné kapsy momentálně bezcenných titulů.

Podle nás je teď stejně pravděpodobné ekonomické zpomalení i výběr hotovosti.

Růst vládních zásahů

Psát o budoucím růstu vládních zásahů je poněkud ironické, protože k němu dochází už dnes. Objem nové legislativy je znepokojující, nikoli kvůli jejím záměrům, ale kvůli provedení, které hrozí nekonečnou byrokratickou zátěží.

Evropa zavedla od 1. října tzv. mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM), což je ve skutečnosti jen nový termín pro starou dobrou protekcionistickou celní bariéru. Ve věžích ze slonoviny, kde sídlí politici a centrální banky, se teď nemluví o ničem jiném než o zelených regulacích a ESG opatřeních. Všichni chtějí vypadat, že „něco dělají“, a tak pokřivují řešení a iniciativy soukromého sektoru. A navzdory vlastní neschopnosti změnit směr pak budou tvrdit, že problém nespočívá v přílišné kumulaci regulací a vládních zásahů, ale v tom, že je jich málo!

Možná by potřebovali rychlokurz ekonomie. Neproduktivní podniky krachují, samozřejmě pokud je vlády uměle neudržují při životě. Což je dost pravděpodobný scénář.

Vytlačení soukromého kapitálu a iniciativy nikdy není dobrý nápad. Vede to k rostoucím deficitům, neudržitelnému zadlužení a nutnosti promítnout maximální náklady všeho včetně kapitálu do cen. Jen si představte ceny, nájemné a řízení výnosové křivky, když budou politici centrálně řídit ekonomiku, aby sjednotili a „chránili“ voliče. V takovém scénáři vystoupají konečné sazby výš, patrně na 500-550 bazických bodů u benchmarku, který představují výnosy z amerických desetiletých vládních dluhopisů.

Tvořivá destrukce

Libertariánští ekonomové se neustále vracejí k Schumpeterově teorii ekonomického modelu, který potřebuje opakované lesní požáry, aby přenastavil parametry a mohl znovu postupovat vpřed prostřednictvím inovací a produktivnějších metod. Krize tak pokládá základy pro další vzestup.

S tím je však spojené riziko, že taková krize vychází z rostoucí nerovnosti. Mezi mladou a starší generací, mezi malými a středními podniky a nadnárodními korporacemi i mezi boháči a chudáky. Vážně pochybuji, že se ekonomický model dopracuje až k tomuto scénáři. Do současného přesvědčení, že je třeba udržovat stabilitu a za každou cenu se vyhýbat recesi, už bylo investováno příliš mnoho politického kapitálu.

Je tu však možnost, že už toho mají lidé dost. Právě teď získávají v průzkumech pravicoví voliči, zejména v Evropě, na síle a spolu s nimi i orientace na jednotlivce, nikoli na vládu. 

Ostřílenému harcovníkovi, jako jsem já, to připomíná 80. léta, kdy byla mezi ekonomy módou ekonomie strany nabídky Arthura Laffera, či období po globální finanční krizi v roce 2008, kdy přišel Richard Koo s konceptem bilanční recese. A kdo je dnes opět středem pozornosti ekonomů? Laffer a Koo!

80. léta minulého století byla protijedem na léta 70., pro něž byla typická všemocná vláda, cenová regulace, vysoké ceny energií, rozpad Brettonwoodského systému, vysoké platy, inflace a devalvace.

Nepřipomíná vám to něco?

Schválně, jak bude vypadat další cyklus, když platí doktrína, že je často opakem toho, který právě skončil.

Možná ale správná odpověď zní, že během dalších deseti let proběhnou všechny tři scénáře?

Nejprve příležitost, pak růst vládních zásahů a nakonec přechod k Schumpeterově kreativní destrukci.

Tak to alespoň vidím já. Svět chce a nejspíš i dokáže ještě chvíli odkládat nevyhnutelné, ale aby ze současného ekonomického modelu ještě něco vytřískal, musí teď „chránit“ všechno a všechny. To znamená, že už nemůže dál stoupat cena kapitálu, protože jinak zamíříme přímo k schumpeterovskému momentu.

Král je mrtev. Ať žije král.

Steen Jakobsen, hlavní investiční analytik Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čeká nás korekce na americkém dolaru? Analýza BOSSA USD, USD/CHF, EUR/GBP
    EUR/USD se pomalu přibližuje k hodnotě předchozích minim na úrovni 1,045 z 13. března, kde bude testovat formaci dvojitého dna...
  • Čeká nás kryptozima?
    Kryptoměny na konci týdne ukazují svou slabost. Bitcoin se obchoduje za méně než 30 000 USD, trend je stejný jako u amerických indexů. Menší kryptoměny jsou v červených číslech. Altcoiny jako Chainlink a Cardano dnes ztrácejí více než 7 %, navzdory nižší volatilitě z předchozích dní. Kryptotrh se zdá být opuštěn krátkodobými investory, je to však argument ke zvýšeným valuacím? Medvědi se právě pohybují:
  • Čeká nás letos na komoditách býčí trh?
    Jedni tvrdí, že na investice do komodit je nejlepší doba za poslední desetiletí. Jiní argumentují, že komodity žádný růst nečeká a že na tom nic nezmění ani slabý dolar.
  • Čeká nás oslabení PLN?
    Polská centrální banka (NBP) dnes bude na svém zasedání rozhodovat o výši úrokových sazeb. Předpoklá...
  • Čeká nás stagflace a zamrzlý trh s byty, význam zlata poroste, říká Pavel Ryba
    Česko zřejmě čeká v dalším období zvyšování inflace, pokles hospodářského růstu, tedy takzvaná stagflace, a snížený zájem o nemovitosti v důsledku zvyšování úrokových sazeb. Trh s bydlením coby oblíbená oblast českých investorů tedy mírně zamrzne. Kvůli tomu dále poroste zájem o drahé kovy coby uchovatele hodnoty peněz, říká ve svém komentáři analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.
  • Čeká nás stagflace a ztracená dekáda?
    „Investoři spekulují o stagflaci a ztracené dekádě na amerických akciích po vzoru sedmdesátých let, ale obavy se zdají být přehnané, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Čeká nás týden předstihových indikátorů
    Německá míra nezaměstnanosti v souladu s očekáváními zůstala na úrovni 5 %, tedy poblíž svého historického minima. Překvapivou statistikou ovšem bylo, že absolutní počet nezaměstnaných se dále snížil o zhruba 10 tisíc, namísto předpokládaného nárůstu o 4 500 lidí. Německá inflace v evropském harmonizovaném vyjádření dosáhla tempa 1,7 % meziročně a 0,6 % meziměsíčně. V obou případech tak překonala odhady a o kousek se přiblížila dvouprocentnímu cíli ECB.
  • Čeká nás velké oznámení pro Polygon MATIC? 💡
    Tento týden má Polygon Technology zveřejnit tokenomiku pro nedávno oznámený Polygon 2.0. Z hlediska cenové akce je tokenomika skutečně jedním z nejdůležitějších aspektů čtyř oznámení v plánu upgradu Polygonu. Investoři po upgradu obdrží více informací o dodávce tokenů a vlastnictví. V současné době zůstává nejisté, zda bude existovat nový token nebo zda bude použit stávající MATIC, stejně jako to, jak se bude zásoba tokenů časem vyvíjet. Tyto faktory budou mít přímý dopad na cenu v dlouhodobém horizontu.
  • Čeká nás vyšší inflace
    Česká národní banka nenechala v uplynulém týdnu nikoho na pochybách, čeká nás výrazně vyšší inflace a slabší růst. Přitom minimálně v nejbližších měsících centrální banka nebude chtít ponechat nic náhodě a bude inflaci pravděpodobně krotit dalším nárůstem úrokových sazeb.
  • Čeká nás zasedání OPEC a Fedu o monetární politice
    Nedostatek prudší změny sazeb oslabil vzestup USD a poskytl rizikovým rozvojovým trhům prostor ke zotavení. Zveřejnění nových obchodních cel z USA a Číny mělo na trh poměrně tlumený dopad, protože investoři měli dostatek času na to, aby tyto informace vstřebali. V souladu s tím se očekává, že Čínská lidová banka podnikne příslušná opatření ke stabilizaci své ekonomiky. Ve Švýcarsku bylo poslední zasedání SNB téměř bezvýznamné, jelikož Thomas Jordan a jeho tým lpí na svých postojích. Navzdory pozitivnímu ekonomickému vývoji vyjádřily centrální banky obavy z politické nestability a napětí v obchodních válkách.
  • Čekání je téměř u konce, recese klepe na dveře
    Až doteď se o recesi pouze mluvilo - vzhledem k celé řadě indikátorů naznačující fázi ekonomického útlumu. Pomalu se ale dostáváme do této fáze, která téměř klepe na dveře. Podle odhadů světových odborníků ji můžeme očekávat už v příštím roce.
  • Čekání na akciový odraz
    Investoři by měli mít s akciovým trhem trpělivost. Podle Richarda Bechníka, hlavního analytika Fincentrum & Swiss Life Select, není ještě zdaleka jednoznačně rozhodnuto, zda si sáhl na své dno. „Na potvrzení odrazového trendu si ještě budeme muset počkat. Do budoucna tak můžeme očekávat zvýšenou volatilitu s postupně převažujícím růstovým trendem. Bude to ale vyžadovat trpělivost. Zvlášť důležité je dodržování staré známé pravdy, že by investor měl v době proměnlivého prostředí zvolit spíše pravidelnou investici. Pro tento rok bychom měli volit alespoň pět měsíců,“ doporučuje ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Čekání na čtvrteční zasedání ČNB
    Obchodování s korunou bylo na počátku nového týdne nezáživné. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším kurzem CZK/EUR...
  • Čekání na dohodu, v Americe opět nová maxima
    V pátek americké indexy opět posunuly svá maxima. Makrodata dopadla smíšeně, a tak pozitivní signál vyslal poradce Bílého domu Larry Kudlow, který prohlásil, že obchodní dohoda s Čínou se blíží do finální fáze. Hlavní index S&P 500 (+0,77 %, 3 120,46 b.) přidal necelých 24 bodů, ostatní se ale nenechaly zahanbit a předvedly rovněž slušnou rally (Dow Jones +0,8 %, 28 004,89 b. a NASDAQ +0,73 %, 8 540,83 b.). Pro S&P 500 to byl šestý růstový týden v řadě. Z jednotlivých sektorů se dařilo zejména zdravotnictví a IT, jediný segment těžařů a zpracovatelů komodit uzavřel na červené nule.
  • Čekání na fiskální impuls jako čekání na Godota?
    Spojené státy označily Čínu za měnového manipulátora a otevřely další roční kolo jednání před uplatněním nových amerických sankcí. Centrální banky opět zachránily finanční trhy, když potvrdily, že zahajují nový cyklus uvolňování. Volatilita prudce vzrostla a dosáhla téměř svého maxima od začátku roku. Není tedy překvapením, že investoři hledají bezpečný přístav, zejména u zlata. Pokud jde o makroekonomiku, růst ani obchod se ve druhém pololetí pravděpodobně nezotaví a riziko recese evidentně vzrůstá.
  • Čekání na nový impuls a příprava na ECB. Akcie v červeném, dluhopisy s mírnou změnou
    Po nevýrazném včerejšku se hlavní akciové trhy v Evropě shodují na poklesu, třebaže není příliš velký. Index Stoxx Euro 600 klesá o 0,4 procenta. Dluhopisové výnosy v Evropě dál rostou, ovšem už pouze mírně. V případě amerických Treasuries pak sledujeme drobný pokles výnosů. Zlato propadlo pod hranici 1500 dolarů, zatímco ropa vyšší pozice drží a ještě nepatrně stoupá.
  • Čekání na recesi. Dva důvody, proč by nakonec nastat nemusela
    Letošní rok zažívají akciové trhy výrazné propady. Hlavním důvodem je vysoká míra inflace a reakce centrálních bank, které zvyšují úrokové sazby. Taková situace zde nebyla přes 30 let, alespoň co se vyspělých ekonomik týká. Otázkou v současné době je, zda se ekonomiky právě kvůli zvyšování úrokových sazeb dostanou do recese. V případě největší světové ekonomiky USA, která je lakmusovým papírkem pro investory, by ale výraznější propad hospodářství nastat neměl. Jaké jsou pro to důvody?
  • Čekání na výsledek FOMC zklidnilo středoevropské devizové trhy
    Na devizových trzích středoevropského regionu včera panoval víceméně klid. Ten souvisel s čekáním na večerní...
  • Čekání na výsledky PSI
    Dnešní den byl ve znamení vyčkávání obchodníků na výsledky dluhového s...
  • Čeká S&P 500 propad o 10%?
    Sentiment je zpět na úrovních před vypuknutím evropské dluhové krize...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna