Úterý 07. ledna 2025 13:31
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024

PMI průzkum, eurozóna, srpen 2023 – předběžný výsledek

23.08.2023 11:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Srpnový PMI průzkum pro ekonomiku eurozóny naznačuje, že HDP eurozóny může ve třetím čtvrtletí vykázat mezikvartální pokles zhruba o 0,2 %.

Kompozitní indikátor PMI v srpnu klesl z úrovně 48,6 na 47,0, přičemž úroveň padesáti bodů je v tomto průzkumu dělítkem mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity.

Pokles aktivity nyní PMI průzkum hlásí nejenom pro zpracovatelský průmysl, ale také pro sektor služeb.

Průzkum zároveň naznačuje, že v sektoru služeb přetrvávají cenové tlaky, jež souvisejí i s růstem mezd: cenové tlaky vyvěrající ze sektoru služeb jsou faktorem, jenž vede ECB k ostražitosti vůči inflačním rizikům.

Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v srpnu dle předběžných výsledků klesl z červencové úrovně 48,6 na úroveň 47,0, což představuje nejslabší výsledek od listopadu 2020.

Finanční trh očekával pokles kompozitního PMI indikátoru na úroveň 48,5.

Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity.

Kompozitní PMI indikátor je třetí měsíc v řadě v oblasti, jež signalizuje pokles ekonomické aktivity v eurozóně a v samotném srpnu se pokles aktivity prohloubil, když vedle již delší dobu trvajícího propadu aktivity ve zpracovatelském průmyslu se do poklesu dostal i sektor služeb.

Podrobnější pohled ukazuje, že PMI ve zpracovatelském průmyslu v srpnu vzrostl z úrovně 42,7 na 43,7 (tržní odhad počítal se stagnací na úrovni 42,7).

PMI indikátor pro zpracovatelský sektor se takto sice dostal na své tříměsíční maximum, úroveň PMI indikátoru 43,7 nicméně signalizuje, že aktivita v tomto sektoru ekonomiky i nadále prudce klesá.

PMI sub-indikátor mapující výrobu ve zpracovatelském průmyslu v srpnu vzrostl též z úrovně 42,7 na 43,7, což představuje dvouměsíční maximum, ovšem hluboko pod úrovní padesáti bodu.

V prudkém poklesu dle průzkumu PMI pokračují též nové objednávky ve zpracovatelském průmyslu.

Cenové tlaky ve zpracovatelském sektoru v srpnu i nadále klesaly, tempo poklesu však bylo mírnější než v červenci, roli zde zřejmě sehrály rostoucí ceny pohonných hmot.

Celkově ale i nadále platí konstatování, že vývoj ve zpracovatelském průmyslu napomáhá k odeznívání inflačních tlaků v ekonomice eurozóny.

Celkový PMI indikátor pro sektor služeb se v srpnu propadl z 50,9 na úroveň 48,3: na svou nejnižší úroveň od února 2021 (trh očekával pokles na úroveň 50,5).

Sektor služeb zároveň hlásí prudký pokles nových objednávek, což vysílá negativní signál ohledně vývoje aktivity v sektoru služeb i do dalších měsíců.

Ve službách dle průzkumu PMI pokračuje růst nákladů i prodejních cen, inflační roli v tomto sektoru sehrávají mzdové tlaky.

Přesto byl ale růst prodejních cen v sektoru služeb letos v srpnu nejslabší od října 2021.

Srpnový průzkum PMI naznačuje prohloubení poklesu ekonomické aktivity v eurozóně.

Dle stávajících signálů z PMI průzkumů za červenec a srpen by HDP eurozóny mohl za celé letošní třetí čtvrtletí vykázat mezikvartální pokles o 0,2 %.

Z pohledu ECB a jejích úvah o dalším směřování měnové politiky ovšem mohou představovat problém inflační tlaky, jež nadále vyvěrají ze sektoru služeb včetně růstu mezd v tomto sektoru ekonomiky.

Nadále tak zůstává ve hře možnost, že ECB na svém příštím zasedání 14. září opět přikročí ke zvýšení svých úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu, jakkoliv by zřejmě šlo o poslední zvýšení úroků ECB v tomto cyklu.

Pro ekonomiky středoevropského regionu vysílá průzkum PMI z eurozóny včetně Německa negativní signály, co se týče výhledu ekonomické aktivity.

Nepříznivá zůstává dle průzkumu PMI situace ve zpracovatelském průmyslu, což pro středoevropské průmyslové výrobce a exportéry není dobrá zpráva.

Pokud další průzkumy a oficiální data z ekonomiky eurozóny potvrdí, že se do problémů dostává i sektor služeb, tak zřejmě bude potřeba provést negativní revizi výhledu HDP eurozóny pro rok 2024, což by se negativně projevilo i na výhledu výkonu ekonomik středoevropského regionu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • PMI odštartovali výpredaj
    Nad finančnými trhmi sa začínajú opäť objavovať mraky ...
  • PMI opět plný extrémů
    Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v červnu přidal ještě více, než jsme očekávali my a trh (62,1), když vzrostl na 62,7 bodů z květnových 61,8 bodů. Jak jsme již zvyklí z PMI šetření za poslední měsíce, i červnové vydání je plné extrémů, kdy je český průmysl ovlivňován rušením protipandemických restrikcí a přetrvávajícími komplikacemi na výrobní straně. Lepší se tak provozní podmínky a firmy o zákazníky nemají nouzi. Na druhé straně se ale zintenzivňuje problém v podobě chybějícího výrobního materiálu a tlaku na ceny vstupů. Právě zhoršení výkonu dodavatelů, které by běžně znamenalo zlepšování výrobního provozu, aktuálně spíše odráží pandemií způsobené problémy. Tento rozdíl ovšem metodika PMI nezachycuje, což PMI do jisté míry tlačí „uměle“ nahoru.
  • PMI opouští pásmo označující expanzi výroby
    PMI pro zpracovatelský sektor se v červnu poprvé od srpna 2020 dostal do pásma značícího pokles výroby, konkrétně na 49 z předchozích 52,3 bodů.
  • PMI potvrzuje pokračující, avšak zvolňující expanzi
    Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v září dále zvolnil z 61 na 58 bodů. Korekce pozorovaná od července tak byla v září nejsilnější. I přesto ale zůstává zpracovatelský sektor v expanzi, jeho tempo ovšem zvolnilo. Oproti tomu se provozní podmínky se opět zlepšily napříč zpracovatelským sektorem.
  • PMI potvrzuje silnou poptávku, ale i problémy v nabídce
    Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v srpnu dále zvolnil z 62 na 61 bodů. I přesto ale zůstává zpracovatelský sektor v expanzi. Provozní podmínky se zlepšily nejpomaleji za čtyři měsíce, nicméně tempo zůstalo i tak rekordně vysoké.
  • PMI průzkum, eurozóna, červen 2023 – předběžný výsledek
    Předběžný výsledek průzkumu PMI pro eurozónu za letošní červen naznačuje, že se hospodářský růst v ekonomice eurozóny téměř zastavil.
  • PMI průzkum, eurozóna, listopad 2022 – předběžný výsledek
    Předběžný výsledek průzkumu PMI pro eurozónu za letošní listopad naznačuje, že ekonomická aktivita v eurozóně sice dále klesá, tempo poklesu se ale v porovnání s říjnem zmírnilo.
  • PMI průzkum, eurozóna, listopad 2024 – předběžný výsledek
    Listopadový PMI průzkum signalizuje ochlazení ekonomiky eurozóny, na němž se projevuje slabý výkon jak v průmyslu, tak ve službách.
  • PMI průzkum, eurozóna, říjen 2022 – předběžný výsledek
    Pokles ekonomické aktivity v eurozóně se v říjnu dle průzkumu PMI prohloubil, zejména kvůli propadu ve zpracovatelském průmyslu, zrychlení poklesu aktivity ovšem hlásí i sektor služeb.
  • PMI průzkum, eurozóna, říjen 2023 – předběžný výsledek
    Říjnový PMI průzkum signalizuje, že se na počátku závěrečného čtvrtletí letošního roku míra pokles ekonomické aktivity v eurozóně dále prohloubila.
  • PMI průzkum, eurozóna, únor 2022 – předběžný výsledek
    Růst ekonomické aktivity v eurozóně v únoru dle průzkumu PMI výrazně zrychlil, zejména díky skutečnosti, že se sektor služeb vymaňuje ze sevření omezení souvisejících s pandemií.
  • PMI průzkum, eurozóna, únor 2023 – předběžný výsledek
    Předběžný výsledek průzkumu PMI pro eurozónu za letošní únor naznačuje zrychlení hospodářského růstu.
  • PMI průzkum, eurozóna, září 2023 – předběžný výsledek
    Zářijový PMI průzkum potvrzuje to, co již signalizovaly průzkumy za předchozí měsíce: ekonomická aktivita v eurozóně prochází slabším obdobím a HDP má v letošním třetím čtvrtletí nakročeno k poklesu.
  • PMI se propadl nečekaně silně
    Aktualizovaný říjnový PMI report nenabízí do začátku posledního letošního kvartálu optimistický pohled. Hodnota PMI pro výrobní sektor se již od června drží pod 50body značící kontrakci aktivity, počínaje Q4´22 se ale dostavil výraznější nárazový pokles z 44,7 na 41,7 bodů.
  • PMI služieb v Európe boli revidované vyššie
    Dnes boli zverejnené konečné PMI služieb za január od hlavných členov eurozóny. Celkovo boli hodnoty revidované o niečo vyššie. Hodnota vo Francúzsku bola upravená zo 49,2 na 49,4 bodov, v Nemecku z 50,4 na 50,7 a v eurozóne z 50,7 na 50,8 bodov. PMI v službách zo Španielska a Talianska prekonali očakávania, keď dosiahli 52,7 (oč. 52,3) a 51,2 (oč. 50,9 bodov). Treba poznamenať, že okrem Francúzska zaznamenali všetky hlavné európske ekonomiky v prvom mesiaci roku 2023 expanziu svojich sektorov služieb. EUR/USD reagoval na tieto dáta rastom a určité zisky bolo možné zaznamenať aj na DE30. Rovnako ako rozsah revízií bol však malý aj rozsah pohybov na trhoch.
  • PMI srazil pokles nových zakázek
    Index nákupních manažerů v květnu propadl na nejnižší úroveň od října 2020, a to z dubnových 54,4 bodu na 52,3 bodu. Výroba vzrostla pouze mírně, špatnou zprávou je, že nové zakázky klesaly již třetí měsíc v řadě. Na zákazníky dopadá dramatický růst cen a tak svoje objednávky redukují.
  • PMI upozorňuje na pomalý rozjezd v 2023
    Index nákupních manažerů pro výrobní sektor v lednu vzrostl více než se očekávalo (na 44,6 vs. 43,4 bodů) z prosincových 42,6 bodů. Navzdory silnějšímu přírůstku ukazuje detail PMI zprávy na pokračující komplikace výrobců pramenících mimo jiné z oslabující poptávky a cenového vývoje. Poněkud optimističtějším směrem se naopak ubírají očekávání ohledně objemu výroby.
  • PMI ve službách v eurozóně mírně pod očekáváním, ale v Německu vyšší
    Údaje o PMI z Itálie a Francie byly slabší, ale o něco silnější z Německa, které je v čele ekonomiky eurozóny. Celkově PMI ve službách přišel smíšený, ale signalizuje, že inflační tlak ve službách v eurozóně může přetrvávat, protože o zpomalení ve službách lze jen těžko hovořit. EURUSD po čtení ztrácí, protože trh čeká na americká data ISM plánovaná na (16:00) a zprávu ADP ve 14:00. Podle analytiků Allianz může chtít Fed před návratem Trumpa předčasně snížit sazby.
  • PMI ve stavebnictví v eurozóně mírně nižší než dříve
    Evropské stavební PMI za červen přišly většinou nižší, ale můžeme vidět mírně vyšší (ale stále velmi slabý) údaj z německé ekonomiky.
  • PMI ve stavebnictví v eurozóně v souladu s malým vlivem na EUR/USD
    PMI ve stavebnictví v eurozóně:41,4 vs. 41,4 oček. PMI ve stavebnictví v Německu dosáhl hodnoty 38,9 vs. 40 oček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding