Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:12
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Klienti bank budou plně podpořeni, Fed neměl na výběr

14.03.2023 14:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Americká vláda obnoví nepojištěné vklady v plné výši všem klientům zkrachovalých bank, což vyvolává kritiku a zároveň i úlevu, “ říká analytik BHS Timur Barotov.

3 Krachy během několika dnů

V průběhu minulého týdne ve Spojených státech zkrachovaly 3 banky: Silvergate Bank, Signature Bank a Silicon Valley Bank. Silvergate Bank je kalifornská banka založena v roce 1988, měla 308 zaměstnanců a tržní kapitalizaci 75 miliónů USD. Banka se specializovala na služby pro inovátory a hlavně kryptoměny. Signature Bank je newyorská banka založena v roce 2001, měla 2 243 zaměstnanců a tržní kapitalizaci 4,41 miliard USD. Na rozdíl od Silvergate, Signature Bank poskytovala plnou škálu služeb komerčního bankovnictví a spolu se Silvergate patřila mezi hlavní americké banky pro uživatele kryptoměn. Silicon Valley Bank je kalifornská banka založena v roce 1983, její mateřská společnost SVB financial group zaměstnávala 8 553 zaměstnanců a měla tržní kapitalizaci 6,28 miliard USD. Ve Spojených státech se řadila na 16. příčku v žebříčku největších amerických bank a zastřešovala téměř polovinu všech amerických venture startupů. Tyto zkrachovalé banky mají jedno společné, a to podnikání s vysoce rizikovým kapitálem. V případě Silvergate Bank a Signature Bank se jednalo o kryptoměny, které silně ztratily na své hodnotě a v případě SVB se jednalo o startupový kapitál, kterému se taktéž nyní nedaří.

Vládní zásah

V neděli odpoledne ministryně financí Janet Yellenová prohlásila, že americká vláda nebude zastřešovat nepojištěné vklady klientů zkrachovalých bank nad limit 250 000 USD, které zastřešuje FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation). Několik hodin na to se stal pravý opak. Ve společném prohlášení zastupitelé amerického Fedu, FDIC a ministerstva financí se zavázali podržet klienty zkrachovalých bank a vyplatit jím 100% výši všech nepojištěných depozit. V principu se jedná o peníze z repertoáru amerického Fedu, které FDIC využije k vyplacení klientů zkrachovalých bank. Americký prezident Joe Biden ve zvláštním pondělním projevu silně zdůraznil, že se nejedná o peníze daňových poplatníků a že management a akcionáři těchto bank podpořeni nebudou. Jedná se o sporné tvrzení, neboť rozvaha Fedu a tedy jeho dluhy a zisky v podstatě patří daňovým poplatníkům. Obavy z toho že tato situace přeroste v podobnou jako v roce 2008 jsou (obzvlášť ve světle vládní podpory) liché. Tento vládní zásah tak pravděpodobně povede k uklidnění situace, neboť klienti nyní nemají mnoho důvodů pro obavy, když i v případě menších bank vláda garantuje obnovu depozit v plné výši. Akcie těch největších amerických bank jsou i přesto ve výprodeji, který již pravděpodobně nemá velké opodstatnění. Tento krok vyvolal kritiku ze strany odborníků, kteří poukazují na morální hazard tohoto kroku. Vládní zásah totiž povede k tomu, že se banky budou chovat méně zodpovědně, když mají jistotu, že v případě krachu je vždy podrží vláda.

Fed zvolil správný tah

Kritika tohoto vládního kroku je na místě. Za normálních okolností by vládní zásah byl velmi sporný, neboť je vůči ostatním bankám a klientům nespravedlivý a trestá to zodpovědné jednání. Nicméně myslím si, že za současných podmínek Fed udělal dobře, že zasáhl. Tyto krachy měly totiž potenciál rozšířit paniku do celého bankovního systému v mnohem větším měřítku, pokud by vláda nezasáhla. Panika v bankovním systému by mohla podkopat důvěru spotřebitelů a podnikatelů ve finanční systém Spojených států a tyto neduhy by se pak mohly rozšířit do ostatních segmentů ekonomiky. Na ostré oslabení ekonomiky americký Fed obyčejně reaguje rozvolněním monetární politiky, tedy snížením úrokových sazeb. Proto si Fed zatím nemůže dovolit, aby ekonomika padla, když je inflace takto vysoko. Pokud totiž sníží sazby, riskuje, že inflace vystřelí zpět na maxima a bude z toho neřešitelný problém, jako v sedmdesátých letech. Na takovou inflaci by mohl reagovat už jedině monstrózním zvýšením úrokových sazeb výrazně nad inflaci, jako jeho někdejší předchůdce Paul Volcker. 

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Klidný týden regionálních měn zakončila revize údajů o HDP
    Regionální měny prožily týden klidného obchodování. Česká koruna se po předchozím týdnu, který byl ve znamení vyšší volatility, stabilizovala...
  • Klidný úvod týdne byl pro euro příležitostí ke korekci ztrát
    Na úvod týdne trhy příliš neovlivnila data z čínské ekonomiky, která se jako obvykle odchýlila od konsensů minimálně, ...
  • Klidný vstup do nového týdne
    Trhy vstoupily do nového týdne velmi opatrně. Obchodování bylo velmi klidné. Kurz EUR/USD se držel v úzkém pásmu 1,325 – 1,329 s tendencí k mírnému zpevňování amerického dolaru. Ten si ale připsal nepatrné zisky i vůči dalším měnám. Jeho index proti koši nejdůležitějších světových měn se odrazil od svého 5týdenního minima.
  • Klidný začátek týdne zatím pomáhá akciím
    Pondělní seance zatím podle očekávání žádné drama nenabízí, když většina obchodníků pouze vyčkává na zajímavější funda...
  • Klidný závěr týdne se začíná trochu kazit. Data dnes byla "zajímavá"
    Hlavní akciové i dluhopisové trhy dnes byly většinou v klidu, ale později odpoledne se přece jen začíná situace trochu zhoršovat z pohledu rizikových aktiv. Akciové indexy v USA klesají asi o procento a podobné ztráty můžeme vidět také v Evropě. Pohyb dluhopisových výnosů není příliš velký, přičemž se investoři přiklánějí spíše k bezpečným papírům. Eurodolar se postupně boří stále níž a dnes se jeho kurz dostává pod 1,0780. Zlato lehce stoupá.
  • Klid před bouří? Cena dogecoinu je připravena na růst
    Cena dogecoinu vykazuje známky nového pohybu směrem vzhůru tím, že se vymaní z dlouhodobé úrovně diagonální i horizontální rezistence.
  • Klid před bouří na trhu s kryptoměnami?
    Tržní kapitalizace trhu s kryptoměnami opět klesla pod 1 bilion dolarů a největší burza NFT OpenSea v poslední době zaznamenala rekordní poklesy tokenů. Po několika dnech poklesů vstoupily kryptoměny do dvoudenního období konsolidace, přičemž silný dolar vyvíjí tlak na riziková aktiva:
  • „Klid před bouří“: Volatilita bitcoinu před volbami v USA stagnuje
    Bitcoin, který dosáhl tříměsíčního maxima volatility, nyní zůstává stabilní, což podle analytiků může být přípravou na zásadní pohyby po výsledcích amerických prezidentských voleb. Zpráva analytiků společnosti Bitfinex popisuje tuto situaci jako „klid před bouří,“ jelikož implikovaná volatilita BTC se nyní pohybuje na nízkých hodnotách kolem 40 %. Tento jev naznačuje opatrnost investorů, kteří zaujímají vyčkávací postoj, dokud nebudou oznámeny volební výsledky.
  • Klid před novými inflačními čísly
    Dolar se minulý týden posunul z mnohaletých maxim. Zdá se, že v poslední době na dolar působily tři faktory. Za prvé, snížení amerických výnosů, protože trhy považují za stále méně pravděpodobné, že by Fed v nejbližší době stanovil cenu za další zvýšení úrokových sazeb. Za druhé, celkové oživení rizikového sentimentu, který je nyní pro bezpečný dolar jednoznačně negativní.
  • Klid v Evropě rychle pominul
    Německo jako poslední ze 17 členských zemí eurozóny dnes definitivně ratifikovalo záchranný fond ESM...
  • KLIENTI DEGIRO ŘÍKAJÍ ANO ZŮSTÁNÍ V EVROPSKÉ UNII
    V návaznosti na aktuální situaci v Řecku udělala společnost DEGIRO průzkum klientského mínění. 60,79 % klientů společnosti...
  • Klienti Equa bank investovali do fondů miliardu korun
    Zájem o investování prostřednictvím Equa bank dlouhodobě roste a v posledních týdnech se ještě zvýšil. Počátkem května tak dosáhla tržní hodnota investic klientů Equa bank hranici jedné miliardy korun. Banka vychází tomuto zájmu vstříc a až do konce června umožňuje investovat do všech fondů, které nabízí, bez vstupního poplatku.
  • Klienti kanadské burzy kryptoměn chtějí exhumovat jejího majitele
    Klienti zkrachovalé kanadské finanční společnosti QuadrigaCX, která byla považována za největší kanadskou burzu kryptoměn, žádají o exhumaci zesnulého zakladatele a majitele firmy Geralda Cottena. Chtějí tak podle serveru Independent prověřit podezřelé okolnosti Cottenovy smrti. Cotten byl totiž jediný, kdo znal přístupové údaje k uloženým digitálním penězům v hodnotě 180 milionů kanadských dolarů (3,1 miliardy korun), firma proto zbankrotovala.
  • Klienti Pražské plynárenské by měli být obezřetní. Společnost je ve finanční tísni
    Pražská plynárenská od června opět zdražuje. Tentokrát si připlatí, a to hned o 39 procent, část jejích zákazníků, kteří využívají ceník Standard. Společnost přitom zvedala ceny také v dubnu a předtím na přelomu roku. Takováto série zvedání cen, která následují poměrně krátce po sobě, není zcela standardní. Představuje indicii, že se Pražská plynárenská ocitá v obzvláštní finanční tísni.
  • Klienti privátního bankovnictví Raiffeisenbank mohou v nových fondech investovat do smysluplné budoucnosti
    Raiffeisen investiční společnost rozšiřuje nabídku investičních řešení pro klienty privátního bankovnictví Raiffeisenbank (FWR) o nový udržitelný fond kvalifikovaných investorů FWR Strategy 45 ESG.
  • Klienti Sberbank CZ dostanou zpět úplně všechny své úspory, do posledního haléře, a na své si přijde i Kraj Vysočina. To vše za peníze České spořitelny
    Dnes spadl kámen ze srdce klientům padlé banky Sberbank CZ. Její insolvenční správkyně Jiřina Lužová dnes podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia banky v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Česká spořitelna je tak na cestě k získání nejhodnotnější části majetku Sberbank CZ. Kupní cena činí lehce přes 41 miliard korun.
  • Klientky DeGiro investují úspěšněji než klienti, nejoblíbenější je Amerika
    Nizozemský broker DeGiro, který do České republiky zavítal před rokem a přivedl závan zdravé konkurence v boji o zákazníky mezi zavedené české brokery, již před časem zveřejnil výsledky investování svých klientů. Z nich vyplývá, že alespoň za dané období byly ženy výrazně úspěšnější než muži a to při zhruba stejném přístupu k riziku. Čeští klienti tohoto brokera zároveň více než ostatní Evropané chtějí investovat v USA.
  • Klouzavý průměr: pomocník pro určení trendu
    Klouzavý průměr je hladina v grafu, která je počítaná jako průměrná cena X cenových úseček zpětně. Vykresluje se jako linie a slouží jako plovoucí support nebo rezistence úroveň. Supporty a rezistence jsme popisovali v minulém článku. Jednoduchý klouzavý průměr a exponenciální klouzavý průměr jsou dva nejběžnější zástupci. Tento indikátor se často kombinuje s jinými, jako je kupř. RSI nebo MACD.
  • Klub neposlušných sa rozširuje. Spread medzi nemeckými a portugalskými dlhopismi je na dvojročných maximách
    O Portugalsku sa už niekoľko mesiacov hovorí, že je z najhoršieho von. Avšak rozhodnutia politikov a centrálnych bánk ...
  • Kľúčová miera inflácie FEDu je najvyššie od roku 2012. Dolár posilňuje.
    Z USA dnes dorazili júlové čísla osobných príjmov a výdavkov. Ich medzimesačné headliny dopadli podľa očakávaní, medziročné zmeny však ukázali zaujímavé veci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank