Úterý 03. prosince 2024 18:02
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Maloobchodní tržby setrvávají meziročně v poklesu

14.03.2023 14:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Maloobchodní tržby dle očekávání pokračovaly po očištění o cenový vývoj v meziročním poklesu o 7,7 % po prosincových 8,1 %. Z meziměsíčního pohledu je ale lednový výsledek příznivější, když tržby vyjma prodejů automobilů reálně vzrostly o 0,3 % (sezónně i kalendářně očištěno), zatímco v 4Q22 měsíc co měsíc klesaly.

I nominálně se tržby dostaly meziměsíčně do plusu. Zajímavý je vývoj v segmentu prodeje potravin, kde došlo v lednu proti prosinci k růstu nominálních tržeb o 3 %, reálně o 1,7 %. Cenový vývoj potravin byl přitom poměrně svižný s meziměsíční mírou nad 2 % v období říjen 2022-leden 2023. Naopak v segmentu kultury a rekreace, který v rámci únorové statistiky spotřebitelských cen překvapil zdražením, došlo meziměsíčně k nominálnímu poklesu tržeb o 0,6 %, reálně o 1,2 %.

Průzkumy mezi spotřebiteli ukazují na stabilizaci situace, i když nálada domácností je stále nebývale pesimistická, jak například znázorňuje graf po levé straně. To indikuje, že spotřebitelé budou i v dalších měsících opatrní a nečekáme proto v maloobchodu rychlý obrat k lepšímu. Pravděpodobnější je podle nás scénář, že tržby v maloobchodu uzavřou letošní rok proti 2022 v průměru reálně o 1,7 % níž. Důležité budou dva faktory. Zaprvé rychlost poklesu inflace a tím inflačních očekávání. Zhruba v polovině roku očekáváme inflaci zpět v jednociferném pásmu. Navíc s platností cenových stropů v letošním roce jsou spotřebitelé chráněni před nevyzpytatelnými výkyvy v účtech za energie. Dále bude důležitý vývoj na trhu práce. Ten hodnotíme v kontextu šoků, kterými ekonomika prošla a stále ještě absorbuje, jako relativně příznivý – míru nezaměstnanosti očekáváme letos v průměru na 4 % (poslední hodnota 3,9 %), s růstem nominálních mezd poblíž 10 %.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Maloobchodní tržby rostly, i prodejcům aut se dařilo
    Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v listopadu meziročně vzrostly o 2,9 %.Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o 2,7 %. Celkově maloobchodní tržby dopadly lehce nad očekáváním trhu. Byly negativně ovlivněny zejména o jeden pracovní den kratším měsícem ve srovnání s loňským rokem. Po očištění o tento vliv se tržby v maloobchodě reálně meziročně zvýšily o 3,7 %.
  • Maloobchodní tržby rostly napříč odvětvími kromě aut
    Maloobchodní tržby vyjma prodejů aut v říjnu pozitivně překvapily. Meziročně se kromě prodejů aut vyšplhaly až na 5,6 % a po zahrnutí aut výsledek není vůbec tak negativní, jak se čekalo, když se dostavil nepatrný růst o 0,3 %, oproti očekávánému poklesu okolo 1 %.
  • Maloobchodní tržby rostou
    Maloobchodní tržby bez aut, benzínu a stavebního materiálu v červnu vzrostly o 0,6 % oproti revidovanému růstu o 0,3 % v květnu. Trhy očekávaly růst o 0,3 %.
  • Maloobchodní tržby rostou, epidemie jejich růst v souhrnu sníží
    Maloobchodní tržby v lednu oproti prosinci vzrostly o 0,9 %. Meziroční tempo růstu maloobchodních tržeb tak setrvalo na slušných 4,9 %. To bylo dvě desetinky nad naším odhadem, ale celých 1,1 procentního bodu nad očekáváním trhu. Údaj dokládá, že apetit spotřebitelů byl na počátku roku stále vysoký odrážející rostoucí mzdy a nízkou nezaměstnanost. Co se ovšem neprodávalo, byla auta, jejichž prodeje meziměsíčně klesly o 1,8 %. Meziročně tak prodej motorových vozidel meziročně klesal tempem 5,2 %. Celkové maloobchodní tržby včetně prodeje a oprav aut zpomalily meziroční nárůst na 2,1 % z předchozích 4,4 %.
  • Maloobchodní tržby rostou pomaleji
    Maloobchodní tržby v ČR v prosinci bez prodeje aut oproti listopadu vzrostly o 0,4 % (sezóně očištěná data). Prodej aut se meziměsíčně snížil o 1,7 %. Celkové tržby v maloobchodu tak meziročně reálně rostly o 4,6 % a bez segmentu aut o 4,8 %. Údaje jsou pod odhady trhu, který čekal 5,5 % bez aut a 6,3 % se zahrnutím prodejů aut. I my jsme odhadovali s ohledem na meziroční kalendářní výhodu v podobě jednoho pracovního dne navíc meziroční tempa růstu kolem šesti procent. Nicméně celkově se stále nejedná o špatný výsledek. Maloobchodní tržby pokračují v růstu i když mírně pomalejším tempem.
  • Maloobchodní tržby rostou, prodej automobilů přinesl zklamání
    Maloobchodní prodeje v lednu meziměsíčně reálně vzrostly o 1,6 %, v meziročním srovnání pak o 8,5 %. Lidé utráceli za pohonné hmoty, kde tržby meziměsíčně stouply o 4,7 %, ale i za nepotravinářské zboží (+2,2 %). Naopak tržby za potraviny byly meziměsíčně mírně nižší. Meziročně se maloobchodní tržby bez motorových vozidel zvýšily o 8,5 %. Největší nárůst zaznamenaly segmenty, kde byly v loňském roce uzavřeny kamenné prodejny, tedy prodeje oděvů a obuvi. Zde tržby v meziročním srovnání vzrostly o téměř 200 %.
  • Maloobchodní tržby se letos kvůli koronaviru a souvisejícím vládním zákazům a omezením propadnou, za březen a duben bude propad dramatický
    Maloobchodní tržby v lednu vykázaly solidní meziroční růst. Zklámáním byl však výkon motoristického segmentu, který poměrně nečekaně citelně poklesl. Spotřebitelé stále znatelně navyšovali výdaje za nepotravinářské zboží. To svědčí o jejich poměrně dobré náladě a stále značné ochotě utrácet za zboží, které nutně nepotřebují. V tomto jejich chování se odráží stále výborná kondice trhu práce, který vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci EU i zemí OECD a také nejnižší míru nezaměstnanosti v ČR od 90. let.
  • Maloobchodní tržby se pomalu zvyšují
    Tržby v maloobchodě v ČR se v červnu dál zlepšily. S menší mírou strachu a již ukončenými vládními restrikcemi se obchody více plnily lidmi. Přesto byl červnový nárůst tržeb pod všemi odhady analytiků. Tržby bez prodeje aut rostly oproti květnu o 0,2 %, což znamená meziroční stagnaci po předchozím propadu o 1,9 %. Zde analytici v průměru čekali meziroční růst kolem 3 %. Růst prodejů aut dál doháněl předchozí propady a meziměsíčně přidal 8,7 %, takže se jejich meziroční propad snížil na -17,3 % y/y po předchozích -36,8 % y/y.
  • Maloobchodní tržby se snížily
    Maloobchodní tržby bez automobilů se v březnu snížily o 8,1 % meziročně oproti revidovanému poklesu o 6,8 % v únoru. Trhy očekávaly pokles o 6,6 % meziročně.
  • Maloobchodní tržby se snížily
    Maloobchodní tržby bez aut, benzínu a stavebního materiálu v dubnu klesly na -0,3 % meziměsíčně oproti revidovanému 1 % v březnu. Trhy očekávaly snížení na +0,1 % meziměsíčně.
  • Maloobchodní tržby setrvávají v poklesu
    Maloobchodní tržby vyjma prodejů automobilů v prosinci prohloubily meziměsíční pokles z 0,3 na 0,7 % (ve stálých cenách, sezónně a kalendářně očištěno), což je v meziročním srovnání dostalo do poklesu o 7,3 %. Včetně prodejů automobilů pokles dosáhl meziměsíčně 0,3 % a 5,6 % meziročně. Jedná se o horší výsledek než trh očekával; náš odhad dokonce na pozadí stabilizace spotřebitelské důvěry počítal s tím, že dojde k přerušení série meziměsíčního poklesu tržeb během října a listopadu.
  • Maloobchodní tržby setrvávají v poklesu
    Maloobchodní tržby v listopadu mírně snížily meziroční pokles na 8,7 % z 9,9 % v říjnu. Z meziměsíčního pohledu se jedná o pokles tržeb reálně o 0,3 %. To vnímáme s ohledem na klesající kupní sílu domácností a velmi nízkou důvěru spotřebitelů jako ještě „dobrý“ výsledek.
  • Maloobchodní tržby se v dubnu nečekaně zadrhly, dobré zprávy došly a Češi se opět obávají inflace. Vládě kvůli tomu citelně klesá inkaso DPH, což prohlubuje její schodek
    Tržby českého maloobchodu v dubnu zaostaly za očekáváním. Oproti březnu stagnovaly a meziročně polepšily reálně o 5,3 procenta. To je sice poměrně solidní dynamika, která však zaostává jak za očekáváním, tak třeba i za březnovým meziročním růstem. Ten podle revidovaných údajů činil 5,8 procenta. Přitom květnová čísla, která budou zveřejněna příští měsíc, zřejmě zlepšení situace neukáží. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se totiž v květnu letos poprvé zhoršila, byť nepatrně.
  • Maloobchodní tržby silně propadly, ale přesto byly výrazně nad odhady
    Maloobchodní tržby v dubnu bez motoristického segmentu klesly oproti březnu o 4,8 % a meziroční propad se tak prohloubil na 10,6 %. Je to sice velký propad, ale v kontextu současného vývoje to je mnohem lepší, než se odhadovalo. Zhruba řečeno, čekalo se číslo ještě o deset procent slabší. Pozitivní překvapení jde do značné míry na vrub revizi předchozích dat, když podle nových údajů činil březnový meziroční propad maloobchodních tržeb 5,6 %, zatímco původní odhad ukazoval větší pokles o necelých 9 %. Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím prodejů aut meziročně klesly o 21,2 % a i v tomto případě se v průměru čekal ještě větší propad kolem 30 %.
  • Maloobchodní tržby snížily svůj propad
    Maloobchodní tržby bez aut v listopadu klesly na -8,7 % meziročně oproti -9,4 % v říjnu. Trhy očekávaly pokles na -7,9 % meziročně.
  • Maloobchodní tržby stouply
    Maloobchodní tržby bez zahrnutí automobilů v březnu vzrostly o 6,1 % meziročně oproti revidovaným 2,5 % v únoru. Trhy očekávaly růst o 2,8 % meziročně.
  • Maloobchodní tržby ukazují na oslabující poptávku
    Maloobchodní tržby dnes uzavírají trojici dat z české reálné ekonomiky přinášející první tvrdá data za třetí kvartál. Stejně jako průmysl a zahraniční obchod nestartuje maloobchod třetí kvartál v dobré formě. Očekávaný pokles tržeb vyjma prodejů aut (reálně a po očištění o kalendářní vlivy) ve výši 5,5 % oproti loňskému červenci byl nakonec překonán, když dosáhl -7,2 %. Současně byla k horším revidována data za červen, konkrétně z -6,0 % na -6,9 %. Z meziměsíčního pohledu poklesly tržby o 0,6 % po předchozí stagnaci. Trend meziměsíčně klesajících tržeb pozorujeme již od února. Po zahrnutí prodejů aut tržby poklesly o 0,7 % meziměsíčně a v meziročním srovnání setrvaly na -6,9 %.
  • Maloobchodní tržby v Austrálii ztratily
    Australské maloobchodní tržby se v listopadu překvapivě propadly o 0,1 procenta. Většinový konsenzus předpokl...
  • Maloobchodní tržby v Británii překonaly očekávání, analýza EUR/GBP
    Britské maloobchodní tržby rostly v září rychleji, než se očekávalo. V meziměsíčním srovnání si tržby připsaly 0,...
  • Maloobchodní tržby v České republice významně překonaly očekávání
    ČSÚ uvádí, že tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky meziročně vzrostly o 27,4 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 6,3 %, s oděvy a obuví o 5,2 %, s výrobky pro domácnost o 3,1 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 2,7 % a s počítačovým a komunikačním zařízením o 0,1 %. Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se zvýšily o 4,2 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,8 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 17,1 %. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby vzrostly o 14,9 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024