Sobota 21. prosince 2024 17:58
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Partner

Cena zlata je 10 procent pod inflací. Jak zjistit jeho reálnou hodnotu?

02.03.2023 10:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zájem střadatelů investovat do drahých kovů se za poslední dva roky ztrojnásobil. Do zlata investuje až 10 procent populace. I do budoucna považují ekonomové zlato za jedno z nejbezpečnějších úložišť peněz.  

České hospodářství se od třetího kvartálu loňského roku nachází v recesi. Současný ekonomický vývoj ovlivňuje i chuť firem investovat. Českou ekonomiku ale turbulentní roky teprve čekají. „Vzhledem ke zvýšeným nákladům na obsluhu provozních úvěrů a vysokým cenám energií jsou firmy pod tlakem a jejich motivace investovat je na bodě mrazu – to potvrdil i nedávný průzkum mezi firmami, kde 64 procent firem uvedlo, že jejich investice jsou minimální. To se samozřejmě odráží v celkové ekonomické situaci celé země. Otázkou zůstává, kdy se začne tato represe propisovat významně do reálné ekonomiky v podobě vyšší nezaměstnanosti, hlubšího poklesu HDP a dalšího zvyšování státního dluhu. V delším období pak v poklesu konkurenceschopnosti domácí produkce,“ řekl Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Současný vývoj připisují ekonomové částečně na vrub chování České národní banky, která v boji s inflací drží základní úrokovou míru na hodnotě, jaká byla v Česku naposledy před 25 lety. „Tato měnová politika, která jen „žehlí“ předchozí devizové intervence od roku 2013 v hodnotě dvou bilionů korun, vytváří v kombinaci s poklesem reálných mezd silnou finanční represi na občany, firmy, ale i státní kasu. Dle mého názoru bude Česká národní banka nucena reagovat na přicházející špatná ekonomická čísla snížením úrokových sazeb a akceptovat dlouhodobě vyšší inflaci, než jsou aktuálně plánovaná dvě procenta v průběhu příštího roku. Dokáži si představit až pět procent ročně. Zkrátka předchozí devizové intervence příliš vychýlily hospodářský cyklus na jednu stranu – přehřátí ekonomiky, a proto následný pokles – ochlazení, navíc podpořený vnějšími globálně politickými a ekonomickými šoky je tak bolestivý a někdo ty náklady chybných rozhodnutí předchozí rady ČNB nést musí. Exportéři byli samozřejmě nejvyššími příjemci těchto intervencí, otázkou zůstává, zda jejich současná represe nepožene domácí ekonomiku až do hospodářské deprese,“ uvedl Roman Pilíšek.

České ekonomice založené na exportu neprospívá ani posilování koruny vůči euru. To sice jistě kvitují čeští turisté a spekulanti, kteří těží z úrokového diferenciálu mezi eurem a korunou, pro ekonomiku má ale v delším období fatální následky. Ty se dříve či později projeví paradoxně dalším zdražováním z důvodu snížení investic a produktivity práce. „Český export tratí přes 250 miliard korun za každé jednokorunové posílení koruny k euru. Navíc například v USA rozjely masivní podporu zahraničních investorů v podobě daňových prázdnin, což jen potvrzuje další obchodní střet mezi USA a Evropou,“ uvedl Roman Pilíšek.

Nejistá ekonomická budoucnost vede firmy, ale i jednotlivce k úvahám, jak svůj kapitál chránit. Ti, kdo mají peníze na běžných účtech, by za roky 2021, 2022 a dle odhadu 2023 přišli celkem o 27 procent hodnoty peněžních úspor. Pozornost se, zejména v posledních dvou letech, upírá k nákupu drahých kovů. Nákup zlata ve velkém je ale doménou převážně silných investorů. Důvodem, proč se většina lidí obává větších investic, je i to, že si nedokáží spočítat reálnou cenu zlata. Existuje však snadný postup, díky kterému zjistí skutečnou hodnotu zlata i naprostý laik.  „Výchozí cena unce zlata na začátku vzniku samostatné České republiky, tedy i vzniku české koruny, byla 9 660 korun. Výchozí hodnota indexu je 100. Následně na konci každého měsíce zjistíme cenu jedné unce zlata a očistíme ji o meziroční míru inflace. Pokud je hodnota zlata pod výchozí cenou na začátku roku 1993, pak je zlato v korunách k inflaci podhodnocené, naopak pokud je nad výchozí cenou, pak nadhodnocené. Burzovní cena zlata k poslednímu únorovému dni letošního roku byla 40 365 korun za unci. Míra inflace ke stejnému datu byla zhruba 16,5 procenta. Index k tomuto datu má tak hodnotu 90. Aktuálně je tedy cena zlata 10 procent pod inflací, kde byla naposledy v říjnu roku 2018,“ popsal výpočet Roman Pilíšek.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Cena zlata atakovala hranici 1700 dolarů za unci - dostala se na nejnižší úroveň od začátku letošního roku
    Cena zlata se v tomto týdnu dotkla klíčové hranice podpory 1 700 dolarů za unci (zhruba 41 500 Kč). Za tímto poklesem stojí především vývoj inflace v USA, která podle dat za měsíc červen činila meziročně 9,1 %, což bylo nejvíce za 40 let. Od května stoupla o 0,5 %, kdy činila 8,6 %. Tato situace nahrává americkému FEDu k razantnějšímu zpřísňování své měnové politiky a očekává se další zvýšení úrokových sazeb. Pravděpodobně o 0,75 - 1,00 procentního bodu. Což by vedlo k dalšímu posílení amerického dolaru a pravděpodobnou korekci na straně žlutého kovu.
  • Cena zlata byla odmítnuta na rezistenci cloudu
    Cena zlata se obchoduje kolem 1 980 USD. Podle indikátoru cloud Ichimoku zůstává trend medvědí, protože cena je pořád pod (cloudem) Kumo. Cena byla odmítnuta na rezistenci cloudu 1 997 USD, což je medvědí signál. Obchoduje se pod indikátory Tenkan-sen a Kijun-sen. Rozpětí Chikou (černá linie) je pod svícnovou formací (medvědí). Cena zlata zůstává citlivá na pokles. Support se nachází na nedávných minimech 1 968 USD a průraz pod tuto úroveň umožní cestu k většímu poklesu k 1 920 USD. Dokud bude cena pod cloudem, zůstane zlato na medvědím trhu.
  • Cena zlata by měla dále stoupat
    „Zlato letos patří mezi nejvýnosnější aktiva. Zatímco na začátku roku se obchodovalo za 1 517,29 dolaru za troyskou unci, ke včerejšímu dni již dosahovalo hodnoty 1 970,18 dolaru za troyskou unci. To představuje zhodnocení o 29,85 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cena zlata by se mohla dostat až k 1250 dolarům za unci. Klíčovým hybatelem je dolar
    Před pátečním zveřejněním americké zprávy o zaměstnanosti bylo zlato pod značným tlakem. Sledovali jsme, jak se cena vrátila zpět ke klíčové oblasti podpory mezi 1 300 – 1 310 USD/unce. Pokud se v tuto chvíli podíváme, co vlastně zlatem hýbe, je to v podstatě vše jen o dolaru. Když se podíváme na sílu dolaru v posledním týdnu, v podstatě koresponduje s oslabením zlata, a protože cena zlata v eurech se víceméně neměnila, naznačuje to, že klíčovým hybatelem zlata je v tuto chvíli dolar. Ten je tedy klíčem k budoucnosti nebo alespoň k nejbližším vyhlídkám pro zlato. A páteční zpráva o zaměstnanosti je pro něj klíčová.
  • Cena zlata by v roce 2022 mohla překročit hranici loňského roku
    Zlato by na světových trzích mohlo překonat hodnotu 2100 USD za trojskou unci. S oblibou se o zlatu říká, že představuje bezpečný stav, který během nejistoty může zhodnotit peníze.
  • Cena zlata eskalovala prodeje investičních zlatých mincí, nového majitele však našla i Kytice či tuzexová bankovka
    Březen přál aukcím zlatých investičních mincí, čemuž pomohl i vývoj na trhu komodit. Sběratelé si však dopřávali i v jiných oblastech. Nový majitel si mohl uložit sbírku Čtyřlístků s číslem 1 až 200, kterou pořídil za 112 000 korun. Na milovníka veteránů se zase usmálo štěstí v aukci policejní Jawy 350. Prodala se i Kytice, sbírka básní Karla Jaromíra Erbena.
  • Cena zlata explodovala, Fed ztrácí důvěru trhu
    "Americká centrální banka letos i přes mnohé znaky odolné inflace razí holubičí monetární politiku, což vede k rostoucí skepsi trhu a to mohlo výrazně podpořit růst ceny zlata. Je tak možné, že americký Fed ztrácí kredibilitu, " říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Cena zlata i přes své propady bude dlouhodobě posilovat
    Rekordní cena zlata v srpnu a její následný pád dokazuje, že zlato není vhodný investiční nástroj pro krátkodobé spekulativní investice. Na investici do žlutého kovu je třeba pohlížet jako na dlouhodobé bezpečné uložení finančních prostředků, které minimálně deset let nebudou potřeba, pak se tato investice stoprocentně vyplatí.
  • Cena zlata je historicky rekordní, poprvé přes 2500 dolarů za unci. Suverénně rekordní je i cena „zlatého pokladu“ České národní banky, navzdory rozprodeji z 90. let
    Zlato je dnes nejdražší v dějinách. Nominálně jeho cena nikdy nebyla vyšší než dnešní maximum, přesahující vůbec poprvé psychologickou hranici 2500 dolarů za troyskou unci.
  • Cena zlata je stabilní. Proti problémům na Ukrajině působí výnosy a silnější dolar
    Ceny zlata byly v pondělí stabilní, jelikož po zprávě a pracovních místech v USA dolar a výnosy státních dluhopisů posílily. Zpráva také navýšila agresivní zvyšování úrokových sazeb, mezitím co stále se zhoršující krize na Ukrajině podpořila nabídky zlata.
  • Cena zlata klesá následkem severokorejského dění
    Minulý týden se zlato potýkalo s téměř protikladnou možností výsledku – mezi realizací zisku a posunem nad klíčovou rezistenci, a to v závislosti na tom, jakým směrem se vyvine patová situace v Severní Koreji. Od té doby se díky úsilí na obou stranách povedlo alespoň prozatím napětí zmírnit. Vedení Severní Korey v podstatě přes noc upustilo od své konfrontační rétoriky vůči USA a vzdalo se plánu zaútočit na Guam.
  • 🏆Cena zlata klesla pod $1 900!
    Zlato dnes klesá o více než 1,5 % a propadá pod 1 900 USD za unci. Na začátku dnešního obchodování cena klesla pod úroveň 50,0% retracementu pandemického vzestupu. Ještě před průrazem cena dvakrát testovala support v blízkosti 1 900 USD, nicméně poptávce se podařilo pokles zastavit. Nyní je klíčovým testem pro zlato oblast mezi 1890-1900 $. Současná situace je podobná situaci v letech 2011-2013, kdy byla testována zóna 1500-1530 USD. I tenkrát zlato korigovalo v reakci na zpřísňování měnové politiky. Potenciální trvalé prolomení pod 1900 USD by mohlo z dlouhodobého hlediska iniciovat výraznější pohyb směrem dolů k oblasti kolem 1600-1700 USD, jak naznačují současné úrovně výnosů amerických dluhopisů. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že zlato je také vnímáno jako zajištění proti inflaci a geopolitickým turbulencím, se kterými se nyní potýkáme. Pokud se kupujícím podaří ubránit oblast kolem 1890-1900 USD, může zlato začít konsolidovat a nabírat dech ke korekci současného výplachu.
  • Cena zlata klesla z 6měsíčního maxima
    Cena zlata klesla z nového šestiměsíčního maxima, když hlavní index zpracovatelského průmyslu institutu ISM v prosinci zaostal za očekáváním a klesl o něco více, než se čekalo.
  • Cena zlata láme rekordy
    „Zlato je fenomén, který výrazně ovlivňuje lidstvo již zhruba 4000 let. Za tu dobu se nikdy nestalo bezcenným, proto je považováno za dobrého udržitele hodnoty. Navíc v letošním roce zlato patří mezi nejvýnosnější aktiva,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cena zlata má nadále klesavou tendenci.
    Zlato se obchoduje kolem úrovně 1 642 USD. Včera jsme v naší analýze naznačili medvědí odmítnutí u rezistence cloudu. Cena zlata vytvořila nižší maximum a zůstává uvnitř hlavního medvědího kanálu, ve kterém se nachází od února. Dokud je cena uvnitř kanálu, medvědi mají trh stále pod kontrolou. Klíčový support se nachází na nedávném dvojitém dnu kolem hladiny 1 615 USD. Již mnohokrát jsme zmínili možnou býčí divergenci RSI, ale ta sama o sobě není signálem obratu. Znamená to, že medvědi musí být opatrní a že klesající trend slábne. Medvědí divergence může pokračovat dlouhou dobu, proto je potřeba, aby i cena prolomila nad klíčové úrovně rezistence, abychom mohli potvrdit obrat trendu. Divergence RSI je časnou známkou možného obratu. Někdy přijde signál příliš brzy a pokračuje v poskytování divergencí, aniž by se došlo k obratu cenového trendu.
  • Cena zlata na konci ledna klesla o tři procenta na 1800 dolarů
    Zlatu se během posledního roku nedařilo dohnat pokles způsobený výkyvem v předchozím koronavirovém roce. Jeho cena se nicméně postupně zvyšuje a na konci ledna už byla na úrovni 1797 dolarů za unci, tedy jen o 3,4 procenta pod hodnotou před rokem. V prosinci byl meziroční pokles ještě sedmiprocentní. O poznání hůře je na tom stříbro s meziročním poklesem o téměř 23 procent na 22,47 dolarů za unci.
  • Cena zlata opět atakovala hranici 2000 USD za unci
    Cena zlata se po odrazu od říjnového minima nejen dobře zotavila, ale počátkem tohoto týdne dosáhla nového pětiměsíčního maxima 2 009 USD za unci. Následně zaznamenala mírný pokles, který byl pravděpodobně důsledkem mírně překoupeného trhu.* Pokud bude nákupní rally pokračovat, mohla by cena vzrůst ještě výše.
  • Cena zlata pod tlakem po vítězství Trumpa, očekávání další inflace a pevnějšího dolaru
    Ceny zlata jsou pod tlakem v důsledku silnějšího dolaru a rostoucích výnosů dluhopisů po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Očekává se, že Trumpovy inflační politiky, jako jsou nové daně a cla, udrží úrokové sazby na vysoké úrovni, což snižuje atraktivitu zlata jako aktiva bez úroků. Investoři nyní zaměřují pozornost na nadcházející data o inflaci v USA a prohlášení Federálního rezervního systému, která by mohla naznačit další kroky ohledně úrokových sazeb.
  • Cena zlata pokořila 1500 USD za trojskou unci, což přilákalo i podvodníky
    Cena zlata se na začátku srpna poprvé od roku 2013 vyšplhala nad hranici 1 500 USD. Poslední měsíc tak vychází pro zlato velmi pozitivně. V období od poloviny července ani jednou nespadlo pod hranici 1 400 USD. Vysoká cena motivuje k jeho výkupům a obchodníci mají proto plné ruce práce. Aktuální situace však nemá vliv jen na nabídku a poptávku, ale otevírá dveře i pro podvodníky.
  • Cena zlata prepadla po obrovskej predajnej objednávke
    Cena zlata v pondelok prudko prepadla a ranné európske obchodovanie bolo pre cenné kovy veľmi volatilné. Na trh prišiel z ničoho nič predajný príkaz na 18 000 futures kontraktov, čo je cca 1.8 milióna uncí zlata v nocionálnej hodnote cca 2 mld. USD. Takýto obrovský nárast predajného objemu stlačil cenu zlata dole o takmer 2% v priebehu niekoľkých sekúnd.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024