Sobota 21. prosince 2024 13:07
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Těžba kryptoměn může být atraktivnější než obchodování s nimi

13.02.2023 14:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kryptoměny se během posledních několika let staly celosvětovým fenoménem v oblasti investic. Bitcoin, Ethereum, LTC nebo DOGE se prokázaly jako výnosné, ale zároveň vysoce volatilní investiční příležitosti. Právě kvůli jejich nestabilitě se vyplatí hledat alternativní způsoby, jak jejich potenciál využít. Tuto alternativu představuje těžba kryptoměn, která může při správném provedení být až o 40 % výnosnější než nákupní transakce. Pozitiva těžby kryptoměn proti investování navíc rostou v okamžiku, kdy se pro její průběh využívá energie přebytková nebo získaná z ekologických zdrojů. Přesně na to se zaměřuje česká společnost 2BMiner, která svým klientům nabízí těžební služby, a to od nákupu stroje až po inkasování Bitcoinu.

Obchodování s kryptoměnami se před několika lety stalo běžnou součástí investičního světa. S raketovým nárůstem hodnoty Bitcoinu na počátku roku 2021 se z něj stala žádaná komodita a na svém vrcholu v roce 2021 dosahovala jeho hodnota 69 045.00 dolarů. V letošním roce se jeho hodnota pohybuje mírně nad 20 000 dolarů, což v historickém kontextu měny stále představuje prakticky 180% nárůst v horizontu pěti let. Tyto poklesy nevykazují perfektní čísla pro investora, který Bitcoin koupil před rokem a půl a doposud ho neprodal.  Pro zájemce o vstup do těžařského „průmyslu“ však nyní kryptoměny představují zajímavý potenciál.

Investování vs. těžení kryptoměn

Rozhodování mezi obchodováním s kryptoměnami a jejich těžením nemusí pro nováčka představovat složité dilema. Obchodování s kryptoměnami je technologicky podstatně snazší, obvykle stačí několik kliknutí v rámci mobilní aplikace. Celá jeho podstata ale spočívá na kolísání hodnoty kryptoměn, které jeden investor prakticky nemůže ovlivnit. Oproti tomu při těžbě vzniká dlouhodobý a stálý růst hodnoty investorových aktiv. Vyžaduje sice vyšší závazek a těžba není stejně flexibilní jako nákup a prodej, ale v dlouhodobém horizontu může přinášet výnos až o 40 % vyšší než obchod s kryptoměnami.

Během loňského roku klesla hodnota Bitcoinu o desítky procent a investoři vnímají kryptoměny jako ještě nestabilnější a volatilnější investici,” říká zakladatel a CEO společnosti 2BMiner Jakub Hlavenka. “Pro těžaře ale tento pád naopak představuje výraznou investiční příležitost, protože stejně tak klesly i ceny těžebních strojů. Ty se teď dají nakoupit za méně než polovinu jejich původní ceny, což při nejnovějších tendencích růstu kurzu Bitcoinu může představovat jedinečnou příležitost,” dodává Jakub Hlavenka.

Laptop a internet už nestačí

Těžení Bitcoinu v jeho začátcích představovalo z dnešní perspektivy relativně jednoduchý proces, kterému se dalo věnovat i v domácích podmínkách. Výkonný grafický procesor a připojení k internetu bylo to jediné, co bylo zapotřebí k zisku alespoň nějakého objemu kryptoměny. V dnešní době je možnost těžby mnohem omezenější. Čím víc Bitcoinů se v minulosti získalo, tím náročněji se dolují ty nové. Nezbytností pro vstup do odvětví se tak staly stroje zaměřené na těžbu kryptoměn za pomoci specializovaných grafických procesorů (ASIC zařízení), těžebního softwaru a efektivního chlazení s využitím nízkonákladových zdrojů energie.

S šetrnou energií

Těžení kryptoměn se pořád může zdát pro jednotlivce příliš energeticky náročné, a to obzvláště v posledních měsících, kdy ceny energie stoupají. Proto je žádoucí pro těžbu využívat elektřinu z co nejlevnějších a co nejšetrnějších zdrojů. Například ze solárních panelů, větrných a termálních elektráren nebo z energetických přebytků, které by se jinak nevyužily. K takovým zdrojům se běžný člověk, který se rozhodne začít s těžbou kryptoměn na vlastní pěst, jen tak snadno nedostane. Existují však způsoby, jak se k nim dostat.

V 2BMiner nabízíme kompletní servis v rámci těžby. Zajišťujeme asistenci při výběru kvalitního stroje, fixní ceně za energii během těžby a bezstarostný průběh celého procesu až po inkasování kryptoměnových tokenů,” říká Michal Bílek, zakladatel a CSO platformy 2BMiner o jejím fungování.

Cesty do světa kryptoměn a jejich těžby dnes existují, záleží tak na každém investorovi, jestli se po nich vydá.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Těžaři ropy téměř přestali investovat do nových nalezišť. Nově objevené ropy je nejméně za 30 let
    Trh funguje. I když mu to občas trochu trvá. Výrazný pád cen ropy z roku 2014 se začíná projevovat nejen na ziskovosti firem působících v ropném průmyslu, ale také na dlouhodobém výhledu pro její nabídku. Těžaři ropy přestávají investovat do objevování nových nalezišť, díky čemuž byla v minulém roce podle dat bloombergu objevena naleziště v objemu pouhých 2,7 miliardy barelů. Jedná se o nejnižší výsledek za posledních 30 let od kdy máme k dispozici relevantní data. Během letošního roku pak nová naleziště činí pouhých 730 mil. barelů.
  • ⚡Těžaři uranu se odrážejí od dna na pozadí dohody mezi Constellation Energy a Microsoftem v oblasti energetiky díky jaderné energii pro datová centra umělé inteligence 📈
    Společnosti kótované na burze v USA, které jsou napojeny na trh s uranem (těžba, zpracování), se dnes obchodují s nárůstem v rozmezí 4 až 6 %. Americký energetický gigant Constellation Energy (CEG.US) oznámil plány na opětovné spuštění prvního bloku jaderné elektrárny Three Mile Island do roku 2028, aby zajistil udržitelné a předvídatelné dodávky energie pro datová centra společnosti Microsoft (MSFT.US) (mimo jiné pohánějící umělou inteligenci). Akcie společnosti Constellation Energy (CEG.US) dnes stoupají na nová historická maxima a obchodují se o více než 20 % výše.
  • Těžařům kryptoměn se brzy uleví, nejspíš ale jen dočasně
    Bitcoin a další kryptoměny se postupně oklepávají z nedávného cenového propadu o padesát procent. Cena bitcoinu se ale i po vystoupání nad šest tisíc dolarů pohybuje na hraně profitability. To řadu těžařů nutí vypínat své stroje. Za měsíc březen klesl průměrný výpočetní výkon, který těžaři dodávali bitcoinové síti na zabezpečení jejího chodu, přibližně o desetinu. Vyplývá to ze statistik agregátoru Blockchain.com.
  • Těžba altcoinů
    Ke slušným příjmům potřebujeme výkonný počítačový hardware, u altcoinů především grafické karty a levnou elektřinu. Kvůli velké konkurenci v oblasti těžby je zapotřebí investovat do výkonnějšího a těžšího hardwaru. Je však potřeba počítat i s jeho opotřebením a výměnou.
  • Těžba Bitcoinu a krádeže elektřiny, rostoucí problém pro malajsijské užitné společnosti 
    Krádeže elektřiny v Malajsii, těžaři Bitcoinu stály energetické společnosti v roce 2021 stovky milionů dolarů, ale jedna společnost to chce změnit.
  • Těžba bitcoinu v roce 2023: 18 ziskových ASIC zařízení a dominantní pozice tří největších výrobců
    Podle statistiky z poloviny května je při dnešním směnném kurzu bitcoinu ziskových 18 různých zařízení pro těžbu bitcoinů s integrovaným obvodem pro konkrétní aplikaci (ASIC).
  • Těžba bitcoinů v Texasu zůstává i přes obavy ze spotřeby energie neomezená
    Texaský těžební průmysl bitcoinů vykazuje růst v období turbulencí v kryptoprůmyslu a obav ze spotřeby energie.
  • Těžba bitcoinů zaznamenala v den půlení rekordní denní příjmy
    Nedávné půlení bitcoinu přišlo a proběhlo minulý týden poměrně bez problémů.
  • Těžba BTC v texaskému městečku
    Těžařští giganti digitálních mincí se vydali do Texasu kvůli levné elektřině. Zřídili si farmu na těžbu kryptoměn v bývalé továrně na tavení hliníku v texaském městě Rockdale, kde žije 5 000 obyvatel.
  • Těžba dřeva stoupá, ceny se propadají
    Těžba dřeva se zvyšuje, ceny jsou však mnohem nižší. Kůrovec připravil v loňském roce státní podnik Lesy ČR o 3 miliardy korun.
  • Těžba kryptoměn, spotřeba energie a CO2
    Světová těžba kryptoměn v roce 2018 spotřebovala stejní množství energie jako celé Polsko a vyprodukovala 800 tun CO2. Uživatelé o těžbě mnohdy nevědí.
  • Těžba lithia v ČR – ČEZ půjčí EMH 2 miliony eur
    Energetickou skupinu ČEZ vlastní ze 70 % stát. Nyní prozkoumává možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firmě European Metals Holdings, která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku 2 miliony eur, v přepočtu asi 51,2 milionu korun.
  • Těžba ropy letos poroste rychleji než poptávka
    Růst celosvětové těžby ropy bude v letošním roce rychlejší než růst poptávky. Spojené státy by tak díky rychlému růstu těžby mohly letos vystřídat Rusko na postu největšího producenta ropy na světě. Odhad letošního růstu poptávky po ropě vzrostl na 1,4 milionu barelů denně z dosud předpokládaných 1,3 milionu barelů denně. Růst těžby ropy by se měl mírně zpomalit z loňských 1,6 milionu barelů denně. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nyní snaží podpořit ceny ropy omezením dodávek na trh. Jejich snahu ovšem podkopává rostoucí těžba ve Spojených státech.
  • Těžba ropy rostla v prvním čtvrtletí mnohem rychleji, ceny ale rostly také
    Těžba ropy rostla v prvním čtvrtletí mnohem rychleji, ceny ale rostly také, uvedl dallaský Federální rezervní systém. Cenový sentiment byl nicméně optimistický, protože většina respondentů průzkumu očekává, že WTI bude koncem roku 2022 stát 80–90 USD za barel. Menší část dotázaných, přibližně 5 %, předpokládala, že cena WTI bude koncem roku 2022 činit 110–120 USD. Je zajímavé, že většina respondentů se domnívala, že referenční cena v USA se zastaví na ceně přes 120 USD za barel.
  • Těžba ropy v Rusku se loni z části zotavila, vzrostla o víc než dvě procenta
    Těžba ropy v Rusku se loni zotavila z útlumu vyvolaného pandemií a zvýšila se o více než dvě procenta. V průměru tak činila 10,52 milionu barelů denně, oznámilo dnes ruské ministerstvo energetiky. Na úroveň před pandemií se Rusko chce dostat do května, což je ale podle analytiků ambiciózní plán vzhledem k tomu, že ropná pole se vyčerpávají.
  • Těžba ropy v Rusku v dubnu klesla o devět procent, nejvíce od rozpadu SSSR
    Těžba ropy v Rusku v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem klesla téměř o devět procent, zejména kvůli dopadu sankcí, které západní země uvalily na Moskvu za její invazi na Ukrajinu. Pokles těžby je přitom nejvyšší od rozpadu Sovětského svazu na začátku 90. let. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se s odvolává na údaje skupiny OPEC+, zahrnující Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Těžba celé skupiny OPEC+ pak byla v dubnu o 2,6 milionu barelů nižší, než stanovuje její dohoda o těžbě.
  • Těžba uhlí klesá, množství vyrobeného koksu ale narůstá
    V ČR se v roce 2018 meziročně vytěžilo méně uhlí. Produkce černého uhlí se oproti roku 2017 snížila o 18 % na 4,5 milionu tun. Objem vytěženého hnědého uhlí klesl o 0,4 % na 39,2 milionu tun. Množství vyrobeného koksu vzrostlo o 2,5 % na 2,5 milionu tun.
  • Těžba uhlí v Polsku klesá a uhlí se vozí z Ruska
    V Polsku nastal obrat ohledně těžby uhlí. Těžba uhlí v poslední době setrvale klesá a oproti tomu Varšava začala zvyšovat dovoz uhlí z Ruska. Podle údajů zveřejněných Eurostatem bylo od ledna do září letošního roku do Polska dovezeno celkem 8,5 milionu tun uhlí. Jde o 42 % více uhlí, než se dovezlo ve stejném období loňského roku.
  • Těžební společnosti (-2 %) srážejí Evropu z šestiročních maxim
    Evropské indexy si dnes vybírají oddechový den, panevropský Stoxx 600 klesá o 0,3 % a vzdaluje se tak od šestiletých m...
  • Těžiště investic PPF by mělo být v Evropě, chce rozvíjet Air Bank, řekl Šmejc
    Těžiště investic skupiny PPF by nyní mělo být v Evropě, v Asii chce skupina hledat partnery. Ucelenou investiční strategii bude PPF schopná definovat v září. Novinářům to řekl nový ředitel PPF Jiří Šmejc. Po zrušení spojení Moneta Money Bank s bankovní částí PPF chce skupina dále rozvíjet Air Bank, uvedl. Šmejc také řekl, že je ochotnější se při obchodních příležitostech spojit s partnery, než býval zesnulý zakladatel PPF Petr Kellner. Do čela skupiny Šmejc nastoupil v polovině června.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
Forex brokeři
reklama
CapXmaster