Středa 18. prosince 2024 11:08
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %

Ekonomický kalendář: Všichni se zaměřují na zveřejnění americké inflace!

12.01.2023 09:13  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Evropské indexy otevírají výše
  • Údaje o indexu spotřebitelských cen v USA za prosinec ve 14:30.
  • Projev 3 členů Fedu

Evropské akciové indexy zahájily dnešní obchodování růstem. Stalo se tak po včerejší solidní seanci na Wall Street a smíšeném obchodování v Asii. Rozsah zisků na starém kontinentu je však malý. JPY je nejvýkonnější měnou G10 poté, co japonská média informovala, že BoJ na zasedání příští týden přezkoumá vedlejší účinky své uvolněné měnové politiky. 

Ekonomický kalendář je pro dnešní evropské dopoledne prázdný, nicméně odpoledne bude vše zajímavější. Klíčovou událostí dne je zveřejnění americké zprávy o indexu spotřebitelských cen za prosinec ve 14:30. Trh očekává zpomalení jádrového ukazatele pod 6 % meziročně. Zpráva může být pro Fed klíčová při rozhodování, zda na příštím zasedání zvýší sazby o 25 nebo 50 bb. Když už jsme u Fedu, obchodníkům budou odpoledne nabídnuty také projevy 3 členů Fedu, přičemž Harker by měl promluvit dvakrát. V neposlední řadě se obchodníci s komoditami zaměří na zprávu EIA o zásobách zemního plynu v USA a také na zprávu WASDE o trhu s obilovinami.

14:30  - USA, žádosti o dávky v nezaměstnanosti. Oček: 215k. Dříve: 204k

14:30 - USA, CPI report za prosinec.

  • Hlavní údaj. Oček.: 6.5% YoY. Dříve: 7.1% YoY
  • Jádrový údaj. Oček.: 5.7% YoY. Dříve: 6.0% YoY

16:30 - USA, zásoby zemního plynu. Oček.: -15 bcf. Dříve: -221 bcf

18:00 - WASDE report

Projevy centrálních bankéřů:

  • 13:30 - Fed Harker
  • 14:45 - Fed Harker
  • 17:30 - Fed Bullard
  • 18:00 - BoE Mannová
  • 18:40 - Fed Barkin

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: Veškerá pozornost směřuje na zasedání Fedu (sledujte přenos XTB na youtube!)
    Evropské indexy otevřely v blízkosti včerejších uzavíracích hodnot. Dosavadní pohyby na trzích jdou dnes spíše nižší, protože obchodníci se připravují na vysoce očekávané zasedání Fedu. Americká centrální banka oznámí rozhodnutí o měnové politice v 19:00. Po něm bude následovat tisková konference předsedy Powella v 19:30. Zasedání Fedu budeme komentovat od 18:40 na youtubovém kanálu XTB!
  • Ekonomický kalendář: Virus trhy i nadále znervózňuje
    Evropské indexy zahájily týden na nižších úrovních. Trhy jsou nervózní hlavně kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru, a to jak v USA, tak celosvětově. Kalendář je během pondělní seance na nové makro velmi chudý a téma koronaviru bude i nadále dominovat.
  • Ekonomický kalendář: V Japonsku volí nového premiéra
    Pondělí (opět) mnoho dat nenabídne. Obchodníci se tak soustředí na volby nového japonského premiéra. Dle odhadů by se jím mohl stát dosavadní tajemník strany Yoshihide Suga, který by tak nahradil odstoupivšího Shinza Abe. Ve zbytku týdne už by o důležité události nemělo být taková nouze. Nejdůležitější fundamentem bude zasedání FOMC, jehož výsledek se tradičně dozvíme ve středu. Pozornost se zaměří na tiskovou konferenci guvernéra Powella. Obchodníci se budou soustředit na zmínky o nových stimulačních opatřeních a detaily nového průměrného inflačního cílování. Rozhodovat o sazbách budou v tomto týdnu také BoE a BoJ. Co se týká dalších dat z USA, zajímavými by mohly být výsledky žádostí o podporu v nezaměstnanosti, průmyslová produkce, maloobchodní prodeje a data z trhu s bydlením. V Číně se dočkáme zveřejnění průmyslové produkce, maloobchodních prodejů a fixních investic. Z pohledu instrumentů očekáváme, že vzhledem k pádu v minulém týdnu by mohla být zajímavá situace na ropě. A zasedání FOMC by mohlo mít svůj dopad na dolarové páry a také drahé kovy.
  • Ekonomický kalendář: V předvánoční atmosféře dominují data z USA
    Evropské trhy otevřely mírně do pozitivního teritoria. Na mnoha evropských trzích dnes probíhá poslední předvánoční seance. Očekáváme nízkou likviditu a minimum fundamentů ze starého kontinentu. Odpoledne je však na programu zástup makrodat z USA. Klíčovým reportem dnes bude jádrová osobní spotřeba v USA, která je na programu ve 14:30. Rozhodnutí Fedu o postupném utahování měnové politiky už však padlo, takže dopad tohoto makra na trhy by neměl být vysoký.
  • Ekonomický kalendář: Vrcholem bude odpolední ISM z nevýrobního sektoru USA
    Evropské akciové burzy dnes otevírají do pozitivního teritoria. Americký dolar mírně ztrácí a poskytuje tak určitou podporu pro komodity. Kryptoměny klesají, protože narůstají obavy o finanční situaci banky kryptoměn Silvergate.
  • Ekonomický kalendář: Všechna pozornost je zaměřena na Fed
    10:30 - Velká Británie, CPI inflace za květen. Britským deníkům aktuálně dominuje zápas o šéfa konzervativců. Nicméně dnešní statistiky inflace si zaslouží zvýšenou pozornost. Již zítra totiž bude Bank of England rozhodovat o sazbách a data inflace jsou jedním z hlavních vstupů. Trh očekává pokles CPI z 2,1 % na 2,0 % y/y. Jádrová inflace by měla klesnout z 1,8 % na 1,6 % y/y.
  • Ekonomický kalendář: Všechny oči se upírají na FOMC!
    Evropské akciové indexy zahájily dnešní peněžní seanci víceméně beze změny. Stalo se tak po včerejší optimistické seanci na Wall Street a smíšeném obchodování během dnešní asijsko-pacifické seance. USD je nejvýkonnější měnou skupiny G10, zatímco NZD a GBP nejvíce zaostávají.
  • Ekonomický kalendář: Všechny oči se upírají na konečné srpnové výrobní PMI z Evropy
    Finanční trhy zahajují týden ve smíšeném duchu a nepřítomnost amerických investorů může podpořit zvýšenou volatilitu na akciových trzích. Oficiální čínské údaje o výrobním indexu PMI přinesly zklamání, když vykázaly čtyřměsíční pokles v řadě a nejnižší úroveň za posledních 6 měsíců. V důsledku toho oslabil i sentiment v Evropě a ropa Brent ustoupila o téměř 1 % na 76 USD za barel.
  • Ekonomický kalendář: Všechny oči se upírají na Powella!
    Futures na evropské indexy naznačují, že dnešní evropská peněžní seance začne víceméně beze změny. Stalo se tak po včerejším výprodeji na Wall Street a poměrně optimistické asijsko-pacifické seanci na začátku dneška. Na Wall Street se včera neobjevily žádné přímé zprávy, které by ospravedlnily výprodej, a zdá se, že za tímto pohybem stojí nejistota ohledně toho, zda předseda Fedu Powell dnes potvrdí zářijové snížení sazeb, či nikoliv.
  • Ekonomický kalendář: Všechny oči se upírají na zprávu o NFP v USA
    Po smíšené asijské seanci, ale skvělé včerejší seanci na Wall Street, otevřely evropské akciové trhy v poslední den týdne výše v očekávání americké zprávy NFP (14:30). Pravděpodobný údaj nižší, než se předpokládalo, by utvrdil trh v přesvědčení, že Fed v příštím roce změkne a sníží sazby rychleji a více, než naznačuje současná komunikační linie, což by oslabilo dolar. Mezitím Wall Street očekává vyšší než předchozí údaj o změně zaměstnanosti v nezemědělském sektoru USA. Makroúdaje zveřejněné dříve během asijské seance se týkaly především Japonska, kde revize HDP přinesla pokles o 0,7 % M/M oproti 0,5% poklesu v prvním čtení. Tržby z průmyslové výroby na Novém Zélandu poklesly o 2,7 % R/R oproti 2,9% růstu v předchozím měsíci.
  • Ekonomický kalendář: Všichni sledují náladu na Wall Street; lehký makro kalendář, změna zásob ropy EIA
    Dnešní seance na světových trzích není bohatá na zveřejnění významných makroekonomických údajů. Index VIX zůstává nad úrovní 23, což ukazuje, že trhy i přes řadu komentářů z podílových fondů a bank stále očekávají zvýšenou volatilitu. Viceguvernér BoJ Učida holubičím tónem naznačil, že Bank of Japan nebude zvyšovat sazby tváří v tvář volatilnímu sentimentu na světových trzích; tento komentář oslabil jen a podpořil odraz indexu Nikkei.
  • Ekonomický kalendář: V tomto týdnu jsou na programu důležitá data z Velké Británie
    Pondělí nenabízí jako obvykle mnoho fundamentů. Vlastně nebude zveřejněno žádné důležité makro, které by mělo výrazněji ovlivnit obchodování. Nálada na trzích však zůstává dobrá. Obchodování v Asii probíhalo v pozitivním teritoriu a začátek seance v Evropě přinesl nezanedbatelný růst. Obchodníci by se dnes mohli více zaměřit spory mezi USA a Čínou a vývoj okolo pandemie koronaviru. Co se týká dalších seancí, tak z pohledu makrodat už na tom budeme o mnoho lépe. Níže naleznete seznam toho nejdůležitějšího, co nás v tomto týdnu čeká.
  • Ekonomický kalendář: V USA a ve Velké Británii dnes probíhá pouze omezené obchodování
    Evropské akciové trhy otevřely mírně do negativního teritoria po nejednoznačné asijské seanci. Dnešní den by mohl patřit mezi klidnější. Obchodníci z USA a Velké Británie si dnes užívají státních svátků. Přesto americké indexy, drahé kovy a ropy WTI se budou obchodovat do 19. hodin. Britské indexy, americké akcie a zemědělské komodity se dnes neobchodují. Co se týká makrodat, tak dnes jsou na programu inflační čísla z eurozóny a statistiky z Kanady, takže na EUR a CAD bychom se mohli dočkat zvýšené volatility.
  • Ekonomický kalendář: Vyjádření členů FOMC v centru pozornosti 📃
    Dnešní makroekonomický kalendář je poměrně prázdný, pozornost investorů se však bude soustředit na prohlášení členů FOMC v druhé polovině dne.
  • Ekonomický kalendář: Výrobní ISM, konečné PMI za červenec
    Evropské futures trhy poukazují na nižší otevření dnešní seance na starém kontinentu. Zatímco asijské akcie se dnes obchodovaly většinou výše, evropské a americké indexové futures klesaly. Navzdory oslabení amerického dolaru se komoditám nepodařilo zachytit nabídku s drahými kovy a ropa dnes klesla. Na trhu s kryptoměnami lze také zaznamenat horší nálady.
  • Ekonomický kalendář: Výsledková sezóna je v plném proudu
    Úterý opět nepřinese příliš mnoho makrodat, nicméně na jedno důležité makro nesmíme zapomenout. Spotřebitelská důvěra Conference Board by měla ukázat červencové zhoršení nálady amerických spotřebitelů. Navíc se dočkáme celé řádky hospodářských výsledků firem z USA včetně McDonald's, AMD nebo Starbucks.
  • Ekonomický kalendář: výsledková sezóna na Wall Street, americký ISM pro nevýrobní sektor před námi 📃
    Minulý týden jsme se dočkali řady klíčových údajů z americké ekonomiky, postoje Fedu a zpráv od BigTech společností.Výprodej na trhu však byl spuštěn až po pátečních horších údajích NFP.Tento týden bude z hlediska makro publikací o něco méně intenzivní, ale z hlediska čtvrtletních zpráv stejně intenzivní.
  • Ekonomický kalendář: Výsledková sezóna pod drobnohledem
    Evropské akciové trhy otevřely v blízkosti včerejšího závěru po červené seanci v Asii. Ekonomický kalendář je během evropské seance takřka prázdný, ale investoři by si to měli vynahradit v průběhu odpoledních hodin. V 16. hodin je na programu spotřebitelský sentiment Conference Board z USA za duben a Richmondský Fed Index. Nejvyšší pozornost je však dnes zaměřena na výsledkovou sezónu. Své hospodářské výsledky zveřejní společnosti jako Microsoft nebo Alphabet.
  • Ekonomický kalendář: Výsledková sezóna se naplno rozjíždí
    Evropské trhy otevřely do plusových hodnot po pozitivní asijské seanci i včerejší Wall Street. Zápis z posledního zasedání Fedu nezpůsobil výraznější pohyby na trzích. Na forexu se daří komoditním měnám jako AUD, CAD a NZD. V pozadí naopak zůstávají JPY a USD.
  • Ekonomický kalendář: Výsledková sezóna v plném proudu a spotřebitelská důvěra v USA
    Přes nejednoznačné výsledky Wall Street a poklesy v Asii otevřely evropské akcie do pozitivního teritoria. Ekonomický kalendář je dopoledne takřka prázdný. Už ráno však byly zveřejněny statistiky z britského trhu práce (v 8:00), které ukázaly vzestup nezaměstnanosti z 4,9 % na 5 % (oček. 5,1 %) a průměrné výdělky vzrostly o 3,6 % YoY (oček. +2,8 % YoY)
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster