Úterý 21. ledna 2025 00:21
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Silné koruně by měli tleskat i euronadšenci

23.12.2022 09:39  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Koruna je nejsilnější od roku 2011. V tomto týdnu se totiž české měně podařilo obchodování uzavírat na kursu pod 24,20 za euro, což je nejnižší úroveň od září před jedenácti lety. Z hlediska české ekonomiky jde nepochybně o dobrou zprávu. Výraznější posilování koruny sice škodí vývozcům, zejména ovšem těm méně konkurenceschopným. Ale v tuto chvíli je přednější zkrocení inflace a k němu silnější koruna přispívá znatelně, prostřednictvím zlevňování dovozu.

Pozoruhodné je ohlušující ticho tábora zastánců rychlého přijetí eura. Tito lidé přitom vždy tak halasně hořekují nad tím, že koruna oslabuje. Naříkají, že měna slábne a že jsme proto dávno měli mít euro, které by prý nesláblo. Zapomínají, že v čase recese, kdy současně nepanuje výrazná inflace, je slábnutí měny do značné míry prospěšné. Neboť představuje vzpruhu exportérům. Co by řada ekonomik eurozóny, zejména její tolik problémové jižní křídlo, země jako Itálie nebo Řecko, dala za možnost oslabit v čase nízkoinflační recese svoji měnu.    

Zastánci rychlého přijetí eura nyní k posilování koruny víceméně mlčí. Její zpevňování nezapadá do narativu, který tak rádi hlásají, když jen trochu mohou, a sice že česká měna je zralá na odpis. Přitom koruna je s výjimkou krátkého období léta roku 2008 nominálně vskutku prakticky nejsilnější vůči euru za celou dobu historie eurozóny od konce 90. let. To tedy objektivně představuje důvod k potlesku.

Kde se síla koruny bere? Nepochybně jí svědčí intervence České národní banky ve prospěch její stabilizace a posílení. Od poloviny letošního května ČNB buď intervenuje, nebo je připravena okamžitě intervenovat, aby tak zajistila stabilizaci kursu koruny na kýžené úrovni. Tento její současný přístup k měnové politice nahrazuje opatření v podobě dalšího zvyšování jejích úrokových sazeb. Ty už jsou podle většiny členů současné bankovní rady dostatečně vysoké a jejich další růst by byl kontraproduktivní, neboť by například dále firmám zdražil investice a znesnadnil tak jejich přechod na energeticky úspornější technologie. Takový přechod z povahy věci mírní inflaci, neboť drahé energie jsou jejím stěžejním zdrojem.

Jenže přímé intervence ČNB už letos v říjnu citelně zeslábly. V listopadu pak centrální banka prakticky nevstoupila na devizové trhy, aby tam intervenovala prodejem devizových rezerv za silnější korunu. A v prosinci zjevně jakbysmet. Byť definitivně to budeme vědět až začátkem příštího roku, až ČNB příslušná data zveřejní.

Centrální banky ovšem obecně mohou intervenovat nejen přímo na trhu, třeba prodejem či nákupem deviz, ale také prostřednictvím slovních intervencí, tedy aniž by na trh vystupovaly. Podle končícího radního Oldřicha Dědka je v měnové politice „zbraní i slovo“, takže nyní si ČNB vystačí právě pouze se slovem – s verbálním ujištěním, že vstoupí na trh, kdykoli podle ní bude třeba –, aby tak držela českou měnu na relativně silné kursové úrovni vůči euru. Silnější česká měna obecně tedy zlevňuje dovážené zboží a služby, tudíž například také zemní plyn, ropu a ropné produkty, včetně pohonných hmot. Její slovní intervence nyní tedy stačí k tomu, aby omezovala inflační tlaky v ekonomice, a to právě snížením cen dovozních.

Od poloviny letošního května, kdy s ní v současném módu začala, do konce října vydala ČNB na intervenci za silnější korunu v přepočtu přibližně 620 miliard korun. V říjnu samotném to ale byly už jen necelé dvě miliardy korun. Suma 620 miliard korun odpovídá hodnotě zhruba šestnácti procent jejích celkových devizových rezerv doby letošního dubna. Devizové rezervy ČR tak stále i nyní patří po přepočtu na velikost ekonomiky k největším na světě. Stále i nyní má tudíž ČNB dost další „munice“, aby korunu případně podporovala přímo na trhu.

Není tedy pravda, jak opět často tvrdí zastánci rychlého přijetí eura, že koruna nyní tolik zpevňuje jen proto, že jí ČNB poskytuje „doping“ v podobě intervenování. Jak víme, ČNB v posledních měsících prakticky žádný „doping“ nepodává, přesto je koruna silná, a ještě navíc dále sílící. ČNB pouze deklaruje, že je připravena „doping“ v případě potřeby podat, a to v tuto chvíli k zajištění silné koruny stačí. Koruna totiž sílí do značné míry přirozeně, díky zatím zvládané energetické krizi EU a konečně i díky tomu, že letošní intervenování pomáhá vracet do normálu její rozvahu.  

To, že se ČNB zbavuje svých rezerv ve stovkách miliard korun, aby tak snížila ceny dováženého zboží, včetně plynu či ropy a ropných produktů typu pohonných hmot, se na první pohled může jevit jako záležitost, jež českou ekonomiku jednoznačně poškozuje. Tak snadné to ale není. Snižování objemu devizových rezerv je do jisté míry žádoucí. Příliš objemné devizové rezervy, tedy příliš objemná rozvaha, totiž trvaleji oslabují příslušnou měnu, v tomto případě tedy korunu. To proto, že v případě ČNB byly z velké části nahromaděny za nově vytvářené stovky, ba tisíce miliard korun, zejména v době intervence ČNB za slabší korunu v letech 2013 až 2017. To, že nyní ČNB své devizy rozprodává, a stahuje tedy tehdy nově vytvořené koruny z ekonomiky, je tak vlastně návratem k normálu, k situaci před rokem 2013, a cestou k dlouhodobě výraznějšímu posilování koruny.

Vzhledem k tomu, že třeba odbory si jako podmínku pro souhlas s přijetím eura kladou to, aby koruna vykazovala citelně silnější kursovou úroveň vůči euru, lze rozprodej devizových rezerv vidět jako krok, který Česko v dlouhodobém pohledu přibližuje přijetí eura více než politika zvyšování úrokových sazeb (které by navíc opět zatraktivnilo korunu v porovnání třeba s eurem, z titulu vyššího úročení). Příznivci přijetí eura v ČR by tak proto měli současné politice ČNB tleskat i z hlediska svého subjektivní cíle rychlého vstupu do eurozóny.

Lukáš Kovanda
TrinityBank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Silnější data z USA a vyšší výnosy z amerických dluhopisů přes noc zastavily pokles USD
    Nabitý kalendář makrodat z Evropy a USA - jde o poslední vzestup tohoto týdne?Komentáře k dění na ...
  • Silnější dolar americkým akciím nevadí, ty evropské se naopak propadávají
    Minulý týden přinesl smíšený vývoj akciových trhů. Zatímco makrodata americkým akciím pomohla, evropské akciové benchmarky ztrácely. Zasedání FOMC bylo zásadní hlavně díky zveřejnění makroekonomické prognózy, která trh výrazně nepřekvapila. Zajímavé bylo dění i na jednotlivých akciových titulech. V dnešním videu se kromě centrálních bank zaměřujeme například na akcie LVMH nebo Monster Energy.
  • Silnější dolar zmírnil obavy z recese
    V pátek byla zveřejněna zpráva o zaměstnanosti v USA, nejdůležitější zpráva týdne. Ekonomové očekávali, že minulý měsíc vznikne dalších 258 000 nových pracovních míst. Zpráva ministerstva práce ukázala, že americká ekonomika zaznamenala minulý měsíc solidní růst pracovních míst, přičemž v červenci bylo vytvořeno více než 500 000 pracovních míst. Páteční mimořádně silná čísla zmírňují obavy, že Spojené státy vstoupí do recese. I když tato optimistická zpráva slibuje ekonomický růst, rozhodně ale nemá vliv na inflaci.
  • Silnejšie euro európskym exportérom neškodí
    Ekonomika eurozóny vyzerá čím ďalej, tým lepšie. Dnes boli zverejnené prvé odhady augustovej dôvery vo výrobe a službách. Výrazné prekvapenie pripravila dôvera vo výrobe, ktorá aj napriek očakávaniam poklesu poskočila z 56,6b. na 57,4b., čím dorovnala najvyššiu úroveň od roku 2011. Kompozitný index (v ktorom sú okrem výroby aj služby) o niečo zaostáva za dlhodobými maximami z jarných mesiacov, stará sa o to predovšetkým sektor služieb, kde ďalší mierny pokles (z 55,4b. na 54,9.) poslal dôveru na najnižšiu úroveň za posledných 7 mesiacov. Stále je však vysoko, hranica medzi rastom a poklesom aktivity v sektore je 50b.
  • Silnější euro i vyšší daně, to vše může vítězství Bidena přinést
    Prezidentské volby v USA se pomalu blíží ke svému rozuzlení. Dosavadní výsledky naznačují, že vítězem bude Joe Biden. Co lze tedy od jeho usednutí do prezidentského křesla očekávat? V krátkém horizontu se toho zřejmě mnoho změní. Joe Biden se bude snažit podpořit ekonomiku při pandemické krizi a snížit míru nezaměstnanosti, což by dělal i Donald Trump. Situaci ale může Bidenovi zkomplikovat, pokud by se Demokratům nepodařilo ovládnout Senát, což aktuální výsledky naznačují. To by se mohlo negativně projevit hned při projednávání druhého fiskálního balíčku. Trhy spoléhaly na to, že vítězství Bidena přinese výrazný fiskální impulz. Ten by se odrazil ve vyšším hospodářském růstu, ale i vyšší emisi vládních dluhopisů, ze které by výdaje byly financovány. To by pak tlačilo výnosy amerických dluhopisů směrem nahoru. Pokud by se tedy balíček Bidenovi nepodařilo prosadit, respektive podařilo, ale v nedostatečném rozsahu, ekonomika spojených států by rostla méně a výnosy amerických dluhopisů by čekal pokles.
  • Silnější koruna a nevýrazný svět
    Koruna hned ráno rozšířila své zisky a posunula se k euru na 25,85. Pokračující nárůst českých krátkých výnosů podporuje měnu v postupu dál pod hranici 26,00. Pomáhá i ústup očekávání, že by ECB mohla euro koncem měsíce podpořit náznakem agresivnějšího ústupu od QE.
  • Silnější maloobchod ukazuje na konec spotřebitelské recese
    Českému spotřebiteli se blýská na lepší časy. Maloobchod v listopadu skončil nad odhadem nás i trhu (+0,9 % versus -1,6 %) a v kombinaci s říjnem ukazuje na opětovný růst spotřeby českých domácností. Bohudík. Jinak totiž procházka rokem 2023 nebyla pro českého spotřebitele nijak veselá a v prvních třech kvartálech se marně pokoušel najít “pevnou půdu pod nohama”.
  • Silnější odliv dividend vyrovnala lepší bilance obchodu
    Běžný účet se koncem jara přesunul do negativní bilance, ve které během letních měsíců zůstane. Hlavní příčinou je sezónní odliv dividend. Čistý odliv důchodů z přímých investic v červnu činil 34,6 mld. Kč, z toho dividendy z přímých investic dosáhly 26 mld. Kč (o 8,8 mld. více než v květnu).
  • Silnější poptávka stimuluje růst cen stříbra
    Trh stříbra po delší době ovládla pozitivní nálada. Cena by se měla do konce roku 2018 vyšplhat na hodnoty v rozmezí 17,5 až 20 dolarů za unci. Průměrná spotová cena se odhaduje na 18,5 dolarů za unci.
  • Silnější ropa
    Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla nad hodnotu 88 USD za barel. Vládní údaje ukázaly, že vývoz ropy z USA se dostal minulý týden na 11,4 milionu barelů za den. Tento vzrůst byl v době, kdy zásoby pohonných hmot byly na historickém minimu, což ukázalo na výhled nabídky, který se zpřísňuje. Dolar, který slábne také pomohl v podpoře ropy.
  • Silné maloobchodní tržby v USA by mohly spustit úlevný vzestup
    Evropské akciové indexy otevřou v pondělí s největší pravděpodobností výše poté, co už přes noc mírně vzrostl ind...
  • Silné německé HDP ekonomický sentiment nezmění
    V pátek budou evropské akciové indexy pravděpodobně zahajovat na nižších úrovních, jelikož akcie v...
  • Silné NFP data - dosáhne DAX30 nových historických maxim?
    V lednu německý index uzavřel pod 13 000 body, především z obav vyvolaných vývojem Coronaviru, který poukázal na zvyšující se riziko rozšířené pandemie. Býci však znovu převzali kontrolu koncem minulého úterý, jakmile obavy začaly ubývat a DAX30 tak opět vzrostl na 13 640 bodů.
  • Silné obchodování v úterý nedokázalo udržet prapor burzy nad vodou
    Hlavní index pražské burzy PX za celý týden moc neoslnil. Index dokázal uzavřít v zeleném pouze v úterý, kdy byla na globálních akciových trzích pozitivní nálada. Za tou stál americký Fed, který oznámil plán nákupu korporátních dluhopisů v objemu 750 mld. USD. K tomu byla zveřejněna i lepší makro data. Ostatní dny skončil v červených číslech. V týdenním zúčtování končí se ztrátou 0,3 %.
  • Silné oživení ekonomiky přináší koruně v úvodu výrazné zisky
    Záznam z posledního jednání bankovní rady, který byl zveřejněn dnes ráno, neobsahuje nové informace, na které by měl t...
  • 📈Silné oživenie na Bitcoine❗
    Bitcoiny zaznamenali lokálnu korekciu nadol 14. augusta po tom, čo hlavná kryptomena dosiahla lokálne maximá okolo úrovne 48 000 dolárov. Pokles sa však včera zastavil tesne pod úrovňou 44 000 dolárov, čo je stále nad 23,6 Fibonacciho retracementom z poslednej vzostupnej vlny, ktorá sa začala koncom júla. V súčasnej dobe sa bitcoiny obchodujú nad 50,0 retracementom poklesu od apríla do mája a blížia sa k miestnym maximám. Pozitívne informácie na trhu s kryptomenami pochádzajú od amerických inštitúcií. V čase, keď prebieha boj o spustenie prvého amerického ETF na bitcoin, sa Wells Fargo rozhodla zaregistrovať súkromný fond na bitcoin. Podobný krok urobila aj JP Morgan. Tieto banky poskytnú svojim najbohatším klientom nepriamu príležitosť investovať na trhu s kryptomenami. Spoločnosť Coinbase navyše oznamuje, že nakúpi kryptomeny v hodnote viac ako 500 miliónov dolárov, aby ich pridala do súvahy burzy. Generálny riaditeľ spoločnosti taktiež oznamuje, že 10% zo zisku bude investovaných do kryptomien.
  • Silné oživení za námi a slabý výkon před námi
    V pořadí třetí a zároveň konečný odhad vývoje HDP ve třetím čtvrtletí loňského roku potvrdil předchozí čísla, která ČSÚ zveřejnil na začátku prosince.
  • Silné poklesy v amerických zásobách ropy
    Americké ropné zásoby poklesly o 3,3 mil. barelů, zatímco se očekával pokles o 0,95 mil. barelů, dřívější propad byl o 3,3 mil. barelů. Zásoby benzínu poklesly o 1,2 mil. barelů, zatímco se očekával propad o 1 mil. barelů a nedávný propad činil méně než 0,03 mil.
  • Silné posílení eura vytvořilo tlak na akcie
    Včerejší publikovaná makrodata z eurozóny pořádně zahýbala nejen měnovými trhy. Míra inflace měřená indexem spotřebite...
  • Silně se otevírající čínská ekonomika pomáhá všem
    Čínská ekonomika se po třech letech lockdownů znovu silně otevírá. To představuje důležitou kompenzaci zpomalující ekonomiky ve zbytku světa a klíčovou podporu pro mnoho britských a evropských společností. Oživující se čínský spotřebitel je hnací silou pokračujícího překonávání výkonnosti evropského sektoru luxusního zboží, od LVMH po Burberry. Mělo by to také podpořit poptávku po komoditách, kde je Čína největším světovým odběratelem, z čehož těží společnosti od Rio Tinto po Anglo American.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank