Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:50
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap zlato
reklama
Dukascopy new

Krajům a obcím ČR požírá jejich rekordní úspory historicky vysoká inflace. Místo aby investovaly, „škudlí“ a přicházejí bez užitku o kupní sílu – je to stále v souladu s péčí řádného hospodáře?

15.11.2022 16:54  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kraje a obce v loňském roce výrazně, možná ovšem až kontraproduktivním způsobem zlepšily své hospodaření a rychle se jim tak podařilo překonat důsledky pandemického roku 2020. Ten byl zejména z hlediska hospodaření krajů kritický. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ministerstva financí k hospodaření právě krajů a obcí.

Celkový finanční zůstatek na účtech samospráv, včetně jejich příspěvkových organizací, převýšil loni o rekordních více než 271 miliard korun jejich souhrnný dluh. Tato částka v posledním desetiletí bez ustání narůstá. V roce 2013 činila pouze necelých osmnáct miliard korun. Zatímco zůstatek na daných účtech narostl mezi lety 2013 a 2021 přibližně 2,6krát, ze zhruba 139 na bezmála 368 miliard, dluh poklesl, a to z necelých 122 miliard na loňských zhruba 96 miliard.  

Dluh se sice po jeho markantním snížení v letech 2013 až 2017 začal od roku 2018 opět navyšovat, avšak jen velmi pozvolným tempem, takže celková zadluženost v poměru k objemu disponibilních prostředků citelně klesá. A to právě i díky vývoji v loňském roce, kdy dynamika růstu celkových příjmů krajů a obcí několikanásobně převýšila růst jejich výdajů. Hospodaření těchto samosprávních celků tak bylo lepší nejen než v pandemickém roce 2020, ale dokonce i než v předpandemickém roce 2019.

Nepotvrdily se tak obavy, že takzvané zrušení superhrubé mzdy, jež je platné od začátku roku 2021, negativně dolehne také na hospodaření krajů a obcí. Negativně tak ovlivnilo a ovlivňuje pouze hospodaření ústřední vlády, tedy státního rozpočtu. Kraje a obce totiž loni těžily z navýšení jejich podílu na celostátním hrubém výnosu daní dle zákona o rozpočtovém určení daní. I když se tedy hospodaření státního rozpočtu dále zhoršilo a vykázalo historicky nejhorší úroveň svého deficitu, takřka 420 miliard korun, obce a kraje své hospodaření naopak významně konsolidovaly. Souhrnný přebytek samosprávných celků loni činil více než 41 miliard, takže byl takřka trojnásobný v porovnání s rokem 2020, kdy vykázal úroveň čtrnácti miliard korun.

Kraje i obce loni vykázaly historicky nejvyšší úroveň zůstatku na svých účtech. V případě krajů se jednalo o bezmála 42 miliard korun, v případě obcí o více než 262 miliard. Samosprávné celky ovšem tedy opatrnostně hromadily úspory ještě v době, kdy byly úrokové sazby úvěrů poměrně nízko. Promarnily tedy vhodný čas k realizaci investic, zatímco nyní jim rekordní úspory požírá inflace, jež je nejvýraznější od roku 1993. Toto jednání se týká zejména obcí, v menší míře krajů.

Ač je tedy nepochybně pozitivní, že samosprávné celky rychle překonaly otřes rok 2020, děje se tak za cenu až přílišné kumulace úspor. Inflace je přitom, jak známo, výhodná pro dlužníky a nevýhodná pro střadatele, jimiž kraje a obce nyní v rekordní míře (převážně) jsou. Jejich finanční prostředky, které skrze navýšené investice mohly postupně vést ke zvýšení životní úrovně příslušného obyvatelstva, tak končí bez užitku „požrány“ inflací. Vyvstává tak palčivá otázka, zda přílišná opatrnost, ba až „škudlivost“ není rovněž v určitém ohledu v rozporu se zásadami péče řádného hospodáře.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Krach FTX drtí celý kryptoměnový trh
    Kryptoměna FTX je dnes ve volném pádu. Obchoduje se až o 17 % níže a táhne dolů další kryptoměny. Bitcoin se obchoduje o 3,5 % níže a klesá pod hranici 20 000 USD. Ethereum si prochází ještě větším poklesem - ztrácí 5 %.
  • Krach kryptoburzy FTX není krachem bitcoinu. Ukazuje na problematičnost jeho napodobenin, „shitcoinů“, nikoli originálu samotného
    Tahle doba nepřeje rizikovému investování. Máloco to dokládá tolik jako pohled na vývoj ceny kryptoměn. A minulý týden se zařadí mezi ty nejčernější v jejich dosavadní nedlouhé historii. Celou kryptoscénu již řadu měsíců drtí utahování monetárních šroubů v podání americké centrální banky. Vyšší úroky totiž znamenají zhoršenou dostupnost financování spekulativních rejdů a rizikových obchodů, jako jsou ty s kryptem. V minulém týdnu se však přidal další ponurý příběh. Ten na rozdíl od razantně se zpřísňující měnové politiky, zasahující ekonomiku jako celek, ničí bezprostředně vyhlídky pouze kryptoscény samotné. V bankrotovém stavu se ocitla klíčová světová kryptoburza, FTX.
  • Krach kryptoměn - blíží se konec kryptoměn?
    Cena Bitcoinu (BTC) klesla o 11% za 12 hodin, přičemž se propadla na hlavní support hladinu $6,000 a cena se snížila až na roční low $5,300. Market cap na kryptoměnách se propadl na $100 miliard poprvé od října 2017. To je skoro 75% propad od prosince 2017, kdy jsme mohli vidět nejvyšší cenu $20,000.
  • Krach kryptoměn - blíží se konec kryptoměn? Tržní kapitalizace prudce klesla na $152 miliard
    Ceny kryptoměn padají a trh prudce poklesla již dvakrát tento týden. Minulý týden klesla tržní kapitalizace kryptoměn o $26 miliard za pouhých 24 hodin.
  • Krach na Wall Street: inflace vs. snížení sazeb
    Americké akciové trhy zaznamenaly ve středu pokles – na pozadí zveřejněných údajů o inflaci, které překonaly očekávání odborníků, se dostaly na minimální zavírací úrovně. Hodnoty zchladily optimistickou víru investorů v to, že by americký Federální rezervní systém mohl před létem začít snižovat úrokové sazby.
  • Krachuje bitcoin? Cena jednoho bitcoinu se dnes propadla pod psychologickou hranici 20 tisíc dolarů, poprvé od prosince 2020. V české měně za poslední půlrok odepsal přes milion korun, jako nikdy v historii
    Cena bitcoinu se dnes propadla pod psychologickou úroveň 20 tisíc dolarů, tedy na svoji nejnižší úroveň od 16. prosince 2020, vyplývá z dat agentury Bloomberg. Přitom loni v listopadu se bitcoin, který představuje nejstarší a nejrozšířenější kryptoměnu světa, prodával za takřka 69 tisíc dolarů. Jedná se tak v absolutním vyjádření o bezprecedentní pokles jeho ceny. Vždyť bitcoin od to doby ztratil přes 70 procent své tehdejší hodnoty. V přepočtu do korun ztratil oproti loňskému listopadu více než milion korun své hodnoty. Zatímco loni v listopadu se prodával až za bezmála 1,5 milionu korun, dnes klesl v přepočtu až na 450 tisíc korun.
  • Krach Wirecardu, jeden z největších německých dějin, je selháním regulace. Jindy nenávidění spekulanti naopak faleš správně tušili o mnoho let dříve než regulátor či auditor
    Německo zažívá jeden z největších finančních skandálů svých dějin. A jeden z největších krachů. Společnost Wirecard dnes vyhlásila insolvenci a požádá o zahájení konkursního řízení. Důvod už je celkem známý z minulého týdne: firmě chybí v přepočtu přes 50 miliard korun, které přitom vykazovala ve svém účetnictví.
  • Krach Wirecardu zablokoval karty 40.000 klientů českého Twista
    Krach německého karetního poskytovatele Wirecard má za následek desetitisíce zablokovaných karet českých uživatelů. Blokované karty má například 40.000 klientů tuzemské společnosti Twisto. Společnost přešla k jinému poskytovateli a od pondělí začne rozesílat klientům nové karty. ČTK to řekl mluvčí firmy Jan Husták. Problém má kvůli Wirecardu i další tuzemská firma Fidoo nebo EET systém eKasa od O2. V celé Evropě jde o miliony blokovaných karet.
  • Kraje a obce hospodařily loni s velkým přebytkem, metropole Praha s druhým největším v historii. Ale i proto, že Praha málo investuje, na což upozorňují i ratingové agentury
    Kraje a obce České republiky loni hospodařily s třetím největším přebytkem v historii, a to 32,8 miliardy korun. Takřka polovinu z tohoto přebytku má však na svědomí metropole Praha, která za rok 2022 skončila „v plusu“ 15,5 miliardy korun. Údaje ministerstva financí včera zveřejnila Česká televize.
  • Kraje bijí na poplach, nemají na plyn. Fialova vláda by měla využít předsednictví EU pozastavení obchodování s povolenkami
    Enormní zdražování povolenek v uplynulých letech, v letech 2020 a 2021 o více než 200 procent, představuje klíčový důvod, proč nyní je elektřina tak drahá. Například ČEZ drtivou většinu elektřiny na letošní rok prodala právě v letech 2020 a 2021. Drahá elektřina a plyn trápí také české kraje, které žádají po vládě akci, jež by jim pomohla se s drahými energiemi popasovat.
  • Kráľ je nahý
    Spomínate si na paniku z konca roka 2008? Ešte rok predtým, keď sa všetko zdalo úžasné, dosiahol americký akciový...
  • Král Karel III. zdědí po zesnulé královně Alžbětě II. majetek za 12 miliard korun, nebude z něj platit dědickou daň. V žebříčku nejbohatších Čechů by takový majetek stačil na 24. místo
    Po zesnulé královně Alžbětě II. zůstalo dědictví čítající v přepočtu zhruba 12,2 miliardy korun. Takový majetek by stačil na 24. místo v aktuálním žebříčku nejbohatších Čechů dle časopisu Forbes. Nyní připadne nástupci královny na trůni, jejímu prvorozenému synovi, králi Karlu III.
  • Královně Alžbetě II. klesl dramaticky příjem, kvůli pandemii. Celkem zchudla o 600 milionů korun
    Britská královna Alžběta II. utrpěla v důsledku pandemie značné finanční ztráty. Pandemické uzavírky a omezení cestování způsobily 53procentní pokles jejího příjmu z turistického ruchu v Buckinghamském paláci a na hradě Windsor, stejně jako ve své skotské rezidenci a dalších místech. Tyto královské objekty jsou obyčejně turistům přístupné. Během pandemie tak klesly příslušné tržby Jejího Veličenstva z 20,2 milionu liber na 9,4 milionu liber.
  • Kranjec (ECB, Slovinsko)
    " postoj ECB je jednoznačný a&...
  • Kranjec (ECB, Slovinsko)
    "ECB ešte neprijala stanovisko k tomu, či sa sad...
  • Kranjec (ECB, Slovinsko)
    "neexistuje možnosť reštrukturalizá...
  • K rastu výnosov z dlhopisov môže prispievať aj rast inflačných očakávaní
    Zhruba od začiatku mesiaca sme vo väčšine krajín svedkami rastu výnosov z dlhopisov. Je to dosť zaujímavý fenomén, keďže pri negatívnej nálade na trhoch (ktorú dokumentuje nielen pokles akcií, ale aj rast „indexu strachu“ VIX), investori vyhľadávajú bezpečné štátne dlhopisy a silnejším dopytom tlačia ich výnosy nahor.
  • Krátce před zásadní událostí na trzích znovu sílí optimismus
    Podobně jako včera před inflačním reportem i dnes před výsledky zasedání Fedu získává na trzích navrch optimismus. Americké akciové burzy po otevření míří nahoru asi o půl procenta a strhávají s sebou také Evropu. Pro zdejší indexy to však zatím znamená jen umazávání ztrát, přičemž většina z nich je stále mírně v červeném. Pokles amerických kratších dluhopisových splatností naznačuje převažující důvěru, že Fed zmírní svůj jestřábí postoj. Evropa i v tomto s odstupem následuje, takže kondice dluhopisů se odpoledne zlepšuje i zde. Eurodolar se mezitím usazuje u 1,0655.
  • Krátká rekapitulace nejnabitějšího týdne sezóny – Earnings
    Co jsou to earnings? Earnings jsou kvartální výsledky (finanční ukazatele) společnosti, které jsou zveřejňovány veřejně obchodovanými společnostmi. Pokud byste si měl vybrat pouze jeden dokument, dle kterého se rozhodnete, zda se oplatí do určité společnosti investovat, tak si nejspíše vyberete zprávy o kvartálních výsledcích firem. Jelikož tyto zprávy obsahují zásadní informace o společnosti včetně čistého zisku, zisku na akcii, zisku z pokračujících operací a prodeje, díky analýze těchto informací mohou investoři posoudit finanční zdraví společnosti a na základě toho pak investovat.
  • Krátkodobá analýza bitcoinu
    Bitcoinu se podařilo znovu vyšplhat nad cenovou úroveň 30 000 USD, ale upřímně, cena v posledních třech týdnech žádný skutečný pokrok neudělala. Stále se obchoduje do strany. Minulý týden jsme zaznamenali falešný průraz dolů k úrovni 27 000 USD, ale býci zakročili a poskytli support.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance