Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:36
reklama
SAB Finance
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Fintokei StartTrader

Kde na akciových trzích lze momentálně využít volatility?

18.07.2022 09:31  Autor: Purple Trading  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zatímco dlouhodobé investory do fyzických akcií volatilita příliš nezajímá, obchodníci s CFD akciemi z ní dokážou vytěžit mnohdy potenciálně velmi pěkné zisky. Akciové trhy jsou však rozsáhlé a může se stát, že nám mezi prsty proklouzne nějaký zajímavý titul. Tento článek se postará o to, aby k tomu nedošlo.

Co je volatilita a jak vzniká

Pokud byste dali rovnítko mezi slova volatilita a nervozita (či náladovost) nebyli byste daleko od pravdy. Volatilita je totiž opravdu měřítkem nervozity na trzích a kde je nervozita, tam je také nejistota. Nejistota na trzích může vznikat z mnoha různých důvodů, většinou se tak ale děje před zveřejněním důležitých makroekonomických zpráv (na našem ekonomickém kalendáři je poznáte podle symbolu tří býčích hlav) či během neočekávaných událostí s velkým dopadem na určité tržní odvětví či geopolitické uspořádání světa (přírodní katastrofy, války).

Na grafech obchodních platforem poznáte vysoce volatilní trh podle dynamicky měnící se ceny daného instrumentu, říká se, že trh jde nahoru nebo dolů a pokud přepnete na svíčkový graf, můžete si všimnou velkých svíček. Naopak nevolatilní, klidné trhy se pohybují do strany bez výraznějších propadů či nárůstů. Volatilita se taky rozlišuje na historickou a implikovanou, ale o tom si napíšeme někdy jindy. Váš určitě zajímá jak na volatilitě potenciálně profitovat a kde k tomu najít vhodné trhy.

Jak potenciálně profitovat na volatilitě

Pro intradenní a swingové obchodníky je volatilita klíčem k jejich potenciálnímu úspěchu. Pro tradery je mnohdy nejhorší situací takzvaný “sideways” vývoj trhu, kdy jde dané aktivum “do strany” bez výrazných pohybů ať už nahoru, nebo dolů. Díky malým i větším cenovým výkyvům tak tradeři dokáží potenciálně generovat zajímavé zisky. Jedním z nejvolatilnějších trhů je právě ten akciový, na kterém dokáží některé zprávy vyvolat velmi výrazně pohyby cen. Události jako jsou hospodářské výsledky, akciový split nebo například oznámení o akvizici dokáží s cenou dané akcie pořádně zahýbat. Tradeři využívající CFD pro obchodování akcií navíc mohou využít také finanční páky, která případné zisky (ale i ztráty) při dané volatilitě znásobí.

Klíčem k potenciálnímu úspěchu je volba správných akciových titulů. Některé akcie a sektory se dají pokládat za volatilnější, jiné mohou být delší dobu bez výrazných výkyvů. Jak tedy hledat volatilitu? Cenové pohyby měří u akcií několik ukazatelů, tím nejznámějším je asi beta, který měří volatilitu dané akcie ve srovnání s benchmarkem v podobě akciového indexu (u US akcií zpravidla S&P 500). Ukazatel beta je uvedený u většiny známých akciových serverů, můžeme ho však vypočítat dle následujícího vzorce:

Beta Kalkulace Purple Trading

Beta = 1
V takovém případě je daná akcie ve vysoké korelaci s trhem a můžeme u ní očekávat velmi podobné pohyby jako u benchmarkového indexu.

Beta < 1
Pokud je beta nižší než 1, tak můžeme danou akcii pokládat za potenciálně méně volatilní, než je daný akciový trh.

Beta > 1
Akcie s betou vyšší než 1 jsou teoreticky volatilnější, než benchmarkový index. Pokud je tedy například beta dané akcie 1,1, tak o ní uvažujeme jako o 10 % volatilnější.

Právě akciové tituly s ukazatelem beta nad 1 by měly investory, kteří chtějí využívat volatility, zajímat nejvíce. Sledovat pouze ukazatel beta však nestačí, tradeři by neměli zapomínat na monitorování důležitých zpráv a fundamentů, které se pojí s danou společností a trhem obecně. Vhodné je tak zvolit několik společností, jejichž akcie byly v minulosti výrazně volatilní, a kde očekáváme silné pohyby díky pozitivním i negativním zprávám i nadále. Která odvětví se může vyplatit sledovat?

Fundamenty Jarda Tupý Purple Trading
Obrázek č. 1: Monitoringu důležitých zpráv a fundamentů se věnuje každý týden Jarda Tupý (sledujte jeho webinář)


U kterých odvětví lze využít vysoké volatility?

Energetický sektor
Sektor energetických společností byl v historii jedním z nejvolatilnějších, to potvrzuje i dosavadní průběh roku 2022. Vývoj cen energetických společností je pochopitelně výrazně spojen s cenou energetických komodit. Ty zažívají skvělý rok - zemní plyn i ropa od začátku roku posílily o několik desítek procent. Daný růst se však neobešel bez výrazných výkyvů, které byly mnohdy i o vyšší jednotky procent za den. Aktuální geopolitická situace a sílící hovory o recesi slibují volatilitu v daném sektoru i nadále. Na grafu níže můžete vidět pohyb akcií společnosti Exxon Mobil Corp v posledních týdnech.

XOM Purple Trading Graph
Graf č. 1: Akcie společnosti Exxon Mobil v platformě MT4 na časovém rámci H1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem

Cestovní průmysl
Akcie společností spjatých s cestovním průmyslem byly vždy velmi volatilní. Dle dat ze začátku roku (NYU Stern) byly dokonce společnosti zařazené mezi hotely a kasina těmi vůbec nejvolatilnějšími dle ukazatele beta. Vzhledem ke koronavirové pandemii se není čemu divit. Hrozba koronaviru však stále přetrvává a v současnosti se mluví o další vlně. Globální poptávka po cestování je však opět silná. Aerolinky a hotely se tak začínají vzpamatovávat z předešlých dvou suchých let. Pozitivní i negativní zprávy ve výsledku slibují potenciální volatilitu i nadále. Na grafu níže můžete vidět pohyb akcií společnosti Hilton Hotels Corp v posledních týdnech.
HLT Graph Purple Trading
Graf č. 2: Akcie společnosti Hilton Hotels v platformě MT4 na časovém rámci H1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem

Technologie
Technologie je velmi široký pojem - některé společnosti z daného sektoru můžeme pokládat za tzv “blue chips” akcie, které mohou být zpravidla méně volatilní a mají potenciál se postupným tempem pěkně zhodnocovat. Mezi ty můžeme zařadit například Apple nebo Microsoft. Ani těm se však v roce 2022 nevyhnula poměrně výrazná volatilita. Tradery toužící po ještě silnějších pohybech však budou zajímat spíše menší, avšak neméně známé společnosti jako jsou Uber, Zoom Technologies, Palantir nebo PayPal. Na grafu níže můžeme vidět vývoj akcií společnosti Twitter, která prošla v posledních týdnech výraznou volatilitou. Ta byla spojená s ohlášením akvizice (dubnový gap) a jejím nedávným odvoláním ze strany Elona Muska. Obě protistrany čeká soudní bitva, podobně divoké zprávy jsou jen další voda na mlýn volatility.

TWTR Graph Purple Trading
Graf č. 3: Akcie společnosti Twitter v platformě MT4 na časovém rámci H1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem

Sektorů, které jsou výrazně volatilní, je samozřejmě více. Obchodníci mohou sledovat například společnosti ze zdravotního sektoru, kde patří mezi ty nejzajímavější společnosti vyrábějící vakcíny na koronavirus. Zajímavé mohou být také restauracečiletecké a chemické společnosti. Máloco však s akciovými trhy dokáže tak výrazně pohnout, jako ekonomický cyklus. Na vliv expanze a recese na akcie se podíváme v příštím článku.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • KB první den vyplatila 582 věřitelům Sberbank CZ na pobočkách 3,114 miliardy Kč
    Komerční banka první den vyplatila 582 věřitelům Sberbank CZ prostřednictvím poboček 3,114 miliardy korun. Drtivá většina zvolila osobní žádosti na pobočce před on-line žádostí, kde je nárok na celkovou výplatu do maximálně 100.000 korun. Denní kompletní čísla, tedy i s on-line žádostmi, zveřejní KB po 19:00. ČTK to řekla mluvčí KB Šárka Nevoralová. Věřitelé, jichž je přes 15.000, by měli dostat zhruba 57 miliard korun.
  • KB ve 3Q potěšila ziskem. Láká na atraktivní dividendu, čeká ale vyšší náklady rizik (+komentář)
    Komerční banka představila výsledky za třetí čtvrtletí roku na úrovni čistého zisku a nákladů rizik nad očekáváním, u ...
  • KB ve 3Q potěšila ziskem. Láká na atraktivní dividendu, čeká vyšší náklady rizik (+komentář)
    Komerční banka představila výsledky za třetí čtvrtletí roku na úrovni čistého zisku a nákladů rizik nad očekáváním, u ...
  • K čemu slouží plováky do bazénu
    V horkém letním dni není nic lepšího, než si jít zaplavat do bazénu. A pokud máte svůj vlastní například na zahradě, ...
  • Kde a jak koupit bitcoin za CZK bez kurzových rozdílů
    Ten kdo před 5 lety koupil bitcoiny za tisícovku je dnes milionářem. Vyplatí se ještě dnes naskočit do rozjetého vlaku kryproměny BTC? Pokud bitcoinu věříte, podívejte se kde a jak dnes bitcoin pořídíte za české koruny bez kurzových rozdílů.
  • Kde centrální banka zakotví?
    Pokud to ČNB dovolí koruna, čeká nás v nejbližších měsících relativně svižné uvolňování měnové politiky – úrokové sazby budou klesat minimálně po 50bps krocích. Méně jasné ovšem je, co se bude dít ve druhé polovině roku. A ještě méně, na jakých nových úrovních nakonec úrokové sazby v následujícím roce zakotví. To je přitom klíčový parametr nejen pro trajektorii krátkodobých sazeb, ale také pro dlouhý konec výnosové křivky – tržní desetileté sazby. Na čem rovnovážná úroková sazba závisí?
  • Kde hrozia nové bubliny?
    Americká ekonomika dokázala minulý týždeň dva krát výrazne prekvapiť. Prvý výsledok, ktorý nikto nečakal, bol výborný rast amerického...
  • Kde je mandát pro změnu? Lekce thatcherismu
    Citovala mě řada médií - zejména ve Francii - a to kvůli mým výzvám...
  • Kde je strop úrokových sazeb?
    Se začátkem zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky se objevily debaty, kam až sazby půjdou a jaká je jejich tzv. rovnovážná hodnota. Fed v březnu pošesté utáhnul svou měnovou politiku a červnu se k tomu chystá znovu. Kde je tedy konec „normalizace“ měnové politiky? Členové měnového výboru FOMC jsou v každé nové prognóze banky dotazovány na jejich pocitovou rovnovážnou hodnotu úrokových sazeb, z kterých mediánová hodnota pak indikuje očekávání celého výboru. Tato hodnota se od roku 2012 snížila o téměř dva procentní body a v současnosti je něco málo pod 3 %.
  • Kde může škrtat Stanjura
    Nová vláda je pod tlakem: musí hledat úspory naléhavěji než jakákoli jiná před ní v novodobé historii země. Důležitější než hon za letošními škrty ve výši 80 miliard však bude rozvážná a odvážná proměna rozpočtu na rok 2023.
  • Kdepak, Poláci Čechy ve mzdách nedotáhli. V čistém mají Češi v průměru o takřka 3000 Kč měsíčně více, hlavně díky zrušení superhrubé mzdy
    Značný mediální ohlas vzbudila v tomto týdnu studie poradenské společnosti Forvis Mazars, podle níž už průměrná mzda v Polsku dotáhla tu českou – a dokonce ji převyšuje. To však je pravda jen v hrubém vyjádření. Jenže lidi mnohem spíše zajímá mzda čistá. A tu mají Češi stále zřetelně vyšší. V průměru takřka o 3000 korun měsíčně.
  • Kde sa vzal Black Friday a čo vlastne znamená?
    Sviatok všetkých nákupných maniakov. To je tzv. Black Friday, teda Čierny piatok. Deň, keď obchodné reťazce ponúkajú rekordné zľavy, čím lákajú zákazníkov, aby nešetrili a míňali. Aj vďaka tomuto „sviatku“ zaplavujú internet bláznivé videá, kde sa ľudia ako zmyslov zbavení doslova bijú o darčeky. Kde sa však tento sviatok vzal a prečo sa mu hovorí čierny?
  • Kde se berou bitcoiny
    Bitcoiny vznikají tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší komplikované matematické rovnice – za úspěšné vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Tomuto procesu se říká těžba a lidem, kteří získávají bitcoiny, se pak říká těžaři či mineři.
  • Kde se letos nejvíc vyplatí dovolená s ohledem na kurs koruny a inflaci? V Egyptě a v Norsku, naopak v Turecku i přes výrazný propad liry česká koruna ztrácí hned pětinu své kupní síly
    S blížícími se prázdninami vrcholí rozhodování Čechů, kam letos vyrazit na dovolenou. Pokud by se měli rozhodovat podle toho, kde z vyhledávaných dovolenkových destinací je letos v porovnání s loňskem nejlevněji, musí vzít v potaz hlavně dva faktory: kurs koruny vůči měně dané destinace a zároveň meziroční inflaci dané destinace. Tedy najít takovou destinaci, vůči jejíž měně koruna po zohlednění tamní inflace nejvíce posílila.
  • Kde už nezabrala soutěž krásy, tam přišly na řadu aukce. A letos i Nobelova cena za ekonomii právě za ně
    Aukce. Kdekdo si pod tím slovem vybaví kladívko, licitátora, majetné dražitele či osoby v bílých rukavicích, opatrně manipulující s malbami starých mistrů. Jenže aukce mají mnohem širší uplatnění. Už staří Římané dražili majetek dlužníků, kteří nebyli s to dostát svým finančním závazkům. Prostřednictvím aukcí dluhopisů si pravidelně na mezinárodních trzích půjčují prakticky všechny vlády světa, včetně české. Zrovna minulý měsíc vypršel termín pro podání přihlášek do tuzemské aukce kmitočtů pro 5G sítě. Aukce prostě tok peněz v ekonomice – a tedy i naše životy – ovlivňují mnohem více, než se zdá. Zdaleka nejsou jen doménou světa galerií a umění.
  • Kdo a proč poškodil Nord Streamy?
    V prvních hodinách poté, co vyšlo najevo fatální poškození plynovodů Nord Stream, se hojně spekulovalo, že může jít jak o ruskou, tak protiruskou sabotáž. To, že se jedná o akci namířenou proti Rusku, nevylučoval například energetický expert bruselského think-tanku Bruegel Simone Taglipietra. Ještě dále zašel ale Radek Sikorski, polský exministr zahraničí a nynější šéf delegace Evropského parlamentu pro vztahy EU s USA. Ten na svém twitterovém účtu explicitně děkoval Spojeným státům za to, že k fatálnímu poškození Nord Streamů došlo. Postupně ale v západní diskusi začíná zřetelně vládnout názor, že jde o akci Ruska.
  • Kdo bude novým králem forexu?
    Máme pokračovat? Tuto otázku podle Jeroma Powella vznesli členové FOMC během zasedání ve dnech 31. října – 1. listopadu. Zvýšení sazeb federálních fondů po dvou po sobě jdoucích pauzách je stále možné, ale pokrok v boji proti inflaci snižuje šance na obnovení cyklu měnových restrikcí. Trhy sázejí na jeho konec a aktivně prodávají americký dolar. Neschopnost medvědů na EUR/USD proniknout pod spodní hranici obchodního rozpětí 1,05-1,07 se stala známkou jejich slabosti a katalyzátorem nákupů.
  • Kdo další proletí čelním sklem?
    Na finančních trzích se traduje: „kdykoli šlápne Fed na brzdu, někdo proletí čelním sklem. Jen nikdy nevíte, kdo to bude.“ V posledních dvou týdnech jsme se dozvěděli, že těmito nešťastníky se staly některé regionální banky v USA, zatímco v Evropě došlo na dlouhodobě problémovou Credit Suisse. A vzhledem k tomu, že hlavní centrální banky dále pokračují v nejagresivnějším cyklu zpřísňování měnové politiky za poslední čtyři dekády, se nemusí jednat o výčet konečný.
  • Kdo chce porazit inflaci, komu vadí drahé pohonné hmoty, ten investuje do akcií firem Orlen či MOL
    Slýcháme dnes často, že investování do akcií chrání před rapidní inflací, jakou právě zažíváme. Není to ale tak docela pravda. Jedna z mezinárodně nejvíce stahovaných odborných ekonomických studií posledních dvanácti měsíců, „Nejlepší strategie do inflačních časů“, vychází z amerických, britských a japonských dat za poslední takřka století. Tým autorů – zastoupeni jsou akademici i praktičtí ekonomové – v ní hledá odpověď právě na to, jak v době vysokého růstu cen investovat tak, aby výnos investice předčil tempo inflace. Bohužel, akciové investování rapidní inflaci zpravidla nepřebíjí.
  • Kdo je bez viny ať první hodí kamenem
    Nejhlasitější projevy dnes zní na podporu protestujících v&nbsp;Hong Kongu. Je zcela jistě dobré a důležité věnovat po...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani