Sobota 21. prosince 2024 19:09
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Globální ekonomika: Je vyloženě špatná, nebo extra divná?

17.06.2022 10:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Co je extra špatné? Válka mezi Ruskem a Ukrajinou, cena ropy a rizika recese ve Velké Británii a eurozóně jsou na prvním místě seznamu toho, co je v globální ekonomice špatné. Co zdaleka není tak špatné? Zaměstnanost v USA, snížení cel a uvolnění covid omezení v Číně.

Je světová ekonomika opravdu tak hrozná?

Podle mého názoru rozhodně ne. Myslím, že je vhodnější ji popsat jako "super divnou" - neustále slýchám, jak mi finanční profesionálové a klienti říkají, že si nejsou jisti, co si o tom mají myslet, že je to takové neobvyklé prostředí. Jeden z nich jednoduše řekl: "Je těžké se v tomto prostředí zabydlet". Domnívám se, že některé aspekty globální ekonomiky jsou velmi pozitivní, zatímco některé jsou velmi negativní. A sentiment je velmi negativní – podle mého názoru překvapivě. Pojďme si projít, co právě teď funguje a co ne.

Co je vyloženě špatné?

1. Rusko-ukrajinská válka. Rusko nyní dosahuje určitých úspěchů, dokonce znovu zaútočilo na Kyjev. Tato válka se zhoršuje a je čím dál trvalejší, což je pro svět špatná zpráva z hlediska možného nedostatku potravin i některých komodit. To povede k narušení dodavatelských řetězců a zvýšení nákladů. Riziko přerušení dodávek energie zůstává pro evropskou ekonomiku značnou hrozbou.

2. Cena ropy. Ceny ropy v posledních pěti týdnech výrazně vzrostly. Ceny energií mají schopnost se kaskádovitě šířit celou ekonomikou a zvyšovat tak mnoho dalších cen. Ve Spojených státech dosáhla nedávno průměrná cena galonu benzinu 4,85 USD, což je přibližně dvojnásobek ceny od začátku roku 2021. Zatímco ceny energií zůstávají zvýšené, je velmi nepravděpodobné, že bychom se vrátili k cílové míře inflace stanovené centrálními bankami, která byla kolem 2 %.

3. Rizika recese ve Spojeném království a eurozóně rostou. Ekonomiky Spojeného království a eurozóny jsou výrazně ovlivněny rusko-ukrajinskou válkou. Jsou slabší a hrozí jim větší riziko recese. A jejich centrální banky mají křehčí postavení při vybalancovávání situace, když se snaží kontrolovat vysokou inflaci. A to zejména proto, že některé klíčové příčiny inflace vyřešit nemohou.

Co zdaleka není tak špatné?

1. Situace v oblasti zaměstnanosti v USA. Velká pozornost byla věnována tomu, jak "dobrá" byla květnová zpráva o zaměstnanosti. Na to dokonce reagovaly akcie ve stylu "dobrá zpráva je špatná zpráva", právě protože míra vytváření pracovních míst v USA byla tak vysoká. Domnívám se však, že nejdůležitější částí zprávy o zaměstnanosti je nyní růst mezd, a ten vykázal vítané zpomalení. Průměrný hodinový výdělek se meziměsíčně zvýšil o 0,3 %, což bylo pod očekáváním 0,4 %. Růst mezd tak byl v květnu, stejně jako v dubnu, relativně příznivý, což naznačuje, že "lepivější" složka inflace – mzdy – nemusí být tak problematická.

2. Složka zaměstnanosti řízená zpomalením hospodářského růstu, zatím funguje podle plánu. Tím máme na mysli, že zpráva Job Openings and Labor Turnover Survey (JOLTS) za duben ukázala, že počet volných pracovních míst se snížil. Zatím jsme ale nezaznamenali růst propouštění (ve skutečnosti se propouštění snížilo). Doufám, že by to tak mohlo pokračovat i nadále, kdy se bude propouštět jen málo, ale výrazně se sníží počet volných pracovních míst, což by jistě mohlo pomoci zmírnit mzdové tlaky do budoucna. Podle mého názoru tak mohou USA dosáhnout měkkého přistání.

3. Tržní inflační očekávání se v posledních týdnech snížila v USA, Německu a Spojeném království. Navzdory vysokým cenám energií se objevily některé signály, které podporují názor, že by se inflace mohla brzy začít snižovat. Kromě toho se také domnívám, že hlavní západní centrální banky si dokázaly udržet určitou důvěryhodnost poměrně tvrdými jednáními o boji s inflací. Jak jsme viděli od chvíle jestřábího obratu Fedu ze začátku tohoto roku, tato slova vykonala část práce, aniž by došlo ke skutečnému zvýšení sazeb, což způsobilo zpřísnění finančních podmínek. To zase pomohlo formovat inflační očekávání. Nebojte se tedy tvrdých slov ze strany Fedu nebo jiných centrálních bank.

4. Zpětné zpřísnění omezení kvůli covidu v Číně. Ekonomické výsledky v Číně byly v posledních několika měsících vzhledem k omezením souvisejícím s covidem velmi neuspokojivé. To by se však mělo začít zlepšovat vzhledem ke snižování striktních nařízení ve velkých městech. Minulý týden se v Šanghaji začaly demontovat ploty, znovu se otevřela veřejná náměstí a obnovila se veřejná doprava. Zaměstnanci se vracejí do práce a věci do normálu. To by mělo pomoci zlepšit narušené dodavatelské řetězce, které byly významným zdrojem inflace. Již minulý týden jsme zaznamenali mírné zlepšení indexů nákupních manažerů (PMI) a věřím, že to bude pokračovat – zejména s nástupem fiskálních stimulů. Příběh, který se odehrává v Číně, je velmi pozitivní, i když může chvíli trvat, než nabere na dynamice. (Nevýhodou je samozřejmě možnost vyšších cen energií v důsledku zvýšení poptávky po ropě, ale výhody opětovného otevření zvysoka převažují nad nevýhodami).

5. Snížení cel. Americká ministryně obchodu Gina Raimondo nedávno uvedla, že Bidenova administrativa zvažuje zrušení některých cel z Trumpovy éry. Bidenova administrativa 6. června oznámila, že pozastaví cla na solární panely z některých zemí jihovýchodní Asie. Zdá se, že administrativa se vzhledem k vysokým nákladům na energie soustředí na zrušení cel souvisejících s energetickým průmyslem.  Bidenova administrativa hledá všechny možné způsoby, jak zkrotit inflaci, byť by k tomu byla jen malá příležitost. To je také malé vítězství pro globalizaci.

6. Známky uvolňování regulace v Číně. Objevují se zprávy, že vyšetřování několika čínských společností čínskými úřady končí, což naznačuje, že by se čínské regulační prostředí obecně mohlo zlepšovat. To podporuje to, co v posledních měsících naznačovali čínští politici, tedy že se staví přívětivěji k podnikání. To by mělo být pozitivní i pro čínskou ekonomiku.

Jaké jsou hlavní poznatky?

Některé oblasti světové ekonomiky jsou ve špatném stavu, ale jiné rozhodně ne. Některé společnosti z tohoto prostředí těží, zatímco jiné ne. Například navzdory velmi pesimistickým názorům některých generálních ředitelů jsme slyšeli i pozitivnější postřehy a názory. Společnost Hewlett Packard vykázala lepší než očekávané výsledky a upravila svůj výhled pro zbytek roku směrem nahoru. Generální ředitel společnosti Delta Airlines Ed Bastian řekl, že "poptávka je mimo tabulky". To jsme slyšeli i od jiných leteckých společností; a i když jsou předpovídány vyšší náklady na energie, zdá se, že tyto firmy je dokážou dobře zvládat. Výrobce vybavení Foxconn očekává zlepšení podmínek pro dodavatelský řetězec v druhé polovině roku 2022.

Domnívám se, že po letech ultra-akomodativní měnové politiky, která všechny lodě „nadnášela“, je současná éra obdobím, v němž budeme muset být selektivní,nároční a zaměřit se na odvětví i společnosti, které mohou v tomto prostředí potenciálně dosahovat dobrých výsledků.

Kristina Hooper, vedoucí stratéžka trhů Invesco

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Globální akciové valuace indikují akciové výnosy kolem 5 % ročně
    Pro výhled na očekávané akciové výnosy ve střednědobém horizontu kolem pěti let jsou klíčové valuace neboli ocenění akciových trhů ve vztahu k fundamentálním veličinám jako korporátní zisky či tržby. Na základě historických statistik jsou sice pro střednědobý investiční horizont významnými faktory celkových akciových výnosů také růst korporátních zisků a vyplácené dividendy, nicméně tím nejdůležitějším faktorem se zdají být právě akciové valuace neboli ocenění (angl. valuations). Čím více jsou akciové valuace níže, tím levnější akcie jsou a zároveň tím vyšší potenciál pro dodatečné výnosy ve střednědobém horizontu a naopak. K nejsledovanějším valuačním ukazatelům přitom patří poměr ceny akcie k čistému zisku P/E (price-to-earnings ratio) a poměr ceny akcie k tržbám (price-to-sales ratio).
  • Globální akciové valuace indikují mírně pozitivní výkonnost
    Jedním z nejdůležitějších indikátorů atraktivity akcií ve střednědobém horizontu, a možná vůbec tím nejdůležitějším, jsou valuace. Ty představují poměr tržních cen akcií na různých fundamentálních veličinách z finančních výkazů jako zisky či tržby. Čím jsou valuace nižší, tím jsou akcie levnější a tím vyšší výnos od nich investoři mohou ve střednědobém horizontu očekávat a naopak.
  • Globální akciový výhled – Býci by se měli mít i nadále na pozoru
    Nejširší globální akciový index MSCI All Country World poklesl ze svého historického maxima ze dne 16. listopadu 2021 ke dnešku již o 20 %. Mnoho akciových býků se proto v tuto chvíli domnívá, že je nyní vhodný okamžik k větším akciovým nákupům. Já nicméně zůstávám spíše opatrný a vůbec bych se nedivil, pokud by v následujících měsících globální akciové trhy i nadále klesaly. Další pokles by se klidně mohl opět pohybovat kolem 15-20 %, takže celkový pokles globálních akciových trhů z historického maxima by mohl dosáhnout až 40 %. Tento svůj spíše negativní aktuální globální akciový výhled opírám o několik nepříznivých fundamentálních faktorů.
  • Globální ceny ropy by mohly dosáhnout 380 dolarů za barel
    Jak uvedli analytici z JPMorgan, ceny ropy ve světě by mohly dosáhnout 380 USD za barel. Varovali, že nabídka bude dál prudce klesat, budou-li země G7 trvat na sankcích, které předtím zavedly vůči Rusku v reakci na geopolitickou krizi na Ukrajině. Moskva by mohla odpovědět snížením ropné produkce, protože si díky své současné finanční situaci může dovolit snížit produkci ropy o 5 milionů barelů za den.
  • Globální dluh, japonský scénář, zombifikace ekonomiky a akciové výnosy
    Japonský scénář je pro Evropskou unii i USA vysoce pravděpodobný. Fed na svém posledním zasedání potvrdil, že bude udržovat základní úrokové sazby na nule minimálně do roku 2023. ECB se bude chovat stejně.
  • Globální dluh loni narostl o 557 bilionů korun na nový rekord. Česká vláda se na nárůstu podílela z 0,07 procenta, tedy menší sumou, než jaká odpovídá jejímu podílu na světové ekonomice
    Celkový světový dluh loni vzrostl o 24 bilionů dolarů na historicky rekordní úroveň 281 bilionů dolarů. Tato hodnota odpovídá úrovni 355 procent světového hrubého domácího produktu. Čísla jako každoročně zveřejnil Institut pro mezinárodní finance.
  • Globální dluh na novém historickém maximu
    Institut mezinárodních financí (Institute of International Finance) včera zveřejnil pravidelnou kvartální analýzu, která se věnuje celkové globální zadluženosti, tedy zadluženosti všech ekonomických subjektů – vlády, podniků a domácností. V průběhu letošního druhého čtvrtletí celkový globální dluh vzrostl o 5 bilionů dolarů na nový rekord 296 bilionů dolarů. Podíl celkového globálního dluhu na globálním HDP přitom díky silnému oživení světové ekonomiky ve druhém čtvrtletí mírně poklesl na 353 %, nicméně i tak se tento poměr pohyboval poblíž historického maxima. Celkově se tak jednoznačně potvrdil již poměrně známý fakt, že objem celkového dluhu ve světové ekonomice nebyl nikdy větší.
  • Globální dluhopisové trhy: Potenciál se vyčerpal
    Globálním dluhopisovým trhům se v letošním roce velice výrazně daří. Široký globální dluhopisový index ICE BofAML Global Government totiž od začátku roku připisuje vysoce nadprůměrné zhodnocení 6 %. Ceny dluhopisů rostly prakticky kontinuálně, jak je to vidět na grafu níže. Průměrný globální dluhopisový výnos na začátku roku činil 2,0 % a do začátku září silně vyklesal až na úroveň 1,2 %. Samozřejmě přitom platí, že pokles dluhopisových výnosů, tj. výnosů do doby splatnosti (yield to maturity), měl za následek růst cen dluhopisů a kladné zhodnocení pro investory.
  • Globální ekonomika je na pokraji recese způsobené politikou Fedu
    Nyní hodně záleží na rozhodnutí, které Fed udělá ve středu. Je pozoruhodné, že trhy již předpověděly výsledek zasedání. Předpokládají, že regulátor zvýší základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. Většina analytiků také ve středu očekávala nárůst o 75 bazických bodů. Poté může Fed zvýšit srovnávací sazbu o 50 bazických bodů a později o 25 bazických bodů. Poté si regulátor pravděpodobně udělá pauzu, aby analyzoval reakci inflace na úrokovou sazbu 4,75 %. Někteří členové FOMC se domnívají, že by to mělo stačit k tomu, aby se inflace během příštího roku nebo dvou posunula k 2% cíli. Pokud Fed zaznamená sebevědomý pokles inflace, může začít snižovat referenční sazbu blíže ke konci roku 2023.
  • Globální ekonomika je vážně ohrožena, protože další zvyšování sazeb zvyšuje finanční stres
    Banka pro mezinárodní platby (BIS) varuje před dalším finančním napětím, protože centrální banky pokračují ve zvyšování sazeb v boji proti inflaci. Zpráva uvedla, že čím více centrální banky zvedají sazby, tím vyšší je riziko finančního stresu a selhání bank. Poslední příležitost bojovat s inflací a obnovit cenovou stabilitu bude pro centrální banky nejnáročnější.
  • Globální ekonomika nahoru i dolů vlivem smíšených dat
    V USA v minulém týdnu vládla smíšená nálada. Mohlo za to střídání pozitivních a negativních dat, které se objevovaly...
  • Globální ekonomika se začíná zotavovat
    Nejnovější čísla OECD ukazují, že globální ekonomika, v čele s Asií, se zotavuje. Akciové trhy mohou proto dále růst. V současnosti je naší strategií zaměřit se více na akcie z Evropy a rozvojových zemí a naopak ustoupit od amerických akciových trhů.
  • Globální ekonomika v karanténě
    Globální ekonomika se kvůli pandemii koronaviru ocitla v karanténě. Její růst tak letos výrazně zpomalí. Zatímco náš předchozí odhad počítal s dynamikou na úrovni 2,4 %, nyní je to už jen 0,6 %. Zkušenosti z Číny naznačují, že současná situace by měla trvat 4-8 týdnů. Poté by se měla začít stabilizovat. Jak rychle se ekonomiky budou zotavovat, bude záležet i na situaci na trhu práce. Tam čekáme výrazný nárůst nezaměstnanosti. Centrální banky i vlády přispěchaly postiženým ekonomikám na pomoc s gigantickými balíčky. Jejich vliv ale uvidíme spíše, až současná krize opadne. Kde ale jejich dopad bude patrný velmi brzo, budou deficity veřejných financi.
  • Globální ekonomika vykáže v roce 2013 mírný růst, eurozóna zůstane v recesi
    Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank. Saxo Bank očekává v letošním roce mírný růst globální ekonomik...
  • Globální ekonomika zpomaluje kvůli rekordnímu růstu komodit
    V úterý se akcie propadly spolu s evropskými a americkými futures kvůli obavám, že ceny komodit zvýší inflaci a potlačí ekonomický růst. Nikl krátce vystoupal nad 100 000 dolarů za tunu.
  • Globální ekonomiku i akciové trhy ovlivňuje do značné míry obchodní válka
    V posledních dnech jsme mohli pozorovat, jak americké indexy zareagovaly na obnovený a možná ještě větší obchodní konflikt mezi USA a Čínou. Ačkoliv se jednalo o poměrně malý výprodej 5 – 6 procent, a tím pádem jen logickou korekci po strmém růstu, může jít o spouštěč mnohem horších predikcí do budoucna.
  • Globální finanční trhy rostou: Federální rezervní systém a čínské stimuly ženou akcie a komodity nahoru
    Globální akcie dnes radostně stoupají a odrážejí tak růst futures indexu S&P 500 o 0,2–0,3 %. Tento pozitivní sentiment se přenáší i na komoditní trhy, kde na pozadí oslabujících dolarových vlajek roste ropa a zlato.
  • Globální fundamentální faktory určují současné zdraví trhu
    Trh nyní tíží globální fundamentální faktory. Jedná se o makrodata, prohlášení prezidentů, ministrů financí a guvernérů centrálních bank, geopolitické a politické zprávy, a dokonce i zprávy z vesmíru, které říkají, že nyní existuje riziko srážky s asteroidy. Všechny tyto faktory mají vliv na sentiment trhu. Některé z těchto událostí budou 100% oceněny trhem, zatímco jiné zůstanou bez povšimnutí.
  • Globální index nemusí být globální
    Nadstandardní výkonnost amerických akcií z posledních let se, jak se zdá, stala i vstupenkou do hlavních akciových indexů. Velké zhodnocování spolu s celkovým nárůstem tržní kapitalizace vedlo v tuto chvíli k rekordní 63% váze amerických akcií v indexu MSCI All Country World. „Nyní si ale investoři musí položit otázku, zda jejich investice umístěné v podobném indexu nejsou v rozporu s jejich očekáváním o globální diverzifikaci a zda nepodstupují přílišnou expozici vůči USA. Investorům totiž mohou unikat i jiné zajímavé investiční příležitosti. Za zmínku stojí například Tchaj-wan či Indie, které s americkými akciemi dokázaly ve výkonnosti v posledních deseti letech slušně držet krok,“ komentuje Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select.
  • Globální individuální investoři předpovídají býčí trh až do roku 2025, naopak Češi jsou více skeptičtí. Apple je nejoblíbenější akcií z „Magnificent 7“
    Podle nejnovějšího čtvrtletního průzkumu Retail Investor Beat od investiční platformy eToro jsou drobní čeští investoři spíš pesimističtí ohledně pokračování býčího trhu, což neodpovídá trendu v zahraničí, kde 59 % z investorů věří v jeho trvání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje