Neděle 05. ledna 2025 05:16
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap trade smarter

Ceny na vstupech dramaticky rostou, producenty drtí zejména drahé energie

20.04.2022 10:46  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny producentů ve všech sledovaných segmentech dále svižně rostou a potlačí výše i ceny pro koncové spotřebitele. Vysokým dvouciferným meziročním tempem rostly v březnu ceny průmyslových i zemědělských producentů, přes 10% růstové tempo se přehouply i ceny ve stavebnictví.

U zemědělských producentů pokračuje dramatický cenový vzestup především v rostlinné výrobě. Oproti loňskému březnu jsou zde ceny vyšší o 38,8 %, když nejvíce vzrostly ceny olejnin (+48,2 %), obilovin (+39,8 %) a brambor (+21,8 %). Nižší byly naopak ceny ovoce (-14,0 %) a zeleniny (-18,0 %). Cenový nárůst v živočišné výrobě činil meziročních 12,4 %, když se nadprůměrně zvyšovaly ceny skotu (+18,9 %) či mléka (+16,4 %). Celkově se ceny v zemědělství během března zvedly o 5,4 %, meziroční cenový vzestup pak dále zrychlil z únorových 22,9 % na 27,2 % v březnu. Růst cen zemědělských výrobců se již promítá do vyšších cen potravinářského průmyslu. Březnový cenový vzestup zde činil 2,0 % (ceny rostlinných a živočišných olejů a tuků o 16,4 %), meziročně jsou vyšší o 11,5 %.

Průmyslníci zdražili během února o 4,2 % a výrazně tak překonaly tržní odhad ve výši 1,9 % i náš předpoklad ve výši +3,1 %. Meziroční cenová dynamika se tak dále zvedla z únorových 21,3 % na 24,7 %. Nejrychleji v březnu rostly ceny v kovodělném průmyslu (+4,8 %). Výrazný nárůst cen je patrný u elektřiny, kde se ceny včetně rozvodu zvedly jen za samotný březen o 2,3 %. Oproti loňskému březnu je elektřina dražší o 48,9 %. Je zřejmé, že takto dramatický nárůst cen se musí promítnout v dalších odvětvích a produktech.

Průmyslníky tak jednoznačně drtí drahé energie, jejichž ceny byly meziročně o 53,7 % vyšší. Růst cen meziproduktů dosáhl 24,3 %. Poklud ceny průmyslových výrobců očistíme o ceny energií, meziroční růst by činil 15,5 %.

Nadále pokračuje zvyšování cen ve stavebnictví. Stavební práce podražily za březen o 1,0 %, meziročně jsou vyšší o 10,4 % po vzestupně revidovaných 9,9 % zaznamenaných v únoru. Mnohem horší je situace u cen stavebních materiálů. Zde meziroční dynamika zrychlila z únorových 20,3 % na březnových 22,8 %.

V neposlední řadě svižnou cenovou dynamiku zaznamenávají tržní služby pro podniky. Zde zdražují především reklamní služby (jen za březen +16,1 %). Meziměsíčně se tak ceny ve službách zvedly o v souhrnu o 1,4 %. Meziročně růst zrychlil z únorových 4,3 % na březnových 4,9 %. Z meziročního pohledu se nejvíce zvedly ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 15,7 %, za reklamní služby a průzkum trhu o 15,3 % a za služby v oblasti zaměstnání o 9,5 %.

Je zřejmé, že klíčový pro další vývoj produkčních cen bude vývoj na Ukrajině. Ten totiž primárně stojí za cenami na komoditních trzích. Pokud nedojde k nějaké další dramatické eskalaci na válečné frontě, měly by se postupně ceny stabilizovat či v lepším případě korigovat ze svých výšin. I nadále lze ale předpokládat jejich velkou kolísavost. Pro tuzemské spotřebitele je důležitý i kurz koruny, primárně vůči dolaru. Tady svou roli sehrává politika ČNB v podobě zvyšování úrokových sazeb a její intervenční úsilí.

Je zřejmé, že rychlý růst cen zejména energetických vstupů bude v dalších měsících dále tlačit výše spotřebitelskou inflaci, která tak podle nás může kulminovat během druhého čtvrtletí kolem 14 %. I když centrální banka již úrokové sazby od poloviny loňského roku výrazně navýšila, stále ještě nejsme na vrcholu. Tam bychom se měli dostat na květnovém zasedání, kde očekáváme navýšení o finálních 50 bb. Dvoutýdenní reposazba tak bude činit 5,50 %. A zde se udrží minimálně po zbytek letošního roku.

Autor: Jan Vejmělek, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny letí vzhůru napříč výrobními sektory
    Ceny českých průmyslových výrobců v dubnu přidaly meziměsíčně 2,3 % a opět tak skončily nad očekáváními (medián odhadu 1,5 %, náš 1,9 %). V meziročním srovnání dosáhly 26,6 % z předchozích 24,7 %.
  • Ceny mědi klesají v reakci na americká inflační data a stimulační opatření Číny
    Ceny mědi zaznamenaly výrazný pokles o více než 1 % na 9 090 USD za metrickou tunu na londýnské burze kovů (LME) dne 12. prosince 2024. Tento pokles odráží zvýšenou opatrnost na trhu po zveřejnění klíčových amerických inflačních dat a probíhajících stimulačních signálů z Číny, největšího světového spotřebitele surovin.
  • Ceny mědi nad 10 000 USD. Hnacím motorem je celosvětová poptávka po zelené energii
    Měď opět překročila významnou cenovou hranici. I přes mírný pokles z nedávných maxim, kdy se futures kontrakt obchodoval za více než 10 000 USD za tunu, zůstává tento kov meziročně na vyšší úrovni. To odráží jeho klíčovou roli v dekarbonizaci, globální technologický pokrok, rozvoj infrastruktury pro umělou inteligenci a iniciativy v oblasti čisté energie, zejména v Číně.
  • Ceny mědi prohloubily šestileté minima, BHP Billiton padá nejníže od roku 2005
    Měď v Londýně dnes padla na nejnižší hodnoty od roku 2009. Ráno otevřela 2,3 % gapem a tříměsíční kontrakt se propadl ...
  • Ceny na čerpacích stanicích zlenivěly a téměř se nemění
    V souladu s naší predikcí se ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu příliš neměnily. V jednotlivých dnech byly zaznamenány pouze haléřové pohyby průměrných cen benzínu a nafty. Podobný vývoj lze očekávat i v příštím týdnu, kdy by rovněž nemělo docházet k výrazným cenovým pohybům. Pumpaři vzhledem k vývoji na ropných a měnových trzích nemají mnoho důvodů k přeceňování. Na konkrétních místech však některé čerpací stanice mohou s cenami hýbat, aby optimalizovaly zisk a reagovaly na konkurenci.
  • Ceny nafty nadále rostou
    Růst cen pohonných hmot nabral v minulém týdnu na tempu. Cena nafty se zvýšila v průměru o 1 korunu a 18 haléřů na 40,06 Kč za litr. Nárůst ceny benzínu dosáhl na 38 haléřů na celkových 40,46 Kč za litr. Rozdíl cen nejprodávanějších paliv dosáhl na pouhých 40 haléřů, a to přestože rozdíl ve spotřební dani dosahuje takřka na 3 Kč za litr. K růstu cen na pumpách navíc přispívá i oslabení koruny, která se v současné době blíží 23 Kč za dolar.
  • Ceny nájmů se meziročně mírně zvedly, v Praze nejvíce u dispozice 1+kk
    Za pronájem bytu dispozice 2+kk dají lidé v hlavním městě aktuálně 19 600 korun. Za byt 1+kk pak 14 170 korun. Před rokem byly ceny pronájmů v Praze v řádu stovek korun nižší a situace byla podobná i v dalších krajských městech. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o 3 000 nemovitostí v hodnotě přesahující 18 miliard korun. Z analýzy trhu bydlení dále vyplývá, že zatímco nájmy rostly, meziročně rostla i cena za metr čtvereční u starších bytů. Hypotéky naopak mírně zlevnily, což ovšem nebylo dostatečné pro ovlivnění indexu UlovDomov.cz, který porovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční.
  • Ceny nákladní dopravy prudce rostou, zdražování v obchodech je na obzoru
    Ceny námořní přepravy již řadu týdnů rostou. Průměrné náklady na přepravu kontejneru jsou nyní o více než 250 % vyšší než před rokem. A ceny by mohly růst i nadále, což by mohlo značně zatížit obchod a boj s inflací. Za mnohé výrobky zaplatíme více a klesnou i zisky maloobchodníků. Na druhou stranu z toho těží lodní společnosti, přičemž akcie společnosti Maersk minulý týden vzrostly o více než 8 %.
  • Ceny na krypto trzích rostou
    Digitální aktiva jako Bitcoin se jeví jako ideální investice v době inflace. Cena primární kryptoměny, Bitcoinu ve středu překonala nové cenové maximum.
  • Ceny na vstupech dále rychle rostou
    Ceny během května opět rostly ve všech primárních okruzích. Nejdramatičtější nárůst zaznamenaly za jediný měsíc ceny zemědělských producentů, když se zvedly o téměř šest procent. Oproti loňskému květnu byly vyšší o téměř 40 procent. Vedle cen energetických komodit, pohonných hmot a bydlení se tak ceny potravin stávají významnou inflační položkou.
  • Ceny nejen ojetin v USA zpomalují. Žádosti o podporu opětovně klesají k významné hranici
    Inflace v Česku zrychluje. Stejně jako je tomu u dalších evropských zemí, i v Česku začala inflace výrazně zvyšovat. Červencové číslo překvapilo trhy i centrální banku. Meziročně inflace vyskočila na 3,4 % a jádrová dokonce na 3,8 %. Jedná se o nejvyšší hodnoty za posledních čtrnáct a půl roku.
  • Ceny nemovitostí i nájmů porostou i v roce 2020, o pět procent
    Ceny nemovitostí a nájmů v ČR porostou i v příštím roce. Klíčovým důvodem bude pokračující růst kupní síly obyvatelstva ČR a nadále omezená nabídka nemovitostí, daná zejména jejich příliš pomalou, legislativně brzděnou výstavbou.
  • Ceny nemovitostí klesají – všech nemovitostí a všude
    Ačkoliv nás „experti“ před pár měsíci zásobovali predikcemi, že „byty a domy nezlevní, neboť developerům se to nevyplatí“ (jakoby cenu zboží určovala jenom strana nabídky) a ještě doslova před pár týdny ujišťovali, že trh ožívá a ceny stagnují, realita je, jako obvykle, jiná.
  • Ceny nemovitostí mohou spadnout až o 25 procent, signalizuje Česká národní banka. To už by nemělo daleko ke splasknutí bubliny
    Česká národní banka dnes dále uvolnila podmínky pro poskytování hypoték, resp. uvolnila svá doporučení jednotlivým komerčním bankám. Potvrdila, že banky mohou klientům půjčovat až 90 procent hodnoty kupované nemovitosti, zatímco před úderem koronaviru to bylo jen 80 procent. Zároveň zcela zrušila podmínku určité maximální výše měsíční splátky k čistému příjmu.
  • Ceny nemovitosti v Česku se stabilizují, letos lze čekat růst. Zato v Německu stále výrazně padají
    Pokles kupních cen rezidenčních nemovitostí v Česku v posledním loňském čtvrtletí zpomalil, vyplývá z dnes zveřejněných dat Eurostatu. Meziročně totiž činil jen rovné jedno procento. To je slabší pokles cen, než jaký nastal loni ve druhém i třetím kvartále. Signalizuje, že se předchozí propad koncem loňska začal stabilizovat, zejména díky odeznívání mimořádně vysoké inflace a související vyhlídce snížení úrokových sazeb, včetně těch na hypotékách.
  • Ceny nemovitostí v ČR stále rostou, ale nejpomaleji za poslední více než dva roky, říkají nová čísla Eurostatu. Stále poměrně citelné zdražování způsobuje hlavně špatná legislativa
    Růst kupních cen nemovitostí v ČR zpomalil v letošním druhém čtvrtletí na svoji nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí roku 2018, vyplývá z nejnovějších čísel Eurostatu. Meziročně totiž nemovitosti v tuzemsku zdražily o 7,7 procenta. To je na poměry EU sice stále nadprůměrné tempo růstu cen, jelikož průměr ve druhém čtvrtletí činil 5,2 procenta. Avšak jde zároveň o nejpomalejší růst cen realit v ČR za poslední více než dva roky, neboť v uplynulých osmi čtvrtletích rostly ceny nemovitostí v ČR vždy v rozsahu od osmi do deseti procent.
  • Ceny nemovitostí v USA rostou nejrychleji od února 2006, analýza EUR/USD
    Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nečekaně v prosinci ztratily. Meziměsíční propad o 4,3 procenta byl...
  • Ceny nezadržitelně stoupají. Inflace likviduje úspory střadatelů
    „Výsledek voleb do Poslanecké sněmovny pravděpodobně otočí kormidlem rozpočtové politiky směrem k větším úsporám. To by mohlo zmírnit domácí inflační tlaky, které jsou podporovány tvorbou rekordních schodků státních rozpočtů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ceny niklu dnes opět strmě rostou
    Ceny niklu se dnes opět výrazně zvyšují, a to i přes nepříliš pozitivní náladu na akciových trzích, za kterou stojí obavy o zpomalení globální ekonomiky. Nikl pohání rostoucí poptávka po bateriích do elektrických automobilů a výpadky těžby v Jižní Africe a Indonésii. Otevření trhu dnes proběhlo býčím gapem o téměř 3 % a od počátku tohoto týdne se už zisky tohoto průmyslového kovu blíží deseti procentům.
  • Ceny niklu spadly do blízkosti dvanáctiletých minim, ztrácí nejvíce ze všech kovů na LME
    Ceny průmyslových kovů jsou dlouhodobě pod tlakem. V čele poklesů stojí s náskokem nikl. Jeho cena klesla k nejnižším ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex