Neděle 22. prosince 2024 06:34
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding

Inflace v ČR dále akceleruje

11.04.2022 09:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflace v ČR opět pozitivně překvapila, když meziměsíčně rostla o 1,7 %, přičemž trh počítal je s růstem o 1,4 %. Spotřebitelské ceny zároveň rostly o 12,7 % meziročně, což je 2,9procentního bodu nad poslední zimní prognózou centrální banky, a to zdaleka nebude ještě inflační vrchol. Počítáme s tím, že potraviny a další zdražování energií ještě dotáhnou inflaci do poloviny letošního roku nad 14 % a postup dolů bude jen velice pozvolný. V průměru za celý rok tak inflace zřejmě překoná 12 %, zatímco zimní prognóza ČNB počítala s průměrnou inflací 8,5 %. Není proto divu, že centrální banka pořád zůstává v jestřábím módu, čemuž odpovídají i poslední výroky centrálních bankéřů včetně zápisu z posledního zasedání. Ze zápisu z jednání bankovní rady vyplynulo, že shoda v jestřábím táboře je zatím poměrně jasná a pětice centrálních bankéřů (Rusnok, Mora, Nidetzký, Holub, Benda) považuje “brzké obnovení cenové stability za naprostou prioritu” a je “připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb”. Rozdíly ve vnímání rizik mezi jestřáby se zdají být v tomto ohledu zatím malé - všech pět jestřábů chce utahovat měnovou politiku do té chvíle, dokud neuvidí, že jsou inflační očekávání dobře ukotvena. To podle nás znamená aktuální inflaci v těsné blízkosti vrcholu (květen-červen) a první známky viditelného ochlazení spotřebitelské poptávky a zvolnění napětí na trhu práce. K nejvýraznějším jestřábům podle zápisu pravděpodobně patří Tomáš Holub, zatímco o něco opatrněji vyznívaly postoje Tomáš Nidetzkého, který trochu zpochybňoval smysl dalšího výrazného zvyšování sazeb ve chvíli, kdy vidíme první známky ochlazení spotřebitelského sentimentu a víme, že měnová transmise má poměrně výrazné zpoždění. My dál počítáme s tím, že centrální banka sazby ještě zvýší o dalších 75bps - pravděpodobně v jednom kroku na květnovém zasedání spojeném s prognózou. Pak by se ČNB mohla s růstem sazeb zastavit, ovšem za předpokladu, že uvidíme výraznější ochlazení spotřebitelského apetitu (zatím tomu napovídá ostrý propad sentimentu mezi spotřebiteli) a relativně pomalý růst nominálních mezd (na to zase ukazují předběžná čísla z průmyslu).

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace v Česku v červnu dosáhla 17,2 %
    Index spotřebitelských cen vzrostl v červnu meziročně o 17,2 % při odhadu růstu o 17 %. Na měsíční bázi ceny rostly o 1,6 % při očekávání růstu o 1,5 %. Růst spotřebitelských cen táhly především ceny paliv, energií a potravin. V květnu dosáhla inflace na 16,0 % y/y.
  • Inflace v Česku všechny zaskočila, už je vysoká skoro jako v Rusku. O desítky procent zdražují nejdůležitější potraviny a energie, benzín je dnes na historickém rekordu
    Česká inflace opět překonala všechna očekávání, inflační spirála se nebezpečně roztočila a nejde zastavit. Meziročně hladina spotřebitelských cen v květnu stoupla o rovných 16 procent, nejvíce od roku 1993. Silná je i meziměsíční dynamika, činící 1,8 procenta. Ani takto rychlý růst z měsíce na měsíc prakticky nikdo nepředpokládal. ČNB počítala s tím, že meziročně inflace stoupne o 14,9 procenta.
  • Inflace v Česku vystoupala na 18 %
    Index spotřebitelských cen vzrostl v září meziročně o 18 % při odhadu růstu o 17,2 %. Na měsíční bázi ceny rostly o 0,8 % při očekávání růstu o 0,2 %. V srpnu dosáhl index CPI růstu o 17,2 % y/y a o 0,4 % m/m. Dle Českého statistického úřadu stálo za nárůstem spotřebitelských cen hlavně bydlení. V tomto oddíle se zvýšily ceny zemního plynu na měsíční bázi o 15,2 %, elektřiny o 3,6 %, tuhých paliv o 6,9 % a tepla a teplé vody o 0,8 %.
  • Inflace v Česku vystoupala nejvýše od 1993‼️
    Inflace v dubnu opět zrychlila. Ceny se meziročně zvedly o 14,2 % při očekávání růstu o 13,3 %. Na měsíční bázi se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,8 procenta při očekávání vzestupu o 0,9 %. Růst cen nejvíce ovlivnily ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Elektřina zdražila o 30,1 % a plyn o 44,2 %. Z potravin meziročně nejvíce zdražila mouka (o 52,3 %). Meziroční růst cen zrychlil už desátý měsíc v řadě. Aktuální růst cen v Česku je nejvyšší od roku 1993! Na vysoký růst inflace reagovala v minulém týdnu Česká národní banka. Zvýšila základní úrokovou sazbu už na 5,75 %. Reakce české koruny na inflační data byla velmi malá. Pár EURCZK se pohybuje v blízkosti úrovně 24,90.
  • Inflace v Česku zpomalila na 15,1 %
    Spotřebitelské ceny v Česku meziročně v říjnu vystoupaly o 15,1 %. Očekávání analytiků byla nastavena na růst o 17,9 % y/y po růstu o 18,0 % y/y v září. Zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle bydlení, kde ceny elektřiny klesly o 38,2 %. Naopak v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje meziroční růst cen opět zrychlil. Podobným tempem rostly ceny naposledy na jaře. Ještě vyššího výkyvu jsme se dočkali v meziměsíčních datech. Po růstu o 0,8 % m/m v září se očekával vzestup cen o 0,9 % m/m. Dočkali jsme se však propadu cen o 1,4 % m/m
  • Inflace v Česku zrychluje na půlroční maximum. Zdražuje máslo, elektřina či čokoláda
    Meziroční inflace v Česku v říjnu dále zrychlila, a to na 2,8 procenta. Byla tak nejvýraznější od letošního dubna. Zůstává však nadále v tolerančním pásmu České národní banky. Klíčovým důvodem zvýšení inflace byla nízká srovnávací základna loňského roku, daná výraznějším meziměsíčním poklesem některých cen loni v říjnu. Ta nyní například způsobila citelnější růst cen elektřiny, více než desetiprocentní.
  • Inflace v Číně klesla, analýza AUD/USD
    Čínská cenová hladina se na meziměsíční bázi ocitla v deflaci 0,2 pro...
  • Inflace v Číně zrychlila na sedmiměsíční maximum, prostor pro zásah centrální banky opět menší?
    Spotřebitelská inflace v Číně zrychlila v prosinci na sedmiměsíční maximum meziročních 2,5 procenta při očekávaném zr...
  • Inflace v ČR
    Celková inflace v lednu zpomalí   Očekává se, že česká inflace se v lednu bude i nadále zpomalovat, uvedla skupin...
  • Inflace v ČR brzdí pod odhady
    Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly oproti březnu jen o 0,1 % a meziroční míra inflace tak zpomalila na 2,8 % z předchozího tempa 3,0 %. Analytici čekali o 0,2 procentního bodu rychlejší inflaci. Dokonce i prognóza ČNB na základě, které došlo na minulém zasedání ke zvýšení úrokových sazeb, ukazovala na inflaci o desetinku rychlejší.
  • Inflace v ČR dál mírně zpomaluje
    Spotřebitelské ceny v ČR v listopadu oproti říjnu stagnovaly. Meziroční tempo růstu cen tak dál zpomalilo na 2,7 % z předchozích 2,9 %. To bylo plně v souladu s naším odhadem a desetinku pod očekáváním analytiků. Oproti prognóze ČNB je nyní inflace níže o 0,2 procentního bodu.
  • Inflace v ČR dál zrychlila
    Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,7 %, což opět přebilo všechny odhady. Meziroční míra inflace se zvýšila na 4,1 % z předchozího tempa 3,4 %, zatímco se čekal v průměru výsledek kolem 3,6 %. Inflace je dokonce celý jeden procentní bod nad prognózou ČNB.
  • Inflace v ČR dosáhla hodnot 4,1 %. Ekonomika v EU se po recesi vrátila k růstu o 2,1 % v Q2
    Podle konečných údajů Eurostatu ekonomika v Evropské unii ve druhém kvartálu zaznamenala mezičtvrtletní růst o 2,1 %. Došlo tak k obnovení růstu po dvojité recesi, která byla způsobená pandemií. V zemích platících eurem v porovnání s prvním čtvrtletím ekonomika zpevnila dokonce o 2,1 %.
  • Inflace v ČR je 6 %, nad očekáváním ČNB. Rusnok oznámil další zvyšování sazeb
    Bank of Canada na svém posledním zasedání v tomto roce ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 0,25 %. Že centrální banka zůstane ve vyčkávajícím módu analytici očekávali, takže se nejednalo o žádné překvapení ze strany banky. Centrální banka se obává, že omikron by mohl mít vliv na růst ekonomiky, jelikož by mohl více narušit dodavatelské řetězce a snížit poptávku po některých službách. Bank of Canada také informovala, že i když došlo k oživení kanadské ekonomiky, tak ta se stále nachází o přibližně 1,5 % níže než před vypuknutím pandemie. Co se týče inflace, tak u ní banka predikuje návrat ke 2 % v druhé polovině příštího roku.
  • Inflace v ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Listopad přinesl další zmírnění meziročního růstu spotřebitelských cen v české ekonomice. Na úrovni 2,7 % je meziroční inflace nejnižší od loňského října. Ke zmírnění meziroční inflace přispěly ceny potravin, ceny energií a také položky spadající do jádrové inflace. Celková i jádrová inflace se tak nacházejí pod prognózou ČNB.
  • Inflace v ČR nad odhady
    Spotřebitelské ceny v ČR v březnu vzrostly oproti únoru o 0,2 %. Meziroční míra inflace tak zrychlila na 3,0 % z předchozího tempa 2,7 %. Výsledek se nachází na horní hranici odhadů a desetinu nad průměrným očekáváním analytiků. Současně byl výsledek celý jeden procentní bod nad cílem a 0,3 procentního bodu nad prognózou České národní banky.
  • Inflace v ČR nečekaně zrychluje
    Spotřebitelské ceny v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,7 %, což byl o 0,3 procentního bodu výš, než činilo očekávání analytiků. Meziroční míra inflace tak nečekaně zrychlila na 2,9 % z předchozího tempa 2,8 %.
  • Inflace v ČR opět zrychlila
    Meziměsíční růst spotřebitelských cen byl v červenci dvakrát rychlejší, než se čekalo. Meziroční míra inflace dosáhla 3,4 % a je tak 0,4 pb nad prognózou ČNB a míří ke 4 %. Zvyšují se především ceny služeb. Obava z růstu inflačních očekávání povede ČNB k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Nejistota blízkého cenového vývoje zůstává zvýšená.
  • Inflace v ČR opět zrychlila
    Světový kalendář byl dnes prázdný, nicméně rostoucí ceny energetických surovin přiživovaly obavy z růstu inflace. Akciové trhy mírně klesaly, zatímco dluhopisové výnosy v USA i Německu dál rostly. Dolar vůči euru neměl jasný trend.
  • Inflace v ČR roste o 1 % měsíčně. Evropská komise predikuje růst HDP jen o 4,3 % v 2022
    Evropská komise predikuje rychlejší zotavení ekonomiky z kovidové krize, když letos odhaduje růst HDP na 5 % z původně očekávaných 4,8 %. V příštím roce kvůli rostoucím cenám energií a nedostatku některých komponentů se Evropská komise domnívá, že ekonomika posílí jen o 4,3 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex