Neděle 03. listopadu 2024 12:38
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster

Jak si povedou akcie, krypto aktiva a zlato, když se situace mezi Ruskem a USA vyostří? 

21.02.2022 11:20  Autor: BidAskBit  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V dnešní analýze si rozebereme několik válečných období na trzích jako je akciový index Dow Jones a zlato. Jedná se totiž o důležitý precedens, když by se konflikt mezi USA a Ruskem případně v budoucnu vyostřil. Leč z historického vývoje lze samozřejmě vycházet při jakémkoliv válečném konfliktu mezi světovými mocnosti. Nebo klidně v průběhu jakýchkoliv geopolitických otřesů. 

Proto si na cenových grafech ukážeme kurzový průběh z druhé světové války, války v Koreji a války ve Vietnamu. Povíme si i důležité makroekonomické okolnosti. Neboť i na tom samozřejmě záleží. Mimo jiné si v tomto případě klidně můžete dát rovnítko mezi bitcoinem a akciovým trhem. Akcie a bitcoin jsou totiž minimálně stejně riziková aktiva, takže při případném konfliktu by se tyto trhy chovaly stejně. 

Akciový index Dow Jones a válečná období

Začneme nejstarším americkým indexem Dow Jones a druhou světovou válkou. Tehdejší základní úrokové sazby schválené Federální rezervní bankou činily zhruba 2 – 2,5 %. Inflace se tehdy pohybovala spíše na nižších úrovní. Zde si dovolím uvést vzpomínku jedné burzovní legendy – André Kostolany. V jedné své publikaci (Kostolanyho burzovní seminář) vzpomíná právě na období 1937-1938, kdy bylo zřejmé, že v Evropě hrozí velký válečný konflikt s Německem. 

pastedGraphic.png

Index Dow Jones a druhá světová válka

Právě řinčení zbraní ukončilo býčí trh, který trval od poloviny roku 1932. Kostolany tvrdí, že burzovní trhy byly z možnosti velké války vážně nervózní, což brzy vyústilo v paniku. Dow Jones po své tržní minimum ztratil asi 50 %. Zdánlivě paradoxní na tom je, že Dow Jones vytvořil tržní dno právě v době, kdy Německo obsadilo zbytek okleštěné Československé republiky. 

Kostolany to vysvětluje tím, že investoři dostali signál, že se brzy schyluje k válce – Německu už nikdo sliby o míru nevěřil. A válka znamená zvýšenou zbrojní výrobu, průmysl a samozřejmě velký růst inflace. Jednalo se proto o jasný signál, kterému investoři snadno rozuměli a motivovalo je k zajištění se proti očekávané inflaci. Kurz indexu během půl roku vzrostl o více jak 60 %. 

Tehdy se sice Spojené státy ještě do války nehrnuly, ale ekonomicky to na ně mělo vliv. Inflace tehdy začala rapidně stoupat, což vygradovalo na konci roku 1941 – útok Japonska na Pearl Harbor. Index Dow Jones tedy vytvořil nové tržní dno, ale to z roku 1938 překonalo jenom těsně. Od té chvíle byly Spojené státy plně ve válce a index Dow Jones započal býčí trend, který trval až do první poloviny roku 1946. Pak nastal středně velký pád a až do začátku 50. let období stagnace – druhá polovina 40. let je významná dramatickým poklesem inflace a počátku růstu úrokových sazeb.

pastedGraphic_1.png

Index Dow Jones a válka v Koreji

Na začátku 50. let započal dnes legendární akciový boom, který víceméně trval bez větších přestávek až do 60. let. Dokonce ani válka v Koreji tento boom nepřerušila. Došlo pouze k nějakému úvodnímu poklesu, ale to trvalo pouhých pár týdnů. Z grafu je ale vidno, že kurzový růst indexu byl poslední rok války v Koreji spíše brzdou. Jakmile v roce 1953 válka v Koreji skončila, expanze kurzu agresivně akcelerovala a tohle tempo vydrželo několik let. Inflace též rostla, ale ne tolik jako během druhé světové války. Úrokové sazby šly přirozeně též nahoru. 

pastedGraphic_2.png

Index Dow Jones a válka ve Vietnamu

Zhruba v polovině 60. let vstoupily Spojené státy do války ve Vietnamu a setrvaly v tomto konfliktu až do roku 1973. Vstup do války měl pro americký akciový trh velmi negativní důsledky. Navíc v roce 1973 začala tzv. ropná krize, která způsobila propad kurzu Dow Jones zhruba 47 %. Až do poloviny roku 1982 trhy stagnovaly a často se hluboce propadaly. 

Válka ve Vietnamu a později ropná krize způsobila, že se Spojené státy dostaly do hrozivéinflačníspirály. Inflace byla rekordní, takže i základní úrokové sazby byly rekordní – obdobístagflace. Stagflace je pro reálnou ekonomiku a akciové trhy vůbec nejméně přívětivým makroekonomickým stavem. Proto byl kurzový vývoj akciového trhu během a po válce ve Vietnamu dost odlišný od předchozích dvou válečných období. Situace se zlepšila ve chvíli, kdy se inflace pomalu dostávala pod kontrolu a Federální rezervní banka mohla následně úrokové sazby snižovat. 

Trh zlata 

Zlato je specifické tím, že podstatnou část 20. století bylo navázáno na jednotlivé státní měny. Po druhé světové válce se pouze situace změnila v tom, že zlato bylo navázáno na americký dolar a na americký dolar byly zase navázány ostatní státní měny (Brettonwoodský systém). Čili kromě krize z počátku 30. let minulého století nemůžeme v grafu sledovat nějaké větší výkyvy. 

pastedGraphic_3.png

Spotový trh zlata

To se ale změnilo ještě během války ve Vietnamu. V roce 1971 bylo od Brettonwoodského systému upuštěno. Čili americký dolar už nebyl vázán na zlato. Vzhledem k tomu, že se jednalo o vysoceinflačníobdobí, pro investory to byl očividný signál pro zajištění se právě ve žlutém kovu. 

Hodnota unce zlata od roku 1970 až do roku 1980 vzrostla o rekordních 2 300 %. Je to tedy mnohem větší kapitálové zhodnocení, než známe z akciových indexů. Zlato každopádně od začátku 80. let až po přelom milénia stagnovalo. Za tu dobu ztratilo asi 60 % ze své all time high úrovně. 

Co očekávat a jak se připravit na potenciální konflikt?

V případě, že se Spojené státy někdy v dohledné době dostanou do válečného konfliktu, je určitě racionální předpokládat, že prvotní reakce burzovního trhu bude velmi negativní. Pravděpodobně mnohem více negativní, než tomu bylo v březnu 2020. A určitě by to nebylo s nějakým dlouhým zpožděním, v takové situaci mají investoři ihned strach a začnou stahovat z trhu s akciemi a krypto aktivy likviditu (peníze) – především budou poptávat hotovost. Pamatujte, že v krizových obdobích platí, že „cash is the king“. Proto třeba jeden můj vcelku známý profesor z fakulty (Rejnuš) vždy na přednáškách říkával, že je dobré mít doma hotovost minimálně na půl roku. Čili nikoliv na bankovním účtu, ale doma v šuplíku.

pastedGraphic_4.png

Trh zlata během panických výprodejů

Mnozí by si určitě tipli, že zlato v takovém prostředí půjde ihned nahoru. Je třeba si ale uvědomit, že na trhu se zlatem je spousta spekulantů, kteří své pozice drží skrze pákové instrumenty. Čili mají své pozice na dluh. Když nastane jakákoliv panika na finančním trhu, shodí to i zlato. Držitelé těchto pákových pozic jsou totiž ve velkém riziku a proto jsou nuceni z trhu odejít. I když to třeba nemá racionální opodstatnění. 

Jak sami můžete vidět v přiloženém grafu, když začala panika v důsledku pandemie, kurz unce zlata oslabila během několika dní asi o 15 %. To je dost na tak velký trh. Ale za krátkou dobu se trh stejně rychle vzpamatuje a jde si pro své nové historické maximum. Co z toho plyne? Jakmile se trh vyčistí od přepákovaných pozic, situace se na trhu se zlatem rychle otočí. Panika, strach z budoucnosti a hrozba rostoucí inflace je ten největší pohon pro expanzi kurzu žlutého kovu. 

Závěrem

Dnešní analýza nám ukázala vždy trochu odlišný kurzový vývoj na akciovém trhu během jednotlivých válečných konfliktů, kterých se Spojené státy účastnily. Odlišný vývoj je právě způsoben jiným makroekonomickým vývojem a davovou psychologii. Oba zmíněné faktory nejsou totiž vůbec statické, ale v čase se mohou i hodně dynamicky vyvíjet. 

Pokud by se proto Spojené státy dostaly do válečného konfliktu s velkým soupeřem (nemusí to být nutně Rusko), kurzový průběh se bude hodně odvíjet od inflace, úrokových sazeb a státního dluhu. Když by ke konfliktu došlo, znamená to ještě větší akceleraci inflace – už nyní je v USA 7,5 %. 

Federální rezervní banka by v takovém případě určitě začala šlapat na brzdu, ale vzhledem k velkému zadlužení státu, nemůže úrokové sazby případně zvednou tak, jak by bylo nutné. Proto můžeme odhadovat, že prvně by samozřejmě došlo na akciích a bitcoinu k velkým propadům kvůli panice. Zlato by to potkalo v úvodu také, ale brzy by se z toho mělo vzpamatovat.

 Jakmile panika odezní, rostoucí inflace je výbornou motivací pro investici ne jenom do zlata, ale i do akcií a bitcoinu. Je ale dobré upozornit, že ta panika může trvat relativně dlouhou dobu. Záleží samozřejmě na mnoha proměnných, které nelze úplně dopředu odhadnout. Do té doby by zlato a klidně i stříbro mělo fungovat jako efektivní zajištění


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak se vypořádat s důsledky koronaviru ve svém finančním a investičním plánu
    Ve světě řádí od začátku prosince zcela nová infekce, virus COVID-19 ze skupiny koronavirů. Symptomy onemocnění se v mnohém podobají chřipce. Pokud je v případě chřipky řada otázek doposud nezodpovězena, pak koronavirus klade na vědce ještě větší nároky. O koronaviru toho zatím není mnoho známo. Přirovnání k chřipce se však přímo nabízí, a tak vznikají odhady založené na minulých chřipkových epidemiích a pandemiích. Z hlediska počtu obětí nicméně není aktuální daň koronaviru ničím ve srovnání s chřipkou, která řádí každoročně.
  • Jak se vyvíjel mobilní telefon
    Mobilní telefon se vyvíjel dá se říct jako exponenciální křivka. Počátky byly trochu pomalejší, ale když se jednou při...
  • Jak se vyvíjí výsledková sezóna a co bude dál?
    Únor je v plném proudu. Své výsledky již reportovalo 66 procent firem z amerického indexu S&P 500. Probíhající výsledková sezóna však může ještě mírně překvapit. Firmám se daří v souladu s dlouhodobým průměrem. Překonání kvartálních cílů v oblasti zisků na akcii ohlásilo 71 procent firem. V oblasti tržeb jsou výsledky trochu horší, přesto i zde 62 procent firem překonalo očekávání.
  • Jak se zatím vyvíjí výsledková sezóna společností z indexu S&P 500?
    “Výsledky za poslední kvartál ukazují horší zisky a marže za lepších tržeb a pesimistický výhled na první kvartál 2023, ” říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Jak si cenově stojí typický český kapr a bramborový salát oproti jiným světovým tradičním jídlům? Překvapivě dobře
    PRAHA – Podle studie, kterou provedla sociální investiční síť eToro ve 13 zemích na třech kontinentech, čeká rodiny v Německu letos možná nejdražší štědrovečerní večeře na světě.
  • Jak si kdo ustele, tak si také lehne…
    Výběr kvalitního povlečení má nepochybně vliv i na spánek. Nehledě na fakt, že v posteli v průměru strávíme třetinu ž...
  • Jak si letos vedou akcie a další aktiva?
    Máme za sebou třetí čtvrtletí a pomalu se nám blíží konec roku 2018, tedy doba, kdy řada investorů bilancuje výsledky za letošní rok. Pojďme se podívat, kterým třídám aktiv a investicím se dařilo a které naopak způsobily investorům vrásky na čele.
  • Jak Silicon Valley Bank otřásla globálním finančním trhem?
    “Krach SVB ve světle vysokých úrokových sazeb s sebou nese pachuť z krize 2008 a to zasáhlo banky po celém světě, ” říká analytik BHS Timur Barotov.
  • 📢Jak silný je americký trh práce?
    Americký trh práce si letos vedl dobře, i když americká ekonomika vstupuje do technické recese. Přesto Fed od března zvyšuje úrokové sazby, které by měly omezovat další růst. Nejnovější zpráva NFP přinesla více než půl milionu nových zaměstnanců a změnila očekávání trhu ohledně budoucích kroků Fedu. Mezitím čerstvá zpráva ADP poukázala na to, že růst zaměstnanosti bude letos nejnižší? Budou mít horší data nějaký dopad na Fed?
  • Jak si na akciovém trhu zajistit „vlastní dividendu“?
    Dividendové tituly patří k základním pilířům portfolií mnoha akciových investorů. Při dlouhodobém držení akcií může obdržená dividenda znamenat pro akcionáře významný příjem. Společnosti mohou vyplácet dividendy v libovolných intervalech, většinou měsíčně, kvartálně nebo ročně. Pro investory máme vynikající zprávu – s pomocí opcí lze generovat dodatečné příjmy jako alternativu k dividendám!
  • Jak si povedou klíčové měnové páry v roce 2017?
    Autor: John J. Hardy, vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank EUR/USD  Kurz 1,00             EUR/USD pravděpodobně začátk...
  • Jak si příští rok povede nejobchodovanější měnový pár?
    Rozdílný vývoj největších ekonomik se příští rok přenese i do vývoje kurzů. Ekonomické oživení ve Spojených státech nabírá na obrátkách. Podnikatelé...
  • Jak si stojí měnové páry ve světle nedávných makroekonomických dat?
    Máme za sebou relativně klidný týden na měnových trzích. Začátek týdne byl podle očekávání doprovázen nízkou volatilitou. Prvního zajímavějšího fundamentu...
  • Jak si vede zlato? Měsíční přehled společnosti Invesco
    Zlato pokračovalo v silném růstu od loňského září a v lednu přidalo dalších 5,7 %, takže měsíc zakončilo na hodnotě 1 928 USD. Zlato těží z pozitivního sentimentu daného blížícím se vrcholem sazeb Fedu v tomto cyklu, a s tím spojenými důsledky pro reálné výnosy a sílu USD.
  • Jak si vedou kryptoměny v 39. týdnu
    Kryptoměny vstoupily do nového týdne v evropské seanci mírně pozitivními výsledky. V 0800 GMT su BTCUSD obchodoval okolo 43870 (+1,58%), EUTUSD 3102 (+1,19%), XPRUSD na 0,9636 (+1,93%). Z průměru výrazně vybočuje ETCUSD na 47,275 (+23,45%), a naopak MITHZSD na 0,0426 (-5,18%).
  • Jak si vedou zisky českých podniků?
    Česká ekonomika v tomto roce oživuje pomaleji než jsme původně očekávali. Hlavním důvodem je pozdější restart průmyslové výroby a slabší investiční poptávka doma i v zahraničí. Spotřeba domácností sice díky růstu reálné mzdy oživuje zhruba podle očekávání, průmyslová “brzda” však letos pravděpodobně nedovolí ekonomice růst o moc rychleji než o jedno procento.
  • Jak si ve forex tradingu udržovat motivaci
    Udržení motivace během obchodního dne může být, nejen pro začínající tradery, ale i pro ty pokročilejší, opravdovou výzvou. S motivací je to často jako na horské dráze, pokud jde vše podle plánu, pak obvykle nebývá s motivací problém, ale když obchodník zažívá ty těžší chvíle, pak může být velmi těžké si ji udržet a nedělat zbytečné chyby.
  • Jak si vsadit na pokračující platební neschopnost USA? Experti radí vyhnout se akciím
    Ve Spojených státech pokračuje ping pong mezi republikány a demokraty, kteří si posílají a zamítají návrhy na východisko z politického patu, který odřízl státní sféru od financí a donutil tisíce lidí jít na neplacené volno. Místo konstruktivní debaty se navíc obě politické síly vzájemně především obviňují z toho, kdo současnou krizi způsobil. S nerýsující se vidinou konce platební neschopnosti je podle investičních stratégů vlivných bank lepší vyhnout se do budoucna akciím a vsadit spíše na dluhopisy.
  • Jak si vytvořit vlastní strategie a investovat rozumně?
    S českou investiční platformou Portu můžete nově vytvářet vlastní strategie nebo investovat do toho, čemu věříte nejvíce – např. do technologických oborů, sociálně odpovědných firem, biotechnologií, zdravotnictví, rozvojových trhů, nebo třeba do zlata. Vše snadno, levně a efektivně.
  • Jak si vytvořit vlastní zajištěný fond
    Nedávno jsem četl srovnání zajištěných fondů. Samotný obsah mě příliš nezaujal, ale napadlo mě, že bych bez problémů mohl vytvořit podobný „fond“ bez zbytečných poplatků. Asi bych ho nazval LYNX DOD High Yield USD zajištěný fond. Zní to dobře, ne? Jak tedy takový fond vytvořit?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani