Úterý 03. prosince 2024 18:36
reklama
CapXmaster
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Poptávkové i přetrvávající nákladové tlaky vytlačily inflaci nad 4 %

10.09.2021 10:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Spotřebitelské ceny v srpnu vystřelily na 4,1 % z červencových 3,4 %. Meziměsíčně dosáhly 0,7 % oproti odhadovaným 0,2 %. Jedná se o pro srpen nebývale vysoký přírůstek. V jistém smyslu zažíváme aktuálně to, co bylo před pár měsíci pozorovatelné v USA, kde jsou s otevřením ekonomiky napřed. Tamní inflace výrazně přestřelovala očekávání a ustálila se až v červenci. 

K navýšení dynamiky došlo na pozadí nákladových, ale postupně do popředí stoupajících poptávkových tlaků. Ty nákladové jsou viditelné především v kategorii dopravy a také bydlení. Naopak po otevření ekonomiky je poptávka popoháněna nuceně odloženou spotřebou a nastřádanými úspory. Není tak divu, že ceny služeb meziměsíčně opět vzrostly, když přidaly 1,2 %, oproti 1,9 % v červenci a 0,9 % v červnu.

Vyšší poptávka naráží na nepřipravenou stranu nabídky, kde chybí výrobní komponenty. Například nedávné zveřejnění statistiky maloobchodu ukázalo na pokles tržeb s automobily a příslušenstvím. Bylo to ale nižší poptávkou? Pravděpodobnější je spíše to, že zboží zkrátka chybělo a hromadící se zakázky pak tlačí ceny vzhůru. Ve službách na druhé straně nadále probíhají postcovidové úpravy ceníků.

Spotřebitelská inflace

 

 

 

 

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

ČNB

v % r/r

4,1

3,4

3,6

3,6

2,9

v % m/m

0,7

1,0

        0,2

0,2

-

Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČNB


Srpnová inflace skončila nad odhadem ČNB (2,9 %). Otázka teď jen je, o kolik bankéři úrokové sazby 30. září navýší.

S inflací opět zahýbaly výkyvy v cenách služeb a také nadále vysoká nákladová inflace. Nicméně, i přesto, že inflace zrychlila výrazně více, než se čekalo, její struktura překvapivá není. A do velké míry je stále ovlivňována pandemií. U cen pohonných hmot přetrvává nízká srovnávací základna. K otevírání ekonomiky došlo v průběhu letošního dubna. Aktivita ve službách byla najednou po několika měsících útlumu svižně nastartována. U cen tak pozorujeme adaptaci na velmi dynamický proces v ekonomice.Inflace by měla vyvrcholit v průběhu letošního roku. A na pozadí dnešního zveřejnění by se v zimě mohla vyšplhat až nad 4,5 %. Kromě pandemických přechodných faktorů na druhé straně růst cen bydlení indikuje vytrvalejší inflační tlaky.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Poptávka po stříbře přesahuje 1 miliardu uncí
    Na základě poslední zprávy Silver Institute sahá poptávka po stříbře na celosvětovém trhu poprvé, kdy roku 2015 překročila 1 miliardu uncí, na 1,29 miliardy uncí. Ve včerejší zprávě je uvedeno, že poptávka po stříbře poroste až do konce roku příštího roku, kdy jednoznačně vyhraje průmyslová poptávka.
  • Poptávka po stříbře se celosvětově zvýšila
    Začátek letošního roku byl pro trh se stříbrem poměrně volatilní. V lednu se ceny pohybovaly v rozmezí 3 USD, ale podle údajů o lednových prodejích americké mincovny fyzická poptávka po tomto drahém kovu navzdory volatilitě vzrostla.
  • Poptávka po USD je i nadále stabilní
    Po pátečním prudkém růstu euro a libra ztrácejí na dynamice, protože postupně dochází palivo potřebné k růstu rizikových aktiv a zároveň se neobjevují žádné nové fundamentální údaje.
  • Poptávka po zlatě jako bezpečném aktivu se vrací na pozadí obav z inflace
    Zlato v úterý posílilo a vrátilo se nad 2 000 USD za unci v kontextu rostoucí inflace v USA. Předtím se drahý kov ve středu propadl o 2,7 %.
  • Poptávka po zlatě před Vánoci roste. Golden Gate CZ zvýšila tržby na půl miliardy Kč
    Zájem o nákup zlatých slitků a mincí letos výrazně roste. Největší obchodník Golden Gate CZ zvýšil proti minulému roku tržby o 28 procent, jen za listopad to pak bylo 485 milionů korun. Vývoj prodejů v prosinci pak odpovídá listopadovým tržbám.
  • Poptávka po zlatě roste, protože Evropa čelí vánočním lockdownům
    Ceny zlata zakončily minulý týden v kladném teritoriu, k čemuž přispělo rychlé šíření kmene omikron. Mnoho evropských zemí zavádí před zimními svátky v celé Evropě přísné lockdowny, zatímco obchodníci odhadují možný dopad omikronu na globální ekonomiku.
  • Poptávka po zlatých a stříbrných prutech klesla
    Ceny zlata tento týden prudce klesly a otestovaly hodnotu cca 1 730 USD za unci. Podle některých analytiků by ale nižší ceny mohly pomoci oživit trh s fyzickými drahými kovy a přilákat další retailové investory.
  • Poptávka raketově roste. Realitkám chybějí nemovitosti a o slevách se nevyjednává
    Že po vynucené covidové pauze trh rezidenčních nemovitostí oživí, se čekalo. Zájem však předčil odhady a dobré nabídky se v nabídce ohřejí často jen na několik hodin. Poměrně časté jsou čekací listiny lidí ochotných dát vyšší cenu, než vlastník žádá – aby měli jistotu, že právě oni se stanou novými vlastníky. A zdaleka nejde jen o pražský fenomén. Podobně jsou na tom i další větší města. Hlavním impulsem k nákupům je strach z rostoucí inflace.
  • Poptávka v dolaru zůstává silná (pozor na pokles v EUR/USD a GBP/USD)
    Dolar zůstává silný navzdory nedávnému oživení na akciových trzích. Důvodem je pokračující tlak rostoucích výnosů státních dluhopisů a také možnost blížící se globální recese. Dnes ráno výnos 10letých dluhopisů přesáhl 4 % a členové Fedu neustále naznačují další agresivní zvýšení sazeb zaměřené na omezení inflace.
  • Poptávka v eurozóně stále robustní
    Ještě včera brzy ráno to mohlo vypadat, že cyklus zvyšování úrokových sazeb v eurozóně je dost možná u konec, neb ekonomická data začínají vypadat přinejmenším smíšeně a rétorika ECB je náležitě obrušována. Sada dopoledne zveřejněných klíčových makrodat však tento obraz dost zásadně korigovala. Po stagnaci v 1. čtvrtletí ekonomika eurozóny vzrostla mezikvartálně o 0,3 %, což bylo rychlejší tempo než se nakonec čekalo. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je HDP vyšší o 0,6 %.
  • Poptávku u komodit změní i elektroauta
    Očekávaný nárůst poptávky po lithiu, mědi, kobaltu, manganu i grafitu a naopak propad zájmu o olovo a platinu se očekává ve velké míře. Zmíněné suroviny olovo a platina totiž nacházejí uplatnění v akumulátorech a katalyzátorech nynějších vozů. Automobilový průmysl v současné době prochází revolucí. Tradiční vozy spalující benzin a naftu jsou čím dál více nahrazovány hybridy a elektromobily. Francie a Velká Británie podporují tyto změny ve velkém. Plánují od roku 2040 zakázat úplně prodej vozů poháněných jen benzinem či naftou. Změna celkové struktury poptávky po autech se ve velkém také projeví na trhu s komoditami.
  • Populární analytik předpovídá „masivní býčí cyklus“, kdy by BTC mohl do roku 2025 zaznamenat nárůst na 300 000 dolarů
    Oblíbený krypto analytik Michaël van de Poppe předpověděl, že cena bitcoinu by mohla v letech 2024 a 2025 projít „masivním býčím cyklem“ a obchodovat se tak mezi 250 000-300 000 dolary.
  • Populární kryptoanalytik vysvětluje svou současnou investiční strategii pro altcoiny
    Populární kryptoměnový analytik a osobnost YouTube Guy Turner, hostitel Coin Bureau, vysvětlil v nedávno zveřejněném videu svou současnou investiční strategii do altcoinů, která zahrnuje investice do několika altcoinů, včetně Polkadot (DOT), Cardano (ADA) a dalších.
  • Populární kryptoměna Ethereum zaznamenává další zisky
    Po pondělním silném vzestupu zažívá ethereum několik klidných seancí, kdy se obchoduje v úzkém rozpětí. Dnes se pohybuje v zelených číslech, ale zůstává zaseknuté pod minimem z poloviny září 2021 na úrovni 2 667 bodů. Na rozdíl od silného výkonu bitcoinu a navzdory pozitivnímu toku zpráv se ethereu nepodařilo překonat vrchol z konce září, a proto se nadále obchoduje uvnitř rozvíjejícího se symetrického trojúhelníku.
  • Populární krypto stratég předpovídá „turbo“ rally pro Solanu, Cardano a Polygon
    Pseudonymní analytik známý jako Pentoshi svým 590 600 fanouškům na Twitteru sdělil, že platforma inteligentních kontraktů Solana (SOL) je jen kousek od téměř 40% nárůstu současných cen. V době psaní tohoto článku se Solana obchoduje za 42,82 dolarů.
  • Populistické plány fiskálních stimulů v Itálii znejišťují investory
    Nový italský premiér Giuseppe Conte ve svém prvním projevu potvrdil populistickou rétoriku nové vlády. Ta se chce zaměřit na tradiční populistická řešení, mezi která patří například zvýšení příjmů občanů, snížení daňového zatížení a ukončení masové migrace. Conte také vyzval k silnější a spravedlivější Evropě, což je dle jeho názoru jediný způsob, jak zamezit rozpadu tohoto hospodářského celku. Před podobným scénářem před týdnem varoval i významný finančník George Soros.
  • Populistický supercyklus a jeho následky
    Neradi miešame politiku do ekonomiky. Avšak niekedy sa jej nevyhneme. Za posledné roky sme videli mnoho politických udalostí, no tie nakoniec mali iba krátkodobý efekt na finančné trhy. Zdá sa však, že ich vplyv graduje. A minulý týždeň naznačil, že to môže byť iba začiatok.
  • Po půl roce vzrostly ceny průmyslových výrobců
    „Ceny stavebních prací se zvyšují, protože zahraniční dělníci odjeli kvůli pandemii koronaviru do zemí svého původu. Na pracovním trhu v České republice je nedostatek lidí, kteří jsou ochotni pracovat ve stavebnictví. Jedná se o nepříjemnou a fyzicky náročnou práci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Poradca americkej komisie pre cenné papriere si myslí, že príde kryptomenová jar
    Hlavné kryptomeny zaznamenali v piatok a v sobotu nárast. V nedeľu však hlavné kryptomeny zaznamenali pokles. Okrem toho zaznamenali mierny pokles aj počas dnešného obchodovania. Podľa CoinMarketCap, kapitalizácia krypto trhu predstavuje viac ako 139 miliárd dolárov. Bitcoin predstavuje 50,8% hodnoty celého trhu.
  • Poradci Bohatého táty vystoupí v Praze v nejsilnější sestavě
    Špičkoví investoři, jejichž knihy se staly bestsellery a lidé je vyhledávají po celém světě. Tak se dají charakterizovat poradci Bohatého táty Roberta Kiyosakiho, kteří dorazí poprvé do České republiky. Ken McElroy, Andy Tanner, Tom Wheelwright a Blair Singer vysvětlí lidem, jak vydělat v krizi a ještě si u toho užít spoustu zábavy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje