Pátek 24. ledna 2025 07:00
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex

Čínské přístavy kolabují, Čechy i proto čekají nejdražší Vánoce v historii. Chtějí-li se vyhnout dalšímu zdražování, měli by pod stromeček nakupovat už nyní

18.08.2021 09:24  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Třetí největší kontejnerový přístav světa v čínském městě Ning-po zůstává od minulé středy nadále částečně uzavřený. Celosvětově se proto stupňují obavy z vyhrocení mezinárodní přepravní krize. Vzhledem k již existujícím prodlevám a prodlouženým dodacím lhůtám tato krize letos závažně poznamená předvánoční nákupní sezónu, která je v Evropě či Severní Americe tradičně vrcholem celého nákupního roku.  

Odstávky v čínských přístavech znatelně přispívají k podražení přepravy všeho od hraček, přes oděvy či obuv až třeba po elektroniku. Toto prodražení se odrazí v předvánočním zdražování v obchodech jak kamenných, tak internetových. Češi tak letos zažijí nejdražší Vánoce historie. Podle České národní banky má inflace v ČR ke konci roku atakovat úroveň čtyř procent, nelze vyloučit, že bude i vyšší.  

Při čtyřprocentní či vyšší inflaci budou Čechům znehodnocovat jejich úspory jedním z nejrychlejších temp v tomto tisíciletí. To proto, že běžné a spořící účty nebo termínové vklady v bankách jsou nyní úročeny prakticky nejméně v historii. Inflace tak úspory požírá a bude požírat obzvláště rapidně. To řadu Čechů přiměje k tomu, aby raději své úspory utratili. A Vánoce k tomu představují ideální příležitost. Příležitost o to příhodnější, že loňské Vánoce byly v řadě domácností kvůli pandemické situaci přece jenom chudší, než je běžné. Z důvodu uzavírek maloobchodu a služeb po podstatnou část doby, kdy Češi tradičně realizují své vánoční nákupy, byly zkrátka loňské vánoční útraty slabší. Předvánoční atmosféru pak poznamenala nepříznivá pandemická situace či omezené možnosti cestování. Letos tak Češi budou mít sklony si loňské ponuré Vánoce vynahradit. I třeba většími útratami za dárky.  

Obchodníci v ČR tudíž vycítí příležitost k navýšení marží. Zčásti to pro ně bude i nutnost, neboť se potřebují zahojit právě po pandemických uzavírkách. A také proto, že problémy v mezinárodní přepravě, včetně omezení nakládky v čínských přístavech, zboží objektivně prodražují.  

Tuzemští obchodníci ale také jistě registrují obavu Čechů z inflace. Vnímají jejich snahu omezit požírání úspor, které inflace způsobuje. Vědí, že Češi mají kvůli odkládání nákupů během pandemie a kvůli tvorbě opatrnostních úspor během ní na svých účtech nemalé finanční prostředky. Obchodníci vědí konečně také to, že Češi už se letos před Vánoci nebudou bát propouštění či poklesu příjmu tak jako loni, kdy ještě neprobíhalo plošné očkování a riziko zhoršení pandemické, a tedy i celkové ekonomické situace bylo mnohem výraznější než letos. To právě Čechy vedlo k tvorbě opatrnostních rezerv a přispělo k relativně slabšímu předvánočnímu utrácení. Letos však tato motivace do značné míry opadá.  

Navíc budou moci obchodníci zvýšit své marže – a zvýšit své ceny – s poukazem právě třeba na situaci v čínských přístavech a v mezinárodní přepravě.  

Sečteno, podtrženo, vzniká ideální živná půda právě pro nejdražší Vánoce v historii. Na jedné straně povede ke zdražování omezená nabídka zboží, daná právě problémy, zádrhely a „zúžením hrdel“ v mezinárodní přepravě. Na straně druhé povede ke zdražování zesílená poptávka a také růst nákladů, například v podobě zdražujících energií v čele s elektřinou nebo pohonných hmot. 

Výsledkem tedy bude citelné zdražování, a to hned z více zdrojů. Už nyní pozorujeme zdražování například kojeneckých oblečků nebo dámských zimních bund o zhruba 20 procent nebo třeba tabletů o skoro 25 procent. Do Vánoc zdražování nabere na obrátkách, takže některé položky budou zdražovat třeba i o 40 nebo 50 procent. 

Třeba zmíněné tablety kromě přepravní krize prodražuje také „čipový hladomor“, jenž vedle přepravní krize představuje další neblahé vyústění pandemie. Celosvětově se nedostává čipů. Nejen do tabletů, ale třeba také do automobilů, čehož důsledkem nyní rapidně zdražují jak auta nová, tak ojetiny, zejména ty zánovní. Vzhledem k tomu, že dodací lhůty se u nových aut často neúnosně prodlužují, jsou motoristé stále ochotnější pořádně si připlatit za zánovní ojetinu. Některé zánovní ojetiny tak už stojí prakticky stejně jako zcela nový vůz. A v příštích měsících se situace zcela jistě nezlepší – nahoru dále půjdou jak ceny nových vozů, tak těch z druhé ruky.   

Vyhlížené další zdražování zkrátka poznamená celou řadu druhů zboží. Může být proto prozíravé nakupovat letos dárky pod stromeček výrazně dříve, než je běžné. Už třeba i nyní.  

Situace v mezinárodní přepravě i výrobě, třeba v produkci zmíněných čipů, totiž zhoršuje šíření delta mutace covidu, k němuž dochází zatím zejména v Asii. Právě kvůli němu dochází ke vzpomínané částečné uzavírce přístavu v Ning-po. K uzavírce přístavu, lokalizovaného 220 kilometrů jižně do Šanghaje, došlo minulý týden na základě toho, že byl na covid pozitivně testován jeden jediný jeho zaměstnanec. To signalizuje, že čínské úřady hodlají proti delta mutaci postupovat vskutku důsledně a nesmlouvavě. Nelze proto vyloučit mnohem plošnější uzavírky čínských přístavů. Už nyní však nakládková kapacita v soustavě čínských přístavů pod náporem kolabuje, neboť nakládka je přesměrovávána z Ning-po do dalších přístavů.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čínske nákupy dlhopisov nemusia byť nezištné
    Finančné trhy včera s eufóriou prijali dohodu eur&oacu...
  • Čínské nové úvěry si cestu do ekonomiky zatím nenašly
    Jedním z nejčastěji zmiňovaných důvodů stabilizace čínské ekonomiky je určitě enormní nárůst úvěrové aktivity v zemi. ...
  • Čínské oživení podporuje optimismus
    Úterní obchodování je pro akcie pozitivní a hlavní evropské indexy si připisují zisky zhruba do jednoho procenta. Na dluhopisech ovšem sledujeme mírně zvýšenou poptávku po bezpečných jádrových papírech na úkor těch rizikovějších. Eurodolar se po ranním lehkém růstu vrací níž na 1,0915. Také ropa už zamířila trochu dolů.
  • Čínské peníze pod drobnohledem ministerstva
    Ministerstvo bude bedlivě sledovat čínské peníze tak, jak se to dělá v Německu. Investice bude kontrolovat 5 let zpětně. ČNB zastavila investici čínské skupiny CEFC do tuzemské J&T Finance Group.
  • Čínské PMI dnes ráno pomohlo zlepšit náladu na trzích
    Po včerejší nervózní seanci přineslo dnešní ráno pozitivní zprávy z Číny. Ta zveřejnila výsledek Caixin PMI, který monitoruje situaci v menších a středních firmách. Čínská data přitom příjemně překvapila. PMI totiž v říjnu vystoupal z 51,4b. na 51,7b., což byl výsledek nad většinovým konsenzem, který počítal s pádem na 51b. Jedná se už o čtvrtý růst tohoto indexu v řadě, který tak dává naději na to, že by se situace v čínské ekonomice mohla začít koncem roku konečně stabilizovat.
  • Čínské PMI na 5měsíčních minimech
    Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobním sektoru v Číně v únoru se dostal na 5měsíční minima. Za zhoršený výsle...
  • Čínské PMI ukázalo nejhorší výsledek za posledních 15 měsíců, akcie zatím drží pozitivní trend
    Data z Číny jsou v poslední době pod drobnohledem. Před pár týdny vystřídaly horší makro zprávy propady na akciových t...
  • Čínské požadavky k obchodní dohodě přibrzdily trhy
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování různorodě. Index Dow Jones si připisuje 0,1 %, S&P 500 ztrácí 0,1 % a technologický Nasdaq stoupá o 0,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede realitním developerům (+0,7 %). Naopak ne příliš vydařený začátek obchodování mají průmyslové podniky, jejichž akcie ztrácí 0,1 %. Hlavní dnešní zprávou je zveřejnění čínských požadavků, aby byli ochotni uzavřít obchodní dohodu se Spojenými státy. Za prvé musí dojít k vyřazení společnosti Huawei z černé listiny a zrušení všech sankcí. Za druhé mají být odvolána všechna cla na čínské zboží a třetím požadavkem je, aby Spojené státy nevyvíjely tlak na Čínu, aby si kupovala více amerického zboží.
  • Čínské PPI překvapilo 📊 HKComp s velmi malou reakcí
    Makrodata z Číny jsou sledována s velkou pozorností investorů, protože mohou ovlivnit obavy trhu z recese. Vzestupná ekonomická dynamika ze začátku roku zřetelně zeslábla (v ceně se špatně fungujícími čínskými indexy) a investoři začínají zemi opět vnímat jako nestabilní – a to i geopoliticky. Napětí mezi Pekingem a USA stále trvá. Problém Tchaj-wanu zůstává nevyřešený a volby na ostrově se blíží letos na podzim, takže vnímání rizikového investičního klimatu v Číně může být déle.:
  • Čínske premiešanie vlády sa nezadržateľne blíži
    Čínsky prezident Xi Jinping v stredu na zraze Komunistickej strany načrtol odvážnu víziu prosperujúcej krajiny a jej úlohu v súčasnom svete. Veľkými problémami v Číne zostávajú korupcia, nerovnosť príjmov, vysoká zadĺženosť a obrovské znečistenie ovzdušia, hlavne v metropolách krajiny.
  • Čínské společnosti zalistované na amerických burzách jsou pod medvědím tlakem 📉
    Akcie čínských společností kotovaných v USA mohutně ztrácejí na vlně krachu čínského akciového trhu a obavách z možného vyřazení z burzy v USA:
  • Čínské státní banky se staly přátelskými ke kryptoměnám
    Agentura Bloomberg v pondělí 27.března uvedla, že řada čínských státních bank v Hongkongu začala nabízet služby místním kryptoměnovým společnostem. Město vítá rostoucí počet firem zabývajících se digitálními aktivy, které chtějí expandovat nebo se přestěhovat do města.
  • Čínské stíhání bitcoinu pokračuje. Virtuální měna odepsala desetinu
    Čínská centrální banka začala vyšetřovat bitcoinové burzy v Pekingu a Šanghaji pro podezření z manipulace s trhem, praní špinavých peněz a další trestné činy. Banka to uvedla ve středečním sdělení. Kurz bitcoinu na evropském trhu po zprávě padá. Čína se svými kroky snaží zabránit odlivu kapitálu ze země.
  • Čínske stimuly naštartovali ekonomiku, viacero ukazovateľov je najlepších za posledné roky
    Z Číny chodili v uplynulom roku prevažne škaredé správy. Z môjho pohľadu sa vláda snažila o vypustenie stimulov, ktoré...
  • Čínske stimuly pokračujú aj v roku 2017, v januári padol rekord v novom dlhu
    V januári dosiahla tvorba nového dlhu v čínskej ekonomike nový rekord, jej miera – celkové sociálne financovanie dosiahla 3,7 bil. juanov. Z toho boli 2 bil. vo forme nových úverov (čo je druhá najvyššia úroveň v histórii) a zvyšok cez ostatné formy financovania, predovšetkým cez tieňové bankovníctvo:
  • Čínske stimuly zaberajú. Pokles importov sa zastavil.
    V ranných hodinách dorazili nové čísla z čínskeho zahraničného obchodu. Export nijako neprekvapil, v dolároch klesol m...
  • Čínské výhledy: Volba mezi odvetou a deeskalací
    S nástupem roku 2025 má Čína před sebou dvě náročné výzvy. Tou první je Trumpův návrat, který s sebou přináší hrozbu velkých amerických dovozních cel. Navrhované 60% clo na dovoz z Číny může zahájit novou obchodní válku. Druhou hrozbou je fakt, že se čínská ekonomika i bez vnějších tlaků potýká se zpomalením, pro něž je typická nízká důvěra spotřebitelů, pošramocený realitní sektor a nástup problémů se zadlužením. Otázkou je, jak teď Peking zareaguje?
  • Čínský akciový trh dál udivuje. Nejhorší scénář je vyplnění přání čínské centrální banky
    Čína byla vždycky jiná, ale to co se v poslední době děje na tamním akciovém trhu se vymyká snad všem historickým tabu...
  • Čínský akciový trh zažívá nejhorší začátek roku za posledních deset let.
    Čínské akcie zažily nejhorší začátek roku za posledních deset let kvůli slabším údajům o výrobě a očekávanému zvýšení cel. Index CSI 300 klesl o 2,9 % a index Hang Seng China Enterprises o 3,1 %, což svědčí o pokračující slabé důvěře investorů.
  • Čínský bankovní sektor zaplavuje ekonomiku novými úvěry, bez ohledu na výrazné zhoršení úvěrového portfolia
    Šťastný nový rok! Minimálně tedy pro každou čínskou firmu, která se minulý rok nemohla dostat k novému úvěru. Tak jako...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank