Sobota 23. listopadu 2024 10:31
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Nastroje

Čínske stimuly naštartovali ekonomiku, viacero ukazovateľov je najlepších za posledné roky

04.05.2016 11:17  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Z Číny chodili v uplynulom roku prevažne škaredé správy. Z môjho pohľadu sa vláda snažila o vypustenie stimulov, ktoré sľubovala, napokon to však vypálilo tak, že zistila, že bez ďalších stimulov to v prestimulovanej ekonomike nejde, ako si to predstavuje. A tak prišla nová vlna monetárnej stimulácie (nižšie sadzby, nižšie rezervy, podľa mňa aj aj príkazy na vyššie úverovanie…) a monetárne podmienky sú v súčasnosti najvoľnejšie od roku 2011. A tie tesne korelujú s vývojom HDP (graf od @LJKawa):

CN growth (LJKawa)

Nové stimuly priniesli do ekonomiky živú vodu, naznačuje to vývoj viacerých ukazovateľov:

Medziročná zmena spotreby energie je najvyššia od roku 2014 (@Eurofaultlines):

cn power consumption (eurofault)

Marže v oceliarskom priemysle sa prehupli do kladných čísel a sú najvyššie od roku 2009 (@vexmark):

steel margins (vexmark)

Zlepšuje sa situácia aj v objeme prepraveného tovaru železnicou, jeho medziročný pokles klesol na 4,4%, čo je najlepšie číslo od roku 2014:

railway

Medziročná zmena ziskov v priemysle sa vyhrabala z mínusu a je taktiež najvyššie od roku 2014 (@SoberLook):

cn industrial profits (sl)

A prejavilo sa to aj na cenách kovov v Šanghaji, ktoré sa odrazili od dna. Pri oceli a železe dokonca prudko (@TomOrlik):

CN metal prices (tomorlik)

Podľa tohto všetkého to vyzerá byť pre Čínu minimálne na niekoľko ďalších kvartálov v pohode. To však neplatí z dlhodobého pohľadu. Čína robí to isté, čo robili viaceré západné krajiny pred krízou a prudký dlhom ťahaný boom sa ekonomike skôr či neskôr vráti. Vzhľadom na to, že Čína je ďaleko menej trhová ekonomika ako sú západné ekonomiky, tak má vláda viac nástrojov na odsúvanie problémov do budúcna s tým, že bude dúfať, že nerovnováhy sa časom z nejakého dôvodu zmenšia. Nepoznám však žiaden príklad, kedy v tak veľkej ekonomike tak výrazné nerovnováhy sami od seba zmizli (to však neznamená, že nemusí existovať). A preto ostávam z dlhodobého hľadiska skeptický ohľadom toho, že sa z toho čínskej vláde podarí bez výraznejších problémov vykorčuľovať. Prejdime teraz  na nerovnováhy, ktoré sa v posledných rokoch v čínskej ekonomike naakumulovali a ktoré súčasné stimuly ešte viac nafukujú:

Celkový dlh ekonomiky k HDP sa vyšplhal k úrovni 250%, to je podobná úroveň ako pri eurzóne a USA, ktoré sú však vyspelejšie ekonomiky a majú väčšiu kapacitu na zadlžovanie. A na rozdiel od západných ekonomík ide takmer všetok dlh cez banky a nie cez kapitálové trhy. Veľkosť čínskeho bankového sektora k HDP je v súčasnosti takmer 370 %, v „bankovej“ eurozóne je to 280 %, v USA je to menej ako 100%. Navyše je potrebné povedať, že za 8 rokov sa veľkosť bankového sektora k HDP v Číne zdvojnásobila. To má ďaleko od zdravého vývoja (@jsblokland):

Cn banking syste, (jsblokland)

Zase je potrebné povedať, že dlh nie je úplne celopodnikový fenomén, ale je koncentrovaný v určitých sektoroch – oceliarstvo, ťažba a stavebníctvo. Vyzerá to tak, že tieto sektory majú problém samostatne prežiť a zachraňujú ich ďalšie nové úvery (@OneCarlyle):

cn corp debt by industry (oneCarlyle)

Tým, že sa nesolventným firmám dávajú nové úvery, sa zahaľuje skutočný stav nebonitných úverov. Čína ich podiel vykazuje niekde medzi 1-2 %, podľa Royal Bank of Scotland sú niekde v pásme medzi 17-35%, mediánový odhad je 25 %. To sú čísla takmer na gréckych úrovniach (@RBS_Economics):

cn npl (RBS)

Čínske firmy majú navyše problém s premenou hotovostných výdavkov na pozitívny cash-flow. V roku 2015 im to trvalo takmer 200 dní, čo naznačuje, že im stojí tovar dlho na sklade a/alebo majú ich odberatelia problém s platením faktúr (@TomOrlik):

cn cash convesreion (tomorlik)

A ešte jeden bonus – Číne môže na zoznam problémov pribudnúť aj inflácia. Medziročná zmena menového agregátu M1 prudko poskočila, a to nad úroveň 15%, čo je historicky konzistentné s infláciou okolo úrovne 5 % (@auaurelija):

CN CPI M1 (aurelija)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čínské PMI dnes ráno pomohlo zlepšit náladu na trzích
    Po včerejší nervózní seanci přineslo dnešní ráno pozitivní zprávy z Číny. Ta zveřejnila výsledek Caixin PMI, který monitoruje situaci v menších a středních firmách. Čínská data přitom příjemně překvapila. PMI totiž v říjnu vystoupal z 51,4b. na 51,7b., což byl výsledek nad většinovým konsenzem, který počítal s pádem na 51b. Jedná se už o čtvrtý růst tohoto indexu v řadě, který tak dává naději na to, že by se situace v čínské ekonomice mohla začít koncem roku konečně stabilizovat.
  • Čínské PMI na 5měsíčních minimech
    Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobním sektoru v Číně v únoru se dostal na 5měsíční minima. Za zhoršený výsle...
  • Čínské PMI ukázalo nejhorší výsledek za posledních 15 měsíců, akcie zatím drží pozitivní trend
    Data z Číny jsou v poslední době pod drobnohledem. Před pár týdny vystřídaly horší makro zprávy propady na akciových t...
  • Čínské požadavky k obchodní dohodě přibrzdily trhy
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování různorodě. Index Dow Jones si připisuje 0,1 %, S&P 500 ztrácí 0,1 % a technologický Nasdaq stoupá o 0,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede realitním developerům (+0,7 %). Naopak ne příliš vydařený začátek obchodování mají průmyslové podniky, jejichž akcie ztrácí 0,1 %. Hlavní dnešní zprávou je zveřejnění čínských požadavků, aby byli ochotni uzavřít obchodní dohodu se Spojenými státy. Za prvé musí dojít k vyřazení společnosti Huawei z černé listiny a zrušení všech sankcí. Za druhé mají být odvolána všechna cla na čínské zboží a třetím požadavkem je, aby Spojené státy nevyvíjely tlak na Čínu, aby si kupovala více amerického zboží.
  • Čínské PPI překvapilo 📊 HKComp s velmi malou reakcí
    Makrodata z Číny jsou sledována s velkou pozorností investorů, protože mohou ovlivnit obavy trhu z recese. Vzestupná ekonomická dynamika ze začátku roku zřetelně zeslábla (v ceně se špatně fungujícími čínskými indexy) a investoři začínají zemi opět vnímat jako nestabilní – a to i geopoliticky. Napětí mezi Pekingem a USA stále trvá. Problém Tchaj-wanu zůstává nevyřešený a volby na ostrově se blíží letos na podzim, takže vnímání rizikového investičního klimatu v Číně může být déle.:
  • Čínske premiešanie vlády sa nezadržateľne blíži
    Čínsky prezident Xi Jinping v stredu na zraze Komunistickej strany načrtol odvážnu víziu prosperujúcej krajiny a jej úlohu v súčasnom svete. Veľkými problémami v Číne zostávajú korupcia, nerovnosť príjmov, vysoká zadĺženosť a obrovské znečistenie ovzdušia, hlavne v metropolách krajiny.
  • Čínské přístavy kolabují, Čechy i proto čekají nejdražší Vánoce v historii. Chtějí-li se vyhnout dalšímu zdražování, měli by pod stromeček nakupovat už nyní
    Třetí největší kontejnerový přístav světa v čínském městě Ning-po zůstává od minulé středy nadále částečně uzavřený. Celosvětově se proto stupňují obavy z vyhrocení mezinárodní přepravní krize. Vzhledem k již existujícím prodlevám a prodlouženým dodacím lhůtám tato krize letos závažně poznamená předvánoční nákupní sezónu, která je v Evropě či Severní Americe tradičně vrcholem celého nákupního roku.
  • Čínské společnosti zalistované na amerických burzách jsou pod medvědím tlakem 📉
    Akcie čínských společností kotovaných v USA mohutně ztrácejí na vlně krachu čínského akciového trhu a obavách z možného vyřazení z burzy v USA:
  • Čínské státní banky se staly přátelskými ke kryptoměnám
    Agentura Bloomberg v pondělí 27.března uvedla, že řada čínských státních bank v Hongkongu začala nabízet služby místním kryptoměnovým společnostem. Město vítá rostoucí počet firem zabývajících se digitálními aktivy, které chtějí expandovat nebo se přestěhovat do města.
  • Čínské stíhání bitcoinu pokračuje. Virtuální měna odepsala desetinu
    Čínská centrální banka začala vyšetřovat bitcoinové burzy v Pekingu a Šanghaji pro podezření z manipulace s trhem, praní špinavých peněz a další trestné činy. Banka to uvedla ve středečním sdělení. Kurz bitcoinu na evropském trhu po zprávě padá. Čína se svými kroky snaží zabránit odlivu kapitálu ze země.
  • Čínske stimuly pokračujú aj v roku 2017, v januári padol rekord v novom dlhu
    V januári dosiahla tvorba nového dlhu v čínskej ekonomike nový rekord, jej miera – celkové sociálne financovanie dosiahla 3,7 bil. juanov. Z toho boli 2 bil. vo forme nových úverov (čo je druhá najvyššia úroveň v histórii) a zvyšok cez ostatné formy financovania, predovšetkým cez tieňové bankovníctvo:
  • Čínske stimuly zaberajú. Pokles importov sa zastavil.
    V ranných hodinách dorazili nové čísla z čínskeho zahraničného obchodu. Export nijako neprekvapil, v dolároch klesol m...
  • Čínský akciový trh dál udivuje. Nejhorší scénář je vyplnění přání čínské centrální banky
    Čína byla vždycky jiná, ale to co se v poslední době děje na tamním akciovém trhu se vymyká snad všem historickým tabu...
  • Čínský bankovní sektor zaplavuje ekonomiku novými úvěry, bez ohledu na výrazné zhoršení úvěrového portfolia
    Šťastný nový rok! Minimálně tedy pro každou čínskou firmu, která se minulý rok nemohla dostat k novému úvěru. Tak jako...
  • Čínský boj s COVIDem nekončí
    Zatímco v Česku a obecněji v Evropě se COVID dostává na okraj zorného pole, tak poslední čísla z Číny ukazují, že ekonomické dopady pandemie stále nelze zanedbávat. Obzvláště v případě, že se týkají právě tak významné ekonomiky, jakou právě ta čínská je. Politika nulové tolerance COVIDu, která se v praxi projevuje tvrdými opatřeními v případě, že se nákaza jen trochu rozběhne, má zřetelné dopady napříč všemi oblastmi hospodářského života.
  • Čínský boj s virem zdaleka nekončí
    Evropa z hlediska boje s COVIDem právě prožívá sezónně šťastné období - je léto a podmínky pro šíření viru tedy nejsou ideální. To platí i přesto, že se potýkáme sice s méně nebezpečnými, ale o to více nakažlivými variantami koronaviru. V případě Omikronu BA.5 se tzv. R0, tedy základní reprodukční číslo odhaduje kolem hodnoty 18, což je ve srovnání s původní wuchanskou variantou asi 6x vyšší hodnota.
  • Čínský CPI klesl více, než se čekalo
    Čínská data inflace byla dnes zveřejněna během asijské obchodní seance. Výsledky inflace CPI i PPI byly výrazně pod očekáváním trhu.
  • Čínsky dlhový socializmus
    Na československom socializme bolo pár dobrých vecí. Nízka úroveň dlhu bola jedna z nich. Avšak to neplatilo pre všetky socialistické krajiny. Čína chcela dobehnúť západ príliš rýchlo. Čoskoro na to doplatí.
  • Čínský export se propadl, cena ropy roste v reakci na zprávy ze Saudské Arábie
    Čínský zahraniční obchod za měsíc srpen byl dnes na trzích zatím nejdůležitějším fundamentem, když ukázal překvapivý propad v exportech o 1 %. Export do Spojených států mezitím klesl o skokových 16 %, přičemž ještě minulý měsíc klesal "pouze" o 6,5 %. Vzhledem k tomu, že další vlna cel přišla až 1. září, trh doufal v růst exportu o 2 %. Trh se tak nyní může po právu obávat toho, jaká čísla nabídne země za měsíc září, ve kterém už budou nová cla započtena. Co se importů týká, ty se propadly o 5,6 %, díky čemuž se přebytek obchodní bilance dostal ze 44,6 mld. dolarů na 34,8 mld., zatímco přebytek s USA klesl z 28 mld. na 26,9 mld. dolarů.
  • Čínský export v březnu stoupl, analýza AUD/USD
    Obchodní bilance Číny dosáhla v březnu přebytku 194,6 miliard juanů, což je o téměř 10 miliard méně než se očekávalo. Na druhou stranu export meziročně vzrostl o 18,7 procent a na výbornou si tak spravil reputaci po únorovém poklesu o 20,6 procent.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani