Pondělí 04. listopadu 2024 19:59
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Rostoucí světová inflace

13.08.2021 10:56  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V posledních měsících jsme svědky zrychlující se inflace napříč celým světem. Nejedná se přitom o lokální problematiku, ale o vývoj na globální úrovni. Jak na tom aktuálně jsou z hlediska inflace ekonomiky České republiky, eurozóny a Spojených států amerických?

Vývoji inflace z globálního pohledu se ve své zprávě věnovala i Světová banka (World Bank).

“Higher global inflation may complicate the policy choices of emerging market and developing economies in coming months as some of these economies still rely on expansionary support measures to ensure a durable recovery,” World Bank Prospects Group Director Ayhan Kose said. “Unless risks from record-high debt are addressed, these economies remain vulnerable to financial market stress should investor risk sentiment deteriorate as a result of inflation pressures in advanced economies.”

(překlad: „Zvýšená globální míra inflace může v nejbližších měsících zkomplikovat výběr politiky v rozvíjejících se či rozvojových zemích, protože řada z nich se stále spoléhá na expanzivní podporu za účelem zajištění růstu. Dokud nebudou vyřešena rizika rekordní zadluženosti, tyto ekonomiky zůstanou z důvodu zvýšených inflačních tlaků ve vyspělých zemích citlivé na vývoj na finančních trzích.“ Zdroj citátu: https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2021/06/08/world-bank-global-economic-prospects-2021).

Česká republika

Na svém zasedání 5. srpna 2021 Bankovní rada České národní banky (ČNB) podruhé za sebou zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) činí 0,75 %, diskontní sazba 0,05 % a lombardní sazba 1,5 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady, jeden hlasoval pro zvýšení repo sazby o 50procentních bodů (b. p.) a dva hlasovali pro ponechání sazeb beze změny.

Pokračování zvyšování úrokových sazeb nebylo žádným překvapením, možností je i zvyšování úrokových sazeb o 25 b. p. na každém následujícím letošním zasedání Bankovní rady. V takovém případě by dvoutýdenní repo sazba na konci letošního roku činila 1,50 %.  

Rada ale zvýšila očekávanou inflaci pro letošní rok. Podle prohlášení Bankovní rady tedy: „Inflace v následujících čtvrtletích vzroste výrazně nad horní hranici tolerančního pásma dvouprocentního cíle.“ Stávající horní hranice tolerančního pásma je rovna 3 procentům, vývoj je vidět na grafu.

Zdroj grafu ČSÚ: https://www.czso.cz/csu/czso/inflace_spotrebitelske_ceny

Střednědobý vývoj inflace vnímá ČNB optimističtěji, a to i přes očekávané zvýšení inflace v nejbližších čtvrtletích. Prohlášení Bankovní rady ČNB zní následovně:

„Ve srovnání s minulou prognózou došlo ke zvýšení výhledu inflace pro letošní i příští rok. Také ekonomický růst v letošním roce byl přehodnocen směrem nahoru, zatímco pro příští rok se jeho prognóza výrazně nemění. Výhled domácích úrokových sazeb je v obou letech vyšší. Kurz koruny bude ve srovnání s minulou prognózou posilovat o něco rychleji, obzvláště pak v příštím roce.“

Bankovní rada vyhodnotila nejistoty a rizika nové prognózy v souhrnu jako slabě protiinflační. Rizikem prognózy v proinflačním směru je větší rozsah či delší trvání přetíženosti globálních dodavatelských řetězců, které by se mohlo promítnout do ještě silnějšího růstu produkčních cen. Možné rychlejší než prognózované posílení kurzu koruny vlivem většího přílivu kapitálu může naopak představovat mírné protiinflační riziko. Ve stejném směru působí nejistoty spojené s vývojem domácí ekonomické aktivity.“ 

Zdroj prohlášení ČNB: https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/br-zapisy-z-jednani/Rozhodnuti-bankovni-rady-CNB-1628175600000/?tab=statement

Zde stojí za zmínku i vypršení funkčních období členů Bankovní rady:

·        Jiří Rusnok: 6/22

·        Tomáš Nidetzký: 6/22

·        Vojtěch Benda: 6/22

·        Oldřich Dědek: 2/23

·        Marek Mora: 2/23

·        Tomáš Holub: 11/23

·        Aleš Michl: 11/23

Období jsou šestiletá a člen Bankovní rady může být jmenován nejvýše dvakrát. Ve svému druhém funkčním období je z členů Bankovní rady pouze Jiří Rusnok. Za rok tedy bude vyměněn on a až dva další členové. Otázkou tedy je, zda obměna členů Bankovní rady může významným způsobem změnit pohled ČNB na inflaci.

Eurozóna

Červnová míra inflace v eurozóně dosáhla hodnoty 1,9 procenta a je blízko cíle Evropské centrální banky (ECB) ve výši 2 procent. Dvouprocentní inflace bylo dosaženo již v dubnu, březnová činila 1,6 procenta. Zrychlení inflace je v případě eurozóny také patrné, ale je výrazně pomalejší než ve Spojených státech. Loňská květnová inflace v eurozóně činila 0,1 procenta. Desetiletý vývoj je názorně vidět na grafu Eurostatu.

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/3/39/Euro_area_annual_inflation_and_its_main_components_%28%25%29%2C_July_2011_-_July_2021_%28estimated%29.png

Velmi důležitý je další makroekonomický vývoj zemí eurozóny. Odhad ECB do konce roku 2023 je poměrně střízlivý:


Ukazuje, že stávající míra inflace 1,9 % ročně je na úrovni odhadu ECB pro letošní rok. Ta však při této míře inflace spíše zajásá, než aby se obávala. Inflaci na úrovni 0,3 % vnímala jako větší problém než stávající. Ke změně došlo u posuzování míry inflace – nově bude zavedeno víceleté průměrování inflace.

ECB v boji proti inflaci má jeden zásadní problém – rozdíl mezi výší inflace v různých zemích eurozóny. Například v Rakousko dosahuje výrazně vyšší míry inflace, než je průměr, a rakouská centrální banka by se možná chovala jinak než ECB.

Zdroj: https://twitter.com/EU_Eurostat/status/1415959399064129537/photo/1

Spojené státy

Ve Spojených státech koncem roku 2020 míra inflace činila 1,2 % p. a., v dubnu 2021 byla 4,2 % p. a., červnová pak dosáhla úrovně 5,4 % p. a., v červenci se udržela na stejné hodnotě. Ale její výrazné zpomalení lze těžko očekávat. Jerome Powell, šéf Fedu, přiznal, že doba dosažní zvýšené inflace bude delší a inflace vyšší, než původně očekával.

Mírně zrychlená inflace nebude Centrálnímu bankovnímu systému USA (Fed) ve střednědobém horizontu vadit. Důkazem je prohlášení Jerome Powella na loňské významné konferenci v Jackson Hole: „…following periods when inflation has been running persistently below 2 percent, appropriate monetary policy will likely aim to achieve inflation moderately above 2 percent for some time.” (… Po minulých obdobích, kdy byla inflace vytrvale pod 2 %, se bude vhodná monetární politika pravděpodobně po nějaký čas snažit dosáhnout inflace mírně nad 2 %.“).

Efektivitu průměrování míry inflace lze názorně ukázat na tomto příkladu:

1 % + 1 % + 1 % + 2 % + 3 % + 4 % = 12 % za 6 let, což splňuje 2% limit průměrné roční míry inflace.

1 % + 1 % + 2 % + 3 % + 5 % + 6 % = 18 % za 6 let, a inflace zvýšená v posledních dvou letech stále splňovala tříprocentní horní hranici.

Aktuální rostoucí inflace je však zároveň zrychlující se. V dnešní situaci, kdy řada společností v loňském roce odsunula nárůst cen za služby a produkty, nyní zvyšuje ceny za dvouleté období. Proto bude mít letošní ročník konference v Jackson Hole velký význam i do budoucna. Třicetiletý vývoj inflace ve Spojených státech americký názorně ukazuje, že je to pouze otázka měsíce či i dvou, kdy se aktuální míra inflace může stát třicetiletým maximem.


Názor guvernéra Fedu Jerome Powella, ministryně financí Janet Yellen a řady předních ekonomů, že se jedná o pouze dočasné zvýšení míry inflace, se oficiálně nezměnil. Kdyby dočasnost nebyla potvrzena, výrazně by vzrostly státní výdaje na placení úroků. Důvod je viditelný na následujícím grafu.


Zdroj grafu: https://www.visualcapitalist.com/

Ve Spojených státech sice roste zadluženost, ale vzhledem ke stávajícím úrokovým sazbám klesá absolutní hodnota placených úroků. Za několik let je předpokládán jejich růst. Kdyby bylo zvýšení úrokových sazeb vynuceno dříve, pokles placených úroků by se zastavil.

Základním faktorem zastavení poklesu placených úroků je skutečnost, že průměrná splatnost dluhu ve Spojených státech je menší než 4 roky, tedy výrazně méně nežli v zemích EU. Důvodem, proč Spojené státy využívají krátkodobé dluhopisy, je jednouché ekonomické pravidlo: čím kratší doba splatnosti pokladničních poukázek či dluhopisů, tím menší výnos mají, a naopak – čím delší doba do splatnosti dluhopisu, tím větší výnos tyto dluhopisy přináší. Jejich využívání snižuje úrokové náklady.  

Je dobré ještě zmínit, že v případě USA platí, že finanční operace ve snaze zabránit růstu inflace budou použity v případě nejvyšší nouze.

SHRNUTÍ

Lze říct, že z evropských zemí začaly proti inflaci bojovat země EU, které jsou mimo eurozónu. Zvyšování úrokových sazeb kromě ČR již zahájilo i Maďarsko. Fed a ECB začnou proti inflaci bojovat až v situaci, kdy její výši nebudou ochotné akceptovat. Dříve zveřejňovaný inflační cíl ve výši 2 % p. a., není mezním limitem, ale orientační střednědobou veličinou.

Investoři by se ve vlastním zájmu měli snažit o zajištění svých finančních prostředků proti růstu inflace. Typickým příkladem tohoto druhu aktiv jsou nemovitosti. Do nich lze investovat dvěma způsoby – buď investor koupí investiční nemovitosti sám a bude se o investici sám nadále starat, nebo mu mohou pomoci fondy zaměřené na reality, které mají profesionální správu majetku. Mezi takto orientované fondy patří například Salutem Fund. Jde to fond kvalifikovaných investorů, garantující minimální 6% výnos p. a. To je i při současném vývoji téměř dvojnásobek aktuální míry inflace v České republice. 

Jan Dvořák, Head of Research Salutem Fund

Klíčová slova: Ministryně financí | Centrální banka | Posílení kurzu | Krátkodobé dluhopisy | Salutem Fund | Rakouská centrální banka | Člen bankovní rady | Cíle | Míra inflace v eurozóně | Investor | Zrychlení inflace | Výdaje | Spojené státy | Nejistoty | Prognózy | Sentiment | Ekonomiky | Evropské centrální banky | Tomáš Holub | Repo sazby | Centrální banky | Země EU | Kurz koruny | Růst | Vývoj | EU | Prognóza | Finanční operace | Sazby | Banka | Zajištění | JDE | Monetární politika | Investovat | Státní výdaje | High | Eurozóna | Doba splatnosti | Eurostat | Ceny | Pokles | Janet Yellen | Diskontní sazba | Jan Dvořák | Jiří Rusnok | Vývoj inflace | Výnos | Bankovní rada | Rizika | ČR | Zvyšování úrokových sazeb | Fondy | Jackson Hole | USA | Úrokové sazby | Inflační cíl | Economic | Maďarsko | Dluhopisy | Šéf Fedu | Repo sazba | Vývoj na finančních trzích | Salutem | Členové bankovní rady | ČNB | Česká republika | Zasedání bankovní rady | Vojtěch Benda | Oldřich Dědek | ČSÚ | Investiční | Fond | Support | Makroekonomický vývoj | Míra | Nemovitosti | VisualCapitalist | Fed | ROCE | Květnová inflace | Investiční nemovitosti | Risk | Zadluženost | Výhled | Splatnost | Twitter | Inflace v České republice | Posílení | Investoři | Fond kvalifikovaných investorů | Zvýšení úrokových sazeb | Politika | Market | Kurz | Ekonomické aktivity | Prohlášení | Banky | Inflace | Ekonomický růst | Průměrování | Inflace v eurozóně | ECB | Zvýšení inflace | Rakousko | Jerome Powell | Míra inflace | Aleš Michl | HAS | Tomáš Nidetzký | Nové prognózy | Světová banka | Riziko | Marek Mora | Posílení kurzu koruny | Bankovní rada České národní banky |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rostoucí české výnosy pomáhají koruně držet silné pozice
    Česká měna se včera usadila pod 26,00 za euro. Sice se nachází pouze mírně pod danou hranicí, ale zato své pozice drží. Pomáhá jí další nárůst výnosů českých dluhopisů. Ten se týká celé křivky, ale hodně výrazný je zvláště na jejím krátkém konci. Například dvouletá splatnost se vrací po delší době ze záporu těsně nad nulu po vytrvalém růstu v posledních dnech.
  • Rostoucí čínská rizika doléhají na páteční obchodování
    Odvolávání výhledů sledujeme napříč firemním sektorem a nejen to, připojila se také čínská vláda. Řadu let si vždy stanovila cíl pro růst HDP, který pak data potvrdila s obdivuhodnou přesností. A třebaže čínským statistikám nemusíme věřit a míra nejistoty je nyní opravdu vysoká, odvolání cíle pro letošek trhům radost neudělalo. Asi ještě větší problém s Čínou však je další ohnisko sporu s USA, kdy se na scénu vrátil Hongkong. Čína chce schválit novou "bezpečnostní" legislativu pro toto území a USA ústy prezidenta Trumpa už varovaly, že na takovou akci tvrdě zareagují.
  • Rostoucí dodávky a pomalý ekonomický růst oslabují podporu u komodit
    Ceny komodit klesají v souvislosti s pokračujícím navyšováním dodávek. Zinek zažil největší týdenní propad za poslední dva roky, poptávka po energetických komoditách rovněž polevuje.
  • Rostoucí dolar drtí světové kupce ropy
    Snížení světového ropného benchmarku ze 128 dolarů za barel je spojeno s růstem dolaru o 15 %. Toto snížení znamená, že ceny pohonných hmot jsou stále důležitým faktorem, který zvyšuje životní náklady.
  • Rostoucí dolar prozatím zpomalil ropný večírek
    Od okamžiku, kdy se OPEC dohodl na snížení produkce, oživila ropa o více než 15 %. Nejnovější oživení – díky ruskému prezidentu Putinovi, který souhlasil, že se Rusko ke zmrazení produkce přidá – dostalo ropu Brent na roční maximum. Ačkoli dohoda není ani zdaleka finální, trh posiluje na vlně pozitivního vnímání a technických signálů k nákupu.
  • Rostoucí důvěra německých spotřebitelů euru pomohla
    Společné evropské měně se v průběhu včerejšího dne dařilo. Během evropské seance si euro vůči dolaru polepšilo...
  • Rostoucí inflace v eurozóně nebo údaje o zaměstnanosti z USA by mohly způsobit oživení trhů
    První čtvrtletí roku 2022 se ukázalo jako extrémně volatilní a plné důležitých ekonomických a politických událostí, které vedly k pádu akciových trhů, růstu cen ropy a dalších komodit, přispěly k masivnímu výprodeji amerického ministerstva financí trhu a překvapivě k mírnému nárůstu USD.
  • Rostoucí inflační očekávání doléhají na technologie
    Klíčové téma poslední doby - inflace - se na trhy opakovaně vrací. Nadšení z velmi slabých čísel z trhu práce tak netrvalo dlouho. Investoři jsou evidentně nervózní zveřejněním amerických spotřebitelských i výrobních cen dál během týdne. Inflační očekávání stoupají a roste zájem o inflačně zajištěné dluhopisy.
  • Rostoucí ‚‚paradox produktivity‘‘
    RŮST: Hospodářskému růstu škodí nízká produktivita. Tento ‚‚paradox produktivity‘‘ je sice tajemný, ale zásadní pojem a dochází k němu navzdory rozmachu technologií a efektivitě, kterou s sebou přinesly.
  • Rostoucí počet aktivních vrtů v USA tlačí na cenu ropy
    Počet aktivních vrtů ve Spojených státech zaznamenal dle Baker Hughes Inc. k 14.říjnu růst o 15, a to již sedmým týdnem v řadě na celkových 539, nejvyšší počet od února letošního roku. To mimo jiné tlačí cenu ropy druhým dnem níže. Zásoby ropy v USA dosahují v současnosti nejvyšší sezónní úrovně za posledních 30 let. Po pátečním oslabení o 11 centů černé zlato v průběhu dneška ztrácí dalších 18 centů na 50,17 dolarů za barel. Produkce ropy v Libyi, členském státu kartelu OPEC, vzrostla o 20 tisíc barelů na 560 tisíc barelů denně.
  • Rostoucí tlak na kiwi. Přehled vývoje NZD/USD
    Novozélandská ekonomika zpomaluje. Ekonomická aktivita měřená hrubým domácím produktem v prosinci 2023 klesla o 0,1 %. Stalo se tak po poklesu o 0,3 % ve čtvrtletí začínajícím v září 2023; HDP na obyvatele se snížil o 0,7 %. Pokud se na dynamiku podíváme z pohledu novozélandské centrální banky, je vše v pořádku – zpomalení ekonomiky je v souladu s cílem vrátit inflaci na cílovou úroveň. Pokud se ekonomika začne zotavovat rychleji, než předpokládají prognózy (které předpokládají návrat k tempu růstu před krizí na úrovni 2,5 % meziročně v roce 2026), může RBNZ buď zvýšit sazbu, nebo zůstat na současné vysoké úrovni po delší dobu.
  • Rostoucí trend NZD/USD atakuje dlouhodobá maxima
    NZD/USD se ve středu obchoduje poblíž sedmiměsíčních maxim, protože pár pokračuje ve svém srpnovém býčím tažení. Zdá se však, že v oblasti 0,6250, kde se protíná dlouhodobá klesající trendová linie, se nachází určitá rezistence, která představuje další tření. Technické ukazatele zůstávají býčí, ale v nejbližší době poukazují na slábnoucí pozitivní momentum.
  • Rostoucí trendová čára odmítla další růst na zlatě
    Zlato se od začátku listopadu nacházelo ve strmém růstovém trendu, kdy zaznamenalo nové historické maximum na úrovni 2 144, než došlo k výrazné korekci. Ačkoli se býci pokusili tento pullback vymazat, vzestupná trendová linie vycházející z jeho říjnových minim, která dříve fungovala jako podpora, další růst odmítla. Vzhledem k tomu, že indexy RSI i MACD zůstávají v kladných zónách, mohla by cena zamířit výše a atakovat dubnovou rezistenci na úrovni 2 032 bodů.
  • Rostoucí úrokové sazby s sebou přinášejí i příležitosti
    První polovina roku byla ve znamení zvyšování úrokových sazeb a hrozící obchodní války: Zdrojem zvýšené volatility na světových trzích byly Spojené státy. Počínaje obavami z rostoucích sazeb a konče vleklými spory v oblasti obchodní politiky mezi USA a zbytkem světa.
  • Rostoucí volatilita může podpořit USD a oslabit měny rozvíjejících se trhů
    Dominantním rizikem ve třetím čtvrtletí bude pro měnové trhy rostoucí volatilita. V tuto chvíli převládá kombinace oslabující inflace a měkčího dolaru – tzv. „Goldilocks economy“. Ta ale bude dále oslabovat s tím, jak centrální banky upouštějí od své hyper-akomodační politiky. Nejvýznamnějším rizikem pro globální růst a celosvětovou spokojenost ve třetím čtvrtletí bude utužování postojů Číny. Měny rozvíjejících se trhů budou čelit největšímu riziku poklesu.
  • Rostoucí vstupní náklady komplikují situaci na akciovém trhu
    Náš výhled na 1. čtvrtletí tvrdil, že bude komoditní sektor vzhledem k očekávané rostoucí inflaci dál stoupat, že se zvýšila citlivost na úrokovou sazbu a že může vzestup úrokové míry ublížit růstovým akciím. Také pochyboval o tom, zda vydrží býčí trh s akciemi souvisejícími se zelenou transformací. V tomto čtvrtletním výhledu se soustředíme na to, čeho se ve světě a na finančních trzích nedostává a jak se to projeví ve světě akcií.
  • Rostoucí výnosy a Apple kazí závěr týdne. Dolar zpět v sedle
    Zatímco v Asii i Evropě během dneška panoval ještě velmi pozitivní sentiment a investoři se dál vraceli do rizika, Amerika už na tom tak dobře není. Po jejím otevření akcie začaly padat. Přímo na Wall Street se nejvíce do indexů promítá povýsledkový pokles Applu, ale vedle toho i evropské indexy ubírají ze svých intradenních zisků.
  • Rostoucí výnosy amerických dluhopisů a dobrá data o nezaměstnanosti podporují americký dolar
    V únoru jsme si všimli, že dolarový index ztratil půdu pod nohama vůči hlavním měnám poté, co si v lednu užíval pozitivního měsíce, kterému předcházel rok slabosti amerického dolaru v roce 2020. Během několika posledních zasedání dolarový index prokázal sílu na své důležité úrovni podpory 90,00 USD a zažil silnou rally.
  • Rostoucí výnosy vládních dluhopisů USA podkopávají akciovou rally
    „Vyšší výnosy státních dluhopisů jsou obecně špatným znamením pro riziková aktiva i pro ekonomiku samotnou,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Rostoucí výnosy vyvíjejí tlak na drahé kovy
    Rostoucí výnosy jsou dnes hlavním tématem na trzích. Výprodej na dluhopisovém trhu, který byl pozorován v průběhu září, posunul desetileté americké výnosy nad hranici 4,50 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2007. Německé výnosy se dnes posunuly o 7 bazických bodů výše nad hranici 2,80 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2011. Růst výnosů dluhopisů poskytuje podporu americkému dolaru a vyvolává na trzích pohyby směrem od rizika. Zatímco indexy na Wall Street se zotavily z předchozích ztrát, drahé kovy dnes stále klesají. Zlato se obchoduje o 0,4 % níže, zatímco platina klesá o 1,5 % a stříbro se propadá o 1,9 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance