Sobota 21. prosince 2024 17:18
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Nastroje

Po včerejším překvapení v ČR je dnes s inflací na řadě USA

11.08.2021 08:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25,37

USD/CZK

21,66

EUR/USD

 

1,171

USD/PLN

3,910

Ropa Brent

USD/barel

70,91

Zlato

USD/unce

1732

Aktualizováno

8:54

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes je na řadě, z globálního pohledu, hlavní údaj týdne. V USA vyjde červencová inflace. Trh si po 5 měsících citelných přírůstků meziroční míry inflace slibuje stagnaci, či nepatrné zvolnění z 5,4 % r/r na 5,3 % r/r. Meziměsíčně by tak inflace činila 0,5 % po červnovém tempu 0,9 %. Statistika by i nadále měla být ovlivněna výkyvy především v jádrové složce vlivem znovuotevření ekonomiky. Důležité bude, zda inflační tlaky budou nově pozorovatelné ve více kategoriích. V červnu stálo za zhruba polovinou zvýšení inflace jen šest komponent spotřebitelského koše. V ekonomickém kalendáři dnes nejsou jiné důležité údaje.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Včera ráno zaskočilo zveřejnění červencové inflace, která se vyšplhala z 2,8 % na 3,4 %. Trh i my jsme přitom předpokládali, že se udrží těsně pod 3 %, nad které zamíří až počínaje zářím. Co za zvýšením stálo? Bez většího překvapení se obešel fakt, že meziroční tempo inflace je nadále nejvíce ovlivněno kategorií dopravy, jelikož ta je náchylná na ceny pohonných hmot, které jsou stále tlačeny vzhůru (i když již méně) nízkou srovnávací základnou – v červenci 2020 byly ceny pohonných hmot meziročně o 14,6 % nižší a propad se snižoval pouze postupně, když ještě letos v únoru činil 8,7 % a do kladných hodnot se ceny dostaly až v březnu (+2,8 %). Překvapivá byla především meziměsíční dynamika inflace. Dosáhla na 1 %, přičemž pro červenec je typičtější inflace do 0,5 %. Polovina 1% růstu cen jde na vrub kategorii „rekreace a kultura“, kde se promítají cenové tlaky související s otevíráním ekonomiky, tzv. efekt znovuotevírání či postcovidové ceníky, se kterým se sice počítalo, zaskočil ovšem svou intenzitou. V neposlední řadě meziměsíčně vzrostly mírně více než jsme čekali ceny potravin.

Aktuálně se tak nadále spojují dva proinflační faktory – nákladová a poptávková inflace. Nákladová souvisí s problémy s dodávkami v průmyslu, které se s časovým prodlením dostanou i do „pultovních“ cen. Dochází ale ke zdražování položek přímo ve spotřebitelském koši, například vyšší náklady spojené s bydlením (nájemné či energie). Od podzimu se navíc očekává růst regulovaných cen (nadcházející topná sezóna apod.) a také zdražování potravin vlivem vyšších cen zemědělských výrobců.

Očekáváme, že zvýšená volatilita v meziměsíční dynamice inflace v druhé polovině zvolní s tím, jak bude postupně docházet k normalizaci mezi nabídkou a poptávkou a také k normalizaci ekonomické aktivity. Nicméně citelnější výkyv inflace v červenci směrem nahoru ovlivní i následující měsíce, a tak, i při naplnění předpokladu snížení meziměsíčního tempa, setrvá inflace nad 3 % a koncem roku by se mohla přiblížit až k 4 %. 

ČNB před několika dny vydala aktualizovanou prognózu, v níž počítala s červencovou inflací na 3,0 %. Odchylka o 0,4pb není zanedbatelná a pro centrální banku je důležité především to, že zatím není pozorovatelné očekávané snižování dynamiky jádrové inflace, jež lépe zachycuje domácí cenové tlaky. Po včerejším zveřejnění je proto více pravděpodobné, že ČNB nebude letos se zvyšováním sazeb otálet ani na jednom ze zasedání a hlavní úroková sazba tak může rok zakončit nad 1 %.

Koruna reagovala na zveřejnění tuzemské inflace pouze přechodným posílením vůči euru k 25,34. Den zakončila na EUR/CZK 25,39.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

14:30

USA

Inflace (červenec, m/m v %)

-

0,5

0,9

 

 

 

 

14:30

USA

Inflace (červenec, r/r v %)

-

5,3

5,4

 

 

 

 

14:30

USA

Jádrová inflace (červenec, m/m v %)

-

0,4

0,9

 

 

 

 

14:30

USA

Jádrová inflace (červenec, r/r v %)

-

4,3

4,5

 

 

 

 

ST: USA inflace
ČT: EUR průmyslová výroba, USA žád. o podp. v nezam, USA výrobní ceny
PÁ: EUR zahraniční obchod, USA UMich index

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Povánoční slevy jsou tu: kdy lze zlevnění zboží reklamovat, a kdy ne?
    Dnes začíná první období povánočních slev. Další velký nápor zákazníků pak lez čekat v týdnu od 3. ledna, kdy začnou novoroční slevy. Kamenné obchody totiž na 1. i 2. svátek vánoční musely mít ze zákona zavřeno, jestliže jejich plocha činí 200 metrů čtverečných a více. Povánoční slevy bývají často výhodnější než slevy předvánoční, například ty během akcií typu Black Friday. Značný pokles cen lze po Vánocích čekat třeba u oděvů. Prodejci se před další sezónou musí zbavovat zásob zboží, které „neudali“ během adventu.
  • Povánoční týden začala pražská burza růstem téměř o 0,4 procenta
    Pražská burza začala povánoční týden růstem o 0,39 procenta na 920,35 bodu. Posílily akcie energetické firmy ČEZ a Moneta Money Bank. Objem obchodů byl malý. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna i po svátcích stagnovala vůči euru i dolaru.
  • Povánoční týden zahájila pražská burza růstem o 0,21 procenta
    Především díky bankovním titulům dnes pražská burza navázala na růst z předvánočního týdne. Index PX dnes posílil o 0,21 na 1083,50 bodu, a dále tak vylepšil své letošní uzavírací maximum. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Uzavírací hodnota indexu PX je nevyšší od léta 2011.
  • Povánoční výprodeje skončily fiaskem. Lidé se báli koronaviru a mnohé obchody musely být zavřené
    „Z dat obchodníků je patrné, že v lednu 2021 došlo k výraznému meziročnímu poklesu tržeb. Lidé po Vánocích zůstali doma a do obchodů se příliš nehrnuli. Navíc mnohé obchody musely být nuceně uzavřené. Období povánočních výprodejů lze proto označit za fiasko,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Po varování z Číny vyjde americké PPI. Akcie lehce v záporu
    Páteční obchodování znovu potvrzuje, jak důležitá jsou pro globální trhy očekávání o budoucí měnové politice a inflaci. Americký Fed jak v zápisu z jednání, tak v komentářích svých představitelů včetně předsedy Powella, nadále prosazuje vyhlídky dobrého růstu a trvající podpory, kterou umožní absence problémů s inflací. To je také důležitý pozitivní prvek pro současný tržní sentiment.
  • Po včerejší euforii koruna lehce ztrácí, většinu zisků však drží
    Včerejší růst na některých aktivech byl až euforický. Jedním z nich byla i česká...
  • Po včerejší euforii koruna lehce ztrácí, většinu zisků však drží
    Včerejší růst na některých aktivech byl až euforický. Jedním z nich byla i česká...
  • Po včerejší korekci BCPP opět na vítězné vlně, čeká se na Fed
    Rozhodující událostí tohoto týdne je bez diskuse dnešní večerní rozhodnutí Fedu o nastavení měnové politiky. Čeká se růst Fed Funds Rate o 25 bb na 4,50-4,75 %. A zejména na doprovodný komentář guvernéra Powella.
  • Po včerejším propadu se eurodolar snaží o mírný růst, kurz koruny blíž cíli
    Euro se dostalo pod tlak zpráv z obou stran Atlantiku. Včera začal jeho propad se zprávou o tom, že ECB údajně zvažuj...
  • Po včerejším propadu se eurodolar snaží o mírný růst, kurz koruny blíž cíli
    Euro se dostalo pod tlak zpráv z obou stran Atlantiku. Včera začal jeho propad se zprávou o tom, že ECB údajně zvažuj...
  • Po včerejším růstu nachází evropské akcie znovu rovnováhu, USD slabší kvůli americké inflaci
    Po včerejším silném růstu se nálada na akciových trzích stabilizuje. Indexy tak skutečně zdá se včera pouze definitivn...
  • Po včerejším výplachu se indexy opět stabilizují, trhy ale zůstávají nervózní
    Evropské akciové indexy se po včerejším výprodeji stabilizují. Stabilizace je však křehká a většina burzovních indexů ...
  • Po včerejším výplachu se trhy snaží konsolidovat, eurodolar zpět na paritě
    Evropské akcie začínaly ještě poklesem, ale úvodní ztráty se snaží dorovnat, což se v případě některých indexů už i povedlo. Americké futures naznačují zelený start na Wall Street, tedy aspoň drobnou korekci včerejšího pádu. Do otevření však ještě zbývá hodně času.
  • Po včerejší vlně růstu dnes přichází útlum
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování různorodě. Index Dow Jones ztrácí 0,1 %, S&P 500 se pohybuje na úrovni včerejší zavírací ceny a technologický Nasdaq posiluje o 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe daří technologickým firmám, které posilují o 0,3 %. Protipólem jim jsou zpracovatelé komodit se ztrátou 0,3 %. Pozornost investorů se ve Spojených státech dnes soustředí na projev prezidenta Fedu Jeroma Powella k měnové politice.
  • Povede snížení úrokových sazeb ke krachu trhu 2024?
    Vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém uvažuje o snížení sazeb v průběhu roku 2024, investoři pozorně sledují dopad na Wall Street. Hlavní obavou je, zda by toto snižování sazeb nemohlo vyvolat krach na akciovém trhu, zejména vzhledem ke smíšeným signálům z různých ekonomických ukazatelů a snaze Fedu vyvažovat hospodářský růst s kontrolou inflace. Důsledky volnější měnové politiky se týkají různých tříd aktiv a vyvolávají otázky ohledně potenciální volatility trhů a ekonomické nestability. S bezpečnými investicemi vám pomůže ověřený online makléř pro nákup akcií online.
  • Povede umělá inteligence k vytoužené odolné modernizaci finančních služeb?
    Odvětví finančních služeb již několik desetiletí využívá ve značné míře pokročilou analytiku. Nyní jsme svědky prvních úspěchů řešení využívajících umělou inteligenci (AI), které vedou k výraznému zlepšení služeb zákazníkům, provozní efektivity i odolnosti. Klíčová je zde konzistence a standardizace oborových rámců i platforem.
  • Povede zdražení námořní dopravy k nové „inflační“ vlně?
    Začátek nového roku je opět ve znamení geopolitického napětí na Blízkém východě. Největší světová námořní skupina Mediterranean Shipping Company (MSC) již oznámila, že kvůli zvýšené hrozbě útoků odklání své lodě od Rudého moře. Rozhodnutí přichází po útocích Íránem podporovaných húthijských povstalců v Jemenu. Jejich cílem jsou prý lodě směřující do Izraele. Tento neblahý vývoj může mít významný dopad na světovou ekonomiku nejen prostřednictvím cen ropy. Pokud by ale např. došlo k narušení Hormuzského průlivu na více než měsíc, ceny by u této komodity vzrostly podle analýzy investiční banky Goldman Sachs až o 20 %. Nicméně jak jsem psal, nejde jen o ceny „černého zlata“.
  • Povedie zisková recesia US spoločností k ekonomickej recesií?
    Situácia, v ktorej sa momentálne ocitli americké korporácie, by sa dala označiť ako „zisková recesia“. Podľa spoločnos...
  • Po velkém propadu Bitcoin našel podporu u býků
    Bitcoin se v posledních několika seancích dostal pod výrazný nákupní tlak a překonal 50- i 200denní jednoduché klouzavé průměry (SMA). Ve středu cena vystřelila na čerstvé jednoměsíční maximum těsně nad hranicí 66 000, než některé zisky snížila.
  • Po velké otočce se čeká na výsledky a ústup britské vlády
    Včerejší obchodování na hlavních trzích znamenalo divoký obrat pro akcie, které se z hlubokého záporu zvedly vysoko do plusu. Pomohlo tomu rušení krátkých pozic, když trh byl pravděpodobně příliš nastaven na pokles akcií. Důvody mimo tyto technické se špatně hledají a stejně tak je otázkou, jak dlouho může pozitivní vývoj vydržet. Evropa dnes na Ameriku logicky navazuje růstově, ale americké futures jsou před novým obchodním dnem v zámoří už v záporu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new