Neděle 03. listopadu 2024 14:55
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner

Vznikne český „národní bankovní šampion“? Aktivistický fond Petrus je proti spojení banky Moneta se společnostmi PPF, namlsal se v Německu a iracionálním optimismem

22.06.2021 10:25  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes od 10:00 budou akcionáři Monety, čtvrté největší banky ČR dle počtu klientů, schvalovat její spojení s bankou šestou, Air Bank, a dalšími finančními firmami skupiny PPF. Spojení by dle managementu PPF mělo z Monety postupně udělat „národního bankovního šampiona.“ 

Managementy PPF i Monety by „šampionovi“ život rády vdechly, otázkou je, zda si to přejí i akcionáři. V případě PPF není pochyb: jeden ze spolumajitelů skupiny dokonce koncem května spojení hájil při telekonferenci s analytiky, finanční ředitelka PPF v jeho prospěch zase tento týden argumentovala v komentáři v denním tisku. Jak se ale ke spojení postaví akcionáři Monety?   

K největším z nich patří aktivistický fond Petrus Advisers. Drží, jak říká, pěti- až desetiprocentní podíl. Je též nejhlasitějším odpůrcem spojení s Air Bank. Snaží se o nevýhodnosti fúze přesvědčit další akcionáře. Fondu se zdá nízká cena, již PPF za akcie Monety nabídla při jejich dobrovolného výkupu. Začátkem letoška PPF vykoupila skoro 30 procent akcií Monety za 80 korun za kus. Fond tvrdí, že férovou cenou by byla částka 95 korun. Namlsal se ale v Německu. A též růstem bankovních titulů v Evropě i v USA, jenž trval letos od začátku února do začátku června, přičemž poté se ovšem zvrátil.

Nejprve k tomu Německu. Na podzim 2019 tam Commerzbank zahájila dobrovolný výkup akcií online banky Comdirect. Petrus v Comdirectu v té době navýšil svůj podíl na více než pět procent, jako nyní v Monetě. Rozporoval cenu, již Commerzbank v rámci výkupu nabídla. Svůj podíl v online bance nakonec navýšil na osm procent, přičemž tato jeho procenta zabránila, aby Commerzbank získala v Comdirectu 90procentní podíl. Ten by jí umožnil zákonně vytěsnit zbývající minoritáře.   

Commerzbank tedy nezbylo než buď Comdirect ovládnout přímým sloučením, jež je časově, administrativně i právně náročnější, a tedy nákladnější, či se s fondem „dohodnout“. Nakonec šla druhou z cest. Akcie Comdirectu v držení fondu vykoupila za 15,15 eura za kus. Tedy o 3,71 eura na akcii dráž, než za kolik akcie vykupovala od drobných akcionářů. Loni tak Commerzbank převzetí Comdirectu dokončila. 

Zatímco Commerzbank cílila na získání 90procentního podílu, což se jí tedy nejprve nepovedlo, PPF se dobrovolný výkup podařil dle plánu. Z hlediska drobného akcionáře Monety bylo vlastně zásadnější období prvních měsíců letoška, kdy se rozhodoval, zda své akcie skupině PPF prodá, či ne. Nyní je zřejmé, že o ně za danou cenu 80 korun za kus byl takový zájem, jaký PPF předpokládala.   

Běžný akcionář Monety tedy stojí už „jen“ před rozhodnutím, zda spojení s Air Bank podpoří, či ne. Spojení je z jeho hlediska teď výnosnější možností, jak plyne i z analýz třetích stran, třeba Citibank. O strategické přínosnosti spojení totiž vlastně není pochyb.   

Jestliže ale valná hromada spojení neodsouhlasí, půjde pro běžného akcionáře o rizikovější situaci. Na to zřejmě budou reagovat mnozí z nich prodejem svých akcií. Ostatně v době, kdy PPF letos v lednu zveřejnila záměr akcie Monety vykupovat, svítila na Bloombergu jako nejnovější odhadovaná cílová cena akcií Monety 75 korun na akcii. Tolik tedy měla stát v lednu 2022. Nyní se prodává za necelých 80 korun. Plán spojení se společnostmi PPF tedy je růstovým impulsem.   

Citelnějšímu růstu brání celá nynější nejistá situace. Ta může skončit právě dnes, v den valné hromady. Neposvětí-li ale akcionáři spojení, potrvá dále. Bude pak záležet, zda v přiměřené době dojde k další nabídce odkupu akcií Monety. Jestliže ne, zesílí tlak na pokles jejich ceny k úrovni před oznámením záměru spojení.  

Od začátku února do začátku června se přitom akciím bank na obou stranách Atlantiku nebývale dařilo. Hlavní ukazatel kondice evropských burzovně obchodovaných bankovních akciových titulů, EURO STOXX 600 Banks, poskočil v daném období o více než 42 procent. Podobně se dařilo také bankám v USA. Tento růst učinil výkupní cenu PPF, 80 korun za akcii Monety, méně atraktivní, než jak se jevila začátkem roku. V době jarního růstu bankovních titulů postupně přestala cenová úroveň 80 korun představovat (původně až takřka pětinovou) prémii nad tržní cenou akcie Monety a proměnila se v cenový strop, jehož existence zabránila akciím Monety více držet krok s dalšími bankovními tituly v USA i v Evropě. Jenže bankovní tituly v Evropě i v USA se do začátku února do začátku června vezly na vlně optimistických vyhlídek rychlého post-pandemického zotavení, po němž bude následovat solidní hospodářský růst. Tomuto scénáři ale neodpovídá vývoj dlouhodobých výnosů vládních dluhopisů, který se v USA, ale třeba i v ČR zastavil už letos v březnu. Trhy, zdá se nyní absorbují, tuto skutečnost – že oživení může bude mnohem slabší, kvůli pandemickému nárůst dluhu, nutnosti zvyšovat daně a celkově se přizpůsobovat nové post-pandemické realitě. Ruku v ruce s tím bankovní tituly opět klesají (viz modrá křivka na graf níže a její vývoj nyní v červnu). To snižuje relativní neatraktivitu zmíněné cenovky 80 korun za akcii Monety. Její akcionáři by tak dnes na valné hromadě měli zvážit právě i toto: zda růst bankovních akcií, jenž zneatraktivnil cenovku 80 korun za Monetu, nebyl jen přechodným neudržitelným projevem vypjatě bujarého, ba iracionálního optimismu, jenž nyní zřetelně bere zasvé.   

Fond Petrus hraje vlastní hru. Dojde-li ke spojení, bude těžit z citelného růstu ceny akcií. Jestliže ne, bude eventuálně moci díky poměrně značnému balíku akcií, jež drží, rozjet nějakou další partii, jako se mu to podařilo v Německu. K tomu, aby tak mohl učinit, ale potřebuje získat na svoji stranu část běžných drobných investorů, kteří na valné hromadě zvednou ruku proti spojení. Otázkou je, zda tito investoři pak budou moci – a budou umět – těžit z nastalé nejistoty a rizika tak jako právě Petrus.    


Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vzestup zlata zpomalil, protože se zastavil růst sazeb a vzrostla ochota riskovat
    Světové trhy si včera v noci oddechly, když předseda Fedu Powell vyslal jasný signál, že Federální rezervní systém přestává zvyšovat sazby. Po neočekávaně nízkém indexu ISM ve výrobě, který byl toho dne zveřejněn, pomohlo Powellovo poselství zlepšit nálady na trzích, které v poslední době trápí geopolitické obavy, rychle rostoucí výnosy z amerických státních dluhopisů, jež s sebou nesou riziko hospodářského oslabení, a nevyrovnaná výsledková sezóna. Drahé kovy však na vyhlídky na ukončení růstu sazeb, které by pro ně byly za normálních okolností příznivým znamením, reagovaly poměrně nevýrazně. V tomto článku se podíváme blíž na to proč.
  • Vzhledem k nedostatku obchodních statistik a slavení dne Martina Luthera Kinga v USA se očekává slabý obchodní den.
    V pátek americké akciové indexy ne mohli si vybrat směr pohybu. Index Dow Jones Industrial Average uzavřel sianci s ...
  • Vzhledem k očekávání výnosů akcie stoupají
    Témata? U indexu S&P500 sledujme cenovou akci kolem úrovně 1130. Ta nám totiž ukáže, jak...
  • Vzhledem k posledním údajům o inflaci v USA zlato klesá
    Ve středu ráno zlato kleslo poté, co si v předchozí seanci připsalo až jedno procento, jelikož investoři zpracovávali nejnovější údaje o inflaci ve Spojených státech.
  • Vzhledem k propadu ekonomiky se nezaměstnanost drží nízko
    „Měli bychom si nalít čistého vína a přiznat si, že mnohé firmy v silně zasažených odvětvích zkrachují. Proto již nedává smysl je dále podporovat ze státního rozpočtu. Spíše bychom je měli nechat zkrachovat a uvolněnou pracovní sílu zaměstnat v perspektivních odvětvích,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Vzhledem k tomu, že Fed drží sazby na stejné úrovni, jsou defenzivní strategie klíčové
    Vzhledem k tomu, že americký Federální rezervní systém zachovává pevný postoj, investoři se připravují na rok minimálního snižování sazeb. Sazba federálních fondů, která v současnosti činí 5,25–5,5 %, odráží strategickou zdrženlivost měnové politiky Fedu.
  • Vzhůru do důchodu
    Zvyšování odchodového věku do důchodu, zpomalení růstu penzí a další nepopulární kroky státu jasně signalizují, jakým směrem se pro zajištění důstojného stáří vydat. Strom života (viz příloha) ukazuje, že nastupující generace dvacátníků se snižuje a proto početně na udržení financování systému nestačí. Paleta řešení pro finanční zajištění na důchod je pestrá, ale vše popořadě.
  • VZCHOPENÍ SE BRITSKÉ LIBRY, ZLATA A STŘÍBRA
    Britská libra sterling (GBP) obnovila své pozice ze spodních úrovní 1,50, kterých dosáhla začátkem dubna. Pár USD/GDP ...
  • Vzniká třetí největší tuzemská banka. Moneta se spojuje s finančními společnostmi PPF
    Akcionáři Monety na dnešní valné hromadě na třetí pokus schválili její spojení s finančními společnostmi skupiny PPF, v prvé řadě s Air Bank. Vzniká tak třetí největší tuzemská banka dle počtu klientů – bude obsluhovat zhruba každého čtvrtého Čecha.
  • Vznikne český „národní bankovní šampion“? Aktivistický fond Petrus je proti spojení banky Moneta se společnostmi PPF, namlsal se v Německu
    Za necelé tři týdny budou akcionáři Monety, čtvrté největší banky ČR dle počtu klientů, schvalovat její spojení s bankou šestou, Air Bank, a dalšími finančními firmami skupiny PPF. Spojení by dle managementu PPF mělo z Monety postupně udělat „národního bankovního šampiona.“
  • Vznikne dnes třetí největší tuzemská banka? Pravděpodobnost spojení Monety a PPF na dnešní valné hromadě je citelně vyšší, než byla v červnu
    Dnes vyvrcholí další, v pořadí třetí pokus o spojení Monety s finančními společnostmi skupiny PPF, v prvé řadě s Air Bank. Spojením by vznikla třetí největší tuzemská banka dle počtu klientů – obsluhovala by zhruba každého čtvrtého Čecha.
  • Vzor hlava a ramena na páru XRP/USD potvrzuje význam supportu 0,29 USD
    Pár XRP/USD se odrazil od důležitého supportu necklinu na úrovni 0,29 USD. Cena se odrazila nad rezistenci červené trendové linie, stále však zůstává pod nedávným ramenem na úrovni 0,41 USD. Odraz není tak silný, jak by si býci přáli, když uvážíme, že jsme vystoupali i nad červenou trendovou linii. Medvědí vzor hlava a ramena potvrzuje význam supportu na ceně 0,29 USD. Při jeho průrazu bychom se mohli dočkat pohybu ceny k úrovni 0,05 USD. Cena páru XRP/USD také odráží vyčkávací postoj, který obchodníci mají kvůli očekávanému výsledku žaloby ze strany SEC.
  • Vzpamatuje se bitcoin?
    Bez ohledu na to, jak dobré mohou být zprávy od politiků, zákony nabídky a poptávky stále platí. Jak republikáni, tak demokraté se snaží získat podporu nadšenců do kryptoměn. Tým Kamaly Harris plánuje do konce roku 2024 přijmout bipartitní legislativu regulující odvětví digitálních aktiv. Donald Trump mezitím dokonce slíbil vytvořit strategickou rezervu bitcoinů. Převod 10 000 tokenů americké vlády do peněženek Coinbase by však mohl jeho plány narušit. Tento krok zároveň brání tomu, aby se BTC/USD po nedávném propadu trhu označovaném jako černé pondělí plně zotavil.
  • Vzpamatuje se Solana po krutém týdnu?
    Solana se po svém příchodu na trh stala velmi populární. V minulém roce posílila o 2600 %. Ceny na krypto trhu minulý týden výrazně korigovaly. Obzvláště těžký týden to byl pro Solanu (SOL). Obchodní cena SOL za poslední týden klesla o skoro 37 %. Pro kryptoměn to nebyl příznivý týden.
  • Vzpruha pro korunu - dva hlasy pro vyšší sazby. Trumpův ukrajinský telefonát zveřejněn
    Věnujme tentokrát první řádky dění na domácí scéně, konkrétně jednání centrální banky. ČNB podle očekávání nezměnila úrokové sazby, ale našly se dva hlasy pro jejich zvýšení. Této myšlenky se bankéři nevzdávají a guvernér Rusnok mluvil o velmi vyvážené debatě, jestli sazby zvýšit, či nikoli. Předpokládá podobnou debatu i příště. Nakonec ale zvítězila snaha vyhladit trajektorii, neboť prognóza předpokládá v příštím roce naopak snížení sazeb.
  • 🎈Vzrastie inflácia v USA?
    Zverejnenie správy o inflácii CPI v USA za máj je druhou najdôležitejšou makroudalosťou týždňa. Jej vplyv na trh však môže byť ešte väčší ako pri včerajšom rozhodnutí ECB. Naznačovalo sa, že inflácia v USA už možno dosiahla vrchol, ale údaje o cenách pohonných hmôt alebo cien nehnuteľností a áut vykresľujú iný príbeh – vrchol môže byť ešte pred nami. Trhový konsenzus poukazuje na nezmenený medziročný rast cien na úrovni 8,3% a rozpätie prognóz (8,0-8,5%) je relatívne úzke. Jedným z faktorov, ktorý môže podporiť názor, že CPI zostane nezmenená, sú bázické efekty – CPI v USA bol v máji 2021 medziročne na úrovni 5 %, v porovnaní so 4,2 % v apríli 2021.
  • Vzroste cena Bitcoinu do konce roku?
    Propad Bitcoinu 16. listopadu o 13% a 3. prosince o 25% způsobuje paniku jestli se hlavní kryptoměna dostane do konce roku 2021 nad cenu 55 tisíc dolarů, neboj spadne pod 45 tisíc dolarů.
  • Vzroste dogecoin nad 40 %? Aktivita velryb může podnítit rally
    Aktivita velryb se zvýšila u Dogecoinu [DOGE], který je podle CoinMarketCapu zároveň devátou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. Akce velryb zvýšila cenu tokenu a ovlivnila i některé další ukazatele.
  • Vzroste opět index US500 v reakci na tragické výsledky žádostí o podporu v USA?
    Data žádostí o podporu v nezaměstnanosti budou zveřejněna ve 14:30. Dle odhadů bychom se měli dočkat dalšího masivního nárůstu o 5,5 mil. žádostí. Za poslední 4 týdny už by tak celkový počet nových žádostí o podporu vzrostl nad 22 milionů! Není bez zajímavosti, že po každém z posledních třech zveřejnění těchto dat index US500 vzrostl (viz tabulka). Bude i tentokrát reagovat index US500 pozitivně? Na včerejší horší výsledky ekonomických statistik z USA reagovaly trhy poklesem.
  • Vzrostly akcie před oznámením FOMC až příliš?
    Chování cen kolem úrovně 1130 u indexu S&P500 ukazuje na silné vzestupné momentum. Příští za...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje