Neděle 03. listopadu 2024 17:33
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
SAB Finance

Kryptoměny v novém kabátě

Napsal:   Sekce: Články Admiral Markets

Není žádnou novinkou, že v kryptoměnovém světě už nějaký ten čas existuje projekt s názvem Defi. Pod zkratkou Defi si můžeme zjednodušeně představit jakousi formou decentralizovaných financí, které tato kryptoměnová nadstavba nabízí. Co vlastně do světa kryptoměn Defi může přinést? Abychom mohli odpovědět na tuto jednoduchou otázku, nejdříve se musíme podívat na problémy, které s sebou kryptoměny přináší a které mohou zpomalovat jejich rozvoj a zapojení do dnešního globálního světa financí.


Mezi základní problémy kryptoměn patří převážně rychlost převodu, vysoké poplatky, podvody, nedostatek bankomatů na kryptoměny, málo podniků s možností platbou přes kryptoměny a v neposlední řadě nedostatek finančních služeb. Většina z těchto věcí se však každou chvíli zlepšuje a zefektivňuje. Vzniká stále více míst, kde si kryptoměny nakoupit nebo vybrat a podniků podporující bitcoin a jiné kryptoměny se taktéž zvyšuje. Jestli však chceme, aby kryptoměny zvládly nahradit dnešní měny, pořád jím chybí decentralizované finanční služby, jako jsou například půjčky, pojištění a spoření. Tohle systém Defi právě nabízí. Všechny tyto služby (půjčky, spoření atd.) můžete využívat bez prostředníka, nutnosti registrace a dokládání identity, jako jste museli dělat u sprostředkovatelů a třetích stran, proto je důležité zvážit jaký je pro vás nejlepší broker.


Decentralizované půjčky?

Asi tou nejpoužívanější službou jsou momentálně kryté půjčky. Získat rychle finance, bez ověření a registrace přilákala spousty uživatelů kryptoměn. A jak služby s půjčkami fungují bez žádné burzy nebo jiné entity? Při každé půjče zde musí být ručitel – což jsou samotní uživatelé kryptoměn. Ti zajišťují likviditu a půjčené prostředky ostatním uživatelům ze kterých získávají úrok. Nemusíte si tedy pouze půjčovat, ale můžete i za specifický úrok nabízet své kryptoměny dalším uživatelům.

Nejprve se podívejte, které stránky a projekty tyto služby nabízejí – mezi nejznámější patří Compoud a Aave. Nejdříve je potřeba vědět, že většina služeb Defi (nejen půjčky) fungují na ethereovém blockchainu, takže je třeba mít na své peněžence, burze tuto kryptoměnu. Stačí si vejít na jednu z výše uvedený stránek daných projektů, které služby týkajících se půjček nabízejí. Jak bylo již zmíněno, není potřeba žádného ověření, pouze si zvolíte způsob, kterým vložíte své prostředky. Můžete použití jak burzu, tak i Ledger peněženku. Po vložení svých kryptoměn si jen zvolíte, zda chcete půjčit, nebo vložit své prostředky a vydělávat na úroku. Úroky se v čase mění, podle voatilitě jednotlivých kryptoměn. Na to abyste si kryptoměny mohli půjčit potřebujete samozřejmě vložit, nějakou zástavu. Výše zástavy opět závisí na rizikovosti a voatilitě vybraných kryptoměn. Většinou však lze používat pouze Ether, Wrapped bitcoin nebo Dai.

Vyplatí se do Defi investovat?

Teď když už přibližně víte, co to vlastně Defi je určitě si pokládáte otázku – je vhodné se do tohoto projektu zapojit a zmůže být celý systém Defi dobrou investiční příležitosti? Samozřejmě, než začnete bezhlavě investovat a měnit diverzifikaci svých portfoliích, sami si nejprve udělejte vlastní „výzkum“ a o celém Defi systému, jeho problémech a fungování si přečtěte sami a zjistěte si so nejvíce užitečných informací, které vás ve svém rozhodnutí utvrdí, anebo naopak odradí. Samo o osobě je tento projekt velice rizikovým a to mnohem více než  kryptoměny, které jsou sami o sobě stále nejistým projektem.


Rizika

Mnoho investorů a odborníků celý systém z počátku odsuzovalo a odsuzuje dodnes. Kód a celý systém může ze dne na den spadnout. Dále zde hrozí útok hackerů (což je samozřejmě běžné i na jiných centralizovaných burzách). Navíc je zde problém, že některé služby stále nejsou plně decentralizované a k vaším kryptoměnám můžou mít přístup třetí strany. Většina jsou to technické potíže, které mohou časem zmizet Stejně tak zabezpečení, rychlost a poplatky, se časem můžou zlepšovat. Dále v rámci celého Defi systém vzniká spousty projektů připomínajících ICO, které se tak v hojném počtu vyskytovaly u kryptoměn pár let zpátky. Je tedy i na to si dávat pozor a investovat jen do projektů a „coinů“, které už nějakou dobu běží, mají stabilní výsledky a skutečně provádí služby, které slibují.

I přes všechny tyto skutečnosti dlouhotrvající projekty jako je Compaud, Dai nebo Aeve fungují už nějakou dobu a na nějaký „krach“ vůbec nevypadají. Pokud tedy už máte investováno do kryptoměn, není na škodu vybrat si vhodný Defi projekt a do něj taktéž investovat.

Způsob investování

Existují 2 způsoby, jak do Defi můžete investovat. První je klasický způsob, který známe například z běžného nakupování bitcoinu a altcoinů. Stačí nalézt projekt, který se vám zamlouvá a vypadá spolehlivě a který funguje v rámci Defi systému, a podobně jako to bylo u kryptoměn jednoduše nakoupit přes burzu, která coiny vašeho vybraného projektu nabízí. Samozřejmě, jak již bylo zmíněno v rizikách je potřeba dbát na to, aby projekt byl legitimní, a proto je lepší kupovat pouze Ethereové projekty, které mají svojí historii, aktivní uživatele a dělají přesně to co slibují. Jako to bylo u spoustu kryptoměn, investoři si mohli přijít u některých projektů i na tisíce procent. V posledních pár měsících se však ceny pohybují nahoru a dolů v řádech procent a masivní boom by raději neočekával.

Druhý způsob je například formou již zmíněných půjček. Aby tyto půjčky spolehlivě fungovaly, je potřeba, aby další investoři a lidé vytvářeli na trhu likviditu. Místo toho, abyste své kryptoměny pouze skladovaly můžete je tedy za úrok půjčit ostatním uživatelům blockchainu. Půjčky jsou navíc zajištěné zástavou půjčujících uživatelů, jediná hrozba je tedy ze strany hackerů. Pro představu - roční úrok poskytovatelů likvidity na stránce Coumpoud je u Etheru 0,25 %. Roční úrok za zapůjčení Etheru je 2.98 %.

Samozřejmě další alternativa může být i sázení, což tedy není zrovna nejlepší způsob investování, jenže stejně jako u tradingu a při spekulování u CFD kontraktů se po správné přípravě může sázení vyplatit a přinést vám zisky.


Které projekty vybrat?

Mezi nejstabilnější projekty, do kterých doporučujeme investovat je například již zmíněný Compoud, ve kterém denně proběhne velké množství transakcí. Další podobný projekt je například Aave, který slouží také výhradě pro půjčky. Mezi další zajímavé projekty patří i MakerDao, který se snaží do kryptoměnového světa přinést cenovou stabilitu. Investovat můžete i dalších projektů a je to pouze na vás, kterou cestou se vydáte. Mějte však na paměti, že svět kryptoměn patří stále mezi nejrizikovější investice.

Defi je skutečně v „začátečním stádiu“ a pořád se může zlepšovat a posouvat dál. Na druhou stranu tento projekt může skončit stejně rychle jako začal. Naštěstí tomu však nic zatím nenasvědčuje a pokud se bude celý kryptoměnový svět rozrůstat a získávat stále více a více investorů, tak i celý svět okolo decentralizovaných finančních služeb bude mít potencionál dosahovat dobrých výsledků.

Tým Admiral Markets

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kryptomenový výhľad na posledný kvartál roku 2020
    V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj kryptomien na základe minulých pohybov a technickej analýzy. Pozrieme sa na kryptomeny Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Ripple z daily a weekly timeframe.
  • Kryptomeny ako „bezpečný prístav“?
    Medzi „bezpečné prístavy“ patrí švajčiarsky frank, japonský jen, štátne dlhopisy, vix, či zlato. Všetky tieto inštrumenty majú tendenciu posilňovať v prípade turbulentných udalostí na trhu. V takom čase nastáva averzia k riziku, ktorá vedie k jeho výpredaju a naopak nakupujú sa už vyššie spomenuté aktíva.
  • Kryptoměny a nebezpečí přicházející po bullrunech
    Svět kryptoměn byl opět po čase zasažen bullrunem, který některé dostal na jejich historicky nejvyšší hodnoty, jiným pak dopomohl dostat se zpět k jejich maximům z minulých let a bohužel pro některé jejich doby největší slávy, jak se zdá, již pominuly. Hlavní otázkou dnešního tématu však není, jakých maximálních hodnot mohou vybrané kryptoměny dosáhnout, ale kam to může později vést. Víte kam?
  • Kryptoměny: Budoucnost financí nebo riziková hra?
    Prozkoumejte, jak kryptoměny mění finanční svět. Jsou skutečně budoucností, nebo jen rizikovou hrou? Analyzujeme jejich potenciál, rizika a případové studie úspěchů i neúspěchů.
  • Kryptomeny dnes rekordne zleteli, za jeden deň klesli aj o 30%
    V utorok som sem pridával nižšie uvedený graf.
  • Kryptomeny, ktoré sklamali (zatiaľ)
    Kryptomeny sem, kryptomeny tam, rok 2020 a 2021 je jednoznačne ich rok a mnohé urobili obrovské výnosy. Ľudia veľmi radi poukazujú na úspechy, no dôležité je sa aj pozrieť na tie neúspechy. V tomto prípade na krypta, ktoré mali, alebo stále majú potenciál, ale ešte sa na cene úplne neprejavil. Poďme sa pozrieť na Internet Computer (ICP), Bitcoin Cash (BCH) a Plant vs Undead (PVU).
  • Kryptomeny, ktoré sklamali (zatiaľ) - časť II.
    Kryptomeny sem, kryptomeny tam, rok 2020 a 2021 je jednoznačne ich rok a mnohé urobili obrovské výnosy. Ľudia veľmi radi poukazujú na úspechy, no dôležité je sa aj pozrieť na tie neúspechy. V tomto prípade na krypta, ktoré mali, alebo stále majú potenciál, ale ešte sa na cene úplne neprejavil. Poďme sa pozrieť na Bitcoin Cash (BCH), EOS (EOS) a Bitcoin Gold (BTG).
  • Kryptomeny: Našli sme dno alebo obyčajný pullback?
    V tomto tradingovom blogu poukážem na minulý vývoj kryptomien a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrime sa teda na Bitcoin, Ethereum a Polkadot cez tie najvyššie timeframe
  • Kryptomeny robia desiatky percent za pár dní
    Dnes sa budem venovať len kryptomenám a niekoľkým grafom.
  • Kryptoměny se stabilizovaly
    Prodejní výplach na kryptoměnách se zdá být u konce. Několikatýdenní absence vyjádření Elona Muska na toto téma zklidnila horskou dráhu, kterou si kryptoměny od začátku roku procházejí.
  • Kryptoměny vs. digiměny
    Nedávno jsem tady zcela otevřeně a nepokrytě děkoval Toyotě za úsilí vedoucí k vytvoření sériového, vodíkem poháněného automobilu. Tato technologie mi totiž v dnešním, zeleně zabarvujícím se světě, dává mnohem větší smysl, než všechny ty baterie a zásuvky. No a na něco podobného jsem nyní narazil i v oblasti virtuálních měn.
  • Kryptomeny zažili najhorší týždeň za posledné roky. Pôjde Bitcoin na nové dno?
    Minulý týždeň sa zapíše do histórie kryptomien ako rekordný – bohužiaľ však rekordné poklesy. Nejdem tu už rozoberať celkovú situáciu na trhoch a odvolávať sa na klasické trhy a vírus. Rád by som rozobral podrobnejšie grafy. Bitocin vznikol v roku 2008 a odvtedy v podstate nečelil žiadnej finančej kríze. O tom ako bude Bitcoin reagovať v čase krízy sme sa zatiaľ mohli len dohadovať. V tejto situácii ide halving aj všekto kryptomenový fundament absolútne bokom. Hlavným fundamentom je korona vírus a to ako sa jednotlivé ekonomiky s ním vysporiadajú. Poďme už však na tvrdú technickú analýzu a špekulácie odložme boko.
  • Kryptoměny znovu rostou, co můžeme čekat v příštích měsících?
    Před rokem, v listopadu 2022, padlo FTX, druhá největší kryptoměnová burza světa. Byl to poslední hřebík do rakve. Bitcoin klesl na cenu 15 tisíc dolarů, svět krypta byl na kolenou. Těžko bychom hledali v tu dobu někoho, kdo očekával, že za pouhých 12 měsíců bude BTC znovu atakovat hranici 40 000 USD, přesto tomu tak je. Je ale toto tempo růstu udržitelné? V tomto článku se podíváme čtyři hlavní faktory, které mají potenciál hýbat kryptoměnovým trhem v příštích měsících.
  • Krypto report
    Rok 2018 bol pre kryptomeny viac než zlý. Bol najhorší v dolárových hodnotách a trhová kapitalizácia poklesla z $900 mld. Až na $100 mld. Momentálne kryptomenový trh zažíva jeden z najdlhších poklesov (viac ako 400 dní) a percentuálne sú všetky kryptomeny dole približne 80-90%. Aký je náhľad do budúcna? Pozrime sa na rôzne udalosti ktoré môžu určiť ich budúci smer.
  • Krypto revoluce! ETF na BTC je zde! | Investiční Memento #62
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 62. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Krypto trh bude rásť! Čo však treba nakúpiť?
    Kryptomeny predviedli jedno z najväčších fiásk za posledné roky, kedy celý trh padol len behom pár dní o stovky miliárd dolárov. Tento pokles spôsobilo viac faktorov, no vyvrcholil ho pád jednej z tedajších najväčších kryptomien vo svete, Terra (LUNA). Tento token mal na svojom vrchole hodnotu 50 milárd dolárov a teraz má hodnotu tak 100 mil. dolárov. Aké kryptomeny nakúpiť aby sa vám toto nestalo?
  • Krypto trh dostal nafrak! Dokáže sa zotaviť?
    Kryptomeny sú jedni z najvolatilnejších trhov a to platí hlavne teraz. V máji 2021 si zažil krypto trh obrovský šok kedy všetko padlo aj o 50% a krvavý máj máme aj tento rok. Celý krypto trh je v downtrende už od novembra 2021, no teraz to vyzerá že si aspoň dočasne našiel dno. Čo sa oplatí sledovať a obchodovať? Pozrime sa na sentiment trhu cez index strachu a chamtivosti a Bitcoin a Terru.
  • Krypto trh na maximá?
    Posledných pár týždňov nám kryptomenový trh z pohľadu ceny tých najväčších kryptomien neprinieslo takmer nič (okrem šialeného rastu BNB alebo optimizmu ohľadom ceny XRP po súdnych procesoch). Najmä Bitcoin alebo Ethereum ale nerobili žiadne významné pohyby, či už smerom hore alebo dole a videli sme tak po dlhšom čase čiastočné obdobie stagnácie či akumulácie (každý si to určite nazve podľa seba). To sa nám ale postupne mení, keďže sa zdá, že sa postupne najmä kryptomeny z TOP 10 poriadne prebúdzajú a začínajú sa šplhať nad svoje doterajšie ATH. Aj keď žiadna z nich ešte nespravila nejaký extrémny alebo rozhodný pohyb smerom hore (opať treba doplniť, že okrem BNB či XRP a dokonca už aj Dogecoin), ideálne podporený poriadnym volume, aj tak sa už vieme zamýšľať nad tým, či kryptomeny práve teraz nechytia druhý dych a nevytlačia sa zase o pár podstatných cenových hladín vyššie.
  • Krypto výhľad: Ethereum a Cardano
    Celý kryptotrh padá ako nikdy predtým a miliardy dolárov miznú z trhov na týždennej báze. Zatiaľ čo Terra Luna odštartovala krach kryptotrhu, zdá sa, že kolaps FTX môže znamenať koniec medvedieho trhu.
  • Krypto výhľad na Bitcoin, Ethereum a Polygon
    Kryptomeny sú jedni z najvolatilnejších trhov a to vďaka Rusku sme mohli vidieť ešte väčšie extrémy. Behom jedného dňa trhy padli o 10-20% a ďalší deň zasa späť. Toto je raj pre traderov, no peklo pre investorov keďže je to mätúce a veľa ľudí rozmýšla kedy nakúpiť. Poďme sa pozrieť aký je aktuálne trend a kam pravdepodobne krypto trh smeruje.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance