Mezi základní problémy kryptoměn patří převážně rychlost převodu, vysoké poplatky, podvody, nedostatek bankomatů na kryptoměny, málo podniků s možností platbou přes kryptoměny a v neposlední řadě nedostatek finančních služeb. Většina z těchto věcí se však každou chvíli zlepšuje a zefektivňuje. Vzniká stále více míst, kde si kryptoměny nakoupit nebo vybrat a podniků podporující bitcoin a jiné kryptoměny se taktéž zvyšuje. Jestli však chceme, aby kryptoměny zvládly nahradit dnešní měny, pořád jím chybí decentralizované finanční služby, jako jsou například půjčky, pojištění a spoření. Tohle systém Defi právě nabízí. Všechny tyto služby (půjčky, spoření atd.) můžete využívat bez prostředníka, nutnosti registrace a dokládání identity, jako jste museli dělat u sprostředkovatelů a třetích stran, proto je důležité zvážit jaký je pro vás nejlepší broker.
Decentralizované půjčky?
Asi tou nejpoužívanější službou jsou momentálně kryté půjčky. Získat rychle finance, bez ověření a registrace přilákala spousty uživatelů kryptoměn. A jak služby s půjčkami fungují bez žádné burzy nebo jiné entity? Při každé půjče zde musí být ručitel – což jsou samotní uživatelé kryptoměn. Ti zajišťují likviditu a půjčené prostředky ostatním uživatelům ze kterých získávají úrok. Nemusíte si tedy pouze půjčovat, ale můžete i za specifický úrok nabízet své kryptoměny dalším uživatelům.
Nejprve se podívejte, které stránky a projekty tyto služby nabízejí – mezi nejznámější patří Compoud a Aave. Nejdříve je potřeba vědět, že většina služeb Defi (nejen půjčky) fungují na ethereovém blockchainu, takže je třeba mít na své peněžence, burze tuto kryptoměnu. Stačí si vejít na jednu z výše uvedený stránek daných projektů, které služby týkajících se půjček nabízejí. Jak bylo již zmíněno, není potřeba žádného ověření, pouze si zvolíte způsob, kterým vložíte své prostředky. Můžete použití jak burzu, tak i Ledger peněženku. Po vložení svých kryptoměn si jen zvolíte, zda chcete půjčit, nebo vložit své prostředky a vydělávat na úroku. Úroky se v čase mění, podle voatilitě jednotlivých kryptoměn. Na to abyste si kryptoměny mohli půjčit potřebujete samozřejmě vložit, nějakou zástavu. Výše zástavy opět závisí na rizikovosti a voatilitě vybraných kryptoměn. Většinou však lze používat pouze Ether, Wrapped bitcoin nebo Dai.
Vyplatí se do Defi investovat?
Teď když už přibližně víte, co to vlastně Defi je určitě si pokládáte otázku – je vhodné se do tohoto projektu zapojit a zmůže být celý systém Defi dobrou investiční příležitosti? Samozřejmě, než začnete bezhlavě investovat a měnit diverzifikaci svých portfoliích, sami si nejprve udělejte vlastní „výzkum“ a o celém Defi systému, jeho problémech a fungování si přečtěte sami a zjistěte si so nejvíce užitečných informací, které vás ve svém rozhodnutí utvrdí, anebo naopak odradí. Samo o osobě je tento projekt velice rizikovým a to mnohem více než kryptoměny, které jsou sami o sobě stále nejistým projektem.
Rizika
Mnoho investorů a odborníků celý systém z počátku odsuzovalo a odsuzuje dodnes. Kód a celý systém může ze dne na den spadnout. Dále zde hrozí útok hackerů (což je samozřejmě běžné i na jiných centralizovaných burzách). Navíc je zde problém, že některé služby stále nejsou plně decentralizované a k vaším kryptoměnám můžou mít přístup třetí strany. Většina jsou to technické potíže, které mohou časem zmizet Stejně tak zabezpečení, rychlost a poplatky, se časem můžou zlepšovat. Dále v rámci celého Defi systém vzniká spousty projektů připomínajících ICO, které se tak v hojném počtu vyskytovaly u kryptoměn pár let zpátky. Je tedy i na to si dávat pozor a investovat jen do projektů a „coinů“, které už nějakou dobu běží, mají stabilní výsledky a skutečně provádí služby, které slibují.
I přes všechny tyto skutečnosti dlouhotrvající projekty jako je Compaud, Dai nebo Aeve fungují už nějakou dobu a na nějaký „krach“ vůbec nevypadají. Pokud tedy už máte investováno do kryptoměn, není na škodu vybrat si vhodný Defi projekt a do něj taktéž investovat.
Způsob investování
Existují 2 způsoby, jak do Defi můžete investovat. První je klasický způsob, který známe například z běžného nakupování bitcoinu a altcoinů. Stačí nalézt projekt, který se vám zamlouvá a vypadá spolehlivě a který funguje v rámci Defi systému, a podobně jako to bylo u kryptoměn jednoduše nakoupit přes burzu, která coiny vašeho vybraného projektu nabízí. Samozřejmě, jak již bylo zmíněno v rizikách je potřeba dbát na to, aby projekt byl legitimní, a proto je lepší kupovat pouze Ethereové projekty, které mají svojí historii, aktivní uživatele a dělají přesně to co slibují. Jako to bylo u spoustu kryptoměn, investoři si mohli přijít u některých projektů i na tisíce procent. V posledních pár měsících se však ceny pohybují nahoru a dolů v řádech procent a masivní boom by raději neočekával.
Druhý způsob je například formou již zmíněných půjček. Aby tyto půjčky spolehlivě fungovaly, je potřeba, aby další investoři a lidé vytvářeli na trhu likviditu. Místo toho, abyste své kryptoměny pouze skladovaly můžete je tedy za úrok půjčit ostatním uživatelům blockchainu. Půjčky jsou navíc zajištěné zástavou půjčujících uživatelů, jediná hrozba je tedy ze strany hackerů. Pro představu - roční úrok poskytovatelů likvidity na stránce Coumpoud je u Etheru 0,25 %. Roční úrok za zapůjčení Etheru je 2.98 %.
Samozřejmě další alternativa může být i sázení, což tedy není zrovna nejlepší způsob investování, jenže stejně jako u tradingu a při spekulování u CFD kontraktů se po správné přípravě může sázení vyplatit a přinést vám zisky.
Které projekty vybrat?
Mezi nejstabilnější projekty, do kterých doporučujeme investovat je například již zmíněný Compoud, ve kterém denně proběhne velké množství transakcí. Další podobný projekt je například Aave, který slouží také výhradě pro půjčky. Mezi další zajímavé projekty patří i MakerDao, který se snaží do kryptoměnového světa přinést cenovou stabilitu. Investovat můžete i dalších projektů a je to pouze na vás, kterou cestou se vydáte. Mějte však na paměti, že svět kryptoměn patří stále mezi nejrizikovější investice.
Defi je skutečně v „začátečním stádiu“ a pořád se může zlepšovat a posouvat dál. Na druhou stranu tento projekt může skončit stejně rychle jako začal. Naštěstí tomu však nic zatím nenasvědčuje a pokud se bude celý kryptoměnový svět rozrůstat a získávat stále více a více investorů, tak i celý svět okolo decentralizovaných finančních služeb bude mít potencionál dosahovat dobrých výsledků.
Tým Admiral Markets