Přitom jen v květnu přišel bitcoin o 39 % své hodnoty a investoři tak přišli o 420 mld. USD hodnoty. Cca 35 tisíc USD za jeden bitcoin se ale zdá být krátkodobým supportem, na kterém spekulanti začali nakupovat se slevou.
Vývoj ceny bitcoinu za poslední 3 měsíce v USD:
Fundamentální hodnota kryptoměn se dá těžko uchopit. Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký dnes prohlásil, že dle něj dokonce nemají kryptoměny žádnou fundamentální hodnotu a řídí se tím pádem zcela sentimentem trhu. Ten je ovlivňovaný právě tweety Elona Muska a jiných investičních guru, změnami v regulaci používání a těžby kryptoměn nebo četností zpráv o zpronevěře spojené s tímto druhem aktiv. Reálná využitelnost kryptoměn jako platební jednotky je stále mizivá.
I tak můžeme najít jisté paralely s jinými uchovateli hodnoty, které také nevyplácejí žádný úrok a je jich omezené množství, jako je zlato. Zlato se dlouhodobě pohybuje inverzně k hodnotě amerického dolaru a výnosům amerických vládních dluhopisů. K růstem výnosů klesá atraktivita zlata a naopak, což je logické.
S očekávaným utažením měnové politiky USA a spíše dřívějším než pozdějším růstem úrokových sazeb můžeme čekat i nižší atraktivitu kryptoměn, byť dopad bude zřejmě omezený kvůli vysoké závislosti kryptoměn na náladě trhu a menší snaze najít fundamentální hodnotu při porovnávání s jinými aktivy.
Vývoj výnosu amerického 10letého vládního dluhopisu:
Podobně okrajově může působit i funkce kryptoměn jako zajištění proti inflaci. Vzhledem ke změně jejich ceny o desítky procent během několika dní je spekulantům zřejmě jedno, jestli je právě meziroční spotřebitelská inflace 2,4 % nebo 2,7 %. Navíc dle dluhopisového trhu jsou inflační očekávání i přes výrazný stimul ve Spojených státech ukotvená a na následujících 10 let by neměl růst cen překročit 2,5 % p.a.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: coindesk.com, FRED